30-09-2025 16:00:53 | Հայաստան | Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ամենօրյա հայտարարություններին արձագանքելը լիաժամկետ աշխատանք է։ Ես ոչ մի հաճույք չեմ ստանում նրան բազմիցս քննադատելուց, սակայն անպատասխանատու կլիներ անտեսել նրա հակազգային դիրքորոշումները՝ առանց մտահոգվելու դրանց կործանարար հետևանքների մասին։
Ահա նրա վիճահարույց հայտարարությունների վերջին օրինակը․
Սեպտեմբերի 15-ին Երևանում կայացած «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն 2025» միջազգային համաժողովում ունեցած իր 46 րոպեանոց ելույթում Փաշինյանն սկսեց այն պնդումով, որ «նախորդող շրջանում մեր արտաքին անվտանգային խոցելիությունները նվազեցնելու առաջնային գործիքները եղել են ռազմաքաղաքական դաշինքներն ու բանակը»։
Սակայն, նրա խոսքով, «պատմությունն ապացուցեց, որ այս բանաձևը չաշխատեց…»։ Նա պնդեց, որ «լեգիտիմությունն» ավելի կարևոր է, քան ռազմական ուժը՝ երկրի անվտանգությունն ապահովելու համար։ Նա նույնիսկ թելադրեց, որ «այս ռազմավարությունն է, որ հնարավոր է դարձրել խաղաղությունը», ինչը թափանցիկ հնարք էր՝ համոզելու ընտրողներին աջակցել իր կուսակցությանը հաջորդ տարվա խորհրդարանական ընտրություններում։
Անբացատրելիորեն, Փաշինյանն այնուհետև իր «լեգիտիմության ռազմավարությունը» կապեց բանակի նպատակների հետ՝ հայտարարելով՝ «Հայաստանի Հանրապետության բանակը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս անելիք չունի, խնդիր չունի և բանակի խնդիրը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի պաշտպանությունն ապահովելն է»։
Այս հայտարարությունը քողարկված փորձ է արդարացնելու ապագա սերունդների պահանջների զիջումը Հայաստանի պատմական իրավունքների վերաբերյալ։ Ավելի լավ կլիներ, որ նա պարզապես լռեր, քան թե վաղաժամ հրաժարվեր այդ իրավունքներից՝ մինչև հարմար պահի գալը։
Փաշինյանը նաև կրկնեց իր սխալ պնդումը, թե Հայաստանի ներկայիս սահմանները ճանաչելը հեշտացնում է զենքի ձեռքբերումը: Իր կարծիքով, զենք մատակարարողները վստահ կլինեն, որ Հայաստանը զենքը չի օգտագործի «ոչ լեգիտիմ ձևով»: Նա չի հասկանում, որ Հայաստանի սահմանների լեգիտիմությունը որևէ կապ չունի զենք գնելու հնարավորության հետ:
Գնումների համար կարևորը միայն վճարունակությունն է: Կամ ունես գումար զենք գնելու համար, կամ չունես: Եթե պատրաստ ես վճարել, միշտ կգտնվեն բազմաթիվ երկրներ, որոնք պատրաստ կլինեն վաճառել ցանկացած զենք՝ առանց հարցեր տալու: Լեգիտիմությունը զենքի շուկայում նշանակություն չունի։
Այնուհետև, Փաշինյանն անհեթեթորեն հայտարարեց, որ նախկինում «բանակը մեզ համար եղել է անվտանգության և՛ առաջին, և՛ երկրորդ, և՛ երրորդ, և՛ չորրորդ բնագիծ .... եթե քո անվտանգության ապահովման թիվ մեկ գործիքը բանակն է, դա նշանակում է՝ դու չունես անվտանգություն։ Բանակը նույնիսկ անվտանգության երկրորդ, երրորդ, չորրորդ, հինգերորդ գործիքը չպետք է լինի .... Բանակը պետք է լինի ամենավերջինը .... 15-րդը, 20-րդը, 50-րդը, 100-րդը»։ Զարմանալի չէ, որ 2020-ի կործանարար պատերազմը տանուլ տված վարչապետը կարտաբերեր նման անողնաշար անհեթեթություններ:
Փոխանակ հզորացնելու բանակը ժամանակակից զենքերով՝ թշնամիներին զսպելու համար, որոնք բացահայտորեն սպառնում են Հայաստանի գոյությանը, Փաշինյանն ասում է, որ բանակը պետք է լինի երկիրը պաշտպանելու վերջին միջոցը։ Նման պարտվողական մտածելակերպով Հայաստանը ռիսկի է դիմում կորցնել անգամ այն փոքր տարածքը, որն այսօր ունի։
Ավելի հզոր թշնամիներ ունենալը չի նշանակում, որ Հայաստանը պետք է հրաժարվի իրեն պաշտպանելու համար անհրաժեշտ զենք ձեռք բերելուց։ Ընդհակառակը, երբ մինչև ատամները զինված ես, նույնիսկ ամենահզոր թշնամին երկու անգամ կմտածի քեզ վրա հարձակվելուց առաջ՝ լավ իմանալով, որ ինքը ևս կորուստներ կունենա։ Երբ թշնամուցդ թույլ ես, անպաշտպան մնալը լուծում չէ։ Պաշտպանվել չկարողանալը՝ աղետի բաղադրատոմս է։ Թշնամին կարող է առանց մի կրակոցի հեշտությամբ հասնել Երևան։
Փաշինյանն իր տեսակետը պատկերավոր ներկայացրեց անհեթեթ օրինակով՝ տան արտաքին պատին որմնանկար նկարելու մասին, որը, իբր, ուղերձ է հղում, թե հարևանը իրավունք չունի այն տան նկատմամբ, որտեղ նա ապրում է։ «Սա կհանգեցնի վեճի, կռվի, հակամարտության, պատերազմի»։ Փաշինյանը, կարծես թե, չի հասկանում, որ քո տան պատին արված ցանկացած նկար հարևանիդ արտոնություն չի տալիս հարձակվել քո տան վրա և սպանել ընտանիքիդ անդամներին։ Եթե թշնամիդ տեղյակ է, որ դու լավ զինված ես և պատրաստ ես պաշտպանել քո տունը, նա հետ կկանգնի իր թշնամական մտադրության իրականացումից։
Վարչապետը սխալմամբ կարծում է, թե Հայաստանը որպես պետություն կշարունակի գոյություն ունենալ 50, 100, 150 տարի հետո։ Նա պարծեցավ. «Մենք այսօր անկախ ենք, քան երբևէ, ինքնիշխան ենք, քան երբևէ, պետություն ենք, քան երբևէ, և թույլ տվեք ասել անվտանգ ենք, քան երբևէ։ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք չի ունեցել ավելի անվտանգություն իր անկախության ընթացքում, քան ունի այսօր»։ Իրականում, Փաշինյանի պարտվողական մոտեցումը կասկած է առաջացնում, թե Հայաստանը կկարողանա գոյատևել նրա իշխանության օրոք։
Հայաստանը չի կարող իր անվտանգությունը ռիսկի ենթարկել՝ բանակը երկրորդական համարելով։ Իսկական լեգիտիմությունը բխում է ոչ թե դատարկ խոսքերից, այլ այն ակնհայտ երաշխիքից, որ Հայաստանի սահմանները և ժողովուրդը պաշտպանված են կարողունակ, լավ սպառազինված ուժերի կողմից։ Ժամանակն է, որ վարչապետն ու ամբողջ ղեկավարությունը հրաժարվեն պարտվողական հռետորաբանությունից, ամրապնդեն ռազմավարական դաշինքները և վճռականորեն ներդրումներ կատարեն հայկական բանակի արդիականացման գործում։ Միայն այդ դեպքում հայ ժողովուրդը կկարողանա ապահովել, որ ոչ մի թշնամի չհամարձակվի կասկածի տակ դնել նրա վճռականությունը՝ պաշտպանելու իր ինքնիշխանությունը, ինչը Հայաստանը կդարձնի ազատ, անվտանգ և հպարտ պետություն՝ գալիք սերունդների համար։

• 30-09-2025 15:39:53   | Armenia  |  Politics
Responding to Prime Minister Nikol Pashinyan’s daily statements is a full-time job. I take no pleasure in repeatedly criticizing him, but it would be irresponsible to ignore his anti-national positions without worrying about their destructive consequences.
Here is the latest example of his questionable remarks:
In a 46-minute-long speech at the “Comprehensive Security and Resilience 2025” international conference in Yerevan on Sept. 15, Pashinyan began by arguing that “previously, the primary tools for reducing our external security vulnerabilities were military-political alliances and the army.” However, he claimed that “history has proven that this formula did not work….” He asserted that “legitimacy” matters more than military strength for safeguarding the nation. He even suggested that “this strategy has made peace possible,” a transparent ploy to persuade voters to back his political party in next year’s parliamentary elections.
Inexplicably, Pashinyan then tied his “legitimacy strategy” to army’s goals, declaring: “The army of the Armenian Republic has nothing to do outside the internationally recognized territory of the Republic of Armenian, it has no problem, and the task of the army is to ensure the protection of the Armenian Republic’s internationally recognized borders.”
This statement is a thinly veiled attempt to justify surrendering the demands of future generations for Armenia’s historical rights. It would be preferable if he simply remained quiet rather than prematurely give up those rights long before the opportune moment arrives.
Pashinyan also repeated his erroneous claim that recognizing Armenia’s current borders makes it easier to buy weapons. In his view, arms suppliers will trust that Armenia won’t use the weapons in a “non-legitimate manner.” He fails to grasp that the legitimacy of Armenia’s borders has nothing to do with being able to purchase weapons. The only thing that matters is one’s ability to pay for the purchase. Either you have the money to pay for the weapons or you don’t. If you are willing to pay, there will be plenty of countries that are ready to sell you any weapon you want; no questions asked. Legitimacy is irrelevant to the arms market.
Next, Pashinyan absurdly stated that in the past, “the army was our first, second, third, and fourth line of defense…. If your first tool to defend your security is the army, it means you have no defense. The army should not be the first, second, third, fourth or fifth tool for security. It should be the very last one for our security…. It shouldn’t even be the 15th, 50th or 100th.” It is not surprising that the Prime Minister, having lost a devastating war in 2020, would utter such spineless nonsense.
Instead of strengthening the military with modern weapons to deter enemies that are openly threatening Armenia’s existence, Pashinyan is saying that the army should be the last resort to defend the country. With such defeatist thinking, Armenia risks losing even the small territory it has now.
Facing more powerful enemies should not mean that Armenia must refrain from acquiring the necessary weapons to defend itself. Just the opposite. When you are armed to the teeth, even the most powerful enemy will think twice before attacking you, knowing full well that it too will suffer losses. When you are weaker than your enemy, remaining defenseless is not the solution. Being unable to defend yourself is a recipe for disaster. The enemy can easily march to Yerevan without firing a single shot.
Pashinyan illustrated his point with the silly example of painting a mural on the outside wall of your house, sending the message that the neighbor is not entitled to the house he lives in. “This will lead to a dispute, fight, conflict, war.” Pashinyan does not seem to understand that painting whatever you want on the walls of your house, does not grant your neighbor a license to attack your house and murder your family members. If your enemy knows that you are well-armed and ready to defend your house, he will be discouraged from carrying out his hostile intent.
The Prime Minister wrongly thinks that Armenia will continue to exist as a state 50, 100, 150 years from now. He boasted: “We are today more independent than ever before, more sovereign than ever, a state more than ever, and allow me to say, we are safer than ever. The Republic of Armenia has never had more security during its independence than it has today.”
In reality, Pashinyan’s defeatist doctrine plants doubt that Armenia may survive under his rule.
Armenia cannot risk its security by treating the military as a low priority. True legitimacy springs not from empty words but from the tangible guarantee that Armenia’s borders -- and its people -- are defended by capable, well-equipped forces. It is time for the Prime Minister and the entire leadership to abandon defeatist rhetoric, strengthen strategic alliances, and invest decisively in modernizing the Armenian military. Only then can Armenians ensure that no adversary dares test their resolve to defend their sovereignty, which will make Armenia endure as a free, secure, and proud nation for generations to come.