Կարևորը այս պահի դրությամբ 12.07.25, 23:59
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը նշել է, որ ցուցարարները նախկինում ներկայացրել էին 12 պահանջներից բաղկացած փաստաթուղթ, սակայն քննարկվել են միայն սոցիալական հարցերը, իսկ մյուս պահանջները, ինչպիսիք են՝ Արցախ վերադարձը, մշակութային ժառանգության պահպանումը, բանտարկյալների ազատումը և այլն, ՀՀ իշխանությունների կողմից անտեսվում են։
Ցուցարարները իշխանություններից պահանջում են հարթակ ստեղծել, որտեղ արցախցիները կկարողանան խոսել իրենց իրավունքների մասին։
Միջազգային հարաբերություններ
Նոր Կալեդոնիա. Նոր պետության ստեղծման համաձայնագիր
Փարիզի արվարձանում կնքվել է Նոր Կալեդոնիա պետության ստեղծման մասին համաձայնագիրը։ Փաստաթուղթը նախատեսում է նոր պետության ստեղծում՝ մասամբ կախված Ֆրանսիայից։
Նոր Կալեդոնիայի բնակիչները կստանան առանձին քաղաքացիություն և կկարողանան ունենալ երկու անձնագիր։
Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է. «Ավելի քան տասը օր տևած քննարկումներից հետո Նոր Կալեդոնիայի ընտրված ներկայացուցիչները և պետության ներկայացուցիչները պատմական համաձայնության են հասել։ Նոր Կալեդոնիա պետությունը Հանրապետության կազմում. խաղադրույքը վստահության վրա է։ ...Ժամանակն է հարգանքի, կայունության և բարի կամքի միավորման՝ ընդհանուր ապագա կառուցելու համար»։
Ռուս-Կորեական հարաբերություններ
Սերգեյ Լավրովը (գրկելով Կիմ Չեն Ընին). «Բարև, շատ... շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել»։
Կիմ Չեն Ընը. «Մեկ տարի է անցել մեր հանդիպումից...»։
Լավրով. «Դուք դեռ ծխում եք, և ես էլ եմ ծխում»։
Հայ-Ֆրանսիական հարաբերություններ
Ալեն Սիմոնյանը աշխատանքային այցով գտնվում է Ֆրանսիայում։ Սիմոնյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի հետ։
Շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիային Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և կայուն զարգացման հարցերում ցուցաբերած հաստատակամ աջակցության համար։
Քննարկվել են հայ-ֆրանսիական և հայ-եվրոպական հարաբերությունները, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումները, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիր կնքելու անհրաժեշտությունը։
Տնտեսություն և առևտուր
Հայաստանում հեղուկ գազի գների աճ
Հայաստանում հեղուկ գազի գները կտրուկ աճել են՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում 120 դրամից հասնելով 150-160 դրամի մեկ լիտրի դիմաց։
Պատճառը Վրաստանի տարածքում գազով ավելի քան 100 ցիստերնի ուշացումն է։ Ռուսաստանից գազի գնման գները չեն փոխվել։
ԱՄՆ-ԵՄ/Մեքսիկա առևտրային լարվածություն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նամակներ է հղել Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Մեքսիկայի նախագահին՝ տեղեկացնելով օգոստոսի 1-ից ԵՄ-ից և Մեքսիկայից ներմուծվող ապրանքների վրա 30% մաքսատուրք սահմանելու մասին։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը հակաքայլեր կձեռնարկի ԱՄՆ-ի դեմ, եթե առևտրային բանակցությունները ձախողվեն։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ Բրյուսելը դեռևս հույս ունի մինչև օգոստոսի 1-ը համաձայնագիր կնքել Վաշինգտոնի հետ։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը X-ում. «ԵՄ-ից արտահանման 30%-անոց մաքսատուրքը վնաս կհասցնի ձեռնարկություններին, սպառողներին և հիվանդներին Ատլանտյան օվկիանոսի երկու կողմերում։ Մենք կշարունակենք աշխատել մինչև օգոստոսի 1-ը համաձայնության հասնելու ուղղությամբ։ Միաժամանակ, մենք պատրաստ ենք պաշտպանել ԵՄ շահերը համաչափ հակաքայլերի հիման վրա»։
Թրամփ. «Եթե Եվրոպական միությունը մաքսատուրքեր սահմանի ԱՄՆ-ի դեմ, մենք ի պատասխան կավելացնենք մեր մաքսատուրքերը»։
ԱՄՆ գանձապետարանի հունիսյան պրոֆիցիտ
CNBC-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ գանձապետարանը հունիսին անսպասելի պրոֆիցիտ է գրանցել՝ շնորհիվ մաքսատուրքերից ստացվող եկամուտների աճի։ Եկամուտներն աճել են 13%-ով՝ նախորդ տարվա հունիսի համեմատ, իսկ ծախսերը նվազել են 7%-ով։
Ընդհանուր առմամբ, ֆինանսական տարվա սկզբից դեֆիցիտը կազմում է 1,34 տրլն դոլար՝ 5%-ով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Սակայն օրացուցային տարով վերահաշվարկելիս դեֆիցիտը նույնիսկ կրճատվել է 1%-ով։
Նմանատիպ պրոֆիցիտ հունիսին վերջին անգամ գրանցվել է 2017 թվականին՝ Դոնալդ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ընթացքում։
ԱՄՆ-Հնդկաստան. Առևտրային համաձայնագիր
Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ-ը և Հնդկաստանը մոտ են ցածր սակագներով առևտրային համաձայնագրի կնքմանը։
Իրանի միջուկային ծրագիր
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին.
«ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ մեր համագործակցությունը չի դադարել, այն նոր ձևաչափ է ստացել»։
«Մենք ոչ մի համաձայնագիր չենք ունենա, որտեղ չի լինի հարստացում»։
«Իրանի հարստացման իրավունքը պետք է հարգվի։ Հարստացումը իրանցի գիտնականների մեծ գիտական ձեռքբերումն է, և մենք կպաշտպանենք այդ ձեռքբերումը։ Այդ ձեռքբերումը պահպանելու համար հսկայական ջանքեր են գործադրվել և բազմաթիվ զոհեր են տրվել։ Ավելին, հենց այս ժամանակահատվածում մենք պատերազմի մեջ մտանք, այսինքն՝ պատերազմը մեզ պարտադրվեց, և մենք պայքարեցինք դրա համար»։
Էներգետիկ համագործակցություն
SOCAR-ի և Սիրիայի կառավարության միջև հուշագիր
Բաքվում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր SOCAR-ի և Սիրիայի կառավարության միջև։ Սիրիային գազի մատակարարումները կիրականացվեն Թուրքիայի տարածքով։
Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) և Սիրիայի ազգային նավթային ընկերությունը ստորագրել են ռազմավարական համագործակցության հուշագիր էներգետիկ ոլորտում։ Համաձայն այս համաձայնագրի՝ SOCAR ընկերությունը Սիրիայում ներդրումներ կատարելու և գործունեություն ծավալելու իրավունք կստանա այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են նավթի հետախուզումը, նավթավերամշակման գործարանների կառուցումը և նավթագազային ոլորտի ենթակառուցվածքների զարգացումը։
Լրատվամիջոցներ և քաղաքականություն
Ադրբեջանի մամուլի խորհրդի և «Ռոսիա սեգոդնյա»-ի հակասությունները
Ադրբեջանի մամուլի խորհուրդը պատասխանել է Ռուսաստանի ժուռնալիստների միության դիմումին.
«Sputnik Ադրբեջան»-ի աշխատակիցները... ոչ մի կապ չունեն լրագրության ոլորտում իրենց մասնագիտական պարտականությունների կատարման հետ։
...նշված անձինք համագործակցել են ՌԴ ԱԴԾ-ի հետ և գտնվել են Ադրբեջանում՝ լրագրողական գործունեությանը չվերաբերող հանձնարարություններ կատարելու նպատակով։
Նրանց ձերբակալությունը օրինական միջոց է՝ ձեռնարկված գործող օրենսդրությանը լիովին համապատասխան և իրավական դաշտի շրջանակներում։
«Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը. «Ադրբեջանի մամուլի խորհրդի մեղադրանքները Sputnik Ադրբեջան-ի վերաբերյալ դատարկ են և անհիմն»։
Թրամփը լրատվամիջոցների մասին
«ԶԼՄ-ները կեղծ պատկեր են ստեղծում՝ դրանք ֆեյք են»։
«Ես իսկապես հիանում եմ ազնիվ լրագրությամբ, բայց դա շատ քիչ է։ Մենք դա գրեթե չունենք։ Եվ որպեսզի կրկին Միացյալ Նահանգները մեծ դարձնենք, մենք գոնե պետք է հասնենք ազնվության ավելի մեծ տոկոսի, քան հիմա է»։
«Ոչ ոք չի հասկանում, թե ինչու է ինչ-որ մեկը պատմություններ հորինում, որ Բայդենը լավ տեսք ունենա, մինչդեռ նա իրականում ակնհայտորեն անգործունակ էր»։
Անվտանգություն և պաշտպանություն
Իսրայել-Սիրիա հանդիպում Բաքվում
Իսրայելական Channel 13 հեռուստաալիքը հայտնում է, որ մոտ ապագայում Իսրայելի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները Բաքվում կհանդիպեն Սիրիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
Քրդական խմբավորումների առաջնորդների տեղափոխման հնարավորությունը ԱՄՆ
Bloomberg-ը (հղում անելով Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանին և Սիրիայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Թոմ Բարաքին). Վաշինգտոնը թույլ է տալիս ՔՊԿ և YPG քրդական խմբավորումների առաջնորդներին տեղափոխել ԱՄՆ, եթե դա կնպաստի զինված պայքարից հրաժարվելուն և խաղաղ քաղաքական կյանքին անցնելուն։
«Նման քայլերը կօգնեն խուսափել Անկարայի և Դամասկոսի հետ առճակատումից»։
«Սիրիայում քրդերի վերաինտեգրումը բարդ գործընթաց կլինի, բայց հուսով եմ, որ ապագայում կողմերը կկարողանան փոխզիջման հասնել»։
(ՔՊԿ-ն՝ ԱՄՆ-ում և ԵՄ-ում ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչված, հայտարարել է ինքնալուծարման մասին՝ նշելով, որ մտադիր է քրդական իրավունքներին հասնել խաղաղ միջոցներով)։
ԱՄՆ գլխավոր դատախազը աշխատանքից ազատել է Թրամփի դեմ գործերով զբաղվող ԱՆ աշխատակիցներին
ԱՄՆ գլխավոր դատախազը աշխատանքից ազատել է Արդարադատության նախարարության աշխատակիցներին, ովքեր աշխատել են Թրամփի դեմ ուղղված գործերով։
Տեխնոլոգիա և արհեստական բանականություն
Միութենական պետությունում ավանդական արժեքների վրա հիմնված ԱԲ ստեղծում
ԲԵԼՏԱ-ի փոխանցմամբ (հղում անելով Միութենական պետության պետքարտուղար Սերգեյ Գլազևին). Միութենական պետությունում կստեղծվի արհեստական բանականություն՝ հիմնված ավանդական արժեքների վրա և հասկանալի Բելառուսի և Ռուսաստանի բնակիչների համար։
Որոշ երիտասարդներ լիովին ապավինում են ԱԲ-ին ստեղծագործության մեջ, սակայն վերջին թեստերը ցույց են տվել, որ արևմտյան ԱԲ-ները կարող են ցուցաբերել ռասիզմ և նացիզմ։ Ուստի կարևոր է զգուշորեն վերաբերվել ԱԲ-ում դրված արժեքներին։
Կենդանիների հետ շփման հնարավորություն ԱԲ-ի միջոցով
The Guardian-ը գրում է, որ մարդիկ կկարողանան շփվել ընտանի կենդանիների հետ՝ շնորհիվ ԱԲ-ի։ Անասնաբույժները, նյարդակենսաբանները, փիլիսոփաները, հոգեբանները և այլ մասնագետներ նյարդացանցերին կսովորեցնեն վերլուծել կենդանիների սովորությունները։
Ավիացիոն պատահարներ
Boeing 787 Dreamliner-ի վթար
BBC-ն հայտնում է, որ Air India ավիաընկերության Boeing 787 Dreamliner ինքնաթիռի վթարի նախնական զեկույցում նշվում է, որ վառելիքի մատակարարումն անջատված է եղել։
Հնդկաստանի Ավիացիոն միջադեպերի հետաքննության բյուրոյի 15 էջանոց զեկույցում ասվում է, որ թռիչքից անմիջապես հետո վառելիքի մատակարարման երկու անջատիչներն էլ «cut off» (այսինքն՝ «անջատված») դիրքի են բերվել «run» (այսինքն՝ «աշխատող») դիրքից։
Այս անջատիչներն օգտագործվում են շարժիչները գործարկելու և կանգնեցնելու համար, երբ ինքնաթիռը գետնի վրա է։
Թռիչքի վերջին ակնթարթներին օդաչուների միջև խոսակցության ձայնագրության մեջ լսվում է, թե ինչպես է նրանցից մեկը մյուսին հարցնում, թե ինչու է նա «սեղմել cut-off»։ Երկրորդ օդաչուն պատասխանում է, որ դա չի արել։
Այս խոսակցությունից հետո անջատիչները տեղափոխվել են այն դիրք, որում դրանք պետք է լինեն թռիչքի ընթացքում։ Ինքնաթիռի անկման պահին մեկ շարժիչն արդեն հզորություն էր հավաքում, իսկ երկրորդը գործարկված էր, բայց դեռ հզորություն չէր հավաքում։
Reuters-ը նշում է, որ զեկույցը նոր հարցեր է առաջացնում վառելիքի մատակարարման կարևոր անջատիչների տեղադրման վերաբերյալ, սակայն ենթադրվում է, որ Boeing-ը և շարժիչների արտադրողը որևէ ակնհայտ պատասխանատվություն չեն կրում աղետի համար։
Առողջապահություն
Օրգանների փոխպատվաստում Կիևի «Օխմատդիտ»-ում
Կիևի «Օխմատդիտ» հիվանդանոցի փոխպատվաստողները առաջին անգամ երեք այլ երեխաների են փոխպատվաստել ուղեղի մահը արձանագրված աղջկա օրգանները։ Վիրահատել են հրետակոծության տակ։
Հետմահու դոնորության համաձայնություն տված ծնողների հերոսական որոշման շնորհիվ երեք երեխայի կյանք է փրկվել. 16-ամյա աղջկան փոխպատվաստվել է լյարդ, 14-ամյա տղային՝ երիկամներ, իսկ 12-ամյա աղջկան՝ սիրտ։ Նրանց համար սա կենդանի մնալու միակ հնարավորությունն էր։
Մշակույթ
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոն Երևանում
Երևանի քաղաքապետարանը հայտնում է, որ հուլիսի 13-ին Երևանում մեկնարկում է հեղինակավոր «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը։
Մեկ շաբաթով մայրաքաղաքը կդառնա համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի կենտրոն՝ հյուրընկալելով տասնյակ հայտնի ռեժիսորների, պրոդյուսերների, դերասանների և արվեստի ներկայացուցիչների։

• 14-07-2025 11:41:20   |   |  Новости
- Ранее участники митинга представили документ из 12 требований, но дан ход лишь социальным вопросам, а другие требования, такие как возвращение в Арцах, сохранение культурного наследия, освобождение заключённых и т. д., игнорируются властями Армении.
- Участники митинга требуют от властей создания площадки, где арцахцы смогут говорить о своих правах.
▪️Соглашение о создании государства Новая Каледония заключено в пригороде Парижа. Документ предусматривает создание нового государства, частично зависимого от Франции. Жители Новой Каледонии получат отдельное гражданство и смогут быть обладателями двух паспортов.
▪️ Эмманюэль Макрон:
- После более чем десяти дней обсуждений избранники Новой Каледонии и представители государства достигли исторического соглашения.
- Государство Новая Каледония в составе Республики: ставка на доверие.
-... Настало время уважения, стабильности и объединения доброй воли для построения общего будущего.
▪️Экономист (видео).
Лавров (обнимаясь с Ким Чен Ыном): Здравствуйте очень... (обнимание справа, затем слева), очень рад Вас видеть.
Ким Чен Ын: Прошел год, когда мы встречались...
Лавров: Вы всё ещё курите, и я курю.
▪️ Ален Симонян находится с рабочим визитом во Франции. Симонян встретился с председателем Сената Франции. Выразил благодарность за твердую поддержку Франции в вопросах территориальной целостности, суверенитета и устойчивого развития Армении.
-Обсудили армяно-французские и армяно-европейские отношения, демократические реформы в Армении, а также необходимость заключения мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
▪️Цены на сжиженный газ в Армении резко выросли — с 120 до 150–160 драмов за литр за последнюю неделю.
Причина — задержка более 100 цистерн с газом на территории Грузии. Закупочные цены на газ из России не изменились.
▪️ Президент США Дональд Трамп направил письма председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен и президенту Мексики, в которых сообщил о введении с 1 августа пошлин в размере 30 % на товары, поставляемые из ЕС и Мексики.
▪️Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Евросоюз введет контрмеры против США, если торговые переговоры провалятся. При этом она подчеркнула, что Брюссель по-прежнему рассчитывает заключить соглашение с Вашингтоном до 1 августа.
- Урсула фон дер Ляйен (в X): «30%-ная пошлина на экспорт из ЕС нанесет ущерб предприятиям, потребителям и пациентам по обе стороны Атлантики. Мы продолжим работу над достижением соглашения к 1 августа. В то же время мы готовы защищать интересы ЕС на основе соразмерных контрмер»
▪️Трамп: если Европейский союз введёт таможенные пошлины против США, мы увеличим пошлины в ответ.
▪️ Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи: Наше сотрудничество с агентством МАГАТЭ не прекратилось, оно приобрело новый формат.
Министр иностранных дел Ирана Арагчи: «У нас не будет никакого соглашения, в котором не будет обогащения».
- «Право Ирана на обогащение должно уважаться. Обогащение — это великое научное достижение иранских ученых, и мы будем защищать это достижение.
-«Для сохранения этого достижения были приложены огромные усилия и принесены многочисленные жертвы. Более того, именно в этот период мы вступили в войну, то есть война была нам навязана, и мы сражались за это».
▪️В Баку подписан меморандум о взаимопонимании между SOCAR и Правительством Сирии. Поставки газа в Сирию будут осуществляться через Турцию.
▪️Государственная нефтяная компания Баку (SOCAR) и Национальная нефтяная компания Сирии подписали меморандум о стратегическом сотрудничестве в энергетической сфере. Согласно этому соглашению, компания SOCAR получит право инвестировать и вести деятельность в Сирии в таких направлениях, как разведка нефти, строительство нефтеперерабатывающих заводов и развитие инфраструктуры в сфере нефти и газа.
▪️Совет Прессы Азербайджана ответил на обращение Союза журналистов России:
«Сотрудники «Sputnik Азербайджан»... никак не связано с выполнением ими профессиональных обязанностей в сфере журналистики.
-... указанные лица сотрудничали с ФСБ РФ и находились в Азербайджане с целью выполнения поручений, не имеющих отношения к журналистской деятельности.
- их задержание является законной мерой, предпринятой в полном соответствии с действующим законодательством и в рамках правового поля.
▪️ гендиректор медиагруппы «Россия сегодня» Дмитрий Киселев:
- Обвинения Совета прессы Азербайджана по Sputnik Азербайджан пусты и безосновательны
▪️Канал 13 израильского телевидения: В ближайшее время высокопоставленные представители Израиля проведут встречу в Баку с высокопоставленными должностными лицами Сирии.
▪️ Bloomberg (со ссылкой на посла США в Турции и спецпредставителя по Сирии Тома Баррака): Вашингтон допускает возможность переселения лидеров курдских группировок РПК и YPG в страну, если это поспособствует отказу от вооружённой борьбы и переходу к мирной политической жизни.
- «Такие шаги помогут избежать конфронтации с Анкарой и Дамаском».
- «Реинтеграция курдов в Сирии будет сложным процессом, но надеюсь, в будущем стороны смогут достичь компромисса».
/РПК — признанная в США и ЕС террористической организацией — объявила о самороспуске, заявив, что намерена добиваться курдских прав мирными средствами/.
- «СМИ создают фальшивую картину — они фейковые».
-«Я действительно восхищаюсь честной журналистикой — но её совсем немного. У нас её действительно почти нет. И чтобы снова сделать Америку великой, нам хотя бы нужно добиться большего процента честности, чем есть сейчас».
-«Никто не понимает — почему кто-то выдумывает истории, чтобы Байден выглядел хорошо, когда он на самом деле был вопиюще некомпетентен?»
▪️ CNBC: Казначейство США зафиксировало неожиданный профицит в июне благодаря росту поступлений от пошлин. Доходы выросли на 13% по сравнению с июнем прошлого года, а расходы снизились на 7%.
- Всего с начала финансового года дефицит составляет 1,34 трлн долларов — на 5% выше, чем за тот же период годом ранее. Однако в пересчёте на календарный год дефицит даже сократился на 1%.
- Последний раз аналогичный профицит в июне фиксировался в 2017 году — в период первого срока Дональда Трампа.
▪️Генпрокурор США уволила сотрудников Минюста, работавших над делами против Трампа.
▪️ Bloomberg: США и Индия близки к торговому соглашению с пониженными тарифами.
▪️ BBC: В упавшем самолете Boeing 787 Dreamliner авиакомпании Air India была отключена подача топлива, сказано в предварительном отчете.
В 15-страничном докладе индийского Бюро по расследованию авиационных инцидентов сказано, что оба переключателя подачи топлива вскоре после взлета были приведены в положение «cut off» (то есть «отключено») из положения «run» (то есть «работа»).
- Эти тумблеры используются для запуска и остановки двигателей, когда самолет находится на земле.
- На записи переговоров между пилотами в последние мгновения полета слышно, как один из них спрашивает второго, почему он «нажал cut-off». Второй пилот отвечает, что этого не делал.
После этого разговора переключатели перевели в положение, в котором они должны находиться во время полета. В момент падения самолета один двигатель уже набирал тягу, а второй был запущен, но тягу еще не набирал.
Reuters: Отчет ставит новые вопросы о расположении критически важных выключателей подачи топлива, но при этом предполагается, что Boeing и производитель двигателей самолетов не несут никакой очевидной ответственности за катастрофу.
▪️БЕЛТА (ссылка на госсекретаря Союзного государства Сергея Глазьева).
- В Союзном государстве создадут искусственный интеллект, основанный на традиционных ценностях и понятный для жителей Белоруссии и России.
- Некоторые молодые люди полностью полагаются на ИИ в творчестве, но недавние тесты показали, что западные ИИ могут проявлять расизм и нацизм. Поэтому важно осторожно относиться к ценностям, закладываемым в ИИ.
▪️The Guardian. Люди смогут общаться с питомцами благодаря ИИ. Ветеринары, нейробиологи, философы, психологи и другие специалисты обучат нейросети анализировать повадки животных.
▪️Трансплантологи «Охматдита» в Киеве впервые пересадили органы девочки, у которой была констатирована смерть головного мозга, трем другим детям. Оперировать пришлось под обстрелом. Героическому решению родителей, давших согласие на посмертное донорство, были спасены жизни трех детей: 16-летней девушке была пересажена печень, 14-летнему мальчику - почки, 12-летней девочке - сердце. Для них это был единственный шанс остаться в живых.
▪️ Мэрия Еревана: 13 июля в Ереване стартует престижный Международный кинофестиваль «Золотой абрикос».
- На неделю столица станет центром мирового кинематографа, принимая десятки известных режиссеров, продюсеров, актеров и представителей искусства.