«2-րդ մաս. Սիրիան Ռալֆ Պիտերսի հոդվածում և քարտեզներում»
ԱՄՆ բանակի պաշտոնաթող սպա Ռալֆ Պիտերսի 2006 թվականի հունիսի 6-ին գրած «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների» հոդվածում Սիրիային, Իրաքին և Լիբանանին վերաբերող հատվածը հետևյալն է. «Ինչ վերաբերում է Սիրիայի և Իրանի քրդերին, նրանք էլ, անկասկած, կմիանան իրենց ազգակիցներին, եթե կարողանան, անկախ Քուրդիստանում: Աշխարհի օրինական ժողովրդավարական պետությունների հրաժարվելը կամ դժվարությունը մինչև օրս քրդական անկախությանը հետամուտ լինելու որոշումից պարզապես մարդու իրավունքների անտեսման մեղանչանքն է, որն անհամեմատ վատ է, քան բոլոր այն մեղքերը, որոնց մենք առօրյա մամուլում հանդիպում ենք: Ի դեպ, Դիարբեքիրից մինչև Թավրիզ երկարող անկախ Քուրդիստանը կլինի նաև Բուլղարիայի և Ճապոնիայի միջև գտնվող ամենաարևմտամետ պետությունը:
Ճիշտ ու արդարացի մոտեցումն այդ տարածքում սուննիներով բնակեցված Իրաքի երեք շրջաններին կտար հնարավորություն միանալու Սիրիային, որն իր առափնյա տարածքները կորցնելու է ի նպաստ Մեծ Լիբանանի` վերածնված փյունիկի: Իսկ շիաներով բնակեցված Իրաքի հարավային հատվածը հիմք կհանդիսանար ստեղծել մի նոր` Արաբական Շիա պետություն` օղակելով Պարսից ծոցի մեծ մասն իր մեջ» (1):
Ռալֆ Պիտերսի արտահայտած ողջ տրամաբանությունը հանգում է նրան, որ Միջին Արևելքի նոր քարտեզը կարելի է և պետք է ձևավորել` «ըստ հավատի նմանությունների և արյունակցական կապերի»: Եվ այդ կապերը, ինչպես կամային պատկերացնում է Ռալֆը, այդպես կամայական էլ ներկայացնում է` իր նյութի առանցքում զետեղելով հիմնականում քրդերին, սյունիներին, երբեմն նաև շիաներին` ասես ձգտելով ցույց տալ նրանց հատկացված տեղը: Ռալֆի քարտեզում անտեսված են տարածաշրջանում ապրող ալավիները, հայերը, ասորիները... այլ ազգությունները: Բայց հետևելով Ռալֆի տրամաբանությանը կարող ենք արձանագրել, որ հայրենակիցների հետ միավորվելու իրավունք ունեն նաև ալավիները, հայերը, ասորիները... Միջագետքի այլ բնիկ ժողովուրդներ նույնպես, և ոչ միայն արաբական տարածքներում, այլև Թուրքիայի Հանրապետությունում:
Այնպես որ կրկնենք վերջերս հայտնած մեր այն միտքը, որ տարածաշարջանի հայությունը այլևս նահանջելու այլ տեղ չունի, բացի իր հայրենիքից` Արևմտյան Հայաստանից և Կիլիկյան Հայաստանից, (2)
առաջին հերթին նրա համար, որ Սիրիայի կամ Իրանի հայությանը պատրաստ չէ ընդունելու և չի ընդունելու ոչ ՀՀ-ն և ոչ էլ Լիբանանի կամ մեկ այլ երկրի հայություն` չկրկնելու համար այն պատմական սխալը, երբ զգացմունքային մի պոռթկումի մեջ գրկաբաց ընդունեցինք Ադրբեջանի քաղաքացի շուրջ կես միլիոն հայությանը` հետագայում անտեսելու և փոխանցելու համար այլ երկրների, չպաշտպանելով նրանց քաղաքացիական և այլ կարգի իրավունքները, դրանով ազատելով մարդասիրական այդ ճգնաժամը հրահրած ու կազմակերպած ուժերին, այդ թվում` Ադրբեջան պետությանը ու նրա քաղաքական վերնախավին, քրեական... և այլ կարգի պատասխանատվությունից,
երկրորդ հերթին, որովհետև մարդասիրական այդ ճգնաժամի համար պետք է ամբողջական պատասխանատվություն կրեն այդ նույն ճգնաժամը հրահրած ու կազմակերպած ուժերը,
եվ վերջապես, որովհետև ժամանակն է, որ Սիրիայի ու Իրանի հայությունը միանա Թուրքիայի Հանրապետության արևելյան տարածքներում, իսկ իրականում Հայոց հայրենիքում` Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկյան Հայաստանում, ապրող իրենց հայրենակիցներին:
Ամեն ինչ հենց այդպես էլ կա:
Ասվածը վերաբերում է ոչ միայն հայերին, այլև ալավիթներին և մյուսներին, որոնք կարող են Սիրիայի սյունիներին թույլ տալ կառուցելու իրենց դեմոկրատիան, իրենց ուզած ձևով, իրենց բնակության վայրերում, իսկ իրենք փորձեն վերակազմավորել նոր Սիրիայի Հանրապետությունը, ավելին` հեռանկարային, բայց արագընթաց ծրագրեր դնել տարածաշրջանի իրենց հայրենակիցների հետ միանալու նպատակով:
Այնպես որ, «Արաբական գարունը»՝ կանխորոշված ծրագրային դրույթներին և զարգացումներին զուգընթաց, դեռ կարող է անակընկալներ մատուցել և ինչը զարմանալի է, դրական տոնայնության ծրագրային անակընկալներ...
27 փետրվար 2012 թ.
2.   Տես, «Հայությունը նահանջելու այլ տեղ չունի այլևս, բացի իր հայրենիքից…», 9 փետրվար 2012 թ․, http://oukhtararati.com/:

• 24-09-2025 15:56:50   | Армения  |  Объявления
В статье отставного офицера армии США Ральфа Питерса от 6 июня 2006 года «Новая карта Ближнего Востока по кровным связям и сходству вероисповедания» часть, касающаяся Сирии, Ирака и Ливана, звучит следующим образом: «Что касается курдов Сирии и Ирана, они тоже, несомненно, присоединились бы к своим соплеменникам, если смогут, в независимом Курдистане. Отказ или неспособность законных демократических государств мира до сих пор поддержать решение о курдской независимости является попранием прав человека, которое несравненно хуже всех тех грехов, что мы встречаем в повседневной прессе. Кстати, независимый Курдистан, простирающийся от Диарбекира до Тебриза, станет самым прозападным государством между Болгарией и Японией.
Правильный и справедливый подход в этом регионе предоставил бы возможность трём районам Ирака, населенным суннитами, присоединиться к Сирии, которая потеряет свои прибрежные территории в пользу Великого Ливана — возрожденного феникса. А южная часть Ирака, населенная шиитами, стала бы основой для создания нового Арабского шиитского государства, охватывающего значительную часть Персидского залива» (1).
Вся логика, выраженная Ральфом Питерсом, сводится к тому, что новую карту Ближнего Востока можно и нужно формировать «по сходству вероисповедания и кровным связям». И эти связи, как произвольно представляет Ральф, так же произвольно и изображает, поместив в центр своего материала в основном курдов, суннитов, а иногда и шиитов — словно стремясь показать им отведенное место. На карте Ральфа игнорируются проживающие в регионе алавиты, армяне, ассирийцы… другие народы. Но если следовать логике Ральфа, можно зафиксировать, что право на объединение со своими соотечественниками имеют также алавиты, армяне, ассирийцы… другие коренные народы Месопотамии, и не только на арабских территориях, но и в Турецкой Республике.
Поэтому повторим недавно высказанную нами мысль, что у армян региона больше нет другого места для отступления, кроме своей Родины — Западной Армении и Киликийской Армении (2).
Во-первых, потому что ни Республика Армения, ни армяни Ливана или другой страны не готовы и не собираются принимать армян Сирии или Ирана, чтобы не повторить историческую ошибку, когда в порыве чувств мы с распростертыми объятиями приняли около полумиллиона армян — граждан Азербайджана, а впоследствии проигнорировали их и передали другим странам, не защитив их гражданские и иные права, тем самым освободив силы, спровоцировавшие и организовавшие этот гуманитарный кризис, включая государство Азербайджан и его политическую элиту, от уголовной и иной ответственности.
Во-вторых, потому что за этот гуманитарный кризис должны нести полную ответственность именно те силы, которые его спровоцировали и организовали.
И наконец, потому что пришло время армянам Сирии и Ирана объединиться со своими соотечественниками, живущими на восточных территориях Турецкой Республики, а по сути — на исторической Родине, в Западной Армении и Киликийской Армении.
Так оно и есть.
Сказанное относится не только к армянам, но и к алавитам и другим, которые могут позволить сирийским суннитам строить свою демократию так, как они хотят, на своих местах проживания, а сами попытаться воссоздать новую Сирийскую Республику и, более того, выдвинуть перспективные, но быстрые программы с целью объединения со своими соотечественниками в регионе.
Таким образом, «Арабская весна», наряду с предопределёнными программными установками и событиями, ещё может преподнести сюрпризы и, что удивительно, сюрпризы программного характера с положительным оттенком…
27 февраля 2012 г.
Примечания
1. Ральф Питерс, «Новая карта Ближнего Востока по кровным связям и сходству вероисповедания», перевод и предисловие газеты «Азг», 25.08.2006 г. Blood Borders, How a Better Middle East Would Look, By Ralph Peters, All content © 2006, Armed Forces Journal | Terms of Service.
2. «Армянский народ не имеет более иного места для отступления, кроме своей родины», 9 февраля 2012 г., http://oukhtararati.com/