08-05-2025 15:51:06 | Հայաստան | Հասարակություն
Հայրենական մեծ պատերազմում մեր ժողովրդի Մեծ ՀԱՂԹԱՆԱԿԻ 80-ամյակի առթիվ մենք ուզում ենք պատմել մեր հայրենակիցների՝ ամուսիններ Նիկոլայ Բագրատի Սարգսյանի՝ առաջնագծի հետախույզ, և Աննա Ալեքսանդրի Հովհաննիսյանի՝ երկաթուղային զորքերի հատուկ կազմավորումների աշխատակից, կյանքի և մարտական ուղու մասին։ Ցավոք, ևս մեկ տարեդարձ մենք այլևս չենք կարողանա տոնել ամուսինների հետ։ Անցել է մի քանի տարի, ինչ նրանք մեզ հետ չեն։
Նրանք, ինչպես մեր բազմազգ երկրի հազարավոր քաղաքացիներ, իրենց անգնահատելի ներդրումն ունեցան Մեծ Հաղթանակում, որոնց աշխատանքային և ռազմական սխրանքների շնորհիվ մեր երիտասարդ սերունդն այժմ ապրում է ազատ երկրում։
Սա պատմություն է սովորական մարդկանց կյանքի մասին, որոնց ուսերին դարբնվել է Մեծ Հաղթանակը, մեր հայրենիքը վերականգնվել է հետպատերազմյան ավերակներից, մարդկանց, որոնց հպարտությամբ կարելի է անվանել Հայրենական Մեծ պատերազմի շարքային հերոսներ։
Նիկոլայ Սարգսյանը ծնվել է 1920 թվականի դեկտեմբերի 5-ին Հայկական ԽՍՀ Լոռու մարզի Սանահին գյուղում, երկաթուղայինի ընտանիքում։ Նրա հայրը՝ Բագրատ Գրիգորի Տեր-Սարգսյանը, Կովկասի և Հայաստանի երկաթուղու ղեկավարներից մեկն էր՝ թե՛ հեղափոխությունից առաջ, թե՛ հետո։ Հեղափոխությունից առաջ, որպես ինժեներ, նա ղեկավարել է Երևան-Թավրիզ (Իրան) երկաթուղու և նախահեղափոխական Ռուսաստանի ամենաբարձր երկաթուղային կամրջի՝ Զամարլուի շինարարությունը։ Հեղափոխությունից հետո նա Հայաստանի ամենամեծ երկաթուղային դեպոյի՝ Լենինական քաղաքի (այժմ՝ Գյումրի), իսկ ավելի ուշ՝ Սանահին կայարանի պետն էր։ Երկաթուղայինների դինաստիան շարունակեցին նրա բոլոր որդիները։
Վաղ կորցնելով մորը, Նիկոլայը մեկնեց Թբիլիսի և ընդունվեց երկաթուղային տեխնիկում, որը գերազանցությամբ ավարտեց պատերազմի նախօրեին։ Պատերազմի սկսվելուց վեց ամիս առաջ նա զորակոչվեց Կարմիր բանակ։
Հայրենական Մեծ պատերազմի սկզբում Նիկոլայը ծառայում էր 5-րդ բանակի 20-րդ մոտոհրաձգային բրիգադում։ Ավելի ուշ նրան տեղափոխեցին 30-րդ գվարդիական հրաձգային գունդ։
1941 թվականի սեպտեմբերին՝ Ուկրաինայում արյունալի պաշտպանական մարտերի ժամանակ, Նիկոլայը առաջին անգամ վիրավորվեց, բայց դրան չնայած՝ մնաց մարտական դիրքերում և շարունակեց կռվել։ Հետագայում, ինչպես հիշում էր վետերանը, հենց պատերազմի սկսվելուց վեց ամիս առաջ զորակոչվելու և լավ զինվորական պատրաստվածության շնորհիվ էր, որ նա կենդանի մնաց։
1943 թվականի դեկտեմբերին երկրորդ անգամ վիրավորվելուց հետո նա տեղափոխվեց 1-ին Ուկրաինական ճակատի 117-րդ գվարդիական, Բերդիչևսկայա հրաձգային դիվիզիայի (հրամանատար գվարդիայի գեներալ-մայոր Վոլկովիչ) Օդերյան, «Բոգդան Խմելնիցկու» շքանշանակիր 338-րդ գվարդիական հրաձգային գնդի (հրամանատար գվարդիայի փոխգնդապետ Անտոնով) 2-րդ հրաձգային գումարտակ։ Այս գնդի կազմում նա գրավեց Բեռլինը և ազատագրեց Պրահան։
Նիկոլայը երրորդ անգամ վիրավորվեց պատերազմի ավարտին՝ 1945 թվականի մարտին, բայց, ինչպես 1941 թվականին, մնաց մարտական դիրքերում և իր ընկերների հետ շարունակեց հարձակումը ֆաշիստների որջի դեմ։
Քանի որ Նիկոլայը ֆիզիկապես ուժեղ, գրագետ և մարզված մարտիկ էր, նրան ծառայության են տեղափոխում հետախուզական վաշտ։ Մեր պատերազմի վետերանները շատ լավ գիտեն, թե ինչ է նշանակում ծառայել հետախուզական վաշտում։ Շատ անգամ նա պետք է անցներ ճակատային գիծը, գերի վերցնել «լեզուներ», հրամանատարության համար արժեքավոր տեղեկություններ ստանար և ողջ վերադառնար արժեքավոր բեռով։ Որպեսզի չբացահայտվեր, հետախույզը օրերով պետք է դարանակալեր ճահիճներում, ձյան մեջ։ Նա իրավունք չուներ բացահայտվելու, և ցավը հաղթահարելով՝ լուծում էր առաջադրված մարտական խնդիրը։ Որպես լավ լողորդ, նա բազմիցս ստիպված էր լողալով հատել Դոն, Դնեպր, Օդեր և Շպրեյա գետերը՝ կատարելով հրամանատարության հատուկ առաջադրանքները։ Թշնամու թիկունքում և չեզոք գոտում բազմաթիվ մահացու ձեռնամարտեր, գիշերային ասպատակություններ՝ այս ամենը առաջնագծի հետախույզի առօրյան էր։
Ջոկը հմուտ ղեկավարելու և հրամանատարության մարտական առաջադրանքները օրինակելի կատարելու համար սերժանտ Նիկոլայ Սարգսյանը նշանակվել է դիվիզիայի հետախուզական վաշտի դասակի հրամանատարի տեղակալ։
Պաշտպանության նախարարության արխիվային փաստաթղթերը թերթելիս կրկին ու կրկին համոզվում ես, որ Նիկոլայ Սարգսյանի մարտական ուղու յուրաքանչյուր դրվագ արժանի է առանձին նկարագրության, առանձին ուսումնասիրության։
Սերժանտ Նիկոլայ Սարգսյանը մեկ անգամ չէ, որ արժանացել է պետական բարձր պարգեւների։
Գերագույն գլխավոր հրամանատարի հրամաններից մեկում ասվում էր. «Գերմանացի զավթիչների դեմ պայքարի ճակատներում հրամանատարության կողմից մարտական առաջադրանքների օրինակելի կատարման և դրանցում ցուցաբերած քաջության համար հրաձգային ջոկի հրամանատար, դասակի հրամանատարի տեղակալ գվարդիայի սերժանտ Նիկոլայ Սարգսյանին պարգևատրել «Փառքի» շքանշանով …»:
Նիկոլայ Բագրատի Սարգսյանը պարգևատրվել է 23 մարտական շքանշաններով և մեդալներով, այդ թվում՝ «Փառքի» 2-րդ և 3-րդ աստիճանի շքանշաններով, «Արիության համար», «Մարտական վաստակի համար» մեդալներով, Հայրենական պատերազմի շքանշանով, որոնք հատկապես գնահատվում են զինվորների կողմից, ինչպես նաև «Բեռլինի գրավման համար», «Պրահայի ազատագրման համար», «Վարշավայի ազատագրման համար», «Կովկասի պաշտպանության համար» և շատ ուրիշ մեդալների։
Ահա հրամանատարների զեկույցներից մի քանի հատված, որոնք նկարագրում են նրա սխրանքները.
- «Գերմանացի զավթիչների դեմ մարտերում, 1945 թվականի ապրիլի 17-ին, նա ցուցաբերեց քաջություն և արիություն. մոտենալով թշնամու կրակակետին՝ նռնակներ նետեց, ինչը հնարավորություն տվեց հետևակին առաջ շարժվել։ Անձամբ սպանեց 9 հիտլերականի…»:
- «1945 թվականի ապրիլի 16-ից մինչև 1945 թվականի մայիսի 8-ը տեղի ունեցած մարտերում, թշնամու կրակի տակ նա ռազմադաշտից հանեց 15 ծանր վիրավոր զինվորների ու սպաների՝ իրենց զենքերով…»:
- «1945 թվականի ապրիլի 16-ին թշնամու պաշտպանության ճեղքման ժամանակ նա հետախուզական ուժերի կազմում հատեց Նեյսե գետի ջրագիծը և հակահարձակման ժամանակ անձնական զենքից կրակով ոչնչացրեց թշնամու գնդացրային անձնակազմը՝ ապահովելով հրաձգային վաշտի առաջխաղացումը...»:
- «Շպրեյ գետի մատույցներում, թշնամու հակագրոհը հետ մղելիս, որը փորձում էր ճեղքել և միանալ իր ցրված ստորաբաժանումներին, 1945 թվականի ապրիլի 18-ին, մտնելով թշնամու թիկունք, հանկարծակի գրոհով և ուժեղ կրակով ցրեց թշնամու հետևակի մինչև երկու ջոկ և դրանով իսկ նպաստեց հրամանատարության մարտական առաքելության կատարմանը...»:
- «Գիշերային հարձակողական մարտում, Բեռլինի մատույցներում թշնամու պաշտպանության ճեղքման ժամանակ, անտառապատ տարածքում, առաջինը հայտնաբերեց լավ քողարկված գերմանացի գնդացրորդների խումբը, որը խանգարում էր հրաձգային ստորաբաժանման առաջխաղացմանը։ Ոչնչացրեց նրանց…»:
- «1945 թվականի ապրիլի 29-ին՝ Բեռլինում տեղի ունեցած փողոցային ձեռնամարտում ոչնչացրեց 8 գերմանացու…»:
Նա մասնակցել է մեր հայրենի քաղաքի՝ Դոնի Ռոստովի պաշտպանությանը, ապա՝ ազատագրմանը։ Դիվիզիան, որում ծառայել էր Նիկոլայը, անմիջականորեն մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմի այնպիսի հայտնի ճակատամարտերի, ինչպիսիք են՝ Կերչ-Էլտիգեն դեսանտային գործողությունը, Ժիտոմիր-Բերդիչև, Պրոսկուրով-Չեռնովցի, Լվով-Սանդոմիերժ, Սանդոմիերժ-Սիլեզյան, Ստորին Սիլեզյան և վերջապես Բեռլինի և Պրահայի ճակատամարտերը։
Բեռլինի գրավման ժամանակ Նիկոլայ Սարգսյանը մարտերով հասավ Բրանդենբուրգի դարպասներին, ապա մասնակցեց Պրահայի ազատագրմանը, որտեղ նշեց Մեծ Հաղթանակը։
Հաղթանակի ողջ ցավն ու ուրախությունը պահպանվել են ռազմաճակատի հազվագյուտ լուսանկարներում։ Հաղթանակի արցունքները՝ դրանք և՛ ուրախությունն են, և՛ վեհությունը ազատարար-զինվորների, հաղթական-զինվորների․․․
Պատերազմից հետո Նիկոլայ Սարգսյանը աշխատել է ժողովրդական տնտեսության տարբեր ղեկավար պաշտոններում. եղել է մի շարք խոշոր գործարանների գլխավոր էներգետիկը, ապա՝ աշխատել հայկական երկաթուղու վարչությունում։ Միաժամանակ, ուսուցչական ոլորտում նա իր հարուստ փորձը փոխանցեց երիտասարդ սերնդին դպրոցներում։
Ոչ պակաս հետաքրքիր է Նիկոլայ Սարգսյանի կնոջ՝ Աննա Հովհաննիսյանի ճակատագիրը։ Նա ծնվել է 1923 թվականի հունվարի 25-ին Օրջոնիկիձե քաղաքում՝ Արևմտյան Հայաստանի Կարս քաղաքից 1915 թվականի թուրքական Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած և Կուբանի ու Դոնի հողերում երկրորդ հայրենիք գտած հայ փախստականների մեծ ընտանիքում։
Դպրոցը փայլուն ավարտելով՝ նա երազում էր համալսարան ընդունվելու մասին, բայց սկսվեց պատերազմը ... Ինչպես իր շատ համադասարանցիների և հասակակիցների նման, նա կամավորագրվեց ռազմաճակատ, չնայած այն հանգամանքին, որ իր չորս ավագ եղբայրներն էլ արդեն զորակոչվել էին բանակ։ Ծնողներից գաղտնի, Աննան հաճախել է կապի դասընթացների։ Սկզբում նրա թոշակառու ծնողներին հաջողվեց կանգնեցնել նրան, բառացիորեն «դուրս բերել» ռազմաճակատ մեկնող ռազմական գնացքից։
Մեծ դժվարությամբ Աննային՝ երեկվա դպրոցական աղջկան, համոզեցին մնալ։ Նա համաձայնվեց միայն այն պատճառով, որ պետք է օգներ իր տարեց ծնողներին և ոտքի կանգնեցնել իր եղբայրների մանկահասակ երեխաներին, ովքեր արդեն կռվում էին Հայրենական մեծ պատերազմի ճակատներում։ Նա գնաց աշխատելու երկաթուղում։
Բայց արդեն 1942 թվականի վերջից Աննան գտնվում էր գործող բանակի ստորաբաժանումներում և ծառայում է Հյուսիսային Կովկասի առաջնագծի հատվածում գործող երկաթուղային զորքերի հատուկ կազմավորման 135-րդ ՌՇՎ-ի (ռազմական շահագործման վարչության) կազմում։
Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար Աննա Ալեքսանդրի Հովհաննիսյանը պարգևատրվել է 11 մեդալով, այդ թվում՝ «Կովկասի պաշտպանության համար»։
Ասենք, որ վիշտը աննկատ չանցավ այս մեծ ընտանիքի կողքով։
Պատերազմից վերադարձավ միայն եղբայրներից մեկը՝ Վասիլին, կապի կադրային սպա, որը մասնակցել էր դեռ խորհրդա-ֆիննական պատերազմին,
Եղբայրներից Արամը (քաղաքական աշխատող), զոհվել է Մալգոբեկ քաղաքի պաշտպանության ժամանակ, Հայկը՝ Ստալինգրադի ճակատամարտում։
Պատերազմից հետո Աննան ընդունվեց Երևանի պետական համալսարան։ Ամբողջ կյանքում նա աշխատել է որպես ավագ ինժեներ Անդրկովկասյան երկաթուղու Հայաստանի մասնաճյուղու վարչությունում։
Նիկոլայ Բագրատի Սարգսյանը և Աննա Ալեքսանդրի Հովհաննիսյանը հանգչում են Երևանում՝ ընտանեկան պանթեոնում, որտեղ թաղված են նաև Աննայի ծնողներն ու եղբայրը։
Եվ վերջապես, կցանկանայինք ավելացնել, որ Նիկոլայ Սարգսյանը և Աննա Հովհաննիսյանը հրաշալի երեխաներ են մեծացրել՝ Անաիդաին, Սերգեյին, Արմենին, Գոհարին և 12 թոռ ու 6 ծոռ։ Այսպիսով, նրանց որդին՝ Արմեն Տեր-Սարգսյանը, այժմ ապրում և աշխատում է Մոսկվայում, «Օրինականության դիկտատուրա» իրավական բարեփոխումների միջտարածաշրջանային կենտրոնի վարչության նախագահն է և ակտիվորեն մասնակցում է հայկական սփյուռքի կյանքին ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում։
2014 թվականի հունվարին, Փարիզում, Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 1-ին գումարման 1-ին նստաշրջանում ընտրվել է խորհրդարանի նախագահ։ 2018 թվականի սեպտեմբերին՝ 2-րդ գումարման խորհրդարանի 101 պատգամավոր, իսկ 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ 3-րդ գումարման խորհրդարանի 135 պատգամավոր վերընտրեցին Արմեն Տեր-Սարգսյանին Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) նախագահ։
Նրնաց թոռը՝ Վահագն Տեր-Սարգսյանը, ոսկե մեդալով ավարտելով Մոսկվայի թիվ 351 դպրոց-լաբորատորիան, ընդունվել է Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի միջազգային հարաբերությունների բաժին։ Ապա ուսումը շարունակեց ասպիրանտուրայում, որը հաջողությամբ ավարտեց։ Ներկայումս ղեկավարում է միջազգային նորարարական ընկերություն։
Սա մեր հայրենակիցների մի պարզ ընտանիքի պատմություն է, որը կարող է օրինակ ծառայել հետևելու և հպարտանալու, ինչպես ամբողջ հայ ժողովրդի, այնպես էլ մեր անծայրածիր հայրենիքի բոլոր ժողովուրդների համար։

08-05-2025 15:40:06 | Armenia | Social
On the 80th anniversary of the Great VICTORY of our people in the Great Patriotic War, we want to tell you about the life and combat path of our fellow countrymen, spouses Nikolai Bagratovich Sarkisyan - a front-line intelligence officer and Anna Aleksandrovna Oganesyan - an employee of special formations of railway troops. Unfortunately, we will not be able to celebrate the next anniversary of the spouses. They have been gone for several years now.
They, like thousands of citizens of our multinational country, made their invaluable contribution to the Great Victory, thanks to whose labor and military exploits our young generation now lives in a free country.
This is a story about the lives of ordinary people, on whose shoulders the Great Victory was forged, our Motherland was restored from the post-war ruins, people who can be proudly called ordinary heroes of the Great Patriotic War.
Sargsyan Nikolay Bagratovich was born on December 5, 1920 in the village of Sanahin, Lori district, Armenian SSR, in the family of a railroad worker. His father Bagrat Grigorievich was one of the heads of the railroad in the Caucasus and Armenia, both before and after the revolution. Before the revolution, as an engineer, he supervised the construction of the Yerevan-Tabriz (Iran) railroad and the highest railroad bridge in pre-revolutionary Russia, "Zamarlu". And after the revolution, he was the head of the largest railroad depots in Armenia in the city of Leninakan, now Gyumri, and later, the Sanahin station. The dynasty of railroad workers was continued by all his sons.
Having lost his mother early, Nikolay Bagratovich left for the city of Tbilisi and entered the railway technical school, which he brilliantly finished on the eve of the war. Six months before the start of the war, he was called up in the Red Army.
The Great Patriotic War finds Nikolai Bagratovich in the 20th Motorized Brigade of the 5th Army. Later, he was transferred to the 30th Guards Rifle Regiment.
In September 1941, during the bloody defensive battles in Ukraine, Nikolai Bagratovich received his first wound, but despite this, he remained in the combat units and continued to fight. Later, as the veteran recalled, he remained alive due to the fact that he had been called up in the army six months before the beginning of the war and thanks to his good military training.
After being wounded for the second time in December 1943, he was enlisted in the 2nd Rifle Battalion of the 338th Guards Oder Order of Bohdan Khmelnitsky Rifle Regiment under the command of Guards Lieutenant Colonel Antonov of the 117th Guards Berdichev Rifle Division commanded by Guards Major General Volkovich (1st Ukrainian Front). As part of this regiment, he took Berlin and liberated Prague.
Nikolai Bagratovich received his third wound at the end of the war, in March 1945, but, just like in 1941, he remained in the combat units and, together with his comrades, continued the offensive against the fascists’ lair.
Being physically strong, competent and trained fighter, Nikolai Bagratovich is enlisted in the reconnaissance company. Our war veterans know very well what it is like to serve in a reconnaissance company. Many times, they had to go behind the front line, take prisoners, obtain valuable information for the command and return back alive, with valuable cargo. In order not to be discovered, the intelligence officer had to sit in ambush for days in the swamps, in the snow, they could not be detected, overcoming the pain, they solved the assigned combat mission. As a good swimmer, he repeatedly had to swim across the Don, Dnieper, Oder, Spree rivers, carrying out special tasks of the command. Numerous deadly hand-to-hand fights behind enemy lines and in the neutral zone, night sorties - all this is the everyday life of a front-line intelligence officer.
For skillful command of the squad and exemplary performance of combat missions, Sergeant Nikolai Sargsyan was appointed deputy platoon commander of the division's reconnaissance company.
Leafing through the archive military documents of the Ministry of Defense, you are convinced again and again that each episode of Nikolai Bagratovich's combat path deserves a separate description, a separate study.
Sergeant Sargsyan was repeatedly awarded high state awards.
One of the orders of the Supreme Commander-in-Chief said: "For exemplary performance of combat missions of the command on the fronts of the fight against the German invaders and the shown valor and courage, award Guards Sergeant, rifle squad commander, deputy platoon commander Sargsyan Nikolai Bagratovich the Order of "Glory" ....".
Nikolai Bagratovich was awarded 23 military orders and medals, including the Order of Glory of the 2nd and 3rd degrees, which are especially valued by soldiers, the medals "For Courage", "For Military Merit", the Order of the Patriotic War, as well as the medals "For the Capture of Berlin", "For the Liberation of Prague", "For the Liberation of Warsaw", "For the Defense of the Caucasus" and many others.
Here are just a few excerpts from the reports of commanders describing his exploits:
– “In battles with the German invaders, on 17.04.1945, he showed courage and bravery: sneaking up to a pillbox, he threw grenades, which allowed the infantry to advance. He personally killed 9 Nazis…”
– “In battles from 16.04.1945 to 08.05.1945. under enemy fire, carried 15 seriously wounded soldiers and officers with their weapons from the field…”
– “During the breakthrough of the enemy’s defense on 16.04.1945, he crossed the water line of the Neisse River as part of reconnaissance soldiers and in a counter-attack, he killed the crew of an enemy machine gun with fire from his personal weapon, thereby ensuring the advance of a rifle company…”
– “When repelling an enemy counterattack, on the approaches to the Spree River, which were trying to break through and join up with their scattered units on 18.04.1945, he went into the enemy’s rear and, with a sudden attack, scattered up enemy infantry into two squads with heavy fire and thus contributing to the fulfillment of the command’s combat mission…”
- "In a night offensive battle, during a breakthrough of the enemy's defense on the approaches to Berlin, in a wooded area, he was the first to discover a group of well-camouflaged German machine gunners who were preventing the rifle unit from advancing. He killed them..."
- "In street battles in Berlin on April 29, 1945, he destroyed 8 Germans in hand-to-hand combat..."
He participated in the defense, and then in the liberation of our hometown - Rostov-on-Don.The division in which Nikolai Bagratovich served directly participated in such famous battles of the Great Patriotic War as the Kerch-Eltigen landing operation, the Zhitomir-Berdichev, Proskurov-Chernivtsi, Lvov-Sandomierz, Sandomierz-Silesian, Lower Silesian and finally the Berlin and Prague operations.
Nikolai Bagratovich, during the capture of Berlin, fought his way to the Brandenburg Gate, and then took part in the liberation of Prague, where he met the Great Victory.
All the pain and joy of Victory are preserved in rare frontline photographs. Tears of Victory are both the joy and the greatness of the liberating soldiers, the victorious soldiers!!!
After the war, Nikolai Bagratovich worked in various leadership positions in the national economy: he was the chief power engineer at the largest factories, and then in the management of the Armenian railway. At the same time, in the pedagogical field, he passed on his rich experience to the younger generation in schools.
The fate of Nikolai Bagratovich's wife, Anna Alexandrovna, is no less interesting. She was born on January 25, 1923 in the city of Ordzhonikidze in a large family of Armenian refugees from the city of Kars, Western Armenia, who escaped the Turkish Genocide of 1915 and found a second homeland in the lands of Kuban and Don.
Having finished school with honors, she dreamed of entering the university, but the war began... Like many of her classmates and peers, she volunteered for the front, despite the fact that all four of her elder brothers had already been called up in the army. Secretly from her parents, Anna Aleksandrovna took signalmen courses. Her parents, who were pensioners, at first managed to stop her, literally "remove" her from the military echelon heading to the front.
It was difficult to persuade yesterday's schoolgirl Anna to stay. She agreed only because she needed to help her olderly parents, raise the young children of her brothers, who had already been fighting on the fronts of the Great Patriotic War. She went to work on the railroad.
But already from the end of 1942, Anna Alexandrovna was in active army units and served in the 135th MED (military exploitation department) of a special formation of railway troops operating in the front section of the North Caucasus.
For services to the Motherland, Anna Oganesyan was awarded 11 medals, including "For the Defense of the Caucasus".
Let's say that grief did not pass this large family by.
Only brother Vasily, a career communications officer who had participated in the Soviet-Finnish War, returned alive.
One brother, Aram (a political worker), died during the defense of the city of Malgobek, and the other, Hayk, during the Battle of Stalingrad.
After the war, Anna Alexandrovna entered the Yerevan State University. She worked all her life as a senior engineer in the management of the Armenian railway ZKV railway.
Nikolai Bagratovich and Anna Alexandrovna are rested in Yerevan, in the family pantheon, where Anna's parents and brother are also buried.
And finally, we would like to add that Nikolai Bagratovich and Anna Alexandrovna raised wonderful children: Anaida, Sergey, Armen, Gaor and 12 grandchildren, 6 great-grandchildren. Thus, the son Armen Ter-Sarkisyan now lives and works in Moscow, is the President of the board of the interregional Center for Legal Reforms "Dictatorship of Lawfulness", actively participates in the life of the Armenian diaspora both in Russia and around the world.
In January 2014, in Paris, at the 1st session of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia of the 1st convocation, he was elected as the President of the Parliament. In September 2018, 101 deputies of the Parliament of the 2nd convocation, and in September 2023, 135 deputies of the Parliament of Western Armenia of the 3rd convocation. re-elected Armen Ter-Sarkisyan as the President of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia.
Grandson Vahagn, having finished the Moscow laboratory school No. 351 with the gold medal, entered the department of international relations of the history department of the Moscow State University named after M.V. Lomonosov, continued his education in graduate school, which he successfully completed. Now he runs an international innovation company.
This is the story of a simple family of our fellow countrymen, which can be an example to follow and be proud of, both for the entire Armenian people and for all the peoples of our vast Motherland.