• 18-09-2025 10:53:51   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Հայաստանի ճգնաժամը խորանում է։ Ամեն օր երկրի անձեռնհաս կառավարողները մաս առ մաս խլում են նրա ինքնիշխանությունը՝ քանդելով այն պետությունը, որը պաշտպանելու համար էին ընտրվել։
Այժմ Հայաստանի ղեկավարները կրկնում են նրա ոխերիմ թշնամիների՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների դիրքորոշումները՝ կարծես նրանք են զբաղեցնում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աթոռը Երևանում։
Անցյալ շաբաթ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները մի շարք հակասական և հակահայկական հայտարարություններ արեցին։
Հաջորդ տարվա հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Փաշինյանը  հանրությանը հեղեղել է խաղաղության մասին դատարկ խոստումներով։ Սակայն, նույնիսկ մի շարք նվաստացուցիչ զիջումներից հետո, նախագահ Իլհամ Ալիևը մերժում է այսպես կոչված պայմանագիրը՝ չնայած օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը կայացած հանդիպմանը, որը բեմադրվել էր այն ստորագրելու համար։
Հազվադեպ առիթներով Փաշինյանն ու արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը խոստովանել են ճշմարտությունը։ 2024 թվականին Փաշինյանն անփույթ կերպով ասաց սահմանամերձ Կիրանց գյուղի բնակիչներին. «Դուք կարող է մի յոթ օր անվտանգ ապրեք, ութերորդ օրն անվտանգ չլինի, ես ի՞նչ իմանամ»։ Անցյալ շաբաթ Ազգային ժողովում Միրզոյանը նույն խոստովանությունն արեց. «Լիակատար խաղաղություն չի լինի, նույնիսկ եթե Ադրբեջանի հետ համաձայնագիրը ստորագրվի»։ Սակայն նրանք արագ վերադառնում են այն հերյուրանքին, թե «խաղաղություն է հաստատվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»։
Օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը Դոնալդ Թրամփի տված խոստումը Փաշինյանին, որ նա կհորդորի Ալիևին ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին, ոչ մի արդյունք չտվեց՝ մնալով միայն խոսքի մակարդակում։ Ավելի վատ՝ Փաշինյանը խնդրեց Թրամփին գերիների հարցը չներառել փոխըմբռնման հուշագրում՝ վախենալով, որ ազատ արձակվելուց հետո իր քաղաքական մրցակիցները կարող են մարտահրավեր նետել հաջորդ տարվա ընտրություններում։
Ալիևի պահանջով Մինսկի խումբը լուծարելուց հետո Փաշինյանն արդարացրեց այն՝ անվանելով «անօգուտ», թեև այն գրեթե երեք տասնամյակ կանխել էր պատերազմը։ Նա նույնիսկ հայտարարեց, որ Ղարաբաղի հարցը «վաղուց լուծված էր»։ Եթե դա ճիշտ լիներ, ապա ինչո՞ւ պետք է Ալիևն արյունալի պատերազմ սկսեր 2020 թվականին՝ այն գրավելու համար։
Իրականում Փաշինյանը հանձնեց Արցախը՝ տապալելով բանակցությունները, անտեսելով Մինսկի խմբի առաջարկները և 2019 թվականին ամբարտավանորեն հայտարարելով. «Ես բանակցություններն սկսել եմ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի կետից, այլ իմ սեփական կետից, սա կարևոր նրբություն է»։ Ալիևը սպառնալից պատասխանեց. «Փաշինյանի հետ բանակցություններն անօգուտ են և անիմաստ…․ Բանակցությունների ձախողման դեպքում Ադրբեջանն իրավունք ունի խնդիրը լուծել պատերազմով»։ Արցախը կորցնելուց հետո Փաշինյանն անհեթեթորեն հայտարարեց, թե Հայաստանը հիմա «ավելի անկախ է, քան երբևէ․․․»։ Ինչպե՞ս կարող է տարածքների և հազարավոր կյանքերի կորուստը երկիրը դարձնել ավելի անկախ։ Արդյո՞ք Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կվերադարձնի Արևմտյան ափը, կճանաչի Պաղեստինը, իսկ հետո կհայտարարի, թե Իսրայելն «ավելի անկախ» է դարձել։ Միայն պարտված ղեկավարը կարող է նման անհեթեթ արդարացում հորինել։
Փաշինյանը նաև հերքեց, որ Սպիտակ տանը համաձայնել է ամերիկյան ընկերությանը 99 տարով հանձնել այն ճանապարհի կառավարումը, որն Ադրբեջանը հիմնական մասը կապում է Նախիջևանի հետ՝ հակասելով նախագահ Թրամփի հրապարակային հայտարարությանը։
Օգոստոսի 28-ին մամուլի ասուլիսում Փաշինյանը պարծեցավ. «Ես եմ կառավարությունը։ Ոչ մեկ չի կարող իմ դիրքորոշմանը հակասող դիրքորոշում ունենալ»։ Սա ամենացայտուն ապացույցն է նրա բռնապետական մտածելակերպի, չնայած նրա մշտական պնդումներին, թե ղեկավարում է ժողովրդավարական երկիր։ Հաջորդ առավոտ նա աշխատանքից ազատեց վարչապետի աշխատակազմի միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանին՝ այն բանի համար, որ վերջինս ընդունել էր Հայաստանի պարտավորությունը՝ կատարելու միջազգային արբիտրաժի վճիռը կառավարության կողմից Սամվել Կարապետյանի էլեկտրացանցի ապօրինի բռնագրավման գործով։ Թեև Հայաստանն այդ արբիտրաժային վճռով պարտվել էր, Փաշինյանը կեղծորեն հայտարարեց. «Մենք հաղթել ենք արբիտրաժային դատարանում»։
Հետ չմնալու համար, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 11-ին հայտարարություններ արեց, որոնք հակասում են Հայաստանի շահերին՝ կարեկցանք արտահայտելով Ադրբեջանի հանդեպ։
Հարցին, թե արդյոք Բաքուն պետք է թույլ տա նույն փոխադարձ ընթացակարգերն Ադրբեջանի տարածքով անցնող հայկական բեռների համար, Սիմոնյանը պատասխանեց. «Վերքերը թարմ են՝ թե՛ մեր կողմից, թե՛ իրենց կողմից։ Բա մենք մարդ չե՞նք սպանել։ Մարդ չի՞ մահացել Ադրբեջանի կողմից։ Խոսքը սահմանին դեմ առ դեմ շփվելու մասին է… Հարաբերությունների և վստահության վերականգնման այս զգայուն ժամանակահատվածում նպատակն է նվազագույնի հասցնել այդ շփումը։
Ադրբեջանը նույնպես շատ մեծ վերքեր ունի։ Ադրբեջանը համարում է, որ… Հայաստանի Հանրապետությունը իր երկրի 20 տոկոսը 30 տարի շարունակ պահել է գրավման տակ և նույնիսկ ցեղասպանության հասնող հայտարարություններ է անում։ Սա նրանց մտածելակերպն է, և ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի համար շատ կարևոր է կանխել ամեն հնարավոր ապագա սպառնալիք»։ Սիմոնյանը, կարծես թե, մոռացել է, որ ինքը ոչ թե Ադրբեջանի, այլ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահն է։
Սիմոնյանը նաև ծաղրեց ընդդիմադիր կուսակցություններին՝ պնդելով, որ նրանք «յոթ հոգի մարդ փողոցում չեն կարողանալու հավաքել», և պարծենալով, որ «իմ նկարը դնեմ փողոցում, շատ ավելի մարդ շուրջը կհավաքվի»։ Ընդդիմության առաջնորդներից մեկը հակադարձեց. «Այո, շատ ավելի շատ մարդ կհավաքվի Սիմոնյանի նկարի շուրջ փողոցում՝ դրա վրա թքելու համար»։
Վերջապես, Փաշինյանի կառավարության կողմից Հայաստանի սրբազան խորհրդանիշներից հրաժարվելու վերջին օրինակն է նոյեմբերի 1-ից ուղևորների անձնագրերի վրա սահմանահատման կնիքից Արարատ լեռան պատկերը հանելու որոշումը: Արդյոք հանձնվող կառավարությունը հաջորդ քայլով երկիրը կվերանվանի՞ «Էրմենիստան»։
Քանի որ Հայաստանի կառավարությունը չի պաշտպանում պետությունը, քաղաքացիները պարտավոր են պաշտպանել այն։ Յուրաքանչյուր զիջում, յուրաքանչյուր ջնջված խորհրդանիշ, թշնամու յուրաքանչյուր հռետորաբանության կրկնություն՝ ևս մեկ քայլ է դեպի ազգային ոչնչացում։ Հայ ժողովուրդը՝ հայրենիքում և արտերկրում, պետք է վերջապես արթնանա և իշխանության բերի նոր ղեկավարների, որոնք կծառայեն Հայաստանի շահերին, այլ ոչ թե նրա թշնամիների։ Պատմությունը չի ների անգործությունը։ Գործելու ժամանակը հիմա է, քանի դեռ պաշտպանելու Հայաստան գոյություն ունի։

• 18-09-2025 10:53:51   | Армения  |  Политика
Кризис в Армении углубляется. С каждым днем некомпетентные руководители страны шаг за шагом лишают ее суверенитета, разрушая государство, которое они были избраны защищать. Лидеры Армении теперь повторяют риторику ее заклятых врагов - президентов Турции и Азербайджана, - словно это Эрдоган и Алиев занимают кресло премьер-министра Армении. На прошлой неделе высшие должностные лица Армении сделали ряд новых противоречивых и антиармянских заявлений.
В преддверии парламентских выборов в июне следующего года Пашинян засыпал общественность пустыми обещаниями мира. Однако, несмотря на серию унизительных уступок Пашиняна, Ильхам Алиев отвергает так называемый мирный договор, несмотря на встречу в Белом доме 8 августа, которая была организована для его подписания. В редких случаях Пашинян и министр иностранных дел Арарат Мирзоян признавались в правде. В 2024 году Пашинян неосторожно сказал жителям приграничной деревни Киранц: «Вы можете жить в безопасности семь дней, на восьмой день безопасности может не быть, откуда мне знать». На прошлой неделе в Национальном собрании Мирзоян сделал то же самое признание: «Полного мира не будет, даже если договор с Азербайджаном будет подписан». Но затем они быстро возвращаются к вымыслу о том, что «мир между Арменией и Азербайджаном уже установлен».
Обещание, данное Дональдом Трампом Пашиняну 8 августа в Белом доме, о том, что он уговорит Алиева освободить армянских заключённых, не дало никакого результата, оставшись лишь на уровне слов. Хуже того, Пашинян попросил Трампа не упоминать пленных в Меморандуме о взаимопонимании, опасаясь, что освободившись из плена, его политические соперники смогут бросить ему вызов на выборах в следующем году.
После того как по требованию Алиева была распущена Минская группа ОБСЕ, Пашинян оправдал это, назвав её «бесполезной», хотя она почти три десятилетия предотвращала войну. Он даже заявил, что вопрос Карабаха «был решен давно». Если это так, зачем тогда Алиеву понадобилось развязывать кровопролитную войну в 2020 году, чтобы захватить его?
На самом деле Пашинян сдал Арцах, сорвав переговоры, игнорируя предложения Минской группы и в 2019 году амбициозно объявив: «Я начал переговоры не с позиции Сержа Саргсяна, а с моей собственной позиции, это важный нюанс». Алиев угрожающе ответил: «Переговоры с Пашиняном бесполезны и бессмысленны... В случае провала переговоров Азербайджан имеет право решить вопрос войной». После потери Арцаха Пашинян абсурдно заявил, что Армения теперь «независимее, чем когда-либо...». Как потеря территорий и тысяч жизней может сделать страну более независимой? Стал бы премьер-министр Биньямин Нетаньяху возвращать Западный берег, признавать Палестину и затем заявлять, что Израиль стал «более независимым»? Только побежденный лидер мог бы придумать такое нелепое оправдание.
Пашинян также отрицал, что на встрече в Белом доме согласился передать американской компании в аренду на 99 лет управление дорогой, связывающей материковый Азербайджан с Нахичеванью, что противоречит публичному заявлению президента Трампа.
На пресс-конференции 28 августа Пашинян похвастался: «Я и есть правительство. Никто не может иметь позицию, противоречащую моей». Это самое яркое доказательство его диктаторского мышления, несмотря на постоянные заявления о том, что он возглавляет демократическую страну. На следующее утро он уволил Липарита Дрмеяна, главу Управления по международным правовым вопросам, за признание обязанности Армении выполнить решение международного арбитража против незаконного захвата правительством компании Самвела Карапетяна. Хотя Армения проиграла арбитраж, Пашинян ложно заявил: «Мы выиграли в арбитражном суде».
Не отставая от Пашиняна, спикер Национального собрания Армении Ален Симонян 11 сентября сделал заявления, противоречащие интересам страны, выразив сочувствие Азербайджану. На вопрос, должен ли Баку разрешить аналогичные процедуры для армянских грузов, проходящих через территорию Азербайджана, Симонян ответил: «Раны свежи — и с нашей стороны, и с их стороны. Разве мы не убивали людей? Разве не погибли люди со стороны Азербайджана? Речь идёт о прямом контакте на границе... В этот чувствительный период восстановления отношений и доверия цель — минимизировать такие контакты. Азербайджан тоже имеет очень большие раны. Азербайджан считает, что… Армения удерживала 20% их страны под оккупацией в течение 30 лет и даже делает заявления о геноциде. Это их образ мышления, и очевидно, что для Азербайджана очень важно предотвратить любую возможную угрозу в будущем». Похоже, Симонян забыл, что он спикер парламента Армении, а не Азербайджана.
Симонян также высмеял оппозиционные партии, утверждая, что они «не могут собрать больше семи человек на улицах Еревана», и похвалился: «гораздо больше людей соберется на улицах, если я выставлю там свою фотографию». Один из лидеров оппозиции ответил: «Да, вокруг фотографии Симоняна на улице соберется гораздо больше людей — чтобы плюнуть на нее».
Наконец, последним примером того, как правительство Пашиняна отказывается от священных символов Армении, стало решение с 1 ноября убрать изображение горы Арарат с печати, которую пограничники ставят в паспорта пассажиров. Неужели капитулирующее правительство следующим шагом переименует страну в «Эрменистан»?
Поскольку правительство Армении не защищает государство, граждане должны взять эту задачу на себя. Каждое уступка, каждый стёртый символ, каждое повторение риторики врага — это ещё один шаг к уничтожению нации. Армянский народ — как в самой Армении, так и за ее пределами — должен наконец проснуться и привести к власти новых лидеров, которые будут служить интересам Армении, а не ее врагов. История не простит бездействия. Время действовать — сейчас, пока Армения, которую стоит защищать, ещё существует.