Թբիլիսիում բացվել է առաջին «Արմաթ» ճարտարագիտական աշխատանոցը
Թբիլիսիի N104 դպրոցում բացվեց Վրաստանի մայրաքաղաքի առաջին «Արմաթ» ճարտարագիտական աշխատանոցը՝ ի լրումն երկրում արդեն գործող 11 աշխատանոցների։
Բացման արարողությանը ներկա էին Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, Առաջատար Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության (ԱՏՁՄ) տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը։
Վրացական կողմը ներկայացնում էր Կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարի առաջին տեղակալ Թամար Մակարաշվիլին:
2011 թվականից իրականացվող «Արմաթը» ճարտարագիտական ոչ ֆորմալ կրթության հայկական ազգային ծրագիրն է և ԱՏՁՄ առանցքային նախաձեռնություններից մեկը։ Իրականացվում է ԿԳՄՍՆ օժանդակությամբ։ Ներկայում Հայաստանում գործում են շուրջ 630 «Արմաթ» ճարտարագիտական աշխատանոցներ, որոնք հասանելի են երկրի ամեն երկրորդ դպրոցում։ «Արմաթ»-ի աշխարհագրությունը տարեցտարի ընդլայնվում է։ Ներկայում այն գործում է նաև արտերկրում՝ ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Քուվեյթում, Բանգլադեշում, Հնդկաստանում, Էսվատինիում և Վրաստանում, որտեղ գործող աշխատանոցների թիվն ավելացավ մեկով։

19-09-2025 19:50:50 | Грузия | Пресс-релизы
В столице Грузии в тбилисской школе №104 состоялось открытие первой в городе инженерной лаборатории «Армат». Она присоединилась к 11 лабораториям, уже действующим в стране.
В церемонии открытия приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Армении в Грузии Ашот Смбатян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении АраксияСваджян и директор Союза предприятий передовых технологических (UATE) СаргисКарпетян. Грузинскую сторону представляла первый заместитель министра образования, науки и молодежи Тамар Махарашвили.
Программа «Армат», стартовавшая в 2011 году, является армянской национальной программой инженерного образования. Реализуется UATE при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении. Сегодня в Армении действует более 630 лабораторий «Армат», охватывающих каждую вторую школу страны.
География программы давно вышла за пределы Армении. Лаборатории «Армат» уже работают в США, Франции, Кувейте, Бангладеш, Индии, Эсватини и Грузии — где сеть пополнилась новой лабораторией в Тбилиси.