27-06-2025 11:39:08 | Հայաստան | Քաղաքական
Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) «Խոստում» հայկական ինստիտուտի շրջանակներում գործող Հայոց ցեղասպանության հետազոտական ծրագիրն (AGRP) անցյալ շաբաթ մեկնարկեց մի բեկումնային նախագիծ, որը հայերին հնարավորություն կտա փոխհատուցում ստանալ իրենց ունեցվածքի համար, որը բռնագրավվել էր թուրքական կառավարության կողմից ցեղասպանության ընթացքում և դրանից հետո։
Բացի 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային սպանդից, թուրքական կառավարությունը բռնազավթել է նաև նրանց հայրենիքը՝ Արևմտյան Հայաստանը, և բռնագրավել նրանց ունեցվածքը։ UCLA-ի նախաձեռնության շնորհիվ առաջին անգամ բոլոր բացակայող տեղեկությունները հավաքված են մեկ պահոցում։
Հունիսի 16-ին կայացած վեբինարի ժամանակ AGRP-ի տնօրեն, պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը լուսաբանեց ցեղասպանության ընթացքում և դրանից հետո հայկական հարստության համակարգված բռնագրավումն ու վերաբաշխումը, որը թուրքական կառավարության կողմից նկարագրվել է որպես «լքված ունեցվածք» (Emval-i Metruke):
Անկախ թուրք հետազոտող Սաիթ Չեթինօղլուն տարիներ է անցկացրել հավաքելու այս գույքերի համար կառավարության աճուրդի հայտարարությունները, որոնք 1920-ական և 1930-ական թվականներին հայտնվել էին թուրքական 34 մեծ ու փոքր քաղաքների տեղական թերթերում: Չեթինօղլուն այս հայտարարությունները հանձնել է UCLA-ին, որը թվայնացրել և թարգմանել է դրանք օսմաներենից ժամանակակից թուրքերենի և անգլերենի: Դրանք հասանելի են հետևյալ հասցեով՝ www.international.ucla.edu/armenia/stolenarmenianproperties:
UCLA-ի կայքում տեղադրված 31 էջանոց համապարփակ զեկույցում Չեթինօղլուն և Աքչամը մանրամասն նկարագրել են թուրքական կառավարության հակասական և խաբուսիկ հրամանները բռնագրավված հայկական ունեցվածքի տնօրինման վերաբերյալ. «1915 թվականի մայիսի 27-ին պաշտոնական հրաման է տրվել, որից կարճ ժամանակ անց սկսվել է հայկական ունեցվածքի լայնածավալ բռնագրավումը։ 1915 թվականի մայիսի 31-ին Օսմանյան նախարարների խորհուրդը հրամանագիր է հրապարակել, որը պաշտոնապես կարգավորում է հայկական ակտիվների «բռնագրավումը», որին հաջորդել է հունիսի 10-ի ավելի մանրամասն 34 հոդվածից բաղկացած հրամանագիրը։ Ամռան ընթացքում տարբեր նահանգներ են ուղարկվել հատուկ շրջաբերականներ, որոնք ավարտվել են 1915 թվականի սեպտեմբերի 26-ի պաշտոնական օրենքով և նույն թվականի նոյեմբերի 8-ի կիրառման հրամանագրով։ Այս օրենքներն ու հրամանագրերը սահմանում էին, որ հայկական բոլոր շարժական և անշարժ գույքերը պետք է գրանցվեն պաշտոնական գրանցամատյաններում, և դրանց արժեքը պետք է հատկացվի հայերին իրենց նոր բնակավայրերում… [Սակայն], Օսմանյան արդարադատության, ֆինանսների և ներքին գործերի նախարարությունների համատեղ հանձնաժողովի 1918 թվականի զեկույցում հստակ նշված է, որ ոչ մի հայ փոխհատուցում չի ստացել իր բռնագրավված ունեցվածքի համար։ Փաստորեն, Օսմանյան պետությունն է դարձել … ավարի գլխավոր շահառուն՝ օգտագործելով այս ակտիվները և դրանց վաճառքից ստացված եկամուտները տարբեր պետական հաստատություններ ֆինանսավորելու համար»։
Չեթինօղլուն և Աքչամը բացատրել են, որ 1922 թվականին Օսմանյան կայսրության փլուզումից հետո նորաստեղծ Թուրքիայի Հանրապետությունը «վերահսկողություն ստանձնեց մնացած հայկական ունեցվածքի մեծ մասի նկատմամբ։ Սակայն նորաստեղծ պետությունը բախվեց զգալի ֆինանսական դժվարությունների։ Դրա հետևանքով, սկսած 1923 թվականից, տարբեր պետական հաստատություններ սկսեցին աճուրդի հանել այդ թալանված հայկական ունեցվածքը։ Այս վաճառքների մասին պաշտոնական ծանուցումները պարբերաբար հրապարակվում էին տեղական թուրքական թերթերում»։
Օրինակ, 1931 թվականի սեպտեմբերի 14-ին «Դիարբեքիր»ի (Դիգրանագերդ) թերթում հայտարարվում էր, որ 1931 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Ալի Փինար գյուղում Օհանի դստեր՝ Հաթունի (Խաթուն) անունով գրանցված տան համար աճուրդ կանցկացվի, որը 20 լիրայով վաճառվել է Կարա Քիլիսեի փախստականներից Շեյմուսին (Ահմեթի որդուն):
Հաշվարկված է, որ բռնագրավված հայկական ընդհանուր ունեցվածքը, այդ թվում՝ հարյուր հազարավոր տներ և շենքեր, գործարաններ, հանքեր, մեկ միլիոնից ավելի ակր հողատարածք, խաղողի այգիներ, ձիթենու այգիներ, թթենու այգիներ, մոտ 2500 եկեղեցիներ և 1000 դպրոցներ, այժմ արժեն հարյուրավոր միլիարդ դոլարներ։
Բռնագրավված հայկական ունեցվածքը բաշխվել էր տարբեր թուրքական կառույցների։ Ըստ Չեթինօղլուի և Աքչամի՝ «ինչպես Միություն և առաջադիմություն կոմիտեի ժամանակաշրջանում», Թուրքիայի Հանրապետությունն այս ունեցվածքների մի մասը փոխանցել է «ընկերություններին՝ ազգային արդյունաբերությունը և մահմեդական բուրժուազիան զարգացնելու համար, իսկ մի մասը հատկացվել է Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությանը՝ այդ ժամանակաշրջանի միակ կուսակցությանը… Շատ անշարժ գույք, ըստ անհրաժեշտության, բաշխվել է տարբեր հաստատությունների, ինչպիսիք են՝ ասոցիացիաները, պետական հաստատությունները, քաղաքապետարանները, առևտրի պալատները, արդյունաբերությունը և գյուղատնտեսությունը, Կարմիր մահիկը և բանկերը։ Մի խոսքով, կարելի է ասել, որ [թուրքական] հասարակության յուրաքանչյուր հատված օգտվել է հայկական ունեցվածքից»։
Քեմալական ժամանակաշրջանում բռնագրավված հայկական կալվածքները բաշխվել են հետևյալ կերպ.
1. «Հողի վաճառք և բաշխում մահմեդականներին»։
2. «Հատկացում և վաճառք ներգաղթյալներին (մուհաջիր)»։
3. «Փոխանցում և հատկացում պետական հաստատություններին»։
4. «Հատկացում զինվորականներին»։
5. «Հատկացում և վարձակալություն բանկերին, Առևտրի պալատին և ապրանքային բորսային»։
6. «Վաճառք ընկերություններին»։
7. «Հատկացում, վարձակալություն և վաճառք վարչակազմի հետ կապված հաստատություններին, ինչպիսիք են «Թուրքական օջախը», «Կարմիր մահիկը», «Ուսուցիչների միությունը» և «Տրապիզոնի մարզական ակումբը»։
8. «Հատկացում «Միություն և առաջադիմություն» երիտթուրքական կուսակցության ղեկավարների ընտանիքներին», որոնք սպանվել են հայերի կողմից, ինչպիսիք են Թալեաթ և Ջեմալ փաշաները, Ջեմալ Ազմին և Բահաեդդին Շաքիրը՝ համաձայն 1926 թվականի մայիսի 31-ին Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքի։
Այժմ հայ համայնքի պարտականությունն է վերցնել UCLA-ի կողմից հավաքված այս արժեքավոր տեղեկատվությունը և դատական հայցեր ներկայացնել Թուրքիայի դեմ ԱՄՆ դաշնային դատարաններում՝ պահանջելով արդարացի փոխհատուցում բռնագրավված հայկական ունեցվածքի համար։
Ինչպես գրել էի անցյալ ամիս, ամերիկահայերը պետք է կոչ անեն ԱՄՆ Կոնգրեսին ընդունել օրենք, որը պետք է ստորագրի Միացյալ Նահանգների նախագահը, որը հնարավորություն կտա դատական հայցեր ներկայացնել Թուրքիայի Հանրապետության դեմ՝ բռնագրավված գույքի դիմաց փոխհատուցում ստանալու համար: Այս նոր օրենքը հայերին թույլ կտա դատական հայցեր ներկայացնել վաղեմության ժամկետի լրանալուց շատ ավելի ուշ:
ԱՄՆ դատարանները կարող են պարտավորեցնող որոշումներ կայացնել Թուրքիայի դեմ՝ հայերին իրենց կորուստների համար փոխհատուցում վճարելու համար: Եթե Թուրքիան հրաժարվի կատարել դրանք, դատարանները կարող են որոշում կայացնել Միացյալ Նահանգներում գտնվող թուրքական կառավարությանը պատկանող բոլոր ակտիվների, ինչպիսիք են շենքերը, բանկային հաշիվները և «Թուրքական ավիաուղիներ»-ին պատկանող ինքնաթիռները բռնագրավելու մասին:
UCLA-ը, որպես ակադեմիական հաստատություն, իր բաժինը կատարել է հայ ժողովրդի կողմից բռնագրավված ունեցվածքի այս արժեքավոր ցուցակը կազմելու գործում: Այժմ հայ համայնքի հերթն է դատական գործողություններ սկսել՝ Թուրքիայից լիարժեք փոխհատուցում պահանջելու համար:

UCLA Compiles List of Armenian Properties Confiscated by Turkey During the Genocide. By Harut Sassounian
27-06-2025 11:31:08 | Armenia | Politics
The Armenian Genocide Research Program (AGRP) within The Promise Armenian Institute at UCLA launched last week a ground-breaking project enabling Armenians to seek restitution of their properties confiscated by the Turkish government during and after the Genocide.
In addition to the mass killing 1.5 million Armenians, the Turkish government occupied their homeland of Western Armenia and seized their properties. Thanks to the UCLA initiative, for the first time all the missing information is gathered in a single depository.
During a June 16 webinar, Prof. Taner Akcam, AGRP Director, shed light on the systematic expropriation and redistribution of Armenian wealth during and after the Genocide, described by the Turkish government as ‘Abandoned Properties’ (Emval-i Metruke).
Independent Turkish researcher Sait Cetinoglu spent years collecting the government’s auction notices for these properties which had appeared in local newspapers across 34 Turkish cities and towns in the 1920’s and 1930’s. Cetinoglu has turned over these notices to UCLA which has digitized and translated them from Ottoman Turkish into modern Turkish and English. They are available at: www.international.ucla.edu/armenia/stolenarmenianproperties.
In a comprehensive 31-page report posted on the UCLA website, Cetinoglu and Akcam detailed the Turkish government’s contradictory and deceptive orders for disposing the confiscated Armenian properties: “an official order was issued on May 27, 1915, and the widespread seizure of Armenian property followed shortly thereafter. On May 31, 1915, the Ottoman Council of Ministers issued a decree formally regulating the ‘confiscation’ of Armenian assets, followed by a more detailed 34-article decree on June 10.
Throughout the summer, special circulars were sent to various provinces, culminating in a formal law on September 26, 1915, and an implementation decree on November 8 of the same year. These laws and decrees stipulated that all movable and immovable Armenian assets must be recorded in official registries and their values be allocated to Armenians in their new settlements…. [However], a 1918 report by a joint commission of the Ottoman Ministries of Justice, Finance, and Internal Affairs explicitly stated that not a single Armenian had been compensated for their confiscated properties. In effect, the Ottoman state became the principal beneficiary of the plunder, using these assets and the proceeds from their sales to fund various state institutions.”
Cetinoglu and Akcam explained that after the collapse of the Ottoman Empire in 1922, the newly established Turkish Republic “assumed control over much of the remaining Armenian property. However, the fledgling state faced significant financial challenges.
As a result, beginning in 1923, various state institutions began auctioning off these looted Armenian properties. Official notices of these sales were regularly published in local Turkish newspapers.”
For example, a notice in the Diyarbakir (Dickranagerd) newspaper on Sept. 14, 1931, announced that an auction will be held on Sept. 17, 1931 for a house registered in the name of Hatun (Khatun), daughter of Ohan, in Ali pinar village, sold to Sheymus (son of Ahmet) of Kara Kilise refugees, for 20 Liras.
It is estimated that the total confiscated Armenian properties, including hundreds of thousands of homes and buildings, factories, mines, over a million acres of land, vineyards, olive groves, mulberry gardens, around 2,500 churches, and 1,000 schools, are now worth hundreds of billions of dollars.
The confiscated Armenian properties were distributed to various Turkish entities. According to Cetinoglu and Akcam, “just as in the period of the Committee of Union and Progress,” the Republic of Turkey transferred some of these properties “to companies in order to develop a national industry and a Muslim bourgeoisie, and some of them were allocated to the Republican People's Party -- the only party of the period…. Many real estate properties were distributed, according to need, to various institutions such as associations, state institutions, municipalities, chambers of commerce, industry, and agriculture, the Red Crescent, and banks. In short, it could be said that every segment of [Turkish] society benefited from Armenian properties.”
During the Kemalist period, the confiscated Armenian properties were distributed as follows:
1. “Sale and land distribution to Muslims”;
2. “Allocation and sale to immigrants (muhacir)”;
3. “Transfer and allocation to state institutions”;
4. “Allocation to the military”;
5 “Allocation and leasing to banks, the Chamber of Commerce, and the commodities exchange”;
6. “Sale to companies”;
7. “Allocation, leasing, and sale to institutions linked to the regime, such as the Turkish Hearth, the Red Crescent, the Teachers Union, and the Trabzon Sports Club”;
8. “Allocation to the families of Unionist leaders” who were murdered by Armenians, such as Talat and Cemal Pashas, Cemal Azmi, and Bahaeddin Shakir, according to a law adopted by the Turkish Parliament on May 31, 1926.
It is now up to the Armenian community to take this valuable information compiled by UCLA and file lawsuits against Turkey in U.S. federal courts demanding just compensation for the confiscated Armenian properties.
As I wrote last month, Armenian-Americans should urge the U.S. Congress to pass a law to be signed by the President of the United States enabling lawsuits against the Republic of Turkey to receive compensation for the confiscated properties. This new law would allow Armenians to file lawsuits long after the Statute of Limitations has expired.
U.S. courts could issue binding judgments against Turkey to pay restitution to Armenians for their losses. If Turkey refuses to comply, the courts could then order the confiscation of all Turkish government-owned assets in the United States, such as buildings, bank accounts, and planes belonging to Turkish Airlines.
UCLA, as an academic institution, has done its part of compiling this valuable list of the Armenian confiscated properties. It is now the Armenian community’s turn to initiate legal actions to seek full restitution from Turkey.