• 06-11-2025 12:15:47   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Անցած շաբաթ տեղի ունեցավ նշանակալի զարգացում, որում ներգրավված էին Ադրբեջանը, Թուրքիան և Իսրայելը: Մինչ մենք կենտրոնացած ենք Հայաստանի ներքին ճգնաժամերի վրա, չպետք է անտեսենք հարևան երկրներում, հատկապես թշնամական երկրներում տեղի ունեցող կարևոր իրադարձությունները, քանի որ դրանք մեծ ազդեցություն ունեն Հայաստանի անվտանգության և ինքնիշխանության վրա:
Այս շաբաթ, վերջին պահին չեղարկվեց Եվրոպայի ռաբբիների 33-րդ համաժողովը, որը նախատեսված էր անցկացնել Բաքվում՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 3-6-ը։ Համաժողովին պետք է մասնակցեին հարյուրավոր ռաբբիներ աշխարհի տասնյակ հրեական համայնքներից, այդ թվում՝ Եվրոպայից, Միացյալ Նահանգներից և Իսրայելից։ Սա լինելու էր ռաբբիների առաջին համաժողովը, որը կանցկացվեր մահմեդական երկրում։ Իսրայելի գլխավոր ռաբբիներ Դավիթ Յոսեֆը և Կալման Բերը, ինչպես նաև սփյուռքի նախարար Ամիխայ Չիկլին և ժառանգության նախարար Ամիխայ Էլիյահուն նախատեսում էին մասնակցել։ Քանի որ համաժողովը պետք է անցկացվեր Ադրբեջանի կառավարության հրավերով, նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես էր գալու գլխավոր ելույթով՝ այդ առիթն օգտագործելով հրեաների հանդեպ Ադրբեջանի իբր հանդուրժողականության և Իսրայելի հետ դաշինքի մասին պարծենալու համար։
Չեղարկումից առաջ Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովը հայտարարել էր, որ Բաքվի համաժողովի մասնակիցները «կքննարկեն Ադրբեջանի ամրապնդվող հարաբերությունները համաշխարհային հրեական համայնքի հետ՝ մեծ ուշադրություն դարձնելով նրա հնարավոր ընդգրկմանը Աբրահամի համաձայնագրերում… Ադրբեջանը կանգնած է երկխոսության, դիվանագիտության և հրեական շարունակականության խաչմերուկում»։
Լրատվական աղբյուրները նշել են չեղարկման մի շարք պատճառներ.
- Թուրք քաղաքական գործիչների, մասնավորապես «Վաթան» (Հայրենիք) կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքի առարկությունները, որը նամակ էր հղել նախագահ Ալիևին՝ հորդորելով նրան չհյուրընկալել հրեական համաժողովը։
- Իրանում և Թուրքիայում բնակվող ադրբեջանցիներից ստացված մտահոգիչ անվտանգության ազդանշաններ և հավաստի սպառնալիքներ, որոնք նպատակ ունեին վնասել համաժողովի մասնակիցներին։
- Սպառնալիքներ Իրանի կառավարության կողմից։ «Երուսաղեմ փոստը» հրապարակել էր հոդված հետևյալ վերնագրով. «Իրանը սպառնում է Ադրբեջանին՝ ստիպելով չեղարկել Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովը»։
Արդյունքում Իսրայելի արտաքին հետախուզության ծառայությունը (Մոսադը) սահմանեց ճանապարհորդության սահմանափակումներ իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և կրոնական գործիչների համար։
Ադրբեջանը մեծապես ապավինում է Իսրայելին՝ միլիարդավոր դոլարների առաջադեմ զենքեր ձեռք բերելու համար, որոնք վճռորոշ դեր խաղացին 2020 թ․ Արցախյան պատերազմում՝ սպանելով և վիրավորելով հազարավոր հայ զինվորների, և գրավելով Արցախի մեծ մասը: Այս զենքերի դիմաց Ադրբեջանը Իսրայելին վաճառում է տարեկան ավելի քան մեկ միլիարդ դոլարի նավթ (Իսրայելի նավթի ընդհանուր ներմուծման 43 տոկոսը), որն օգտագործվում է Գազայում և այլ վայրերում ռազմական գործողությունների համար:
«Israel National News»-ը հաղորդել է, որ «Թուրքիայում և Իրանում բնակվող ադրբեջանցիների կողմից, որոնք դեմ են Բաքվում համաժողովի անցկացմանը, սոցիալական ցանցերում սկսել են տարածվել թշնամական հրապարակումներ»։ Այս սպառնալիքներից հետո ռաբբիները որոշել են չեղարկել իրենց համաժողովը և այն անցկացնել ավելի ուշ՝ մեկ այլ երկրում։
Չեղարկումից առաջ Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովը հայտարարել էր, որ մասնակիցները կքննարկեն «Աբրահամի համաձայնագրերը, կրոնի ազատության խթանումը և Եվրոպայում հակասեմիտիզմի դեմ պայքարը»։ Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովի նախագահ ռաբբի Պինհաս Գոլդշմիդտը նշել էր, որ իր կազմակերպության նպատակն է խթանել երկխոսությունը, միջկրոնական գործունեությունը և հանրային ներգրավվածությունը։
Ադրբեջանը կօգտագործեր ռաբբիների համաժողովի անցկացումը Բաքվում՝ որպես քարոզչական հաղթանակ՝ կեղծ կերպով ներկայացնելով իրեն որպես բոլոր կրոնների և ռասաների հանդեպ հանդուրժողական երկիր։
Հետաքրքիր է, որ այս տարվա հունիսին չեղարկվեց նաև Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովի մշտական կոմիտեի նիստը, որը նախատեսված էր անցկացնել Բոսնիա և Հերցեգովինայի մայրաքաղաք Սարաևոյում: Բոսնիայի աշխատանքի և սոցիալական քաղաքականության դաշնային նախարարը արգելեց այդ նիստը՝ դեմ լինելով Գազայում Իսրայելի կողմից պաղեստինցիների զանգվածային սպանություններին: Ի պատասխան՝ Եվրոպական Միության հանձնաժողովը հայտարարություն տարածեց՝ քննադատելով չեղարկումը. սա «Եվրոպայի սրտում հրեական կրոնական առաջնորդներին թիրախավորող դիտավորյալ մերժման գործողություն էր»:
Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարները, որոնք իրենց երկրները նկարագրում են որպես «մեկ ազգ, երկու պետություն», սերտ դաշնակիցներ են՝ կիսելով նմանատիպ էթնիկ, կրոնական և մշակութային կապեր: Հետևաբար, երկու երկրների միջև հրապարակային անհամաձայնությունները հազվադեպ են: Այնուամենայնիվ, ժամանակ առ ժամանակ վեճեր տեղի են ունեցել։
2009 թվականին Հայաստանն ու Թուրքիան մոտ էին արձանագրությունների վավերացմանը, ինչը կհանգեցներ հայ-թուրքական սահմանի բացմանը: Ադրբեջանի կառավարությունը քննադատեց այդ արձանագրությունները և մեղադրեց թուրք ղեկավարներին՝ իրենց խոստումներից հետ կանգնելու մեջ, ըստ որի սահմանը չէր բացվելու, քանի դեռ հայկական կողմը զիջումների չէր գնացել Արցախի հարցում։ Բաքուն սպառնաց պատասխան քայլով՝ դադարեցնելով նավթի արտահանումը Թուրքիա: Ադրբեջանը նույնիսկ փակեց իր տարածքում գործող մի շարք թուրքական մզկիթներ: Վերջապես, նախագահ Էրդողանը, ենթարկվեց ադրբեջանական ճնշումներին և հանձնարարեց Թուրքիայի խորհրդարանին չվավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները:
Սա կարող էր հարմար առիթ լինել Հայաստանի համար՝ սեպ խրելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև։ Ցավոք, ինչպես միշտ, Հայաստանի պաշտոնյաները «երբեք բաց չեն թողնում առիթը՝ բաց թողնելու առիթը»։
Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև երկրորդ վեճը տեղի ունեցավ 2024 թվականին, երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բազմիցս հայտարարեց, որ Թուրքիան վճռորոշ դեր է խաղացել Ադրբեջանի հաղթանակում 2020 թվականի Արցախյան պատերազմում: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մի պաշտոնյա հակադարձեց Էրդողանին՝ կեղծորեն պնդելով, թե Ադրբեջանի ռազմական հաղթարշավին որևէ օտարերկրյա զորք չի մասնակցել:
Եվրոպական ռաբբիների համաժողովը Բաքվում անցկացնելու պլանավորումը կրկին տարաձայնություններ առաջացրեց Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև։ Ադրբեջանը Իսրայելի սերտ դաշնակիցն է, մինչդեռ Թուրքիան որդեգրել է ծայրահեղ թշնամական դիրքորոշում Իսրայելի նկատմամբ՝ այնքան, որ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարեց, որ Իսրայելը չի թույլատրի թուրքական ուժերի ներկայությունը Գազայում խաղաղապահ առաքելություն շրջանակում։
Հայաստանի պաշտոնյաները կրկին չկարողացան օգտվել Հայաստանի թշնամիների միջև առկա հակասությունից։
Ընդհակառակը, Հայաստանի ղեկավարները, կարծես, համառորեն ձգտում են  հաճոյանալ Ադրբեջանին և Թուրքիային, նույնիսկ այն դեպքերում, երբ երկուսը տարաձայնություններ ունեն միմյանց հետ։

• 06-11-2025 12:15:47   | Armenia  |  Politics
A significant development took place last week involving Azerbaijan, Turkey and Israel. While we are focused on the domestic crises in Armenia, we must not overlook important events involving neighboring countries -- particularly hostile ones -- because of their major impact on Armenia’s security and sovereignty.
This week, the 33rd convention of the Conference of European Rabbis, scheduled to take place in Baku, from Nov. 3-6, 2025, was cancelled at the last minute. It was to be attended by hundreds of Rabbis from dozens of Jewish communities worldwide, including Europe, the United States, and Israel. This would have been the first conference of Rabbis held in a Muslim country. Israel’s Chief Rabbis David Yosef and Kalman Ber, along with the Minister of Diaspora Affairs Amichai Chikli and Minister of Heritage Amichay Eliyahu, had planned to attend. Since the conference was to be held at the invitation of the Azerbaijani government, Pres. Ilham Aliyev would have delivered the keynote address, using the occasion to boast about Azerbaijan’ alleged tolerance for Jews and alliance with Israel.
Prior to the cancellation, the Conference of European Rabbis had announced that Baku convention’s participants “will explore Azerbaijan’s growing relationship with the global Jewish community with a central focus on its potential inclusion in the Abraham Accords…. Azerbaijan stands at the crossroads of dialog, diplomacy, and Jewish continuity.”
News sources gave a variety of reasons for the cancellation:
--  Objections from Turkish political leaders such as Dogu Perincek, Chairman of the Vatan (Homeland) Party, who sent a letter to Pres. Aliyev urging him not to host the Jewish conference.
--  Alarming security alerts and credible threats from Azeris living in Iran and Turkey intending to harm the conference participants.
--  Threats from the Iranian government. The Jerusalem Post published an article with the following headline: “Iran threatens Azerbaijan into cancelling European rabbi conference.”
As a result, Israel’s Foreign Intelligence Agency (Mossad) imposed travel restrictions on the high-ranking Israeli officials and religious figures.
Azerbaijan relies heavily on Israel for the purchase of billions of dollars in advanced weapons, which played a critical role in the 2020 Artsakh War -- killing and wounding thousands of Armenian soldiers, and occupying most of Artsakh’s territory. In return for these weapons, Azerbaijan sells over one billion dollars of petroleum to Israel (43% of Israel’s total oil imports) which is used for military actions in Gaza and elsewhere.
Israel National News reported that “hostile posts by Azerbaijanis residing in Turkey and Iran, who oppose the conference being held in Baku, have begun circulating on social media.” Following these threats, the Rabbis decided to cancel their convention and hold it later in another country.
Prior to the cancellation, the Conference of European Rabbis had announced that the participants would discuss “Abraham Accords, the promotion of freedom of religion, and the fight against antisemitism in Europe.” Rabbi Pinhas Goldschmidt, President of the Conference of European Rabbis, stated that his organization aims to promote dialog, interfaith activity and public engagement.
Azerbaijan would have exploited the holding of the Rabbis’ convention in Baku as a propaganda coup, falsely representing itself as a tolerant country for all religions and races.
Interestingly, in June of this year, the Conference of European Rabbis’ Standing Committee meeting, which was to be held in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina’s capital, was also cancelled. Bosnia’s Federal Labor and Social Policy Minister banned the meeting, objecting to the mass killings of Palestinians by Israel in Gaza. In response, the European Union Commission issued a statement criticizing the cancellation: This “was a deliberate act of exclusion targeting Jewish religious leaders in the heart of Europe.”
The leaders of Azerbaijan and Turkey who describe their countries as “one nation, two states,” are close allies that share similar ethnic, religious and cultural ties. Therefore, it is rare for the two countries to publicly disagree. Nevertheless, disputes have occurred from time to time.
Back in 2009, Armenia and Turkey were on the verge of ratifying Protocols which would have resulted in opening the Armenian-Turkish border. Azerbaijan’s government criticized the Protocols and accused Turkish leaders of going back on their promises not to open the border until the Armenian government made concessions on Artsakh. Baku threatened to retaliate by cutting off oil exports to Turkey. Azerbaijan even shut down a number of Turkish mosques on its territory. Pres. Erdogan finally succumbed to Azeri pressure and instructed the Turkish Parliament not to ratify the Armenia-Turkey Protocols.
This would have been an opportune time for Armenia to drive a wedge between Azerbaijan and Turkey. Regrettably, as always, Armenian officials “never miss an opportunity to miss an opportunity.”
The second dispute between Azerbaijan and Turkey occurred in 2024, when Pres. Recep Tayyip Erdogan repeatedly stated that Turkey played a decisive role in Azerbaijan’s victory during the 2020 Artsakh War. An Azeri Defense official countered Erdogan by falsely claiming that no foreign troops were involved in Azerbaijan’s military conquest.
The scheduling of the convention of the Conference of European Rabbis in Baku, once again put Azerbaijan and Turkey in disagreement. Azerbaijan is a close ally of Israel, while Turkey is taking an extremely hostile position against Israel -- so much so that Prime Minister Benjamin Netanyahu announced Israel will not allow Turkish forces in Gaza on a peacekeeping mission.
Armenian officials again failed to exploit the conflict between Armenia’s enemies. On the contrary, Armenia’s leaders seem hell-bent on appeasing Azerbaijan and Turkey -- even when the two are at odds with each other.