07-08-2025 12:45:17 | Հայաստան | Քաղաքական
Այս հոդվածը վերլուծում է Ստոկհոլմի առևտրի պալատի Արբիտրաժային ինստիտուտի (SCC) որոշման հետևանքները՝ կապված Հայաստանի կառավարության կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) մասնավոր ընկերության ազգայնացման հետ։
Հիշեցի այս ասացվածքը՝ «Հայերին թշնամիներ պետք չեն. նրանք իրենց ամենամեծ թշնամիներն են», երբ ականատես եղա, թե ինչպես է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հսկայական վնաս հասցրել ոչ միայն Հայաստանի անվտանգությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, այլև տնտեսությանը։
Վերջին ֆինանսական ձախողումը սկսվեց հունիսի 17-ին, երբ հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանը, որն ունի Հայաստանի և Ռուսաստանի երկքաղաքացիություն, քննադատեց Հայաստանի կառավարությանը՝ եկեղեցու դեմ արշավ իրականացնելու համար՝ հայտարարելով, որ ինքը «իր ձևով» կմիջամտի՝ վերջ տալով այդ բանավեճին: Վարչապետը, չափազանցված կերպով արձագանքելով Կարապետյանի խոսքերին, գործի դրեց իր բռնապետական իշխանությունը՝ չնայած ժողովրդավարությանը հավատարիմ լինելու իր հայտարարություններին, և հրամայեց Կարապետյանի ձերբակալությունն ու նախնական կալանքը։
Այնուհետև Փաշինյանը կարգադրեց ազգայնացնել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը, որի մեջ Կարապետյանը և նրա գործընկերները ներդրել էին 700 միլիոն դոլար՝ 2015 թվականին այն գնելու ժամանակ։
Փաշինյանի գործողությունները մի շարք բացասական հետևանքներ ունեն Հայաստանի համար.
- Նա խախտել է Հայաստանի օրենքները՝ միջամտելով դատական համակարգին, ինչը դուրս է իր իրավասության շրջանակներից։
- Հունիսի 18-ին նա կոչ արեց իր խորհրդարանական մեծամասնությանը ընդունել օրենք, որը թույլ կտա ՀԷՑ-ի բռնագրավումը։
- Փաշինյանի հրահանգով ոստիկանությունը մուտք գործեց Կարապետյանի երևանյան տուն՝ առգրավելով անորոշ իրեր: Սակայն դատավորը որոշեց, որ խուզարկությունը եղել է անօրինական։
- Նա կարգադրեց ՀԷՑ-ի մի քանի ղեկավարների ձերբակալությունը՝ շինծու մեղադրանքներով, ինչպես նաև Կարապետյանների ընտանիքի անդամներից մեկի կալանավորումը։
- Հուլիսի 18-ին նա ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ նշանակեց անփորձ մի անձի՝ ստեղծելով ֆինանսական կորուստների, էլեկտրամատակարարման խափանումների և սպառողների համար սակագների բարձրացման լուրջ վտանգներ։
- Կարապետյանները (Սամվել, Էթերի, Սարգիս և Կարեն) և նրանց կիպրոսյան գործընկեր «Լիորմանդ Հոլդինգս Լիմիթեդը» դիմեցին SCC-ին՝ համաձայն Հայաստանի կառավարության հետ նախկինում կնքված պայմանագրի։ Սակայն Փաշինյանն այժմ անտեսում է այդ համաձայնագիրը։
SCC-ի արտակարգ իրավարարը հուլիսի 22-ին կայացրեց հետևյալ միջանկյալ որոշումները.
«ՀՐԱՄԱՅՈՒՄ է Պատասխանողին [ՀՀ կառավարությանը] ձեռնպահ մնալ բռնագրավման մասին օրենքների կիրառումից (այսինքն՝ «ՀՀ էներգետիկայի մասին» օրենքում և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին ՀՀ օրենքներից) և ՀԷՑ-ի բռնագրավմանը ուղղված հետևյալ քայլերից որևէ մեկի իրականացումից.
- չիրականացնել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմինների անդամների փոփոխություն,
- չփոխել ՀԷՑ-ի կանոնադրությունը,
- չնշանակել ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ, կամ եթե նշանակվել է՝ նրան չլիազորել գործել որպես ՀԷՑ-ի գործադիր մարմին,
- չեղյալ չհամարել ՀԷՑ-ի լիցենզիաները,
- չհայտարարել եւ չկազմակերպել ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի վաճառքի աճուրդներ,
- չբռնագրավել կամ չօտարել ՀԷՑ-ի ակտիվները,
- որեւէ այլ ձեւով չսահմանափակել ՀԷՑ-ի կանոնավոր գործունեությունը:
Թեև արտակարգ որոշումը պարտադիր է, ՀԷՑ-ի սեփականատերերը 30 օրվա ընթացքում կպահանջեն SCC-ից վերջնական որոշում կայացնել: Եթե Հայաստանը պարտվի վերջնական արբիտրաժում և հաստատվի բռնագրավումը, կառավարությունը ստիպված կլինի ՀԷՑ-ի սեփականատերերին վճարել մոտ մեկ միլիարդ դոլար՝ պարտավորություն, որը, ինչպես հայտարարել է Հայաստանի արդարադատության նախարարը, կառավարությունը կկատարի: Ցավոք, այդ գումարը կվճարեն Հայաստանի հարկատուները, այլ ոչ թե Փաշինյանը:
- Բացի այդ, Հայաստանի արդարադատության նախարարը, հակառակ SCC-ի որոշմանը, սխալմամբ պնդեց, որ կառավարությունը պարտավոր չէ ենթարկվել ՀԷՑ-ի ղեկավարության փոփոխման արգելքին՝ հայտարարեով, թե դա «դուրս է» SCC-ի որոշման շրջանակներից...
- Այնուհետև կառավարությունը հայտարարեց, որ արբիտրաժային որոշումը ուժի մեջ կլինի միայն այն դեպքում, եթե այն հաստատվի Հայաստանի դատարանի կողմից՝ պնդում, որը հակասում է նախկին համաձայնությանը, ըստ որի արբիտրաժային վճիռը վերջնական է և պարտադիր։ Հայաստանի դատարանների նկատմամբ վստահությունը խաթարվում է, երբ դատավորները կատարում են Փաշինյանի հրամանները:
- Փաշինյանի արշավը Կարապետյանի դեմ բխում է ոչ թե տնտեսական մտահոգություններից, այլ քաղաքական վրեժխնդրությունից։ Կարապետյանը, որն այժմ բանտից ձևավորում է հակափաշինյանական քաղաքական շարժում, վայելում է աճող հանրային աջակցություն՝ 2026 թվականի հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ։
- Փաշինյանի անօրինական և անխոհեմ գործողությունների արդյունքում ոչ մի օտարերկրյա ընկերություն ռիսկի չի դիմի ներդրում կատարել Հայաստանում՝ գիտակցելով, որ կառավարությունը կարող է ազգայնացնել իր ակտիվները և անտեսել արբիտրաժային վճիռները: Քանի որ ՀԷՑ-ն ունի կիպրոսյան գործընկեր, դրա բռնագրավումը խախտում է Կիպրոսի և Հայաստանի միջև ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության երկկողմ համաձայնագիրը, ինչը կսրի Հայաստանի հարաբերությունները Կիպրոսի կառավարության հետ:
Եթե Հայաստանի կառավարությունը չկատարի SCC-ի վերջնական վճիռը, ապա կարող են սառեցվել Հայաստանի արտասահմանյան ակտիվները։
Բացի նոր ներդրողներին ետ կանգնեցնելուց, Հայաստանը չի կարող թույլ տալ իրեն կորցնել միլիարդավոր դոլարներ հետևյալ ընթացիկ արբիտրաժային գործերում.
- Կիպրոսում գրանցված «Walnort Finance Limited» ընկերությունը պահանջում է 1.2 միլիարդ դոլար փոխհատուցում Հայաստանից՝ հանքարդյունաբերության ոլորտում ծագած վեճի կապակցությամբ։
- Լիբանանյան «Սանիտեք» ընկերությունը պահանջում է 25 միլիոն դոլար՝ պնդելով, որ Հայաստանը խախտել է իր ներդրումային իրավունքները աղբահանության ոլորտում։
- Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Air Arabia ավիաընկերությունը պնդում է, որ Հայաստանի կառավարությունը վատ է կառավարել իր բազմամիլիոնանոց դոլարային ներդրումը։
- ԱՄՆ-ում գտնվող «Lydian International Limited» ընկերության նախկին բաժնետերերը, ըստ որոշ տեղեկությունների, մինչև 2 միլիարդ դոլար փոխհատուցում են պահանջում ոսկու արդյունահանման ոլորտում կրած ֆինանսական զգալի կորուստների համար։
Հայաստանի կառավարությունը չի կարող շարունակել գործել ֆինանսական առումով այսպիսի անխոհեմ ու անօրինական ձևով։ Սփյուռքահայերի շրջանում կան բազմաթիվ փորձառու մասնագետներ, որոնք պատրաստ են տրամադրել ռազմավարական խորհրդատվություն և աջակցություն։ Հայաստանի ղեկավարներին մնում է պարզապես հարցնել և լսել։

07-08-2025 12:45:17 | Армения | Политика
Когда я стал свидетелем того, как премьер-министр Никол Пашинян нанес огромный ущерб не только безопасности и территориальной целостности Армении, но и экономике, мне вспомнилась поговорка: «Армянам враги не нужны. Они сами себе злейшие враги».
Последний финансовый провал начался 17 июня, когда известный бизнесмен Самвел Карапетян, имеющий двойное гражданство Армении и России, раскритиковал правительство Армении за кампанию против церкви, заявив, что он "по-своему" вмешается, чтобы положить конец этому. Премьер-министр, чрезмерно резко отреагировав на слова Карапетяна, применил свою авторитарную власть, и несмотря на свои заявления о приверженности демократии, приказал арестовать Карапетяна и взять его под предварительный арест.
Затем Пашинян распорядился национализировать компанию «Электрические сети Армении» (ЭСА), в которую Карапетян и его партнеры инвестировали 700 миллионов долларов при ее покупке в 2015 году.
Действия Пашиняна несут ряд негативных последствий для Армении:
•Он нарушил законы Армении, вмешавшись в судебную систему, что выходит за рамки его полномочий.
•18 июня он призвал свое парламентское большинство принять закон, который позволит конфисковать Ереванскую ТЭС.
•По указанию Пашиняна полиция вошла в ереванский дом Карапетяна и изъяла некоторые предметы. Однако судья постановил, что обыск был незаконным.
•Пашинян распорядился арестовать нескольких руководителей ЭСЦ по сфабрикованным обвинениям, а также задержать одного из членов семьи Карапетянов.
•18 июля он назначил на должность временного управляющего ЭСЦ неопытного человека, создав серьезные риски финансовых потерь, перебоев в электроснабжении и повышения тарифов для потребителей.
Карапетяны (Самвел, Этери, Саргис и Карен) и их кипрский партнер "Лиорманд Холдингс Лимитед" обратились в Арбитражный институт Торговой палаты Стокгольма (SCC) в соответствии с ранее заключенным договором между SCC и правительством Армении. Однако Пашинян теперь игнорирует это соглашение.
22 июля чрезвычайный арбитр SCC принял следующие промежуточные решения:
«ПРИКАЗЫВАЕТ Ответчику [Правительству Республики Армения] воздержаться от применения законов о конфискации (то есть законов Республики Армения о внесении изменений в Закон Республики Армения «Об энергетике» и Закон Республики Армения «О регулирующем органе общественных услуг») и от выполнения любого из следующих шагов, направленных на конфискацию ЭСА»:
•не производить изменений в составе органов управления ЭСА,
•не менять устав ЭСА,
•не назначать временного управляющего ЭСА или, если он назначен, не наделять его полномочиями действовать в качестве исполнительного органа ЭСА,
•не аннулировать лицензии ЭСА,
•не объявлять и не организовывать аукционы по продаже акций ЭСА,
•не конфисковывать и не отчуждать активы ЭСА,
•иным образом не ограничивать регулярную деятельность ЭСА.
Несмотря на то, что чрезвычайное решение является обязательным, владельцы Ереванской электросети в течение 30 дней потребуют от SCC вынести окончательное решение. Если Армения проиграет в окончательном арбитраже и конфискация будет подтверждена, правительство будет вынуждено выплатить владельцам Ереванской электросети около одного миллиарда долларов. Как заявил министр юстиции Армении, правительство выполнит это обязательство. К сожалению, эту сумму заплатят налогоплательщики Армении, а не Пашинян.
Кроме того, министр юстиции Армении, вопреки решению Высшего судебного совета (ВСС), ошибочно утверждал, что правительство не обязано подчиняться запрету на изменение руководства Электросетей Армении (ЭСА), заявляя, что это «вне» рамок решения ВСС...
Впоследствии правительство заявило, что арбитражное решение вступит в силу только после его утверждения судом Армении. Это утверждение противоречит предыдущему соглашению, согласно которому арбитражное решение является окончательным и обязательным. Доверие к армянским судам подрывается, когда судьи выполняют указания Пашиняна.
Поход Пашиняна против Карапетяна продиктован не экономическими соображениями, а политической местью. Карапетян, который сейчас из тюрьмы формирует антипашиняновское политическое движение, пользуется растущей общественной поддержкой в преддверии парламентских выборов, намеченных на июнь 2026 года.
В результате незаконных и безрассудных действий Пашиняна ни одна иностранная компания не рискнет инвестировать в Армению, осознавая, что правительство может национализировать ее активы и игнорировать арбитражные решения. Поскольку ЭСА имеет кипрского партнера, ее конфискация нарушает двустороннее соглашение между Кипром и Арменией о поощрении и защите инвестиций, что обострит отношения Армении с правительством Кипра.
Если правительство Армении не выполнит окончательное решение SCC, то зарубежные активы Армении могут быть заморожены.
Помимо того, что это отпугивает новых инвесторов, Армения не может позволить себе потерять миллиарды долларов в следующих текущих арбитражных делах:
•Кипрская компания "Walnort Finance Limited" требует от Армении компенсацию в размере 1,2 миллиарда долларов в связи со спором, возникшим в горнодобывающей отрасли.
•Ливанская компания "Санитек" требует 25 миллионов долларов, утверждая, что Армения нарушила ее инвестиционные права в сфере вывоза мусора.
•Авиакомпания Air Arabia из Объединенных Арабских Эмиратов утверждает, что правительство Армении плохо управляло её многомиллионными долларовыми инвестициями.
•Бывшие акционеры компании Lydian International Limited, расположенной в США, по некоторым данным, требуют до 2 миллиардов долларов компенсации за значительные финансовые потери, понесенные в сфере золотодобычи.
Правительство Армении не может продолжать действовать в финансовом отношении столь безрассудно и незаконно. Среди армян диаспоры есть множество опытных специалистов, готовых предоставить стратегические консультации и поддержку. Руководителям Армении остается лишь спросить и выслушать.