• 31-05-2025 10:34:39   | Հայաստան  |  Քաղաքական
1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից ի վեր հայերն անդադար պայքարել են աշխարհին տեղեկացնելու Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված 1.5 միլիոն հայերի համակարգված ոչնչացման մասին։
Արդյունքում, ավելի քան 30 երկրներ, մի շարք միջազգային կազմակերպություններ և առաջատար ցեղասպանագետներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանության ճշմարտացիությունը: Այս բոլոր ճանաչումներից հետո Հայոց ցեղասպանությունը դարձել է ընդունված իրողություն՝ ուղղակի նախատինք Թուրքիայի ժխտողական քարոզչությանը: Ցավոք, մի քանի կարևոր երկրներ, ինչպիսիք են Միացյալ Թագավորությունը և Իսրայելը, դեռևս չեն ճանաչել այն, ոչ թե անտեղյակության, այլ քաղաքական նպատակահարմարության և Թուրքիային հանգստացնելու ցանկության պատճառով: Այսպիսով, ճանաչման հետապնդման դարաշրջանը պետք է համարել ավարտված:
Խնդիրն այն է, որ տասնամյակներ շարունակ Ցեղասպանության ճանաչման արշավներից հետո հայերն ու այլազգիները, այդ թվում՝ թուրք պաշտոնյաները, սխալ եզրակացության են եկել, որ ճանաչումը վերջնական նպատակն է։ Սա հիմնական թյուրըմբռնում է։ Մեր իրական պահանջները փոխհատուցումն ու Արևմտյան Հայաստանի վերադարձն են։ Երբ Թուրքիան հասկանա, որ Ցեղասպանության ժխտումը չի խանգարի հայ ժողովրդին հետապնդել այս մյուս երկու նպատակները, Անկարան կարող է վերջապես տեսնել իր ժխտողական արշավի անիմաստությունը։
Այնուամենայնիվ, ցեղասպանության ճանաչման համաշխարհային արշավն ապարդյուն չէր։ Աշխարհն այժմ գիտի ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին։ 110 տարի անց թուրքական կառավարությունը դեռևս բախվում է իր նախորդ վարչակարգի կողմից իրականացված նողկալի հանցագործությունների ամոթալի հիշեցումների հետ։
Սակայն, Հայոց ցեղասպանության պարզապես ճանաչումը և ներողություն խնդրելը չեն բուժի վերքերը կամ չեն վերացնի հետևանքները։ Հայերը դեռևս սպասում են արդարության, իրենց պատմական իրավունքների վերականգնմանը և բռնագրավված հողերի ու ունեցվածքի վերադարձին։
1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունը համակարգված արշավ իրականացրեց՝ արմատախիլ անելու մի ամբողջ ազգի իր նախնիների հայրենիքից՝ զրկելով վերապրածներին իրենց տներից, հայրենի հողերից, մշակութային ժառանգությունից, պաշտամունքի սրբավայրերից և անձնական ունեցվածքից: Հայ ժողովրդի դեմ իրականացվել է մեծ անարդարություն, որը նրան, ինչպես հրեական Հոլոքոստի դեպքում, իրավունք է տալիս օրինական փոխհատուցում ստանալ իր ահռելի կորուստների համար:
Հատուցումը կարող է լինել բազմաթիվ ձևերով։ Որպես առաջին կարևորագույն քայլ՝ Թուրքիայի Հանրապետությունը պետք է բոլոր 2500 հայկական եկեղեցիները վերադարձնի հայկական վերահսկողության տակ՝ դրանք դնելով Ստամբուլում գտնվող Հայոց Պատրիարքարանի իրավասության ներքո։ Այս բռնագրավված եկեղեցիները, որոնք վերածվել են մզկիթների, ախոռների, պահեստների կամ ավերվել են, պետք է վերադարձվեն իրենց օրինական տերերին։
Այսօրվա Թուրքիայի Հանրապետությունը, որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ պետություն, պետք է իրավական պատասխանատվություն կրի ցեղասպանության և դրա շարունակական հետևանքների համար։ Թուրքիան ժառանգել է Օսմանյան կայսրության ակտիվները և, հետևաբար, ժառանգել է նաև նրա պարտավորությունները։
Ցավոք, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նախագահական հռչակագրերը և Կոնգրեսի կողմից ընդունված հիշատակի բանաձևերը օրենքի ուժ չունեն և, հետևաբար, իրավական հետևանքներ չեն կարող ունենալ:
Առանց երկար սպասելու՝ քանի որ հայերը սպասել են ավելի քան մեկ դար, նրանք պետք է իրավական քայլեր ձեռնարկեն միջազգային և ազգային դատարանների միջոցով, ներառյալ.
- Արդարադատության միջազգային դատարանի (Համաշխարհային դատարան), որտեղ միայն պետություններն ունեն նման իրավասություն),
- Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի,
- ԱՄՆ դաշնային դատարանների, ինչպես նաև այլ երկրների դատարանների։
Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը որևէ շահագրգռվածություն չունի դատական հայցեր ներկայացնելու Միջազգային դատարանում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ընդդեմ Թուրքիայի, ուստի ամերիկահայերը պետք է իրենք ձեռնարկեն իրավական գործողություններ: Մեկ այլ խորհրդանշական բանաձևի համար պայքարելու փոխարեն, նրանք պետք է լոբբինգ իրականացնեն Ներկայացուցիչների պալատում և Սենատում՝ երկարաձգելու վաղեմության ժամկետը, ինչը հնարավորություն կտա հայերին դատական հայցեր ներկայացնել՝ Ցեղասպանության հետևանքով պատճառված նյութական կորուստների հիման վրա:
Երբ Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատը ընդունեն նման օրինագիծ, այն կուղարկվի նախագահին՝ ստորագրման համար։ Այս օրենսդրությունը կհամապատասխանի Հոլոքոստի փոխհատուցման վերաբերյալ գործող օրենքների իրավական շրջանակին, ինչպիսիք են՝
- «Հոլոքոստի զոհերի փոխհատուցման մասին» օրենքը, որն ընդունվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 1998 թվականին,
- «Հոլոքոստի ժամանակ բռնագրավված արվեստի գործերի վերականգնման մասին 2016 թվականի օրենքը»,
- Կալիֆորնիայի ժողովի 2867-րդ օրինագիծը՝ «Հալածանքների պատճառով կորցրած արվեստի գործերի և անձնական ունեցվածքի վերականգնում», որը ստորագրվել է նահանգապետ Գևին Նյուսոմի կողմից 2024 թվականին։
Երբ դատական հայցեր ներկայացվեն ԱՄՆ դատարաններ, դրանք կգրավեն ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը՝ ստիպելով Թուրքիային իրավական ասպարեզում առերեսվել իր հանցավոր անցյալի հետ։ Այդ դեպքում թուրքական կառավարության կողմից ցեղասպանության շարունակական ժխտումները կդառնան անիմաստ։
ԱՄՆ դատարանները կարող են օրինական կերպով պարտադիր վճիռներ կայացնել՝ պահանջելով Թուրքիայից փոխհատուցում վճարել հայերին իրենց կորուստների համար: Եթե Թուրքիան հրաժարվի կատարել այդ պահանջը, դատարանները կարող են որոշում կայացնել Միացյալ Նահանգներում գտնվող թուրքական կառավարությանը պատկանող բոլոր ակտիվների, ինչպիսիք են շենքերը, բանկային հաշիվները և «Թուրքական ավիաուղիներ»-ին պատկանող ինքնաթիռները բռնագրավելու մասին:
Այս պատմական իրավական պայքարն սկսելու համար հայերը պետք է ձեռնարկեն երկու անհապաղ գործողություն.
1) Լոբբինգ անել Կոնգրեսում՝ այս պահանջները թույլատրող օրենք ընդունելու համար,
2) Վարձել միջազգային իրավունքի ոլորտում մասնագիտացած լավագույն իրավաբանների։
Եթե հայերը հաղթեն դատարանում, ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանավեճը կդառնա անտեղի։ Թուրքական կառավարության կողմից ԱՄՆ դատարանի նման որոշումը կատարելու ցանկացած դիմադրություն կամ մերժում կստեղծի լուրջ դիվանագիտական և իրավական ճգնաժամ Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև։
Ահա թե ինչպես հայ ժողովուրդը կարող է վերջապես հասնել արդարության՝ ոչ թե հավելյալ ճանաչման, այլ դատական հաղթանակների միջոցով։

It is Time to Take Turkey to Court; No Need for More Genocide Recognition․ By Harut Sassounian
Ever since the Armenian Genocide of 1915, Armenians have fought relentlessly to inform the world about the systematic extermination of 1.5 million Armenians carried out by the Ottoman Empire.
As a result, over 30 countries, several international organizations, and leading genocide scholars have acknowledged the veracity of the Armenian Genocide. After all these acknowledgments, the Armenian Genocide has become a recognized fact -- a direct rebuke to Turkey’s denialist propaganda. Regrettably, a few major countries, such as the United Kingdom and Israel, have not yet recognized it, not due to ignorance, but out of political expediency and a desire to appease Turkey. Thus, the era of pursuing recognition must be considered over.
The problem is that after decades of Genocide recognition campaigns, Armenians and non-Armenians, including Turkish officials, have come to the wrong conclusion that recognition is the final objective. This is a fundamental misunderstanding. Our real demands are restitution and the return of Western Armenia. Once Turkey realizes that Genocide denial will not prevent Armenians from pursuing these two other goals, Ankara may finally see the futility of its denialist campaign.
Nevertheless, the global Genocide recognition campaign was not in vain. The world now knows the truth about the Armenian Genocide. After 110 years, the Turkish government is still confronted with embarrassing reminders of the heinous crimes committed by its predecessor regime.
However, simply acknowledging the Armenian Genocide and issuing an apology would not heal the wounds or undo the consequences. Armenians still await justice, the restoration of their historic rights, and the return of their confiscated lands and properties.
In 1915, the Ottoman Empire carried out a systematic campaign to uproot an entire nation from its ancestral homeland, depriving survivors of their homes, native lands, cultural heritage, places of worship, and personal properties. A gross injustice was perpetrated against the Armenian people, entitling them, as in the case of the Jewish Holocaust, to legitimate compensation for their enormous losses.
Restitution can take many forms. As a crucial first step, the Republic of Turkey must return all 2,500 Armenian churches to Armenian control, placing them under the jurisdiction of the Istanbul-based Armenian Patriarchate. These confiscated churches, converted into mosques, stables, warehouses, or demolished, must be restored to their rightful owners.
Today's Republic of Turkey -- as the successor state of the Ottoman Empire -- should be held legally liable for the Genocide and its continuing consequences. Turkey inherited the assets of the Ottoman Empire, and, therefore, it also inherited its liabilities.
Regrettably, presidential proclamations and congressional commemorative resolutions on the Armenian Genocide have no force of law, and therefore, no legal consequence.
Without waiting any longer -- since Armenians have waited over a century, they must pursue legal action through international and national courts, including:
-- The International Court of Justice (World Court), where only states have such jurisdiction),
-- The European Court of Human Rights,
-- U.S. Federal Courts, as well as courts in other countries.
The current Government of Armenia has no interest in filing lawsuits against Turkey on the Armenian Genocide in the World Court, so Armenian-Americans must take legal action themselves. Instead of pushing for another symbolic resolution, they must lobby the House and Senate to extend the statute of limitations, enabling Armenians to file lawsuits based on their material losses caused by the Genocide.
Once the House and Senate pass such a bill, it will then go to the President to be signed by him into law. This legislation would follow the legal framework of existing Holocaust-related restitution laws, such as:
-- “The Holocaust Victims Redress Act,” enacted by the U.S. Congress in 1998,
-- “Holocaust Expropriated Art Recovery Act of 2016,”
-- California Assembly Bill 2867 signed by Gov. Gavin Newsom in 2024: “Recovery of artwork and personal property lost due to persecution.”
Once lawsuits are filed in U.S. courts, they will attract global attention, forcing Turkey to confront its criminal past in a legal arena. The Turkish government's continued denials of the Genocide would then become meaningless.
U.S. courts could issue legally binding judgments requiring Turkey to pay compensation to Armenians for their losses. If Turkey refuses to comply, courts could then order the confiscation of all Turkish government-owned assets in the United States, such as buildings, bank accounts, and planes belonging to Turkish Airlines.
To launch this historic legal battle, Armenians must take two immediate actions:
1) Lobby Congress to pass a law allowing these claims,
2) Hire top legal experts who specialize in international law.
If Armenians win in court, the recognition debate becomes irrelevant. Any resistance or refusal by the Turkish government to comply with such a US court judgment would create a major diplomatic and legal crisis between Ankara and Washington.
This is how Armenians can finally achieve justice -- not through more recognition, but through courtroom victories.