«2-րդ մաս. Սիրիան Ռալֆ Պիտերսի հոդվածում և քարտեզներում»
ԱՄՆ բանակի պաշտոնաթող սպա Ռալֆ Պիտերսի 2006 թվականի հունիսի 6-ին գրած «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների» հոդվածում Սիրիային, Իրաքին և Լիբանանին վերաբերող հատվածը հետևյալն է. «Ինչ վերաբերում է Սիրիայի և Իրանի քրդերին, նրանք էլ, անկասկած, կմիանան իրենց ազգակիցներին, եթե կարողանան, անկախ Քուրդիստանում: Աշխարհի օրինական ժողովրդավարական պետությունների հրաժարվելը կամ դժվարությունը մինչև օրս քրդական անկախությանը հետամուտ լինելու որոշումից պարզապես մարդու իրավունքների անտեսման մեղանչանքն է, որն անհամեմատ վատ է, քան բոլոր այն մեղքերը, որոնց մենք առօրյա մամուլում հանդիպում ենք: Ի դեպ, Դիարբեքիրից մինչև Թավրիզ երկարող անկախ Քուրդիստանը կլինի նաև Բուլղարիայի և Ճապոնիայի միջև գտնվող ամենաարևմտամետ պետությունը:
Ճիշտ ու արդարացի մոտեցումն այդ տարածքում սուննիներով բնակեցված Իրաքի երեք շրջաններին կտար հնարավորություն միանալու Սիրիային, որն իր առափնյա տարածքները կորցնելու է ի նպաստ Մեծ Լիբանանի` վերածնված փյունիկի: Իսկ շիաներով բնակեցված Իրաքի հարավային հատվածը հիմք կհանդիսանար ստեղծել մի նոր` Արաբական Շիա պետություն` օղակելով Պարսից ծոցի մեծ մասն իր մեջ» (1):
Ռալֆ Պիտերսի արտահայտած ողջ տրամաբանությունը հանգում է նրան, որ Միջին Արևելքի նոր քարտեզը կարելի է և պետք է ձևավորել` «ըստ հավատի նմանությունների և արյունակցական կապերի»: Եվ այդ կապերը, ինչպես կամային պատկերացնում է Ռալֆը, այդպես կամայական էլ ներկայացնում է` իր նյութի առանցքում զետեղելով հիմնականում քրդերին, սյունիներին, երբեմն նաև շիաներին` ասես ձգտելով ցույց տալ նրանց հատկացված տեղը: Ռալֆի քարտեզում անտեսված են տարածաշրջանում ապրող ալավիները, հայերը, ասորիները... այլ ազգությունները: Բայց հետևելով Ռալֆի տրամաբանությանը կարող ենք արձանագրել, որ հայրենակիցների հետ միավորվելու իրավունք ունեն նաև ալավիները, հայերը, ասորիները... Միջագետքի այլ բնիկ ժողովուրդներ նույնպես, և ոչ միայն արաբական տարածքներում, այլև Թուրքիայի Հանրապետությունում:
Այնպես որ կրկնենք վերջերս հայտնած մեր այն միտքը, որ տարածաշարջանի հայությունը այլևս նահանջելու այլ տեղ չունի, բացի իր հայրենիքից` Արևմտյան Հայաստանից և Կիլիկյան Հայաստանից, (2)
առաջին հերթին նրա համար, որ Սիրիայի կամ Իրանի հայությանը պատրաստ չէ ընդունելու և չի ընդունելու ոչ ՀՀ-ն և ոչ էլ Լիբանանի կամ մեկ այլ երկրի հայություն` չկրկնելու համար այն պատմական սխալը, երբ զգացմունքային մի պոռթկումի մեջ գրկաբաց ընդունեցինք Ադրբեջանի քաղաքացի շուրջ կես միլիոն հայությանը` հետագայում անտեսելու և փոխանցելու համար այլ երկրների, չպաշտպանելով նրանց քաղաքացիական և այլ կարգի իրավունքները, դրանով ազատելով մարդասիրական այդ ճգնաժամը հրահրած ու կազմակերպած ուժերին, այդ թվում` Ադրբեջան պետությանը ու նրա քաղաքական վերնախավին, քրեական... և այլ կարգի պատասխանատվությունից,
երկրորդ հերթին, որովհետև մարդասիրական այդ ճգնաժամի համար պետք է ամբողջական պատասխանատվություն կրեն այդ նույն ճգնաժամը հրահրած ու կազմակերպած ուժերը,
եվ վերջապես, որովհետև ժամանակն է, որ Սիրիայի ու Իրանի հայությունը միանա Թուրքիայի Հանրապետության արևելյան տարածքներում, իսկ իրականում Հայոց հայրենիքում` Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկյան Հայաստանում, ապրող իրենց հայրենակիցներին:
Ամեն ինչ հենց այդպես էլ կա:
Ասվածը վերաբերում է ոչ միայն հայերին, այլև ալավիթներին և մյուսներին, որոնք կարող են Սիրիայի սյունիներին թույլ տալ կառուցելու իրենց դեմոկրատիան, իրենց ուզած ձևով, իրենց բնակության վայրերում, իսկ իրենք փորձեն վերակազմավորել նոր Սիրիայի Հանրապետությունը, ավելին` հեռանկարային, բայց արագընթաց ծրագրեր դնել տարածաշրջանի իրենց հայրենակիցների հետ միանալու նպատակով:
Այնպես որ, «Արաբական գարունը»՝ կանխորոշված ծրագրային դրույթներին և զարգացումներին զուգընթաց, դեռ կարող է անակընկալներ մատուցել և ինչը զարմանալի է, դրական տոնայնության ծրագրային անակընկալներ...
27 փետրվար 2012 թ.
2.   Տես, «Հայությունը նահանջելու այլ տեղ չունի այլևս, բացի իր հայրենիքից…», 9 փետրվար 2012 թ․, http://oukhtararati.com/:

• 24-09-2025 15:56:50   | Armenia  |  Announcements
In the article by retired U.S. Army officer Ralph Peters, dated June 6, 2006, entitled “Blood Borders: How a Better Middle East Would Look,” the section concerning Syria, Iraq, and Lebanon reads as follows: “As for the Kurds of Syria and Iran, they too would undoubtedly join their kinsmen, if they could, in an independent Kurdistan. The refusal or difficulty of the world’s legitimate democratic states to this day to pursue a decision in favor of Kurdish independence is simply a sin of ignoring human rights, which is incomparably worse than all the sins we encounter in the daily press. Incidentally, an independent Kurdistan stretching from Diyarbakir to Tabriz would also be the most pro-Western state between Bulgaria and Japan.
The correct and just approach in that region would grant the three Sunni-populated areas of Iraq the opportunity to join Syria, which will lose its coastal territories in favor of Greater Lebanon — a phoenix reborn. And the Shiite-populated southern part of Iraq would become the foundation for creating a new Arab Shia state, encompassing much of the Persian Gulf.” (1)
The logic expressed by Ralph Peters boils down to the idea that the new map of the Middle East can and must be shaped “according to religious similarities and blood ties.” And these ties, as Peters arbitrarily imagines them, he arbitrarily presents, placing mainly the Kurds, Sunnis, and at times Shiites at the center of his material — as if attempting to show them the place assigned to them. Ignored on Peters’ map are the Alawites, Armenians, Assyrians… and other peoples living in the region. But following Peters’ logic, we can state that Alawites, Armenians, Assyrians, and other indigenous peoples of Mesopotamia also have the right to unite with their compatriots, not only in Arab lands but also within the Republic of Turkey.
Therefore, let us repeat our recently expressed thought that the Armenians of the region no longer have any place to retreat to, except their Homeland — Western Armenia and Cilician Armenia. (2)
Firstly, because neither the Republic of Armenia, nor the Armenians of Lebanon or any other country are ready or willing to accept the Armenians of Syria or Iran, so as not to repeat the historical mistake of once embracing, in an emotional outburst, nearly half a million Armenians — citizens of Azerbaijan — only to later ignore and hand them over to other countries, failing to protect their civil and other rights, thereby freeing the forces that provoked and organized that humanitarian crisis, including the Azerbaijani state and its political elite, from criminal and other responsibilities.
Secondly, because the full responsibility for that humanitarian crisis must be borne by those same forces that provoked and organized it.
And finally, because the time has come for the Armenians of Syria and Iran to unite with their compatriots living in the eastern territories of the Republic of Turkey — in reality, in the Armenian Homeland: Western Armenia and Cilician Armenia.
This is exactly how things stand.
The same applies not only to Armenians, but also to Alawites and others, who may allow Syrian Sunnis to build their democracy in their own way, in their own places of residence, while they themselves try to re-establish a new Syrian Republic and, moreover, develop forward-looking but rapid programs aimed at uniting with their compatriots in the region.
Thus, the “Arab Spring,” alongside predetermined programmatic provisions and developments, may still bring surprises — and, surprisingly, programmatic surprises of a positive nature…
February 27, 2012
1. Ralph Peters, “Blood Borders: How a Better Middle East Would Look,” translation and preface in the daily Azg, 25.08.2006. All content © 2006, Armed Forces Journal | Terms of Service.
2. “The Armenian people have no other place to retreat to, except their Homeland…,” 9 February 2012, http://oukhtararati.com/