«8-րդ մաս. Հայությունը նահանջելու այլ տեղ չունի այլևս, բացի իր Հայրենիքից...»
Հայաստանն ու հայությունը, այսօր արդեն, անմիջականորեն, դեմ առ դեմ կանգնած են այն մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին, որոնց մասին վերջին տարիներին գրում էինք «Ուխտ Արարատի» պարբերականի խմբագրականներում 2005 թվականից սկսած: Գրում էինք, զգուշացնում և փորձում մշակել ու առաջարկել դրանց հաղթահարման ուղիներ ու ծրագրեր:
Բայց նախ ամփոփ կերպով վերհիշենք այդ սպառնալիքներն ու մարտահրավերները.
•Ռազմաքաղաքական իրադարձությունների սպառնալից ու սրնթաց զարգացումները Միջին Արևելքում, մասնավորապես, Սիրիայի ու Իրանի շուրջ: Դրանց համապատասխան սպառնալիքները ուղղված Սիրիայի, Իրանի հայությանը:
•Իրանի տարածքը միջուկային կամ ընդերք թափանցող ռումբերով հարվածելու հետևանքում հնարավոր էկոլոգիական և հումանիտար աղետների հավանականությունը (1):
•Մեծամորի ատոմակայանի նկատմամբ բնական, տեխնածին կամ ահաբեկչական ակտի միջոցով հնարավոր սադրանքները և դրա հետևանքները, ինչի մասին խոսվում էր «Արմենիա-2010» Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի վարժանքների ծրագրում (2):
•Կովկասյան եռակողմ (քառակողմ` քրդերի մասնակցությամբ) պատերազմի հրահրման սպառնալիքը (3):
•ՀՀ շրջափակման խստացումը նոր միջոցներով, այդ թվում պարենային և էներգետիկ:
•ՀՀ զինաթափման պարտադրանքը և խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը տարածաշրջանում (4): Թվարկված այս և այլ սպառնալիքների հետևանքում ՀՀ անկախության, ինքնիշխանության կորուստն ու ՀՀ պետության ոչնչացումը:
Իբրև պատասխան սպառնալիքներին մենք առաջարկում էինք ձեռնարկել հայության և Հայաստանի համապարփակ ինքնապաշտպանության գործը, որի անմիջական ուղիներից մեկն էլ ՀՀ-ի Մշտական, զինված, դրական չեզոքության քաղաքականության որդեգրումն էր: Ինչևէ, այդ մասին որոշում կայացրել է Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհուրդը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում որակապես շատ բարձր մակարդակով կազմակերպելու Միջին Արևելքի հայության ինքնապաշտպանությունը:
Այստեղ որպես ամփոփում նշենք միայն, որ բոլոր դեպքերում տարածաշրջանում ապրող հայությունը նահանջելու տեղ չունի այլևս, բացի իր հայրենիքից` Արևմտյան Հայաստանից ու Կիլիկյան Հայաստանից:
Այստեղ որպես ամփոփում` հավելենք, որ եթե տարածաշրջանի հայությանը պարտադրվելու է նոր բռնագաղթի ու «գաղթի քարավաններ» կազմել, ապա այդ «քարավանները» այլ ուղղություն չունեն բռնելու այլևս, բացի Արևմտյան Հայաստանից ու Կիլիկյան Հայաստանից, որը իրենց իրավունքն է, և որը, ի դեպ, պարտավոր է պաշտպանել Միջազային ընկերակցությունը` քավելու համար շուրջ 90 տարի առաջ թույլ տված քաղաքակրթական խոշոր բացթողման մեղքը: Դրա իրավունքը ունի տարածաշրջանում ապրող հայությունը, որովհետև ինքն այս վիճակում է հայտնվել ցեղասպանության և հայրենքից բռնագաղթվելու հետևանքով:
Թերևս արժե մեկ անգամ ևս հիշեցնել նաև, որ առանց հայկական և քրդական հարցերի ամբողջական կարգավորման հնարավոր չէ տարածաշրջանում հաստատել երկարատև ու կայուն խաղաղություն և ակնկալել իրական զարգացում ու առաջընթաց:
09 փետրվար 2012 թ․
1. Տես, Մանե Հակոբյան, «Տարածաշրջանային, հնարավոր գլոբալ, էկոլոգիական աղետ թափանցող ռումբերով Իրանի տարածքի ռմբահարման դեպքում», «Ուխտ Արարատի», թիվ 2 (20), նոյեմբեր-դեկտեմբեր, 2010 թ., էջ 16-17:
2. Տես, «ՆԱՏՕ-ի վարժանքը Հայաստանում. Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը, ԱԷԿ-ի վթարը և հայերի տարհանումը Վրաստանով» և այլ նյութեր, «Ուխտ Արարատի», թիվ 2 (20), նոյեմբեր-դեկտեմբեր, 2010 թ., էջ 14-15:
3. Տես, Րաֆֆի, «Քրդական միություն» - 1880 թ., «Ուխտ Արարատի», թիվ 1 (17), մարտ - ապրիլ, 2009 թ., էջ12-21: Տես, «Քրդերի բնակեցում Ադրբեջանում…», նույն տեղը` էջ 27: Տես, Ստեֆան Բլանկ, «Քրդական հարցը և Լեռնային Ղարաբաղը», նույն տեղում` էջ 30-31:
4. Տես, նյութին կից հավելվածները` ՄԱԿ-ի «Հազարամյակի մարտահրավեր» Հռչակագրի և «ՀՀ Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքի համապատասխան հոդվածները: Տես, «Ուխտ Արարատի», թիվ 1 (19), մարտ-ապրիլ, 2010 թ., էջ 5:

03-10-2025 15:42:55 | Армения | Объявления
Сегодня Армения и армянский народ сталкиваются вплотную, лицом к лицу с проблемами и угрозами, о которых мы писали в разделе редакции в издании «Завет Арарата» («Ուխտ Արարատի»), начиная с 2005 года. Мы писали, предупреждали и пытались разработать и предложить пути и способы преодоления этих угроз.
Но сначала давайте обобщим и обозначим эти угрозы и вызовы:
•Угрожающие и ускоренные события в военно-политических событиях на Ближнем Востоке, в частности вокруг Сирии и Ирана. Соответствующие угрозы против армян Сирии и Ирана;
•Вероятность возможных экологических и гуманитарных катастроф в результате ударов по территории Ирана ядерными или проникающими бомбами (1);
•Возможные провокации, связанные с негативным естественным, антропогенным или террористическим актом на Мецаморской АЭС, и их последствия, о которых упоминалось в программе учений «Армения-2010», организованных НАТО в Армении (2);
•Угроза провоцирования трехсторонней (или четырехсторонней с участием курдов) войны на Кавказе (3);
•Ужесточение блокады Республики Армения новыми средствами, в том числе продовольственными и энергетическими;
•Навязанное разоружение Республики Армения и размещение миротворческих сил в регионе (4).
В результате этих и других перечисленных угроз может произойти потеря независимости, суверенитета Республики Армения и разрушение армянского государства.
В ответ на угрозы, мы предлагали предпринять всеобъемлющую комплексную для армянский народа и Армении программу самообороны, одним из главных шагов которой было бы принятие Постоянной, вооруженной, позитивной политики нейтралитета для Республики Армения. Впрочем, решение об этом уже принято, что позволяет организовать самооборону армян Ближнего Востока на очень высоком уровне.
Подводя итог, отметим, что во всех случаях для армян, живущим в этом регионе, некуда отступать кроме своей Родины — Западной Армении и Киликийской Армении.
Или иначе — если армянскому народу этого региона предстоит новаа депортация и придётся снова формировать «миграционные караваны», то у этих «караванов» не будет иного выбора, кроме как в Западную Армению и Киликийскую Армению, что является их правом и которое, кстати, обязано защищать международное сообщество, чтобы искупить свою вину за большой грех бездействия при катастрофе, совершенной 90 лет назад. Армяне, проживающие в регионе, имеют право сделать это, потому что они оказались в такой ситуации в результате Геноцида и депортации.
Стоит еще раз отметить, что без всеобъемлющего урегулирования армянских и курдских вопросов невозможно установить длительный и прочный мир в регионе и ожидать реального развития и прогресса.
9 февраля 2012 г.
Ссылки
1.Мане Акопян, «Региональные, глобальные экологические последствия возможной бомбёжки территории Ирана проникающими бомбами», издание Oukht Ararati («Ուխտ Արարատի»), № 2 (20), ноябрь-декабрь 2010 г., стр. 16-17.
2.«Учения НАТО в Армении. Открытие границы с Турцией, авария на АЭС и эвакуация армян через Грузию» и другие материалы, Oukht Ararati («Ուխտ Արարատի»), № 2 (20), ноябрь-декабрь 2010 г., стр. 14-15.
3.Раффи, «Курдский союз», 1880, Oukht Ararati («Ուխտ Արարատի»), № 1 (17), март — апрель 2009 года, стр. 12-21. «Поселение курдов в Азербайджане …», там же, стр. 27. Стивен Бланк, «Курдский вопрос и Нагорный Карабах», там же, стр. 30-31.
4.Приложения к Декларации тысячелетия Организации Объединенных Наций и к Закону Республики Армения «О международных договорах». Oukht Ararati («Ուխտ Արարատի»), № 1 (19), март-апрель 2010 г., стр. 5.