21-11-2025 12:43:17 | Հայաստան | Քաղաքական
Տարիների ընթացքում ես հետևել եմ բազմաթիվ հարցախույզերի, որոնք ուսումնասիրել են Հայաստանի բնակչության տեսակետները հիմնական սոցիալական և քաղաքական հարցերի վերաբերյալ: Այդ բոլոր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ժողովրդականության զգալի անկումը 2018 թվականին իշխանության գալու պահին 82%-ից մինչև ներկայումս՝ ընդամենը 10%-ից փոքր-ինչ ավելի:
Վերջին համազգային հարցախույզը Հայաստանում անցկացվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 5-25-ը՝ «Արար» քաղաքակրթական հետազոտությունների հիմնադրամի կողմից։ Արդյունքները հրապարակվել են 2025 թվականի նոյեմբերի 11-ին։ Հարցախույզի սխալի տոկոսը կազմում է ±2.92։ Մասնակիցները եղել են 18-ից մինչև 80 և բարձր տարիքի քաղաքացիներ։
Հարցախույզը մեկնարկել է ընտանիքների տնտեսական վիճակի վերաբերյալ հարցադրումներով։ Մասնակիցների 12.7%-ը նշել է, որ իրենց ընտանիքը աղքատ է կամ շատ աղքատ, 30.3%-ը՝ միջինից ցածր, 49.7%-ը՝ միջինից բարձր, իսկ 6.2%-ն իրենց վիճակը գնահատել է որպես լավ կամ շատ լավ։
Ստորև ներկայացված են հանրության գոհունակության ցուցանիշները տարբեր պետական կառույցների նկատմամբ․
- Ազգային ժողով. ցածր գոհունակություն՝ 50%, միջին գոհունակություն՝ 24.4%, բարձր գոհունակություն՝ 25.2% (2025 թվականի փետրվարին՝ 17.9%):
- Զինված ուժեր. ցածր գոհունակություն՝ 14.3%, միջին գոհունակություն՝ 18.1%, բարձր գոհունակություն՝ 66.4% (2024 թվականի մայիսին՝ 58.3%):
- Ոստիկանություն. ցածր գոհունակություն՝ 23.2%, միջին գոհունակություն՝ 21.1%, բարձր գոհունակություն՝ 54.6% (2024 թվականի մայիսին՝ 58.3%):
- Կառավարություն. ցածր գոհունակություն՝ 39.5%, միջին գոհունակություն՝ 20.5%, բարձր գոհունակություն՝ 39.5% (2024 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին՝ 23.1%):
- Հայ Առաքելական Եկեղեցի. ցածր գոհունակություն՝ 19.1%, միջին գոհունակություն՝ 16.8%, բարձր գոհունակություն՝ 62.5% (2024 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին՝ 54.1%):
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանի կառավարության արտաքին քաղաքականությունը ճիշտ է, թե սխալ, 42.9%-ը պատասխանել է «ճիշտ է», մինչդեռ 51.8%-ը՝ «սխալ է» (2025 թվականի փետրվարին՝ 64%):
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կառավարության ներքին քաղաքականության ճիշտ կամ սխալ լինելուն, հարցվածների 34.5%-ը պատասխանել է «ճիշտ է», մինչդեռ 62.7%-ը՝ «սխալ է» (2023 թվականի դեկտեմբերին՝ 30.4%): Կարևոր է, որ հարցվածների այն մասը, որն ասել է, թե կարծիք չունի/դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել, 2023 թվականի դեկտեմբերի 33.1%-ից նվազել է մինչև 2.8%՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին:
Այն հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի հետ կայուն, երկարատև խաղաղության կարելի է հասնել բանակցությունների միջոցով, 30.5%-ը պատասխանել է «այո», մինչդեռ 69.2%-ը՝ «ոչ» (2024 թվականի հուլիսին՝ 67.2%):
Այն հարցին, թե արդյոք նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված խաղաղության պայմանագիրը իրական խաղաղություն կբերի, 33.7%-ը պատասխանել է «այո», իսկ 65.1%-ը՝ «ոչ»։
Հարցին, թե «Հաշվի առնելով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հասցեին [կառավարության] հնչող քննադատությունները, արդյոք հանրությունը կմիանա՞ եկեղեցու կողմից համախմբման կոչին», 49%-ը պատասխանել է «այո», իսկ 49.3%-ը՝ «ոչ»։
Այն հարցին, թե արդյոք անհրաժեշտ է կրճատել ռազմական բյուջեն և զինվորների թվաքանակը, 19.1%-ը պատասխանել է «այո», մինչդեռ 80.2%-ը պատասխանել է «ոչ»։
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի 102-րդ ռազմաբազան պետք է փակվի, իսկ ռուս զինվորները դուրս բերվեն/հեռացվեն, հարցվածների 32.1%-ը պատասխանել է «այո», իսկ 64%-ը՝ «ոչ»։
Հայ նախկին ղեկավարների՝ իշխանության վերադառնալու հարցին 18.3%-ը պատասխանել է «այո», մինչդեռ 78.6%-ը՝ «ոչ» (79.5%-ը՝ 2025 թվականի հուլիսին):
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանին անհրաժեշտ է նոր սահմանադրություն՝ որպես նախագահ Ալիևի կողմից խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու նախապայման, որի ուղղությամբ վարչապետ Փաշինյանն արդեն նախաձեռնել է սահմանադրություն մշակող հանձնաժողովի ստեղծումը, հարցվածների 35.1%-ը պատասխանել է «այո», մինչդեռ 61.3%-ը՝ «ոչ»։ Սա լուրջ մարտահրավեր է Փաշինյանի համար, քանի որ նա ձգտում է սահմանադրական փոփոխություններ կատարել Ալիևին գոհացնելու համար, սակայն օրենքը պահանջում է հանրաքվե նոր սահմանադրության վերաբերյալ: Հաշվի առնելով հանրության բացասական տրամադրվածությունը նոր սահմանադրության նկատմամբ, Փաշինյանը, հավանաբար, չի կարողանա ապահովել նախագահ Ալիևի ստորագրությունը խաղաղության պայմանագրի վրա, որը Փաշինյանին հուսահատորեն անհրաժեշտ է՝ հաջորդ տարվա խորհրդարանական ընտրություններից հետո իր աթոռը պահպանելու համար: Եթե հանրաքվեն ձախողվի, դա կարող է ոչ միայն խաթարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարը, այլև հանգեցնել ներքաղաքական լարվածության, ինչը կարող է բերել Փաշինյանի պաշտոնանկությանը:
Հաջորդ հարցով ավելի կոնկրետ պարզել են, թե արդյոք հայերը կհամաձայնվեն Ալիևի պահանջով փոխել ՀՀ Սահմանադրությունը՝ խաղաղության դիմաց: Ճնշող մեծամասնությունը՝ 91.3%-ը, պատասխանել է «ոչ», մինչդեռ միայն 7.7%-ն է ասել «այո»:
Ի պատասխան այն հարցի, թե որն է Ադրբեջանի երկարաժամկետ նպատակը Հայաստանի նկատմամբ, 13.7%-ը պատասխանել է՝ Հայաստանի տարածքի մի մասի բռնազավթում, 15%-ը՝ Հայաստանի անկախության թուլացում և կախվածության մեջ գցում, 48.5%-ը՝ Հայաստանի ամբողջական ոչնչացում (էթնիկ, պետական), իսկ 17.4%-ը՝ խաղաղ հարաբերությունների հաստատում և տնտեսական համագործակցություն։ Այս արդյունքները ցույց են տալիս, որ հայերի ճնշող մեծամասնությունը մերժում է Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության մասին հավաստիացումները։
Երբ հարցվածներին ներկայացրել են հինգ երկրների անուններ և առաջարկել նշել, թե դրանցից որի հետ Հայաստանը պետք է ստեղծի ռազմական դաշինք, պատասխանները բաշխվել են հետևյալ կերպ․ Ռուսաստան՝ 37.8% (նշված է աճ՝ 2024 թվականի հուլիսի 24.3%-ի համեմատ), Եվրամիության երկրներ՝ 15.9% (նվազում՝ 2024 թվականի հուլիսի 29%-ից), Իրան՝ 17.5% (նվազում՝ 2024 թվականի հուլիսի 18.2%-ից), Միացյալ Նահանգներ՝ 18.3% (գրեթե անփոփոխ՝ 2024 թվականի հուլիսի 18.2%-ի համեմատ), Հնդկաստան՝ 5.4% (նվազում՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 6.8%-ից) և Թուրքիա՝ 0.5%։

• 21-11-2025 12:43:17   | Armenia  |  Politics
Over the years, I have been following many polls that tracked the views of Armenia’s population on key social and political issues. All of them have indicated a precipitous decline in Prime Minister Nikol Pashinyan’s popularity from 82% in 2018, when he first ascended to power, to just over 10% today.
The most recent nationwide poll was conducted by ARAR Civilizational Research Foundation in Armenia from October 5-25, 2025. The results were released on Nov. 11, 2025. The margin of error is ±2.92%. Participants’ ages were 18 to 80+.
The survey began by asking about families’ economic condition: 12.7% said they were poor or very poor; 30.3% below average; 49.7% above average; and 6.2% well or very well to do.
Here are the results for public’s satisfaction with various governmental institutions:
-- Parliament: low satisfaction 50%; average satisfaction 24.4%; high satisfaction 25.2% (17.9% in February 2025).
-- Armed Forces: low satisfaction 14.3%; average satisfaction 18.1%; high satisfaction 66.4% (58.3% in May 2024).
-- Police: low satisfaction 23.2%; average satisfaction 21.1%; high satisfaction 54.6% (58.3% in May 2024).
-- Government: low satisfaction 39.5%; average satisfaction 20.5%; high satisfaction 39.5% (23.1% in April-May 2024).
-- Armenian Apostolic Church: low satisfaction 19.1%; average satisfaction 16.8%; high satisfaction 62.5% (54.1% in April-May 2024).
On whether the Armenian government’s foreign policy is right or wrong, 42.9% said right, while 51.8% said wrong (64% in February 2025).
Regarding whether the Armenian government’s internal policy is right or wrong, 34.5% said right, while 62.7% said wrong (30.4% in December 2023). Importantly, the share of respondents who said they had no opinion or refused to answer fell from 33.1% in December 2023 to 2.8% in October 2025.
On whether stable, long-term peace with Azerbaijan can be achieved through negotiations, 30.5% said yes, while 69.2% said no (67.2% in July 2024).
When asked whether a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, mediated by Pres. Donald Trump, will bring real peace, 33.7% answered yes, while 65.1% answered no.
To the question, “Given the [government’s] criticisms of the Armenian Apostolic Church, would the public rally around the Church?” 49% said yes, while 49.3% said no.
On whether it is necessary to reduce the military budget and the number of soldiers, 19.1% answered yes, while a whopping 80.2% said no.
On whether Russia’s 102nd military base in Armenia should be closed down and the Russian soldiers withdrawn, 32.1% answered yes, while 64% said no.
On the question of a return to power by the former Armenian leaders, 18.3% said yes, while 78.6% said no (79.5% in July 2025).
On whether Armenia needs a new constitution -- a precondition set by Pres. Aliyev for signing a peace treaty, which Pashinyan has addressed by forming a committee to draft a new constitution -- 35.1% said yes, while 61.3% said no. This presents a serious problem for Pashinyan, since he seeks constitutional change to appease Aliyev, but the law requires a public referendum on a new constitution. Given the public’s negative sentiment toward a new constitution, Pashinyan would likely be unable to secure Pres. Aliyev’s signature on the peace treaty, which Pashinyan desperately needs to keep his seat after next year’s parliamentary elections. A failed referendum could result in turmoil in relations with Azerbaijan and internal unrest in Armenia, possibly leading to Pashinyan’s departure from office.
A follow-up question asked more specifically whether Armenians would agree to change the constitution at Aliyev’s demand in return for peace. An overwhelming majority -- 91.3% -- said no, while only 7.7% said yes.
When asked what Azerbaijan’s long-term objective for Armenia is, 13.7% said to occupy parts of Armenia’s territory; 15% said to weaken Armenia’s independence and create dependency; 48.5% said the total destruction of Armenia; and 17.4% said to establish peaceful relations and economic cooperation. These results show that the overwhelming majority of Armenians reject Pashinyan’s assurances about peace with Azerbaijan.
When respondents were given the names of five countries and asked with which Armenia should establish a military alliance, 37.8% chose Russia (up from 24.3% in July 2024; 15.9% chose European Union countries (down from 29% in July 2024; 17.5% chose Iran (down from 18.2% in July 2024); the United States drew 18.3% (virtually unchanged from 18.2% in July 2024); India drew 5.4%, (down from 6.8% in October 2024); and Turkey drew 0.5%.