• 06-11-2025 12:15:47   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Անցած շաբաթ տեղի ունեցավ նշանակալի զարգացում, որում ներգրավված էին Ադրբեջանը, Թուրքիան և Իսրայելը: Մինչ մենք կենտրոնացած ենք Հայաստանի ներքին ճգնաժամերի վրա, չպետք է անտեսենք հարևան երկրներում, հատկապես թշնամական երկրներում տեղի ունեցող կարևոր իրադարձությունները, քանի որ դրանք մեծ ազդեցություն ունեն Հայաստանի անվտանգության և ինքնիշխանության վրա:
Այս շաբաթ, վերջին պահին չեղարկվեց Եվրոպայի ռաբբիների 33-րդ համաժողովը, որը նախատեսված էր անցկացնել Բաքվում՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 3-6-ը։ Համաժողովին պետք է մասնակցեին հարյուրավոր ռաբբիներ աշխարհի տասնյակ հրեական համայնքներից, այդ թվում՝ Եվրոպայից, Միացյալ Նահանգներից և Իսրայելից։ Սա լինելու էր ռաբբիների առաջին համաժողովը, որը կանցկացվեր մահմեդական երկրում։ Իսրայելի գլխավոր ռաբբիներ Դավիթ Յոսեֆը և Կալման Բերը, ինչպես նաև սփյուռքի նախարար Ամիխայ Չիկլին և ժառանգության նախարար Ամիխայ Էլիյահուն նախատեսում էին մասնակցել։ Քանի որ համաժողովը պետք է անցկացվեր Ադրբեջանի կառավարության հրավերով, նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես էր գալու գլխավոր ելույթով՝ այդ առիթն օգտագործելով հրեաների հանդեպ Ադրբեջանի իբր հանդուրժողականության և Իսրայելի հետ դաշինքի մասին պարծենալու համար։
Չեղարկումից առաջ Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովը հայտարարել էր, որ Բաքվի համաժողովի մասնակիցները «կքննարկեն Ադրբեջանի ամրապնդվող հարաբերությունները համաշխարհային հրեական համայնքի հետ՝ մեծ ուշադրություն դարձնելով նրա հնարավոր ընդգրկմանը Աբրահամի համաձայնագրերում… Ադրբեջանը կանգնած է երկխոսության, դիվանագիտության և հրեական շարունակականության խաչմերուկում»։
Լրատվական աղբյուրները նշել են չեղարկման մի շարք պատճառներ.
- Թուրք քաղաքական գործիչների, մասնավորապես «Վաթան» (Հայրենիք) կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքի առարկությունները, որը նամակ էր հղել նախագահ Ալիևին՝ հորդորելով նրան չհյուրընկալել հրեական համաժողովը։
- Իրանում և Թուրքիայում բնակվող ադրբեջանցիներից ստացված մտահոգիչ անվտանգության ազդանշաններ և հավաստի սպառնալիքներ, որոնք նպատակ ունեին վնասել համաժողովի մասնակիցներին։
- Սպառնալիքներ Իրանի կառավարության կողմից։ «Երուսաղեմ փոստը» հրապարակել էր հոդված հետևյալ վերնագրով. «Իրանը սպառնում է Ադրբեջանին՝ ստիպելով չեղարկել Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովը»։
Արդյունքում Իսրայելի արտաքին հետախուզության ծառայությունը (Մոսադը) սահմանեց ճանապարհորդության սահմանափակումներ իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և կրոնական գործիչների համար։
Ադրբեջանը մեծապես ապավինում է Իսրայելին՝ միլիարդավոր դոլարների առաջադեմ զենքեր ձեռք բերելու համար, որոնք վճռորոշ դեր խաղացին 2020 թ․ Արցախյան պատերազմում՝ սպանելով և վիրավորելով հազարավոր հայ զինվորների, և գրավելով Արցախի մեծ մասը: Այս զենքերի դիմաց Ադրբեջանը Իսրայելին վաճառում է տարեկան ավելի քան մեկ միլիարդ դոլարի նավթ (Իսրայելի նավթի ընդհանուր ներմուծման 43 տոկոսը), որն օգտագործվում է Գազայում և այլ վայրերում ռազմական գործողությունների համար:
«Israel National News»-ը հաղորդել է, որ «Թուրքիայում և Իրանում բնակվող ադրբեջանցիների կողմից, որոնք դեմ են Բաքվում համաժողովի անցկացմանը, սոցիալական ցանցերում սկսել են տարածվել թշնամական հրապարակումներ»։ Այս սպառնալիքներից հետո ռաբբիները որոշել են չեղարկել իրենց համաժողովը և այն անցկացնել ավելի ուշ՝ մեկ այլ երկրում։
Չեղարկումից առաջ Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովը հայտարարել էր, որ մասնակիցները կքննարկեն «Աբրահամի համաձայնագրերը, կրոնի ազատության խթանումը և Եվրոպայում հակասեմիտիզմի դեմ պայքարը»։ Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովի նախագահ ռաբբի Պինհաս Գոլդշմիդտը նշել էր, որ իր կազմակերպության նպատակն է խթանել երկխոսությունը, միջկրոնական գործունեությունը և հանրային ներգրավվածությունը։
Ադրբեջանը կօգտագործեր ռաբբիների համաժողովի անցկացումը Բաքվում՝ որպես քարոզչական հաղթանակ՝ կեղծ կերպով ներկայացնելով իրեն որպես բոլոր կրոնների և ռասաների հանդեպ հանդուրժողական երկիր։
Հետաքրքիր է, որ այս տարվա հունիսին չեղարկվեց նաև Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովի մշտական կոմիտեի նիստը, որը նախատեսված էր անցկացնել Բոսնիա և Հերցեգովինայի մայրաքաղաք Սարաևոյում: Բոսնիայի աշխատանքի և սոցիալական քաղաքականության դաշնային նախարարը արգելեց այդ նիստը՝ դեմ լինելով Գազայում Իսրայելի կողմից պաղեստինցիների զանգվածային սպանություններին: Ի պատասխան՝ Եվրոպական Միության հանձնաժողովը հայտարարություն տարածեց՝ քննադատելով չեղարկումը. սա «Եվրոպայի սրտում հրեական կրոնական առաջնորդներին թիրախավորող դիտավորյալ մերժման գործողություն էր»:
Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարները, որոնք իրենց երկրները նկարագրում են որպես «մեկ ազգ, երկու պետություն», սերտ դաշնակիցներ են՝ կիսելով նմանատիպ էթնիկ, կրոնական և մշակութային կապեր: Հետևաբար, երկու երկրների միջև հրապարակային անհամաձայնությունները հազվադեպ են: Այնուամենայնիվ, ժամանակ առ ժամանակ վեճեր տեղի են ունեցել։
2009 թվականին Հայաստանն ու Թուրքիան մոտ էին արձանագրությունների վավերացմանը, ինչը կհանգեցներ հայ-թուրքական սահմանի բացմանը: Ադրբեջանի կառավարությունը քննադատեց այդ արձանագրությունները և մեղադրեց թուրք ղեկավարներին՝ իրենց խոստումներից հետ կանգնելու մեջ, ըստ որի սահմանը չէր բացվելու, քանի դեռ հայկական կողմը զիջումների չէր գնացել Արցախի հարցում։ Բաքուն սպառնաց պատասխան քայլով՝ դադարեցնելով նավթի արտահանումը Թուրքիա: Ադրբեջանը նույնիսկ փակեց իր տարածքում գործող մի շարք թուրքական մզկիթներ: Վերջապես, նախագահ Էրդողանը, ենթարկվեց ադրբեջանական ճնշումներին և հանձնարարեց Թուրքիայի խորհրդարանին չվավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները:
Սա կարող էր հարմար առիթ լինել Հայաստանի համար՝ սեպ խրելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև։ Ցավոք, ինչպես միշտ, Հայաստանի պաշտոնյաները «երբեք բաց չեն թողնում առիթը՝ բաց թողնելու առիթը»։
Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև երկրորդ վեճը տեղի ունեցավ 2024 թվականին, երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բազմիցս հայտարարեց, որ Թուրքիան վճռորոշ դեր է խաղացել Ադրբեջանի հաղթանակում 2020 թվականի Արցախյան պատերազմում: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մի պաշտոնյա հակադարձեց Էրդողանին՝ կեղծորեն պնդելով, թե Ադրբեջանի ռազմական հաղթարշավին որևէ օտարերկրյա զորք չի մասնակցել:
Եվրոպական ռաբբիների համաժողովը Բաքվում անցկացնելու պլանավորումը կրկին տարաձայնություններ առաջացրեց Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև։ Ադրբեջանը Իսրայելի սերտ դաշնակիցն է, մինչդեռ Թուրքիան որդեգրել է ծայրահեղ թշնամական դիրքորոշում Իսրայելի նկատմամբ՝ այնքան, որ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարեց, որ Իսրայելը չի թույլատրի թուրքական ուժերի ներկայությունը Գազայում խաղաղապահ առաքելություն շրջանակում։
Հայաստանի պաշտոնյաները կրկին չկարողացան օգտվել Հայաստանի թշնամիների միջև առկա հակասությունից։
Ընդհակառակը, Հայաստանի ղեկավարները, կարծես, համառորեն ձգտում են  հաճոյանալ Ադրբեջանին և Թուրքիային, նույնիսկ այն դեպքերում, երբ երկուսը տարաձայնություններ ունեն միմյանց հետ։

• 06-11-2025 12:15:47   | Армения  |  Политика
На прошлой неделе произошло важное событие, связанное с Азербайджаном, Турцией и Израилем. Несмотря на внутренние кризисы, с которыми сталкивается Армения, мы не должны упускать из виду значимые события, происходящие в соседних — и зачастую враждебных — странах, поскольку они напрямую влияют на безопасность и суверенитет Армении.
В последний момент был отменён 33-й съезд Конференции европейских раввинов, который должен был пройти в Баку с 3 по 6 ноября 2025 года. На мероприятие собирались приехать сотни раввинов из десятков еврейских общин по всему миру — из Европы, США и Израиля. Это должен был быть первый съезд раввинов, проведённый в мусульманской стране. В нём планировали участвовать главные раввины Израиля Давид Йосеф и Калман Бер, министр по делам диаспоры Амихай Чикли и министр наследия Амихай Элиягу. Поскольку конференция проходила по приглашению азербайджанского правительства, президент Ильхам Алиев должен был выступить с программной речью, используя это как повод заявить о «терпимости» Азербайджана к евреям и его «союзе» с Израилем.
До отмены мероприятия Конференция европейских раввинов заявляла, что участники бакинского съезда «изучат растущие отношения Азербайджана с мировой еврейской общиной, уделив особое внимание его потенциальному включению в Авраамовы соглашения… Азербайджан находится на перекрёстке диалога, дипломатии и еврейской преемственности».
Источники новостей назвали несколько причин отмены:
возражения турецких политиков, включая председателя партии «Ватан» Догу Перинчека, направившего письмо президенту Алиеву с призывом не проводить еврейскую конференцию;
тревожные сообщения о возможных нападениях и достоверные угрозы со стороны азербайджанцев, проживающих в Иране и Турции, намеревавшихся причинить вред участникам конференции;
угрозы со стороны иранского правительства - газета The Jerusalem Post опубликовала материал под заголовком: «Иран вынудил Азербайджан отменить европейскую конференцию раввинов».
В результате израильская разведслужба «Моссад» ввела ограничения на поездки для высокопоставленных израильских чиновников и религиозных деятелей.
Азербайджан в значительной степени зависит от Израиля в закупке современных вооружений на миллиарды долларов, которые сыграли ключевую роль в войне в Арцахе в 2020 году — в результате которой были убиты и ранены тысячи армянских солдат, а большая часть территории Арцаха была оккупирована. В обмен на оружие Азербайджан продаёт Израилю нефти более чем на миллиард долларов (около 43% от общего импорта нефти Израиля), которая затем используется, в том числе, в военных действиях в Газе и других регионах.
Издание Israel National News сообщило, что «враждебные публикации азербайджанцев, проживающих в Турции и Иране, выступающих против проведения конференции в Баку, начали распространяться в социальных сетях». После этих угроз раввины решили отменить съезд и провести его позже в другой стране.
До отмены Конференция европейских раввинов сообщала, что участники планируют обсудить «Авраамовы соглашения, продвижение свободы вероисповедания и борьбу с антисемитизмом в Европе». Президент Конференции раввин Пинхас Гольдшмидт отметил, что организация стремится развивать диалог, межконфессиональные инициативы и общественную активность.
Азербайджан собирался использовать проведение съезда раввинов в Баку как пропагандистскую победу, ложно представляя себя страной, «терпимой ко всем религиям и народам».
Интересно, что в июне этого года было также отменено заседание Постоянного комитета Конференции европейских раввинов, которое должно было пройти в Сараево, столице Боснии и Герцеговины. Министр труда и социальной политики Федерации Боснии запретил проведение мероприятия, сославшись на массовые убийства палестинцев Израилем в Газе. В ответ Европейская комиссия заявила, что это «преднамеренный акт исключения, направленный против еврейских религиозных лидеров в самом сердце Европы».
Лидеры Азербайджана и Турции, которые называют свои страны «одним народом в двух государствах», являются близкими союзниками, связанными этническими, религиозными и культурными узами. Поэтому случаи публичных разногласий между ними крайне редки — хотя они всё же происходят время от времени.
Так, в 2009 году Армения и Турция были близки к ратификации Протоколов, предусматривающих открытие армяно-турецкой границы. Азербайджанское правительство резко раскритиковало эти документы, обвинив турецких лидеров в нарушении обещаний не открывать границу до тех пор, пока Армения не пойдёт на уступки по вопросу Арцаха. Баку даже пригрозил прекратить экспорт нефти в Турцию и временно закрыл несколько турецких мечетей на своей территории. В итоге Эрдоган поддался давлению Азербайджана и поручил парламенту не ратифицировать Протоколы.
Для Армении это могло стать удобным моментом, чтобы вбить клин между Азербайджаном и Турцией. К сожалению, как это часто бывает, армянские власти «вновь не упустили возможности упустить возможность».
Второе серьёзное разногласие между Азербайджаном и Турцией возникло в 2024 году, когда президент Реджеп Тайип Эрдоган неоднократно заявлял, что Турция сыграла решающую роль в победе Азербайджана в войне 2020 года. Один из азербайджанских военных чиновников публично возразил, утверждая, будто в военных действиях не участвовали иностранные силы.
Назначение съезда Конференции европейских раввинов в Баку вновь вызвало разногласия между Азербайджаном и Турцией. Азербайджан — близкий союзник Израиля, тогда как Турция занимает крайне враждебную позицию по отношению к Израилю — настолько, что премьер-министр Биньямин Нетаньяху объявил: Израиль не допустит участия турецких войск в миротворческой миссии в Газе.
Армянские власти вновь не сумели воспользоваться противоречиями между своими противниками. Напротив, они, похоже, упорно стремятся умиротворить Азербайджан и Турцию — даже тогда, когда те сами находятся в состоянии конфликта друг с другом.