• 31-07-2025 18:38:16   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ը և Արևորդի ՀԿ-ն հայտարարում են «Խելացի թռչնադիտարկում․ քաղաքային բնությունը՝ երիտասարդների աչքերով» նորարարական կրթական ծրագրի մեկնարկի մասին։ Այն միավորելու է թվային տեխնոլոգիաները և բնապահպանական կրթությունը՝ նպաստելով երիտասարդների կապի ամրապնդմանը քաղաքային կենսաբազմազանության հետ։
Ծրագրի շրջանակում դպրոցներում և համայնքային տարածքներում տեղադրված արհեստական բանականությամբ աշխատող «Bird Buddy» խելացի կերամանները աշակերտներին հնարավորություն կտան բջջային հավելվածի միջոցով դիտարկել և ճանաչել թռչուններին։ Երբ թռչունը մոտենում է կերամանին, ներկառուցված տեսախցիկն ավտոմատ կերպով ակտիվանում է, լուսանկարում և տեսանկարահանում այն, ապա արհեստական բանականության ալգորիթմը վերլուծում է պատկերը և որոշում թռչնի տեսակը։
Այդ տեղեկատվությունն ուղարկվում է Bird Buddy-ի բջջային հավելվածին, որի միջոցով օգտատերը  տեղեկատվություն է ստանում թռչնի տեսակի և  դրան վերաբերող այլ հետաքրքիր փաստերի մասին։ Արդյունքում աշակերտները կարող են դիտել կենդանի կամ ձայնագրված տեսանյութերը, ճանաչել թռչունների տեսակները, պահել «թռչնային մատյան»՝ գրանցելով այցելությունները, կիսվել իրենց դիտարկումներով ուսուցիչների և ընկերների հետ։
«UCOM-ի համար, որպես կանաչ ընկերություն, շրջակա միջավայրի պահպանությունը շատ կարևոր է, և մենք հավատում ենք, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները պետք է նպաստեն բնապահպանական կրթության զարգացմանը։  Այս ծրագրի միջոցով մենք ստեղծում ենք այնպիսի միջավայր, որտեղ երեխաները հնարավորություն կունենան գործնականում կիրառելու նոր տեխնոլոգիաները՝ առավել դինամիկ բնապահպանական կրթություն ստանալու համար։ Այս համագործակցությամբ մենք նպաստելու ենք, որ առաջադեմ տեխնոլոգիաները ծառայեն համայնքների զարգացմանը», – նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս գործընկերությունը հիանալի օրինակ է, թե ինչպես կարող են տեխնոլոգիական նորամուծությունները հարստացնել կրթական պրոցեսը։ Երբ միավորում ես բնական հետաքրքրասիրությունը, բնության հանդեպ սերը և տեխնոլոգիական լուծումները, երեխաներն սկսում են նորովի տեսնել իրենց միջավայրը։ Այս ծրագիրն օգնում է ոչ միայն ճանաչել թռչուններին, այլ նաև ձևավորել բնության հանդեպ հոգատար մտածողություն, թվային հմտությունների կիրառմամբ աշխարհը նորովի բացահայտելու ունակություն», - ասաց Արևորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ծրագիրը ներառում է նաև ներառական կրթության բաղադրիչներ։ «Խելացի կերամանները» կտեղադրվեն Երևանի, Դիլիջանի և Եղեգնաձորի մի շարք դպրոցներում, ինչպես նաև Ջրվեժի անտառպարկում և Ուրցաձորի Էկոկենտրոնում։

31-07-2025 18:38:16 | Армения | Общество
Ucom и общественная организация SunChild объявляют о запуске инновационной программы «Умное наблюдение за птицами: городская природа глазами молодежи». Она объединит цифровые технологии и экологическое образование, способствуя укреплению связи молодежи с городским биоразнообразием.
В рамках программы умные кормушки «Bird Buddy» с искусственным интеллектом будут установлены в школах и общественных местах и позволят учащимся наблюдать и распознавать птиц через мобильное приложение. Когда птица приближается к кормушке, встроенная камера автоматически активируется, фотографирует и записывает видео; затем алгоритмы искусственного интеллекта (ИИ) анализируют изображение и определяют вид птицы.
Эта информация отправляется в мобильное приложение Bird Buddy, через которое пользователь узнаёт о виде птицы и других интересных фактах, связанных с ней. В результате учащиеся могут смотреть живые или записанные видео, определять виды птиц, вести «птичий дневник», отмечая визиты птиц, делиться своими наблюдениями с учителями и друзьями.
«Для Ucom, как для зеленой компании, охрана окружающей среды очень важна, а также верим, что современные технологии должны способствовать развитию экологического образования. Посредством этой программы мы создаем среду, где дети смогут на практике применять новые технологии для получения более динамичного экологического образования. Благодаря этому сотрудничеству мы поспособствуем тому, чтобы передовые технологии служили развитию сообществ», - отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Это партнерство является отличным примером того, как технологические инновации могут обогатить образовательный процесс. Когда объединяешь естественное любопытство, любовь к природе и технологические решения, дети начинают по-новому видеть свою окружающую среду. Эта программа помогает не только изучать птиц, но и воспитывать заботливое отношение к природе и умение заново открывать мир через применение цифровых навыков», - сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
Программа также включает элементы инклюзивного образования. «Умные кормушки» будут установлены в нескольких школах Еревана, Дилижана и Егегнадзора, а также в лесопарке Джрвеж и Экоцентре Урцадзор.