• 05-09-2025 14:17:03   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այցելել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից կառավարվող (FPWC) Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարան՝ ծանոթանալու հիմնադրամի անտառապահների աշխատանքին։
Ucom-ը FPWC-ի գործընկերն է և աջակցում է հիմնադրամին տեխնոլոգիական լուծումներով։  Ապաստարանում տեղակայված թակարդ-տեսախցիկները և արագ ինտերնետ կապը, որը տրամադրել է Ucom-ը, թույլ են տալիս անտառապահներին ավելի արդյունավետ վերահսկել ապօրինի որսի դեպքերը, մշտադիտարկել կենսաբազմազանությունը և կանխարգելել կամ արագ արձագանքել հրդեհներին։ Բացի այդ, Ucom-ը FPWC-ին տրամադրել է երկու ամենագնաց մեքենա, որոնք ապահովում են անտառապահների շարժունակությունը դժվարանցանելի տարածքներում։
Ucom-ի տնօրենը շրջայց կատարեց նաև Հովազաձորում՝ ուսումնասիրելու տարածքի եզակի բնությունը և գործնականում տեսնելու, թե ինչպես է տեխնոլոգիական լուծումների հասանելիությունը փոխում անտառապահների աշխատանքային առօրյան՝ դարձնելով այն ավելի արդյունավետ և ապահով։
«Բնության պահպանությունը մեր բոլորի պարտականությունն է, և Ucom-ում մենք գոհ ենք, որ կարողանում ենք նպաստել այս կարևոր գործունեությանը։ Տեխնոլոգիական աջակցության շնորհիվ մեր երկրի բնական ժառանգությունն ավելի պաշտպանված կլինի։ Սա ոչ միայն գործարար պատասխանատվություն է, այլև ապագա սերունդների նկատմամբ մեր պարտավորությունը», - նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեր անտառապահների ամենօրյա աշխատանքը հաճախ անտեսանելի է, սակայն նրանց շնորհիվ կենդանական ու բուսական աշխարհը շարունակում է պահպանվել։ Ucom-ի աջակցությունը ոչ միայն նյութական ռեսուրս է, այլև վստահության ու համատեղ պատասխանատվության ուղերձ։ Առանց այսպիսի գործընկերների դժվար կլիներ իրականացնել մեր առաքելությունը, քանի որ բնության պահպանությունը համընդհանուր գործ է», - ասաց FPWC տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Տեխնոլոգիական և բնապահպանական կազմակերպությունների համագործակցությունը փաստում է, որ տեխնոլոգիաների ամենօրյա զարգացումը մեծ նշանակություն կարող է ունենալ էկոլոգիական անվտանգության ապահովման և կենսաբազմազանության պահպանման գործում։ Այս համագործակցությունը կլինի շարունակական՝ ապահովելով Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի ողջ տարածքում նման տեխնոլոգիական լուծումներով արդյունավետ մշտադիտարկումը։

08-09-2025 12:09:03 | Армения | Общество
Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян посетил Кавказский заповедник биоразнообразия, находящийся под управлением Фонда сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC), чтобы ознакомиться с деятельностью лесничих.
Ucom является партнёром FPWC и поддерживает фонд современными технологическими решениями. Благодаря предоставленным компанией Ucom камерам-ловушкам и высокоскоростному интернет-соединению, лесничие имеют возможность более эффективно выявлять случаи браконьерства, осуществлять постоянный мониторинг биоразнообразия, а также предотвращать пожары или оперативно реагировать на них. Дополнительно Ucom передал фонду два вездехода, что существенно улучшило мобильность лесничих в труднодоступных районах.
Ральф Йирикян также посетил Овазадзор (Ущелье Леопарда), чтобы изучить уникальную природу региона и наглядно убедиться, как доступность технологических решений меняет повседневную работу лесничих, делая её более эффективной и безопасной.
“Сохранение природы — обязанность каждого из нас. В Ucom мы гордимся тем, что можем внести свой вклад в это важное дело. Благодаря технологической поддержке природное наследие нашей страны будет надёжнее защищено. Это не только часть корпоративной ответственности, но и наше обещание будущим поколениям”, отметил Ральф Йирикян, генеральный директор компании Ucom.
“Ежедневная работа наших лесничих часто остаётся вне поля зрения, но именно благодаря им сохраняется флора и фауна. Поддержка Ucom — это не только материальная поддержка, но и знак доверия и совместной ответственности. Без таких партнеров наша миссия была бы практически невыполнима, ведь охрана природы — это общее дело”, — сказал Рубен Хачатрян, директор фонда FPWC.
Сотрудничество технологических и природоохранных организаций наглядно демонстрирует, что развитие современных технологий играет ключевую роль в обеспечении экологической безопасности и сохранении биоразнообразия. Это сотрудничество будет продолжительным, обеспечивая эффективный мониторинг с помощью таких технологических решений по всей территории Кавказского заповедника биоразнообразия.