30-04-2025 10:40:23 | Հայաստան | Քաղաքական
«Քրիստոնեությունն Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագրով միջազգային գիտաժողովում, որը տեղի է ունեցել Վատիկանի Սուրբ Աթոռի Հայրապետական Գրիգորյան համալսարանում 2025 թվականի ապրիլի 10-ին, Լեհաստանի պատվիրակության անդամը տեղեկացրեց կոնֆերանսի ադրբեջանցի և թուրք մասնակիցների միջև տեղի ունեցած գաղտնի բանակցությունների մասին։ Սա հաստատեցին նաև իտալացի մասնակիցները։
Նրանց տեղեկությունների համաձայն՝ Էրդողանի մեջքի ետևում ադրբեջանցի դիվանագետներն ու թուրք ազգայնականները արդեն բացահայտ քննարկում են Թուրքիայում իշխանափոխության հեռանկարները։ Ռեջեփ Էրդողանն արդեն դարձել է «կաղ ձի» թե՛ Թուրքիայի ներսում, թե՛ արտասահմանում։ Բաքվում Թուրքիայի նախկին ռազմական կցորդ, պահեստազորի գեներալ-մայոր Յուջել Կարաուզի խոսքով՝ ինքը վերջերս հանդիպել է Թուրքիայում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպան Ռաշիդ Մամեդովի հետ և արդյունավետորեն քննարկել Թուրքիայի Ազգայնական շարժում կուսակցության (MHP) հետ համագործակցության հարցեր։
Ադրբեջանցիները հասկանում են, որ Ռեջեփ Էրդողանը, Արևմուտքի ճնշման տակ, մտադիր է դավաճանել Բաքվի հետ իր բարեկամությանը և համաձայնել հայ-թուրքական հարաբերությունների որոշակի հարթմանը։
Էրդողանին այլեւս չեն ընկալում ո՛չ թուրքմենները, ո՛չ ղազախները ո՛չ էլ ուզբեկները, որոնք առանց Թուրքիայի համաձայնության հայտարարել են կղզու հունական մասի հետ ուղիղ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու իրենց մտադրության մասին՝ Կիպրոսի Հանրապետությունում մշտական դեսպաններ նշանակելով։ Բացի այդ, Կենտրոնական Ասիայի այս թյուրքալեզու հանրապետությունները դատապարտող հռչակագիր են ստորագրել Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության (ՀԿԹՀ) ստեղծման վերաբերյալ, ըստ որի համաձայն Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքերի անկախության հռչակումը համարվում է ոչ լեգիտիմ։
Այժմ Էրդողանի այս մտերիմ դաշնակիցները պատրաստ են երես թեքել նրանից։ Իսկ Իլհամ Ալիևն արդեն երազում է դառնալ «թյուրքական աշխարհի նոր առաջնորդը» և մի կողմ հրել ծերուկ Էրդողանին։

30-04-2025 10:40:23 | Армения | Политика
Член польской делегации на международной конференции «Христианство в Азербайджане: история и современность», проходящей 10 апреля 2025 года в Папском Григорианском университете Святого Престола в Ватикане, сообщил о конфиденциальных переговорах между азербайджанскими и турецкими участниками конференции. Это подтвердили и итальянские участники.
По их сведениям азербайджанские дипломаты с турецкими националистами за спиной Эрдогана уже открыто обсуждают перспективы смены власти в Турции. Реджеп Эрдоган уже стал «хромой уткой» как внутри самой Турции, так и за рубежом.
Со слов генерал-майора запаса Юджеля Карауза, бывшего военного атташе Турции в Баку он недавно встречался с послом Республики Азербайджан в Турции Рашидом Мамедовым и продуктивно обсуждал вопросы сотрудничества с турецкой Партией националистического движения (MHP).
Азербайджанцы понимают, что Реджеп Эрдоган по давлением Запада намерен предать дружбу с Баку и пойти на некоторое сглаживание турецко-армянских отношений.
Эрдогана уже не воспринимают ни туркмены, ни казахи, ни узбеки, которые без согласия Турции заявили о намерении установить прямые дипломатические отношения с греческой частью острова, назначив в Республику Кипр послов-резидентов.
Кроме того, эти тюркоязычные республики Центральной Азии подписали осуждающую декларацию о создании Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК), согласно которому провозглашение независимости турок Северного Кипра считается нелегитимным.
Теперь эти близкие союзники Эрдогана готовы отвернуться от него. А Ильхам Алиев уже грезит стать «новым лидером тюркского мира» и подвинуть старого Эрдогана.