Նիկոլ Փաշինյանի խաբուսիկ խոստումները՝ գոյություն չունեցող խաղաղության մասին․ Հարութ Սասունյան
Օգոստոսի 18-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, դիմելով ժողովրդին, հանդես եկավ խաղաղության վերաբերյալ մի շարք մոլորեցնող և պարտվողական հայտարարություններով։
Օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը կայացած իր հանդիպումից հետո Փաշինյանը կեղծորեն հայտարարեց, թե խաղաղություն է բերել Հայաստան։ Հայերը խորհուրդ են տալիս. «Ջուրը չտեսած մի՛ բոբիկացեք», մինչդեռ ամերիկացիներն ասում են. «Երբեք մի՛ հաշվեք ձեր հավերը, նախքան դրանց ծնվելը»։ Այլ կերպ ասած՝ մի՛ շտապեք վաղաժամ եզրակացություններ անել։
Տեսնելով, որ ոչ ոք լուրջ չէր ընդունում իր պատրանքային խաղաղության մասին պնդումները, Փաշինյանը վերջապես անցած շաբաթ խոստովանեց, որ խաղաղությունը դեռ շատ հեռու է. «Ես և Ադրբեջանի նախագահն ընդունեցինք անհրաժեշտությունը շարունակելու հետագա գործողությունները հասնելու Խաղաղության Համաձայնագրի ստորագրմանը և վերջնական վավերացմանը»։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատեց նույն միտքը, երբ Սպիտակ տանը հանդիպումից քիչ անց կրկին պահանջեց, որ Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը, նախքան ինքը կկարողանա ստորագրել պայմանագիրը։
Օգոստոսի 18-ին Փաշինյանը, իր ուղերձում ժողովրդին, պաշտպանեց Ադրբեջանի հիմնական տարածքը Նախիջևանին կապող առաջարկվող ճանապարհը՝ հայտարարելով, որ այն «հիմնված է պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա»։ Իրականում, նա համաձայնում է Հայաստանի տարածքի կենսական նշանակություն ունեցող մի հատվածի վերահսկողությունը հանձնել օտար պետության՝ 99 տարով, ևս 99 տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ։ Եթե Փաշինյանի նպատակն ադրբեջանցիներին Հայաստանի տարածքով անցնելու հնարավորություն տալն է, ապա ինչո՞ւ նրանց տրամադրել ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ գտնվող «անխոչընդոտ հաղորդակցությունը», ինչը նշանակում է՝ սահմանին չստուգել նրանց անձնագրերն ու ուղեբեռը։ Քանի որ համաձայնագիրը, իբր, «փոխադարձության սկզբունքով» է, ապա ինչո՞ւ Հայաստանը չի պահանջում ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ գտնվող նմանատիպ «անխոչընդոտ հաղորդակցություն» Ադրբեջանի տարածքով դեպի Ռուսաստան։
Հայ հասարակությանը հետագա զիջումների համար նախապատրաստելու նպատակով Փաշինյանը հայտարարեց. «Մենք սահմանի հատման պարզեցումների պատրաստակամություն ենք հայտնել»։ Սա քողարկված մեղմաբանություն է, որը նշանակում է՝ զրկել Հայաստանին ցանկացած  վերահսկողությունից ադրբեջանցիների կողմից հայկական սահմանը հատելու նկատմամբ։ Նախկինում նա հայտարարել էր, որ պատրաստ է «հեշտացնել» նրանց տարանցումը Հայաստանի տարածքով։
Փաշինյանը պատրանքներ էր փայփայում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը «կնախանշեն պայծառ ապագայի ուղի… որը կանխորոշված չէ անցյալի հակամարտությամբ», պնդելով, որ «մեր ժողովուրդների համար վերջապես ստեղծվել են բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ…»: Նա երկու անգամ հայտարարեց, թե «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղություն է հաստատվել»: Առանց իրական խաղաղություն ձեռք բերելու՝ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի պաշտպանական բյուջեն էականորեն չի ավելանալու, եթե ընդհանրապես ավելանա, մինչդեռ Ալիևը, որի բանակն արդեն զինված է մինչև ատամները, ծրագրում է միլիարդավոր դոլարների արժողությամբ ժամանակակից զենքեր գնել:
Ամենաանզգա ձևով Փաշինյանը հորդորեց հայերին դադարեցնել 2020 թվականի պատերազմում իրենց ընտանիքի անդամների կորուստը սգալը. «Մեր նահատակներին խնկարկելու և սրբացնելու, նրանց հիշատակի հետ հարաբերվելու մեր ձևն անգամ պիտի կաթիլ–կաթիլ, միլիմետր առ միլիմետր փոխվի»։ Փաստացի, նա վշտակիր մայրերին ասում է՝ մոռանալ իրենց որդիների կորուստը։ Ուղերձը հետևյալն է՝ «Կերեք, խմեք, քեֆ արեք...»։
Փաշինյանն անտեսեց 2021-2022 թվականներից Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր տարածքի գրավումը՝ պնդելով, թե կան նաև ադրբեջանական տարածքներ, որոնք գտնվում են հայկական վերահսկողության տակ՝ նախքան Ալիևի կողմից նման պահանջի ներկայացումը։ Նա միամտորեն հույս հայտնեց, որ տարածքների փոխանակման հարցը կլուծվի ապագա սահմանազատման ժամանակ։
Փաշինյանը նույնիսկ արդարացրեց նախաստորագրված խաղաղության պայմանագրից Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման պահանջի բացակայությունը՝ պնդելով, թե գերիների ցանկացած հիշատակում կուշացնի նրանց ազատումը: Իրականում ճիշտ հակառակն է: Փաշինյանը ոչինչ չի արել նրանց ազատ արձակման համար՝ վախենալով, որ նրանք ազատվելով, կարող են մարտահրավեր նետել իր անկայուն իշխանությանը:
Վերջին սադրանքով, Փաշինյանը համարձակվեց կոչ անել հայերին ապստամբել իր իշխանության դեմ, եթե նրանք դեմ են իր կողմից Արցախի հանձնմանը։ Հակառակ դեպքում, նա պնդեց, որ «ժողովուրդը համաձայն է ինձ հետ»։ Սա կեղծ ենթադրություն է, քանի որ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը նրան չի աջակցում, ինչպես ցույց են տալիս բազմաթիվ հարցախույզեր։ Ցավոք, մարդիկ լիովին հիասթափվել են և չեն ցանկանում որևէ առնչություն ունենալ քաղաքական հարցերի հետ։
Փաշինյանը նսեմացրեց Ղարաբաղյան պայքարը՝ կեղծորեն պնդելով, որ այն «որոշ ուժեր պարզապես օգտագործում էին որպես գործիք Հայաստանի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականության կայացումն ու զարգացումը թույլ չտալու համար»։ Այսպիսով, նա փաստորեն խոստովանեց, որ ինքն էլ ծառայել է որպես «գործիք» օտար տերությունների համար, երբ 2019-ին հայտարարել է․ «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ»։ Այժմ նա «անիրատեսական» է համարում Արցախի հայերի հնարավոր վերադարձը իրենց հայրենիք և նույնիսկ ասում է, որ այս հարցի բարձրացումը վտանգավոր է, վնասակար Հայաստանի և Ադրբեջան հարաբերությունների համար և «երկու պետությունների միջև դառնալու է լարվածության նոր աղբյուր»։ Նա բացահայտեց, որ «իմ այս պատկերացումը կիսել եմ նաև պաշտոնական Բաքվի հետ։ Եվ արձանագրում եմ, որ այո՛, դա վտանգավոր և վնասակար թեմա է նորընծա խաղաղության համար»։
Փաշինյանն իր կեղծ հայտարարությունների շարքը եզրափակեց հայ ժողովրդին ուղղված հետևյալ պարտվողական ուղերձով. «Քո պարտությունն անխուսափելի է, ու դու անխուսափելիորեն կպարտվես, որովհետև անվերջ հաղթել հնարավոր չէ»։
Հայաստանի 2020 թվականի աղետալի պարտությունից հետո ես կոչ եմ արել Փաշինյանին անհապաղ հրաժարական տալ։
Ղեկավարը, որը պատասխանատու է նման խոշոր աղետի համար, զուրկ է իր երկրի կենսական շահերը պաշտպանելու համար անհրաժեշտ բարոյական հեղինակությունից և ոգու տոկունությունից։

• 30-08-2025 10:29:19   | Армения  |  Пресс-релизы
18 августа премьер-министр Никол Пашинян, обращаясь к народу, выступил с рядом вводящих в заблуждение и пораженческих заявлений о мире. После встречи в Белом доме 8 августа Пашинян ложно заявил, что принес мир в Армению. Армяне говорят: «Не снимай одежду, пока не увидишь воду», а американцы: «Не считай своих цыплят, пока они не вылупились». Другими словами, не делай поспешных выводов.
Видя, что никто не воспринял его заявления об иллюзорном мире всерьез, Пашинян на прошлой неделе наконец признал, что мир все еще далек: "Мы с президентом Азербайджана приняли необходимость продолжения дальнейших действий для подписания и окончательной ратификации Мирного соглашения". Президент Ильхам Алиев подтвердил то же самое, повторив вскоре после выхода из Белого дома свое требование, чтобы Армения изменила свою Конституцию, прежде чем он подпишет договор.
18 августа Пашинян в своем обращении к народу защитил предлагаемую дорогу, соединяющую основную территорию Азербайджана с Нахичеванью, заявив, что она "основана на уважении суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств". На самом деле он соглашается передать контроль над жизненно важной частью территории Армении иностранной державе на 99 лет с возможностью продления еще на 99 лет. Если намерение Пашиняна — позволить азербайджанцам путешествовать через Армению, зачем предоставлять им «беспрепятственную транзитную дорогу» под контролем США, что означает отсутствие проверки их паспортов и багажа на границе? Поскольку соглашение якобы «взаимное», почему Армения не требует аналогичной «беспрепятственной транзитной дороги» под контролем США через Азербайджан в Россию?
Чтобы подготовить армянскую общественность к дальнейшим уступкам, Пашинян заявил: «Мы выразили готовность упростить пересечение границы». Это эвфемизм, означающий лишение Армении контроля над азербайджанцами, пересекающими ее границу. Ранее он говорил, что готов «облегчить» их транзит через Армению.
Пашинян фантазировал, что Армения и Азербайджан «проложат путь к светлому будущему… не предопределенному конфликтами прошлого», настаивая, что «условия для начала добрососедских отношений между нашими народами наконец созданы». Он дважды утверждал, что «между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой установлен мир». Не имея реального мира, Пашинян объявил, что оборонный бюджет Армении существенно не увеличится, если вообще увеличится, в то время как Алиев, чья армия и так вооружена до зубов, планирует закупить современное оружие еще на миллиарды долларов.
В крайне бесчувственной манере Пашинян призвал армян прекратить скорбеть о потере своих близких в войне 2020 года. Он заявил: "Даже наш способ почитать и обожествлять наших павших, наш способ относиться к их памяти, должен меняться капля за каплей, миллиметр за миллиметром". По сути, он говорит скорбящим матерям забыть о потере своих сыновей. Его посыл: "Ешьте, пейте, веселитесь...".
Пашинян проигнорировал оккупацию Азербайджаном более 200 квадратных километров территории Армении в 2021-2022 годах, заявив, что существуют также азербайджанские территории, находящиеся под армянским контролем, еще до того, как Алиев выдвинул такое требование. Он выразил наивную надежду, что обмен территориями будет решен в ходе будущей демаркации границ.
Пашинян даже оправдал исключение из предварительно подписанного мирного договора любого требования об освобождении армянских пленных, удерживаемых в Баку, утверждая, что любое упоминание о пленных задержит их освобождение. Истина прямо противоположна. Пашинян ничего не сделал для их освобождения, опасаясь, что, оказавшись на свободе, они могут бросить вызов его шаткой власти.
В финальном провокационном заявлении Пашинян бросил вызов армянам, призвав их восстать против его правления, если они против сдачи Арцаха. В противном случае, по его словам, «общество со мной согласно». Это ложное предположение, поскольку подавляющее большинство населения его не поддерживает, как показывают многочисленные опросы. К сожалению, люди полностью разочарованы и не хотят иметь никакого отношения к политическим вопросам.
Пашинян принизил карабахскую борьбу, ложно утверждая, что она "просто использовалась некоторыми силами как инструмент для недопущения независимости, суверенитета, становления и развития государственности Армении".
Таким образом, он фактически признал, что сам служил "инструментом" для иностранных держав, когда в 2019 году заявил: "Арцах - это Армения, и точка". Теперь он считает "нереалистичным" возможное возвращение арцахских армян на свою родину и даже говорит, что поднятие этого вопроса опасно, вредно для армяно-азербайджанских отношений и "станет новым источником напряженности между двумя государствами". Он сообщил, что «поделился этим своим пониманием с официальным Баку. И я отмечаю, что да, это опасная и вредная тема для новорожденного мира».
Пашинян завершил свои ошибочные заявления, передав армянам следующее пораженческое послание: "Твое поражение неизбежно, и ты неизбежно проиграешь, потому что невозможно побеждать бесконечно".
С момента сокрушительного поражения Армении в 2020 году я призывал Пашиняна немедленно уйти в отставку. Лидер, ответственный за столь крупную катастрофу, лишен необходимого морального авторитета и стойкости духа для защиты жизненно важных интересов своей страны.