10-10-2025 19:30:50 | ԱՄՆ | Քաղաքական
Երբ ամբողջովին կորցրել էինք հույսը, որ ԱՄՆ կառավարությունը կարող է երբևէ որևէ բան ասել կամ անել ի աջակցություն Արցախի, հաճելիորեն զարմացանք՝ տեսնելով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան պաշտոնյայի նամակը, որտեղ արտահայտած էրԱրցախի պաշտպանության համար շատ ճիշտ դիրքորոշումներ։
2025 թվականի սեպտեմբերի 25-ին թվագրված այդ նամակը գրել էր Միացյալ Նահանգների Պետդեպարտամենտի օրենսդրական հարցերով բյուրոյի բարձրաստիճան պաշտոնյա Փոլ Դ. Գուալիանոնեն։ Իհարկե, խոսքերը չպետք է շփոթել գործողությունների հետ, սակայն սա հիանալի սկիզբ է։ Պետք է շարունակել աշխատանքը Կոնգրեսի մեր բարեկամների հետ՝ ապահովելու համար, որ ԱՄՆ կառավարությունը կատարի իր խոստումներն Արցախի վերաբերյալ։
Իր նամակում Պետդեպարտամենտը ստանձնել է երեք կարևոր հանձնառություն.
1) «Թրամփի վարչակազմը հանձնառու է խրախուսել երկու [Հայաստան և Ադրբեջան] կառավարություններին՝ ապահովելու էթնիկ հայերի վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ՝ կայուն խաղաղության համատեքստում»։
2) «Մենք ուշադիր հետևում ենք Ադրբեջանում կալանավորված էթնիկ հայերի դատավարություններին, և Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատան պաշտոնյաները հնարավորության դեպքում մասնակցում են դատական նիստերին»։
3) «Վերջապես, մենք շարունակում ենք կոչ անել Ադրբեջանի կառավարությանը՝ պաշտպանել հայկական ժառանգության հուշարձանները Լեռնային Ղարաբաղում»։
Այս երեք նախադասություններն ընդգրկում են հայ ժողովրդի հիմնական պահանջները Արցախի վերաբերյալ։ ԱՄՆ կառավարությունը նախկինում երբեք նման խոստումներ չէր տվել։ Հուսանք՝ դրանք կիրագործվեն և չեն մնա թղթի վրա որպես լոկ խոսքեր։
Պետք է գիտակցենք, որ Պետդեպարտամենտի նամակը պատահականորեն չի հայտնվել։ Այն արդյունք է ամերիկահայ համայնքի շարունակական ջանքերի և լոբբիստական գործունեության։ Վերջին ամիսներին, ամերիկահայ պաշտպաններն ու աջակիցները ավելի քան 100 հազար էլեկտրոնային նամակներ և հեռախոսազանգեր էին ուղարկել Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) պետական, նահանգային և տեղական հարթակների միջոցով՝ կոչ անելով Կոնգրեսի անդամներին ստորագրել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին ուղղված նամակը։ 87 կոնգրեսականներ ստորագրել են այդ նամակը 2025 թվականի հուլիսի 23-ին, որը կոչ էր անում ԱՄՆ կառավարությանը՝ աջակցել բռնի տեղահանված հայերի վերադարձին Արցախ, ապահովել Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ կալանավորների ազատումը և պաշտպանել Արցախի հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգությունը։
Կոնգրեսի նամակում պետքարտուղարին հիշեցրել էին նաև Միջազգային դատարանի 2023 թվականի դեկտեմբերին ընդունված ժամանակավոր որոշման մասին, որով Ադրբեջանին պարտադրվում էր թույլ տալ հայերի վերադարձը Արցախ։
Ինչպե՞ս կարող է պատահել, որ ԱՄՆ կառավարությունն ավելի շատ է հոգում Արցախի հայերի իրավունքների մասին, քան Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ 2019 թվականին խրոխտ կերպով հայտարարելուց հետո, որ «Արցախը Հայաստան է, և վերջ», Փաշինյանն արեց ճիշտ հակառակը՝ ընդունելով, որ Արցախը պատկանում է Ադրբեջանին։ Իրավիճակն ավելի սրելով՝ Փաշինյանն անցած շաբաթ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայտարարեց. «Փախստականների [Արցախի] վերադարձի թեման այս համատեքստում վտանգավոր եմ համարում խաղաղության գործընթացի համար»։ Փոխարենը, նա կոչ արեց արցախահայերին՝ «տնավորվել Հայաստանի Հանրապետությունում»։ Այնուհետև հավելեց. «Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է միմյանց հանգիստ թողնեն, կենտրոնանան տնտեսական համագործակցության վրա և աստիճանաբար երկխոսություն կառուցեն»։
Փաշինյանը ոչ միայն հրաժարվել է Արցախի հայերի վերադարձի իրավունքից, այլև անտեսել է Բաքվում կալանավորված հայերի ծանր վիճակը՝ վախենալով, որ նրանք ազատ արձակվելով և վերադառնալով Երևան, կարող են սպառանալիք հանդիսանալ իր իշխանության համար։
Փաշինյանի անգործության վերջին վկայությունը՝ կապված հայ կալանավորների ազատ արձակումն ապահովելու հարցում, նրա անճարակ շփումն էր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Սպիտակ տանը, օգոստոսի 8-ին։ Երբ Թրամփը հարցրեց, թե արդյոք «Ցանկանո՞ւմ եք, որ այդ քրիստոնյաներն ազատ արձակվեն», Փաշինյանը ամոթալի կերպով խնդրեց Թրամփին՝ չներառել Արցախի կալանավորների մասին հղումը այն հուշագրում, որը պետք է ստորագրեին ինքը, նախագահ Ալիևը և նախագահ Թրամփը։ Զարմանալիորեն, Թրամփն այնուհետև ինքնակամ առաջարկեց աջակցել կալանավորների ազատմանը՝ ասելով Փաշինյանին. «Ես կզանգեմ Ալիևին։ Նա դա կանի՝ որպես բարեհաճություն ինձ համար»։ Եվ ավելացրեց. «Եթե որևէ բան սխալ գնա, ուղղակի զանգիր ինձ։ Ես կլուծեմ այն»։
Երկու ամիս անց Փաշինյանը որևէ հետաքրքրություն չի ցուցաբերել` հիշեցնելու Թրամփին Ալիևին զանգահարելու նրա խոստման մասին: Երբ վերջերս հայ լրագրողը հարցրեց նրան, թե արդյոք նա ունի Թրամփի «WhatsApp համարը», Փաշինյանը խուսափողական պատասխան տվեց՝ ասելով. «Ես չեմ կարող բացահայտել իմ WhatsApp համարների ցանկը»:
Պետդեպարտամենտի սեպտեմբերի 25-ի ողջունելի նամակում միակ տհաճ կետը «միջանցք» եզրույթի օգտագործումն է, որը նախընտրելի է Ադրբեջանի կողմից՝ նկարագրելու այն ճանապարհը, որը նախատեսվում է կառուցել Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանին կապելու համար՝ Հայաստանի տարածքով: Թրամփը նաև երկու անգամ սխալմամբ օգտագործեց «միջանցք» եզրույթը Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ժամանակ: Բացի այդ, օգոստոսի 8-ից ի վեր, Թրամփը մի քանի անգամ սխալմամբ հայտարարել է, որ լուծել է Ալբանիայի (Հայաստանի փոխարեն) և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանը շփոթել է Կամբոջայի հետ:
Ցավոք, ո՛չ Կոնգրեսի 87 անդամների ստորագրած նամակում, ո՛չ Պետդեպարտամենտի պատասխան նամակում չի հիշատակվել այն կարևոր փաստը, որ ադրբեջանական զորքերը 2021 թվականից ի վեր գրավել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մի հատված՝ առանց մոտ ապագայում այնտեղից հեռանալու մտադրության։ Փաշինյանը, չնայած Հայաստանի սահմանները պաշտպանելու իր սահմանադրական պարտավորությանը, անտեսել է Հանրապետության տարածքի օտարերկրյա բռնագրավումը, և երբ հարցրել են, թե ինչ է պատրաստվում անել այն ազատագրելու համար, պատասխանել է՝ «ոչինչ»։
Ինչպե՞ս կարող է խաղաղության պայմանագիր կնքվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, երբ թշնամին գրավել է Հայաստանի տարածքը։

• 10-10-2025 19:30:50   | США  |  Политика
Когда мы уже полностью потеряли надежду, что правительство США когда-либо скажет или предпримет что-либо в поддержку Арцаха, нас приятно удивило письмо высокопоставленного чиновника Госдепартамента США, в котором были изложены весьма верные позиции в защиту Арцаха.
Это письмо, датированное 25 сентября 2025 года, было написано высокопоставленным чиновником Бюро по законодательным вопросам Госдепартамента США Полом Д. Гуалианоне. Разумеется, слова не следует путать с действиями, однако это отличное начало. Необходимо продолжать работу с нашими друзьями в Конгрессе, чтобы добиться выполнения правительством США своих обещаний в отношении Арцаха.
В своём письме Госдепартамент взял на себя три важных обязательства:
1. «Администрация Трампа обязуется призывать оба правительства — Армении и Азербайджана — обеспечить возвращение этнических армян в Нагорный Карабах в контексте устойчивого мира».
2. «Мы внимательно следим за судебными процессами в отношении этнических армян, находящихся под арестом в Азербайджане, а сотрудники посольства США в Баку, по возможности, присутствуют на судебных заседаниях».
3. «Наконец, мы продолжаем призывать правительство Азербайджана обеспечить защиту памятников армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе».
Эти три пункта отражают основные требования армянского народа в отношении Арцаха. Ранее правительство США никогда не давало подобных обещаний. Остаётся надеяться, что они будут выполнены и не останутся лишь словами на бумаге.
Нужно понимать, что письмо Госдепартамента появилось не случайно. Оно стало результатом постоянных усилий и лоббистской деятельности армяно-американской общины. В последние месяцы армянские активисты и их сторонники направили более 100 тысяч электронных писем и совершили множество звонков через государственные, региональные и местные платформы Армянского национального комитета Америки (ANCA), призывая членов Конгресса подписать письмо, адресованное госсекретарю Марко Рубио.
Это письмо, подписанное 87 конгрессменами 23 июля 2025 года, призывало правительство США поддержать возвращение насильственно перемещённых армян в Арцах, добиться освобождения незаконно удерживаемых армянских заключённых в Баку и защитить армянское религиозное и культурное наследие Арцаха.
В письме Конгресса госсекретарю также напоминалось о временном решении Международного суда, принятом в декабре 2023 года, которым Азербайджану предписывалось позволить армянам вернуться в Арцах.
Как же так получилось, что правительство США проявляет больше заботы о правах армян Арцаха, чем премьер-министр Армении Никол Пашинян? В 2019 году, громогласно заявив: «Арцах — это Армения, и точка», Пашинян поступил с точностью до наоборот — признал, что Арцах принадлежит Азербайджану. Более того, на прошлой неделе, выступая в Парламентской ассамблее Совета Европы, он заявил: «Тему возвращения [арцахских] беженцев я считаю опасной для мирного процесса». Вместо этого он призвал арцахских армян «обосноваться в Республике Армения» и добавил: «Армения и Азербайджан должны оставить друг друга в покое, сосредоточиться на экономическом сотрудничестве и постепенно выстраивать диалог».
Пашинян не только отказался от права армян Арцаха на возвращение, но и проигнорировал тяжёлое положение армян, находящихся под арестом в Баку, опасаясь, что, освободившись и вернувшись в Ереван, они могут представлять угрозу его власти.
Последним свидетельством бездействия Пашиняна в вопросе освобождения армянских заключённых стало его неудачное общение с президентом Дональдом Трампом в Белом доме 8 августа. Когда Трамп спросил: «Хотите, чтобы этих христиан освободили?», Пашинян с позором попросил не включать упоминание арцахских заключённых в меморандум, который должны были подписать он, президент Алиев и президент Трамп.
Удивительно, но Трамп затем сам предложил содействовать освобождению заключённых, сказав Пашиняну: «Я позвоню Алиеву. Он сделает это — в знак любезности для меня». И добавил: «Если что-то пойдёт не так, просто позвони мне. Я это улажу».
Прошло два месяца, но Пашинян так и не проявил никакого интереса, чтобы напомнить Трампу о его обещании позвонить Алиеву. Когда недавно армянский журналист спросил его, есть ли у него «номер Трампа в WhatsApp», Пашинян уклончиво ответил: «Я не могу раскрыть список своих номеров в WhatsApp».
Единственным неприятным моментом в заслуживающем одобрения письме Госдепартамента от 25 сентября является использование термина «коридор» — формулировки, которую предпочитает Азербайджан для обозначения дороги, планируемой к строительству с целью соединить основную часть страны с Нахиджеваном через территорию Армении.
Трамп также дважды ошибочно использовал слово «коридор» во время встречи в Белом доме. Более того, с 8 августа он несколько раз по ошибке заявлял, что урегулировал конфликт между Албанией (вместо Армении) и Азербайджаном, а также путал Азербайджан с Камбоджей.
К сожалению, ни в письме, подписанном 87 членами Конгресса, ни в ответном письме Госдепартамента не упоминается важный факт: с 2021 года азербайджанские войска оккупируют часть территории Республики Армения и, судя по всему, не намерены покидать её в обозримом будущем. Пашинян, несмотря на своё конституционное обязательство защищать границы страны, проигнорировал факт иностранной оккупации части республики, а на вопрос о том, что он собирается предпринять для её освобождения, ответил: «Ничего».
Как можно заключать мирный договор между Арменией и Азербайджаном, когда враг оккупировал территорию Армении?