2025 թ․ «Ավրորա» մրցանակը շնորհվել է բժիշկ Ջամալ Էլթայեբին
Սուդանի «Ալ Նաո» հիվանդանոցի ղեկավարը ճանաչման է արժանացել քաղաքացիական պատերազմի պայմաններում կենսական բուժօգնություն տրամադրելու եւ հարյուրավոր կյանքեր փրկելու համար
2025 թ․ նոյեմբերի 6, Նյու Յորք․ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը 2025 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը շնորհել է բժիշկ Ջամալ Էլթայեբին։ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար մրցանակը շնորհվում է նրանց, ովքեր վտանգում են իրենց կյանքն ուրիշներին փրկելու համար։ Այս տարի «Ավրորան» արժանին է մատուցում բժիշկ Էլթայեբին՝ հակամարտության գոտում մարդկանց բուժօգնություն տրամադրելու գործում ցուցաբերած բացառիկ խիզախության եւ նվիրումի համար։
Սուդանում ընթացող կործանարար քաղաքացիական պատերազմի եւ երկրի առողջապահական համակարգի գրեթե ամբողջական խաթարման պայմաններում բժիշկ Էլթայեբը շարունակում է բաց պահել «Ալ Նաո» հիվանդանոցն Օմդուրմանում՝ որպես մեծ Խարթումի տարածքում գործող վերջին հիվանդանոցներից մեկը։ Սա նրա տոկունության եւ առաջնորդական հմտությունների վկայությունն է՝ նույնիսկ ամենավտանգավոր պայմաններում։
«Մեծանալով՝ ես հասկացա, թե որքան փխրուն կարող է լինել կյանքը, եւ որքան մեծ նշանակություն կարող են ունենալ մեկ մարդու հոգատարությունն ու գիտելիքը։ Ես ուզում էի բժիշկ դառնալ, որպեսզի ծառայեի մարդկանց ամենադժվարին պահերին»,- ասաց բժիշկ Էլթայեբը։ ««Ավրորա» մրցանակն ամենուրեք ոգեշնչում է բժիշկներին, ուսուցիչներին, մարդասիրական գործիչներին եւ սովորական մարդկանց շարունակելու իրենց գործը՝ իմանալով, որ իրենց ջանքերը կարեւոր են։ Սա հիշեցնում է այն մասին, որ մեկ մարդու խիզախությունը կարող է բերել փոփոխության, իսկ կարեկցանքը՝ ապաքինման։ Նույնիսկ ամենափոքր բարի գործը կարող է հույս ներշնչել»։
«Մի ժամանակաշրջանում, երբ անտարբերությունը լայն տարածում է գտնում, իսկ կարեկցանքը վտանգի տակ է, բժիշկ Էլթայեբը կենդանի ապացույց է, որ մարդկայնությունը չի անհետացել»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի նախագահ, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը։ «Աշխարհում, որտեղ «ոչ մարդասիրությունը» հաճախ գերակշռում է վերնագրերում, բժիշկ Էլթայեբը հիշեցնում է մեզ այն մասին, որ մարդասիրության ոգին դեռ ողջ է, եւ յուրաքանչյուրս ունենք այն պահպանելու պարտավորություն»։
2025 թ․ դափնեկրի անունը հայտարարվեց «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ, որը տեղի ունեցավ ապաստանի եւ կյանքը վերսկսելու խորհրդանիշ դարձած Էլիս կղզում՝ նշանավորելով «Ավրորայի» գործունեության տասնամյակը։
Բժիշկ Էլթայեբն ընտրվել է առաջադրված ավելի քան 800 թեկնածուներից։ Որպես 2025 թ․ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ նա կստանա 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար պարգեւ իր աշխատանքն ընդլայնելու եւ տեղում գործող մերօրյա հերոսներին ու կազմակերպություններին աջակցելու համար, որոնք իրենց հերթին օգնում են կարիքավոր համայնքներին։
«Չնայած անհավատալի վտանգին եւ զրկանքներին՝ բժիշկ Էլթայեբն իր օրինակով է ցույց տվել, թե որն է իրական մարդասիրական առաջնորդությունը»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ եւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին։ ««Ավրորայի» համար պատիվ է աջակցել նրա առաքելությանը եւ ներկայացնել նրանց տոկունությունը, ովքեր անցնում են հակամարտության միջով։ Բժիշկ Էլթայեբի անձնուրաց աշխատանքը հիշեցնում է մեզ, որ նույնիսկ պատերազմի ժամանակ մարդկայնությունը կարող է հաղթել»։
2023 թ․ ապրիլից, երբ Սուդանում հակամարտությունը սրվեց, բժիշկ Էլթայեբն ստիպված էր գործել ռմբակոծությունների, ենթակառուցվածքների փլուզման եւ էլեկտրաէներգիայի ու բժշկական պարագաների, այդ թվում՝ անզգայացման միջոցների սուր սղության պայմաններում։ Նա ջանք չի խնայում, որպեսզի հարյուրավոր վիրավորներ, տեղահանվածներ եւ ծանր հիվանդներ շարունակեն ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնություն։ Նրա առաջնորդությամբ «Ալ Նաո» հիվանդանոցը դարձել է համայնքի փրկօղակը՝ մարմնավորելով տոկունություն, համերաշխություն եւ անդրդվելի նվիրվածություն՝ փրկելով մարդկանց կյանքն ամենածանր պայմաններում։
«Բժիշկ Էլթայեբը մերժում է անտարբերությունը՝ օրինակ դառնալով մյուսների համար»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, «Քլինթոն» հիմնադրամի եւ «Քլինթոն» առողջապահության հասանելիության նախաձեռնության փոխնախագահ Չելսի Քլինթոնը։ «Նրա նվիրվածությունը մարդասիրական գործին դրսեւորվում է ոչ միայն կյանքեր փրկելով, այլեւ համայնքի հանդեպ հոգատարությամբ եւ Սուդանի ամենակործանարար հակամարտություններից մեկի ժամանակ մարդկանց արժանապատվությունը պահպանելու ձգտումով»։
Մրցանակի շնորհման արարողությանն արժանին մատուցվեց նաեւ 2025 թ. «Ավրորայի» բացառիկ հերոսներ Սալի Բեքերին, բժիշկ Զուհայր Լահնային եւ բժիշկ Ջիլ Սիմանին։ Հարգանքի տուրք մատուցվեց նաեւ բարերարներ Գրասա Մաշելին, Մայքլ Միլքենին, Դեյվիդ Ռուբենսթայնին եւ Հենրիետա Հ. Ֆորին, որոնք մարմնավորում են «Ավրորայի»՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» հիմնարար սկզբունքը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն այս տարի նշում է գործունեության տասնամյակը, ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների։ «Ավրորան» լսելի է դարձնում նրանց ձայնը, ովքեր գործում են մարդասիրական ճգնաժամերի առաջնագծում, եւ անհրաժեշտ միջոցներ տրամադրում նրանց՝ իրենց ազդեցությունը բազմապատկելու համար՝ հիմնվելով «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» սկզբունքի վրա։ Առաջնորդվելով այն համոզմունքով, որ մարդասիրության առանցքում մարդն է, իսկ մարդասիրությունը մեզնից յուրաքանչյուրի մեջ է՝ «Ավրորան» ոգեշնչում է մարդկանց գործել խիզախությամբ եւ բարությամբ ամբողջ աշխարհում։

• 07-11-2025 20:10:25   | USA  |  Press release
Head of Al Nao Hospital in Sudan recognized for sustaining critical medical care amid civil war and saving hundreds of lives
NEW YORK — November 6, 2025 — The Aurora Humanitarian Initiative announced Thursday evening that Dr. Jamal Eltaeb has been named the 2025 Aurora Prize Laureate. The $1 million Aurora Prize for Awakening Humanity honors individuals who risk their lives to save others. This year, Aurora recognizes Dr. Eltaeb’s extraordinary courage and steadfast dedication to providing care for those trapped in conflict.
Amid Sudan’s devastating civil war and the near-total collapse of the country’s health system, Dr. Eltaeb has kept Al Nao Hospital in Omdurman operating as one of the last functioning referral hospitals in greater Khartoum—a testament to his resilience and leadership under fire.
“Growing up, I saw how fragile life can be and how much difference one person’s care and knowledge can make. I wanted to be a doctor because I wanted to serve people in their most vulnerable moments,” Dr. Eltaeb said. “The Aurora Prize encourages doctors, teachers, humanitarians, and ordinary people everywhere to keep going, knowing that their effort matters. It is a reminder that one person’s courage can inspire change and that compassion has the power to heal. Even the smallest act of kindness can bring hope.”
“At a time when indifference is spreading and compassion under siege, Dr. Eltaeb stands as living proof that humanity is not lost,” said Noubar Afeyan, Co-Founder and Chair of the Board of Directors of the Aurora Humanitarian Initiative and Founder and CEO of Flagship Pioneering. “In a world where the ‘inhumanitarians’ too often dominate the headlines, Dr. Eltaeb reminds us that the humanitarian spirit endures—and that each of us has a responsibility to keep it alive.”
The 2025 Laureate was announced at the Aurora Prize Ceremony held on Ellis Island, a symbol of refuge and renewal, marking ten years of Aurora’s global effort to highlight grassroots humanitarians.
Dr. Eltaeb was selected through a process that considered more than 800 nominations. As the 2025 Aurora Prize Laureate, he will receive a $1 million award to expand his work and also support other local leaders and grassroots organizations assisting communities in need.
“In the face of unimaginable danger and deprivation, Dr. Eltaeb has shown what true humanitarian leadership looks like,” said Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee and Co-Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London. “Aurora is honored to support his mission and to spotlight the resilience of those enduring conflict. Dr. Eltaeb’s selflessness reminds us that even amid war, humanity can prevail.”
Since the conflict escalated in Sudan in April 2023, Dr. Eltaeb has navigated repeated bombardments, collapsing infrastructure, and the acute shortages of electricity and medical supplies, including anesthesia, ensuring that hundreds of wounded, displaced and critically ill patients continue to receive care. Under his leadership, Al Nao Hospital has become a lifeline for the community, embodying resilience, solidarity, and unwavering dedication to saving lives under the most challenging conditions.
“Dr. Eltaeb embodies the principle of refusing indifference,” said Chelsea Clinton, Aurora Prize Selection Committee member and Vice Chair of the Clinton Foundation and Clinton Health Access Initiative. “His commitment to humanity lies not only in saving lives but in sustaining a community’s critical thread of dignity and care during one of Sudan’s most devastating conflicts.”
The Ceremony also recognized outstanding 2025 Aurora Humanitarians, Sally Becker, Dr. Zouhair Lahna, and Dr. Jill Seaman, and honored philanthropists who exemplify the Aurora’s core value of ‘Gratitude in Action:’ Henrietta H. Fore, Graça Machel, Michael Milken, and David Rubenstein.
Celebrating a decade of impact in 2025, the Aurora Prize of Awakening Humanity is a flagship program of the Aurora Humanitarian Initiative, founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors. Aurora amplifies the voices of those on the front lines of humanity’s crises and provides the resources to help them scale their impact through Gratitude in Action. Rooted in the belief that there is a human in every humanitarian and a humanitarian in every human, Aurora inspires people worldwide to act with courage and kindness.