07-08-2025 12:45:17 | Հայաստան | Քաղաքական
Այս հոդվածը վերլուծում է Ստոկհոլմի առևտրի պալատի Արբիտրաժային ինստիտուտի (SCC) որոշման հետևանքները՝ կապված Հայաստանի կառավարության կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) մասնավոր ընկերության ազգայնացման հետ։
Հիշեցի այս ասացվածքը՝ «Հայերին թշնամիներ պետք չեն. նրանք իրենց ամենամեծ թշնամիներն են», երբ ականատես եղա, թե ինչպես է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հսկայական վնաս հասցրել ոչ միայն Հայաստանի անվտանգությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, այլև տնտեսությանը։
Վերջին ֆինանսական ձախողումը սկսվեց հունիսի 17-ին, երբ հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանը, որն ունի Հայաստանի և Ռուսաստանի երկքաղաքացիություն, քննադատեց Հայաստանի կառավարությանը՝ եկեղեցու դեմ արշավ իրականացնելու համար՝ հայտարարելով, որ ինքը «իր ձևով» կմիջամտի՝ վերջ տալով այդ բանավեճին: Վարչապետը, չափազանցված կերպով արձագանքելով Կարապետյանի խոսքերին, գործի դրեց իր բռնապետական իշխանությունը՝ չնայած ժողովրդավարությանը հավատարիմ լինելու իր հայտարարություններին, և հրամայեց Կարապետյանի ձերբակալությունն ու նախնական կալանքը։
Այնուհետև Փաշինյանը կարգադրեց ազգայնացնել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը, որի մեջ Կարապետյանը և նրա գործընկերները ներդրել էին 700 միլիոն դոլար՝ 2015 թվականին այն գնելու ժամանակ։
Փաշինյանի գործողությունները մի շարք բացասական հետևանքներ ունեն Հայաստանի համար.
- Նա խախտել է Հայաստանի օրենքները՝ միջամտելով դատական համակարգին, ինչը դուրս է իր իրավասության շրջանակներից։
- Հունիսի 18-ին նա կոչ արեց իր խորհրդարանական մեծամասնությանը ընդունել օրենք, որը թույլ կտա ՀԷՑ-ի բռնագրավումը։
- Փաշինյանի հրահանգով ոստիկանությունը մուտք գործեց Կարապետյանի երևանյան տուն՝ առգրավելով անորոշ իրեր: Սակայն դատավորը որոշեց, որ խուզարկությունը եղել է անօրինական։
- Նա կարգադրեց ՀԷՑ-ի մի քանի ղեկավարների ձերբակալությունը՝ շինծու մեղադրանքներով, ինչպես նաև Կարապետյանների ընտանիքի անդամներից մեկի կալանավորումը։
- Հուլիսի 18-ին նա ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ նշանակեց անփորձ մի անձի՝ ստեղծելով ֆինանսական կորուստների, էլեկտրամատակարարման խափանումների և սպառողների համար սակագների բարձրացման լուրջ վտանգներ։
- Կարապետյանները (Սամվել, Էթերի, Սարգիս և Կարեն) և նրանց կիպրոսյան գործընկեր «Լիորմանդ Հոլդինգս Լիմիթեդը» դիմեցին SCC-ին՝ համաձայն Հայաստանի կառավարության հետ նախկինում կնքված պայմանագրի։ Սակայն Փաշինյանն այժմ անտեսում է այդ համաձայնագիրը։
SCC-ի արտակարգ իրավարարը հուլիսի 22-ին կայացրեց հետևյալ միջանկյալ որոշումները.
«ՀՐԱՄԱՅՈՒՄ է Պատասխանողին [ՀՀ կառավարությանը] ձեռնպահ մնալ բռնագրավման մասին օրենքների կիրառումից (այսինքն՝ «ՀՀ էներգետիկայի մասին» օրենքում և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին ՀՀ օրենքներից) և ՀԷՑ-ի բռնագրավմանը ուղղված հետևյալ քայլերից որևէ մեկի իրականացումից.
- չիրականացնել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմինների անդամների փոփոխություն,
- չփոխել ՀԷՑ-ի կանոնադրությունը,
- չնշանակել ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ, կամ եթե նշանակվել է՝ նրան չլիազորել գործել որպես ՀԷՑ-ի գործադիր մարմին,
- չեղյալ չհամարել ՀԷՑ-ի լիցենզիաները,
- չհայտարարել եւ չկազմակերպել ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի վաճառքի աճուրդներ,
- չբռնագրավել կամ չօտարել ՀԷՑ-ի ակտիվները,
- որեւէ այլ ձեւով չսահմանափակել ՀԷՑ-ի կանոնավոր գործունեությունը:
Թեև արտակարգ որոշումը պարտադիր է, ՀԷՑ-ի սեփականատերերը 30 օրվա ընթացքում կպահանջեն SCC-ից վերջնական որոշում կայացնել: Եթե Հայաստանը պարտվի վերջնական արբիտրաժում և հաստատվի բռնագրավումը, կառավարությունը ստիպված կլինի ՀԷՑ-ի սեփականատերերին վճարել մոտ մեկ միլիարդ դոլար՝ պարտավորություն, որը, ինչպես հայտարարել է Հայաստանի արդարադատության նախարարը, կառավարությունը կկատարի: Ցավոք, այդ գումարը կվճարեն Հայաստանի հարկատուները, այլ ոչ թե Փաշինյանը:
- Բացի այդ, Հայաստանի արդարադատության նախարարը, հակառակ SCC-ի որոշմանը, սխալմամբ պնդեց, որ կառավարությունը պարտավոր չէ ենթարկվել ՀԷՑ-ի ղեկավարության փոփոխման արգելքին՝ հայտարարեով, թե դա «դուրս է» SCC-ի որոշման շրջանակներից...
- Այնուհետև կառավարությունը հայտարարեց, որ արբիտրաժային որոշումը ուժի մեջ կլինի միայն այն դեպքում, եթե այն հաստատվի Հայաստանի դատարանի կողմից՝ պնդում, որը հակասում է նախկին համաձայնությանը, ըստ որի արբիտրաժային վճիռը վերջնական է և պարտադիր։ Հայաստանի դատարանների նկատմամբ վստահությունը խաթարվում է, երբ դատավորները կատարում են Փաշինյանի հրամանները:
- Փաշինյանի արշավը Կարապետյանի դեմ բխում է ոչ թե տնտեսական մտահոգություններից, այլ քաղաքական վրեժխնդրությունից։ Կարապետյանը, որն այժմ բանտից ձևավորում է հակափաշինյանական քաղաքական շարժում, վայելում է աճող հանրային աջակցություն՝ 2026 թվականի հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ։
- Փաշինյանի անօրինական և անխոհեմ գործողությունների արդյունքում ոչ մի օտարերկրյա ընկերություն ռիսկի չի դիմի ներդրում կատարել Հայաստանում՝ գիտակցելով, որ կառավարությունը կարող է ազգայնացնել իր ակտիվները և անտեսել արբիտրաժային վճիռները: Քանի որ ՀԷՑ-ն ունի կիպրոսյան գործընկեր, դրա բռնագրավումը խախտում է Կիպրոսի և Հայաստանի միջև ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության երկկողմ համաձայնագիրը, ինչը կսրի Հայաստանի հարաբերությունները Կիպրոսի կառավարության հետ:
Եթե Հայաստանի կառավարությունը չկատարի SCC-ի վերջնական վճիռը, ապա կարող են սառեցվել Հայաստանի արտասահմանյան ակտիվները։
Բացի նոր ներդրողներին ետ կանգնեցնելուց, Հայաստանը չի կարող թույլ տալ իրեն կորցնել միլիարդավոր դոլարներ հետևյալ ընթացիկ արբիտրաժային գործերում.
- Կիպրոսում գրանցված «Walnort Finance Limited» ընկերությունը պահանջում է 1.2 միլիարդ դոլար փոխհատուցում Հայաստանից՝ հանքարդյունաբերության ոլորտում ծագած վեճի կապակցությամբ։
- Լիբանանյան «Սանիտեք» ընկերությունը պահանջում է 25 միլիոն դոլար՝ պնդելով, որ Հայաստանը խախտել է իր ներդրումային իրավունքները աղբահանության ոլորտում։
- Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Air Arabia ավիաընկերությունը պնդում է, որ Հայաստանի կառավարությունը վատ է կառավարել իր բազմամիլիոնանոց դոլարային ներդրումը։
- ԱՄՆ-ում գտնվող «Lydian International Limited» ընկերության նախկին բաժնետերերը, ըստ որոշ տեղեկությունների, մինչև 2 միլիարդ դոլար փոխհատուցում են պահանջում ոսկու արդյունահանման ոլորտում կրած ֆինանսական զգալի կորուստների համար։
Հայաստանի կառավարությունը չի կարող շարունակել գործել ֆինանսական առումով այսպիսի անխոհեմ ու անօրինական ձևով։ Սփյուռքահայերի շրջանում կան բազմաթիվ փորձառու մասնագետներ, որոնք պատրաստ են տրամադրել ռազմավարական խորհրդատվություն և աջակցություն։ Հայաստանի ղեկավարներին մնում է պարզապես հարցնել և լսել։

Pashinyan is Doing Everything Possible To Obstruct Foreign Investment in Armenia. By Harut Sassounian
07-08-2025 12:45:17 | Armenia | Politics
This article analyzes the consequences of the decision of the Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce (SCC) regarding the Armenian government’s nationalization of the privately owned Electric Networks of Armenia.
I recalled the axiom: “Armenians do not need enemies; they are their own worst enemies” after witnessing Prime Minister Nikol Pashinyan inflict immense damage not only on Armenia’s security and territorial integrity but also on its economy.
The latest financial fiasco began on June 17, when prominent businessman Samvel Karapetyan, a dual Armenian-Russian citizen, criticized the Armenian government for waging an anti-church campaign, saying that he would interfere “in his own way” to put an end to the controversy. Overreacting to Karapetyan’s words, the Prime Minister unleashed his dictatorial powers -- despite his claimed allegiance to democracy -- and ordered Karapetyan’s arrest and pretrial detention.
Pashinyan then ordered the nationalization of the Electric Networks of Armenia (ENA) in which Karapetyan and his partners had invested $700 million when they purchased it in 2015.
Pashinyan’s actions have several negative repercussions for Armenia:
-- He violated Armenia’s laws by interfering in the judicial system, which falls outside his jurisdiction.
-- On June 18, he urged his parliamentary majority to pass legislation enabling the expropriation of ENA.
-- On Pashinyan’s instructions, the police entered Karapetyan’s Yerevan home seizing unspecified items. However, a judge ruled that the search was illegal.
-- He directed the arrest of several ENA executives on fabricated charges and the detention of a Karapetyan family member.
-- On July 18, he appointed an inexperienced individual as ENA’s interim manager, risking serious financial losses, disruptions to electricity supply, and higher fees for consumers.
-- The Karapetyans (Samvel, Eteri, Sarkis, and Karen) and their Cypriot partner, Liormand Holdings Limited, referred their dispute to the SCC -- as previously had been agreed with the Armenian government. However, Pashinyan is now ignoring that agreement.
The SCC’s Emergency Arbitrator issued the following interim decisions on July 22:
“ORDERS the Respondent [Armenian government] to refrain from enforcing the Expropriation Laws (i.e. Law of the Republic of Armenia On Amendments to the Law ‘On Energy’ and Law of the Republic of Armenia On Amendments to the Law ‘On Public Services Regulatory Authority’) and taking any of the following further steps aimed at expropriating ENA:
• Changing members of ENA’s management bodies;
• Amending ENA’s articles of association;
• Appointing an interim manager (administrator) for ENA or, if appointed, empowering him to act as ENA's executive body;
• Revoking ENA’s licenses;
• Announcing and organizing auctions on selling ENA’s shares;
• Seizing or disposing of ENA’s assets;
• Otherwise limiting ENA's usual business operations.”
-- Even though the Emergency Award is binding, ENA’s owners will ask the SCC for a final determination within 30 days. Should Armenia lose the final arbitration and confirm the expropriation, the government will have to pay ENA’s owners nearly one billion dollars -- an obligation Armenia’s Justice Minister has said the government will honor. Unfortunately, Armenian taxpayers -- not Pashinyan -- will foot the bill.
-- Furthermore, Armenia’s Justice Minister, contrary to the SCC decision, incorrectly asserted that the government need not comply with the arbitration’s ban on changing ENA’s management, claiming it “falls outside the scope” of the SCC ruling!
-- The government then declared that the arbitration decision would be valid only if an Armenian court endorsed it -- an assertion that defies its prior agreement that the tribunal’s award is final and binding. Trust in Armenian courts is eroded when judges carry out Pashinyan’s orders.
-- Pashinyan’s campaign against Karapetyan stems not from economic concerns but from a political vendetta. Karapetyan, who is now forming an anti-Pashinyan political movement from prison, has seen his approval ratings surge ahead of the June 2026 parliamentary elections.
-- As a result of Pashinyan’s illegal and reckless actions, no foreign company will risk investing in Armenia, knowing that the government can nationalize his assets and ignore arbitration awards. Because the ENA has a Cypriot partner, its expropriation violates the Cyprus-Armenia Bilateral Treaty on Encouraging and Protecting Investments (BIT) which will strain Armenia’s relations with the government of Cyprus.
If the Armenian government fails to comply with the SCC’s final Award, Armenia’s foreign assets could be frozen.
In addition to deterring new investors, Armenia cannot afford to lose billions of dollars in these pending arbitration cases:
-- Walnort Finance Limited, a Cypriot company, is seeking from Armenia $1.2 billion in damages over a mining dispute.
-- Sanitek, a Lebanese company, is seeking $25 million, alleging that Armenia violated its investment rights in waste management.
-- UAE’s Air Arabia claims that the Armenian government mismanaged its multi-million-dollar investment.
-- Former shareholders of Lydian International Limited, headquartered in the United States, are reportedly seeking up to $2 billion in compensation over significant financial losses in gold mining.
The Armenian government cannot continue operating in such a fiscally reckless and unlawful manner. There are seasoned experts among Diaspora Armenians who stand ready to offer strategic advice and guidance. All Armenia’s leaders need to do is ask and listen.