16-10-2025 14:18:08 | Հայաստան | Հասարակություն
Թվային անվտանգության ոլորտում գիտելիքների և հմտությունների տարածումը խթանելու նպատակով՝ Ucom-ը, որպես տեխնոլոգիական գործընկեր, աջակցում է Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնության և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի կողմից Կիբերանվտանգության 5-րդ ինտենսիվ դասընթացի կազմակերպմանը։
Դասընթացը, որը վարում են ճանաչված ֆրանսիացի փորձագետներ՝ Ռեննի–Սեն Մալոյի Տեխնոլոգիական Համալսարանի կիբերանվտանգության դասախոս Սեբաստիան Բարգիրջյանը և «Orange» ընկերությունում ամպային (cloud) ճարտարապետ Նիկոլա Ռենարը, նպատակ ունի անհրաժեշտ գիտելիքներ ու հմտություններ փոխանցել մասնագետներին՝ կիբերսպառնալիքները կանխատեսելու, նույնականացնելու և արդյունավետորեն հակազդելու համար։
«Թվային աշխարհում խաղաղությունն ու անվտանգությունը նույնպես պահանջում են կրթություն, համագործակցություն և պատասխանատվություն։ Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր նման նախաձեռնություն ոչ միայն գիտելիք է փոխանցում, այլև ձևավորում է վստահության և դիմակայունության մշակույթ մեր հասարակության մեջ։ Այսօր, երբ տեխնոլոգիաները դառնում են յուրաքանչյուր մարդու կյանքի անբաժանելի մասը, կարևոր է, որ մենք բոլորս՝ մասնավոր հատվածը, կրթական հաստատությունները և հասարակական կազմակերպությունները, միավորվենք՝ ապահովելու թվային գրագիտության բարձր մակարդակ և պաշտպանված միջավայր», – նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Շատ ուրախ եմ, որ UCOM-ը՝ հայկական հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, միանում է մեր ծրագրին` որպես տեխնոլոգիական գործընկեր: API-ն հասարակական կազմակերպություն է, որը գործում է մասնավոր և պետական դրամաշնորհների և նվիրատվությունների շնորհիվ՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել հայ հասարակության անվտանգությունն ու դիմադրողականությունը», - ընդգծելով այս նախաձեռնության կարևորությունը՝ նշում է Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնության նախագահ Վիգեն Փափազյանը։
Միջազգային չափանիշներին համապատասխան դասընթացը բաղկացած է 92 ժամից ներառում է կիբերանվտանգության ամբողջ սպեկտրը՝ համակարգերի կառավարում, վիրտուալացում, թվային հետաքննություն, ցանցեր և ներթափանցման փորձարկում (penetration testing)։ Բոլոր շրջանավարտները դասընթացի ավարտին ստանում են Ֆրանսիական համալսարանի և Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնության համատեղ վկայական։

16-10-2025 14:18:08 | Армения | Общество
В целях содействия распространению знаний и навыков в области цифровой безопасности компания Ucom в качестве технологического партнёра поддерживает проведение 5-го интенсивного курса по кибербезопасности, организованного Армянской инициативой мира совместно с Французским университетом в Армении.
Курс проводят известные французские эксперты — Себастьян Баргюрджян, преподаватель кибербезопасности Технологического университета Ренна — Сен-Мало, и Николя Ренар, облачный архитектор компании Orange. Цель программы — передать специалистам необходимые знания и практические навыки для прогнозирования, выявления и эффективного противодействия киберугрозам.
«Мир и безопасность в цифровом мире также требуют образования, сотрудничества и ответственности. В Ucom мы убеждены, что каждая подобная инициатива не только передаёт знания, но и формирует культуру доверия и устойчивости в нашем обществе. Сегодня, когда технологии становятся неотъемлемой частью жизни каждого человека, важно, чтобы все мы - частный сектор, образовательные учреждения и общественные организации — объединились для обеспечения высокого уровня цифровой грамотности и безопасной среды», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Я очень рад, что Ucom, ведущий оператор телекоммуникаций Армении, присоединился к нашему проекту в качестве технологического партнёра. API — неправительственная организация, которая функционирует благодаря частным и государственным грантам и пожертвованиям, с целью укрепления безопасности и устойчивости армянского общества»,
— подчеркнул президент Армянской инициативы мира Виген Папазян, говоря о значимости данной инициативы.
Курс, соответствующий международным стандартам, включает 92 часа обучения и охватывает весь спектр тем по кибербезопасности — от управления системами и виртуализации до цифровой криминалистики, сетей и тестирования на проникновение (penetration testing). По окончании все участники получают совместный сертификат, выданный Французским университетом в Армении и Армянской инициативой мира.