30-04-2025 10:40:23 | Հայաստան | Քաղաքական
«Քրիստոնեությունն Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագրով միջազգային գիտաժողովում, որը տեղի է ունեցել Վատիկանի Սուրբ Աթոռի Հայրապետական Գրիգորյան համալսարանում 2025 թվականի ապրիլի 10-ին, Լեհաստանի պատվիրակության անդամը տեղեկացրեց կոնֆերանսի ադրբեջանցի և թուրք մասնակիցների միջև տեղի ունեցած գաղտնի բանակցությունների մասին։ Սա հաստատեցին նաև իտալացի մասնակիցները։
Նրանց տեղեկությունների համաձայն՝ Էրդողանի մեջքի ետևում ադրբեջանցի դիվանագետներն ու թուրք ազգայնականները արդեն բացահայտ քննարկում են Թուրքիայում իշխանափոխության հեռանկարները։ Ռեջեփ Էրդողանն արդեն դարձել է «կաղ ձի» թե՛ Թուրքիայի ներսում, թե՛ արտասահմանում։ Բաքվում Թուրքիայի նախկին ռազմական կցորդ, պահեստազորի գեներալ-մայոր Յուջել Կարաուզի խոսքով՝ ինքը վերջերս հանդիպել է Թուրքիայում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպան Ռաշիդ Մամեդովի հետ և արդյունավետորեն քննարկել Թուրքիայի Ազգայնական շարժում կուսակցության (MHP) հետ համագործակցության հարցեր։
Ադրբեջանցիները հասկանում են, որ Ռեջեփ Էրդողանը, Արևմուտքի ճնշման տակ, մտադիր է դավաճանել Բաքվի հետ իր բարեկամությանը և համաձայնել հայ-թուրքական հարաբերությունների որոշակի հարթմանը։
Էրդողանին այլեւս չեն ընկալում ո՛չ թուրքմենները, ո՛չ ղազախները ո՛չ էլ ուզբեկները, որոնք առանց Թուրքիայի համաձայնության հայտարարել են կղզու հունական մասի հետ ուղիղ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու իրենց մտադրության մասին՝ Կիպրոսի Հանրապետությունում մշտական դեսպաններ նշանակելով։ Բացի այդ, Կենտրոնական Ասիայի այս թյուրքալեզու հանրապետությունները դատապարտող հռչակագիր են ստորագրել Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության (ՀԿԹՀ) ստեղծման վերաբերյալ, ըստ որի համաձայն Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքերի անկախության հռչակումը համարվում է ոչ լեգիտիմ։
Այժմ Էրդողանի այս մտերիմ դաշնակիցները պատրաստ են երես թեքել նրանից։ Իսկ Իլհամ Ալիևն արդեն երազում է դառնալ «թյուրքական աշխարհի նոր առաջնորդը» և մի կողմ հրել ծերուկ Էրդողանին։

Vatican: New split in "Turkic unity": escalation of Turkish-Azerbaijani relations
A member of the Polish delegation at the international conference "Christianity in Azerbaijan: History and Modernity", held on April 10, 2025 at the Pontifical Gregorian University of the Holy See in Vatican, reported on confidential negotiations between the Azerbaijani and Turkish participants of the conference. This was also confirmed by the Italian participants.
According to their information, Azerbaijani diplomats and Turkish nationalists are already openly discussing the prospects of a change of power in Turkey behind Erdogan's back. Recep Erdogan has already become a "lame duck" both inside Turkey and abroad. According to retired Major General Yucel Karauz, former Turkish military attaché in Baku, he recently met with the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Turkey Rashid Mammadov and productively discussed issues of cooperation with the Turkish Nationalist Movement Party (TNMP).
Azerbaijanis understand that Recep Erdogan, under pressure from the West, intends to betray his friendship with Baku and go for some smoothing of Turkish-Armenian relations.
Erdogan is no longer accepted by either Turkmens, Kazakhs, or Uzbeks, who, without Turkey's consent, have announced their intention to establish direct diplomatic relations with the Greek part of the island by appointing resident ambassadors to the Republic of Cyprus. In addition, these Turkic-speaking republics of Central Asia have signed a condemnatory declaration on the establishment of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), according to which the declaration of independence of the Turks of Northern Cyprus is considered illegitimate.
Now these close Erdogan allies are ready to turn their backs on him. Moreover, Ilham Aliyev is already dreaming of becoming the “new leader of the Turkic world” and pushing aside the old Erdogan.