«5-րդ մաս. Թուրքիան Ռալֆ Պիտերսի հոդվածում և քարտեզներում»
ԱՄՆ բանակի պաշտոնաթող սպա Ռալֆ Պիտերսի 2006 թվականի հունիսի 6-ին գրած «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների» հոդվածում Թուրքիային վերաբերող հատվածներից մեկը սա է. «Նույնը կանեն նաև Թուրքիայի տառապյալ քրդերը, որոնք տասնամյակներ շարունակ հանդուրժել են կատաղի զինվորական ճնշումներն ու «լեռնցի թուրք» նվաստացուցիչ պիտակը, որի նպատակն է մոռացնել տալ նրանց ինքնությունը: Հանդարտության կարճ ժամանակահատվածից հետո վերջերս դարձյալ ուժգնացել են ճնշումները և Թուրքիայի արևելյան այդ 5-րդ մասը պետք է համարել գրավյալ (օկուպացված) տարածք» (1):
Մեկ այլ տեղում Թուրքիան հիշատակվում է, որպես «…հոգեվարքի մեջ գտնվող Օսմանյան կայսրություն», բայց դա այլ քննարկման թեմա է և, բնականաբար, դրան կանդրադառնանք հետագայում:
Երրորդ և չորրորդ հիշատակումները համապատասխանաբար սրանք են.
«Մինչ այդ մեր համազգեստ հագած տղամարդիկ և կանայք շարունակելու են պայքարն ընդդեմ ահաբեկչության և հանուն անվտանգության ու ժողովրդավարության: Ներկա պարտադրված միությունների (Անկարա և Կարաչի) առկայությունն անգամ բերրի հող է կրոնական ծայրահեղությունների և ահաբեկչական խմբավորումների կազմավորման համար»,
«Ովքե՞ր են կորցնելու. Աֆղանստանը, Իրանը, Իրաքը, Իսրայելը, Քուվեյթը, Պակիստանը, Քաթարը, Սաուդյան Արաբիան, Սիրիան, Թուրքիան, Միացյալ Արաբական Էմիրությունները և Արևմտյան Ափը»:
Մենք կենտրոնանանք առաջին հատվածի և քարտեզի բովանդակության վրա:
Քարտեզում, ինչպես նշված է հոդվածում, «Թուրքիայի արևելյան 5-րդ մասը» ներառված է ապագա Ազատ Քրդստան պետության կազմում: Դրանով իսկ, իրականում, ներկայացված է Թուրքիայի մասնատման առաջին փուլը: Թուրքիայի մասնատման երկրորդ փուլի մասին մենք մանրամասն խոսել ենք 2010-ին հրապարակված մի հարցազրույցում (2):
Այստեղ է, որ ի հայտ է գալիս Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև ստորագրված Արձանագրությունների սպառնալիքը Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության համար առավել ուժգին, որովհետև դրանց վավերացումը արևմուտքի համար կարևոր է` Թուրքիայի մասով, որ դրանով սկսվի Թուրքիայի Հանրապետության առաջին փուլի մասնատումը, Հայաստանի Հանրապետության մասով, որ դրանով Արևելյան Հայաստանի Կարսի, Արդահանի, Իգդիրի և Արևմտյան Հայաստանի տարածքները «համարվեն» անտեր, ոչ մեկին չպատկանող, որպեսզի դրանք «նվիրաբերվեն» (3) մեկ այլ` երրորդ կողմի, տվյալ դեպքում` քրդերին:
Նկատելի է, որ Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև ստորագրված Արձանագրությունների վրա քրտնած եվրոպական փորձագիտական խումբը սերտ կապեր է ունեցել Ռալֆ Պիտերսի և նրա փորձագիտական խմբի հետ, որովհետև դրանք միմյանց օրգանապես լրացնող ու շարունակող փաստաթղթեր են:
Ներկայումս Թուրքիայի քաղաքական վերնախավը կանգնած է բավական լուրջ խնդիրների առջև, որոնք կարելի է բաժանել երեք խմբի:
Առաջին խումբ: Ընդառաջ գնալ Ռալֆի միջոցով ներկայացված արևմտյան միտումներին և Ազատ Քրդստանի հաշվին զիջել «Թուրքիայի արևելյան 5-րդ օկուպացված մասը»: Դա նշանակում է, նախ վավերացնել Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև ստորագրված Արձանագրությունները, ապա իրականացնել Բալկաններ - Միջին Արևելք - Կովկաս - Աֆղանստան գծով արևմուտքի առջև ստանձնած ռազմական - քաղաքական պարտավորությունները, որոնց մեկ մասն արդեն իրականացվել է Բալկաններում` Կոսովոյում, Միջին Արևելքում` Թունիսում, Լիբիայում, Եգիպտոսում և այժմ իրականացվում է Սիրիայում և Իրանում: Մնում է իրականացնել քրդերի ցեղասպանություն, և Ռալֆի ծրագիրը Թուրքիայի մասով պատրաստ է:
Երկրորդ խումբ: Ամեն գնով փորձել պահպանել Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունը, որովհետև իրական խնդիրը դա է, որովհետև Եգեմեն Բաղըշի և այլոց ազգայնականությունն ու օսմանականությունը իրականում այլ բան չէ, քան ավելորդաբանություն: Բոլորին է հայտնի, այդ թվում` Թուրքիայում, թե ինչո՞վ սկսվեց և ինչպե՞ս ավարտվեց երիտթուրքերի ազգայնականությունն ու օսմանականությունը: Բոլորին է պարզ, որ խնդիրը ոչ միայն երկիրը մասնատումից, այլև սեփական անձը պատասխանատվությունից, այդ թվում` միջազգային ատյաններից փրկելն է:
Երրորդ խումբ: Ընդառաջ գնալ Հայկական Հարցը վերջապես կարգավորելու իրավացի պահանջներին, Հայոց հայրենիքը վերադարձնել հայերին, ընդունել Հայոց ցեղասպանության մեղքը, կատարել ցեղասպանության վնասների հատուցում` դրանով իսկ փրկելով և՜ ներկայի, և՜ ապագայի սերունդները շարունակական դիմակայության և թշնամության ճիրաններից: Այս վերջինը, միգուցե, ամենադժվարին իրականացվող տարբերակն է, բայց նաև միակն է իր նշանակությամբ, որ հանում է բոլոր հարցերն ու հարցականները տարածաշրջանի խաղաղության, անվտանգության, խաղաղ ու կայուն զարգացման ապահովման տեսանկյունից:
Մենք հասկանում ենք, որ այս ճանապարհի հակառակորդները դրսում ավելի շատ կլինեն, քան Թուրքիայում, ինչպես դա եղավ Ֆրանսիայի Սենատի ցեղասպանությունների ժխտողականությունը քրեականացնող օրինագծի դեպքում, երբ դրա հակառակորդները, ազատ խոսքի կեղծ պաշտպանները, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում ավելի շատ էին, քան` Թուրքիայում, այդ թվում և լրատվամիջոցների մակարդակով, որին շատ կարևոր պատասխանատվություն է hատկացված` ռասիզմի և այլատյացության քարոզչության դեմ, առաջին շարքերում, պայքարելու իմաստով (4):
Այնուհանդերձ, Հայկական Հարցը կարգավորելու պահանջին ընդառաջ գնալը նշանակում է նաև պատմության քաղաքակրթական քննությունը հանձնել, որովհետև միայն այդպես են, իսկապես, հարատևում ազգերն ու պետությունները: Մնացյալը կրկին ավելորդաբանություն է:
21 մարտ 2012 թ.
2. Տես, «Սեյսմիկ վտանգի բարձրաձայնումը քաղաքական խնդիր է հետապնդում» (Թուրքիան և Հայաստանը վերածվելու են ենթամանդատային պետությունների), «Իրավունքը de facto», թիվ 23 (183), էջ 9:
3. Հիշեցնենք, որ «նվիրատվություն» ձևակերպումը Ռալֆի ընտրությունն է, որը հոդվածում գործածված է այսպես. «Իսկ մի սարսափելի չարագործություն, ինչպիսին է հայերի հանդեպ հոգեվարքի մեջ գտնվող Օսմանյան կայսրության ցեղասպանությունը, երբեք չի կարող փոխհատուցվել տարածքային նվիրատվությամբ»: Տես, նույն տեղում, նաև` «Ռալֆ Պիտերս, «Միջին Արևելքի նոր քարտեզը ըստ արյունակցական կապերի և հավատի նմանությունների», «Ուխտ Արարատի», թիվ 3 (14), հոկտեմբեր - նոյեմբեր, 2007, էջ 29-33: Տես, http://oukhtararati.com կայքում, amsagrer բաժնում:
4.  Տես, Ժիրայր Քոչարեան, «Թուրքիան թէ՛ կրկնացեղասպան է և թէ՛ սերիալ ցեղասպան», Hraparak.am, 16/03/2012:

• 29-09-2025 16:25:48   | Армения  |  Объявления
В статье бывшего офицера армии США Ральфа Петерса от 6 июня 2006 года «Новая карта Ближнего Востока по этническим и религиозным признакам» один из фрагментов о Турции следующий: «То же самое сделают страдающие курды Турции, которые десятилетиями терпели жестокое военное давление и уничижительное прозвище «горный турок», цель которого — заставить их забыть свою идентичность. После краткого периода терпимости давление вновь усилилось, и эту пятую восточную часть Турции следует считать оккупированной территорией» (1).
В другом месте Турция упоминается как «…Османская империя, в состоянии упадка», но это отдельная тема обсуждения, к которой мы вернемся позже.
Третий и четвертый упоминания следующие: «До того момента наши мужчины и женщины в форме продолжат борьбу с терроризмом ради безопасности и демократии. Наличие нынешних принудительных союзов (Анкара и Карачи) даже создает благодатную почву для формирования религиозного экстремизма и террористических группировок»,
«Кто потеряет? Афганистан, Иран, Ирак, Израиль, Кувейт, Пакистан, Катар, Саудовская Аравия, Сирия, Турция, Объединенные Арабские Эмираты и Западный берег».
Сосредоточимся на первом фрагменте и содержании карты. На карте, как указано в статье, «пятая восточная часть Турции» включена в будущую государственность свободного Курдистана. Это фактически представляет собой первую фазу раздела Турции. О второй фазе раздела Турции мы подробно говорили в интервью 2010 года (2).
Здесь возникает угроза, исходящая из подписанных между Республикой Армения и Турцией соглашений, которая становится особенно актуальной для обеих стран, поскольку их ратификация важна для Запада: для Турции — чтобы началась первая фаза раздела страны, для Армении — чтобы территории Восточной Армении (Карс, Ардахан, Игдыр и Западная Армения) считались бесхозными и могли быть «переданы» (3) третьей стороне, в данном случае — курдам.
Очевидно, что европейская экспертная группа, работающая над этими соглашениями, имела тесную связь с Ральфом Петерсом и его экспертной группой, поскольку документы взаимно дополняют и продолжают друг друга.
В настоящее время политическое руководство Турции сталкивается с достаточно серьезными проблемами, которые можно разделить на три группы:
1. Идти навстречу западным тенденциям через проект Ральфа и уступить «пятую восточную оккупированную часть Турции» за счет Свободного Курдистана. Это означает сначала ратифицировать соглашения между Арменией и Турцией, а затем выполнить военные и политические обязательства перед Западом по линии Балканы — Ближний Восток — Кавказ — Афганистан, часть которых уже выполнена на Балканах (Косово), Ближнем Востоке (Тунис, Ливия, Египет), а сейчас осуществляется в Сирии и Иране. Осталось только провести геноцид курдов, и проект Ральфа по Турции будет готов.
2. Любой ценой сохранить территориальную целостность Турции, поскольку именно в этом заключается реальная проблема. Национализм и османизм Эгемена Бағаша и других на самом деле являются избыточными. Всем известно, как начался и закончился национализм младотурок и османизм. Проблема не только в разделе страны, но и в спасении собственной личности от ответственности, включая международные инстанции.
3. Идти навстречу требованиям справедливого урегулирования Армянского вопроса, вернуть Армянскую родину армянам, признать вину за Геноцид армян и выполнить компенсацию за ущерб. Это позволит спасти как нынешние, так и будущие поколения от постоянного противостояния и вражды. Этот вариант, возможно, самый трудный для реализации, но единственный по значимости, способный устранить все вопросы и проблемы с точки зрения мира, безопасности и стабильного развития региона.
Следует понимать, что противники этого пути будут находиться вне Турции больше, чем внутри, как это было при рассмотрении законопроекта Сената Франции о криминализации отрицания геноцидов, когда противники, псевдозащитники свободы слова, находились во Франции и Германии, больше, чем в Турции, включая СМИ, которым отведена важная роль в борьбе против расизма и ксенофобии (4).
Тем не менее, идти навстречу требованиям урегулирования Армянского вопроса означает также проведение цивилизационной проверки истории, потому что только так реально сохраняются нации и государства.
21 марта 2012 г.
(Примечания)
1. См. Ральф Петерс, «Новая карта Ближнего Востока по этническим и религиозным признакам», перевод и предисловие в газете «Азг», 25.08.2006: Blood borders, How a better Middle East would look, By Ralph Peters, All content © 2006, Armed Forces Journal | Terms of Service.
2. См. «Обозначение сейсмической угрозы преследует политическую цель» (Турция и Армения станут субмандатными государствами), Iravunk de facto, №23 (183), стр. 9.
3. Напомним, что термин «пожертвование» — выбор Ральфа, использованный в статье так: «И такое ужасное злодеяние, как Геноцид армян со стороны Османской империи в состоянии упадка, никогда не может быть компенсировано территориальными вознаграждениеми.». См. там же: Ральф Петерс, «Новая карта Ближнего Востока по этническим и религиозным признакам», Oukht Ararati («Ուխտ Արարատի»), №3 (14), октябрь-ноябрь 2007, стр. 29-33. Смотрите на сайте http://oukhtararati.com в разделе amsagrer.