• 21-08-2025 12:28:58   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ի աջակցությամբ՝ Արևորդի ՀԿ-ն Եղեգնաձորի մշակույթի կենտրոնում տեղադրել է 15 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան։
Նոր տեղադրված արևային կայանի շնորհիվ  զգալիորեն կկրճատվեն էներգետիկ ծախսերը․ կենտրոնը հնարավորություն կունենա գործելու նաև տարվա ցուրտ ամիսներին, ինչպես նաև ընդլայնելու մշակութային գործունեությունը՝ ապահովելով համայնքի կյանքում երեխաների ու երիտասարդների ակտիվ ներգրավվածությունն ու նրանց ստեղծագործական զարգացումը:
Եղեգնաձորի Մշակույթի կենտրոնը քաղաքի միակ տարածքն է, որտեղ անցկացվում են մշակութային միջոցառումներ: Այստեղ են գործում  նաև Վայոց ձորի մարզային գրադարանը և մի շարք մշակութային խմբակներ: Ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով կենտրոնը տարիներ շարունակ ձմռանը փակ է եղել:
«Մենք Ucom-ում ամեն ինչ անում ենք կայուն էներգիան ամենուրեք հասանելի դարձնելու համար՝  Վայոց ձորում արդեն հինգերորդ արևային կայանն ենք տեղադրում։ Մշակույթը և արվեստը անչափ կարևոր են երիտասարդների կրթության համար, և մենք ուրախ ենք, որ կանաչ տեխնոլոգիաները նպաստելու են այդ ոլորտի զարգացմանը», — ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Ucom ընկերությանը՝ մշակույթի կենտրոնում նման կարևոր և արդիական ներդրում կատարելու համար։ Արևային կայանի տեղադրումը թույլ կտա կենտրոնին դառնալ ինքնաբավ, ինչը կնպաստի շենքի պահպանությանն ու միջոցառումների բարձր մակարդակով կազմակերպմանը՝ համայնքի մշակութային կյանքի զարգացման համար» - նշել է Վայոց ձորի մարզպետի տեղակալ Արսեն Խաչատրյանը։
«Մենք հավատում ենք, որ նման նախաձեռնությունները ոչ միայն նպաստում են շրջակա միջավայրի պահպանմանը, այլև երկարաժամկետ ներդրում են համայնքների սոցիալական ու մշակութային կենսունակության մեջ», - նշել է Արևորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ucom-ի և Արևորդի ՀԿ-ի համագործակցության երեք տարիների ընթացքում արդեն տեղադրվել է 14  արևային կայան՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի մանկապարտեզներում, համայնքային նշանակության շենքերում և ենթակառուցվածքներում, խթանելով բնապահպանական կայունությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը։

• 21-08-2025 12:18:58   | Armenia  |  Social
With Ucom's support, SunChild NGO has installed a solar power plant with a capacity of 15 kW at the Yeghegnadzor Cultural Center.
The newly installed solar power plant will significantly reduce energy costs. The cultural center will be able to operate even during the cold months of the year and expand its activities, ensuring active engagement of local children and youth and fostering their creative development.
The Yeghegnadzor Cultural Center is the only venue in the city that holds cultural events. It also houses the Vayots Dzor regional library and several cultural student arts clubs. Due to financial constraints, the center has remained closed during the winter months for many years.
“At Ucom, we do everything possible to make sustainable energy accessible everywhere. This is already the fifth solar power plant we have installed in Vayots Dzor. Culture and art play a key role in the education of young people, and we are happy that green technologies will contribute to the development of this sector,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"We are grateful to Ucom for making such an important and timely contribution to our cultural center. The installation of the solar plant will enable the center to become self-sufficient, which in turn will improve the maintenance of the building and the high-level organization of events, contributing to the development of the community's cultural life," said Arsen Khachatryan, Deputy Governor of Vayots Dzor.
“We believe that such initiatives not only contribute to environmental protection but are also long-term investments in the social and cultural vitality of communities,” said Sona Kalantaryan, Director of SunChild NGO.
Over the course of their three-year collaboration, Ucom and SunChild NGO have already installed 14 solar plants in kindergartens, community buildings, and infrastructure facilities across various regions of Armenia. These projects promote environmental sustainability and economic efficiency.