21-11-2025 12:43:17 | Հայաստան | Քաղաքական
Տարիների ընթացքում ես հետևել եմ բազմաթիվ հարցախույզերի, որոնք ուսումնասիրել են Հայաստանի բնակչության տեսակետները հիմնական սոցիալական և քաղաքական հարցերի վերաբերյալ: Այդ բոլոր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ժողովրդականության զգալի անկումը 2018 թվականին իշխանության գալու պահին 82%-ից մինչև ներկայումս՝ ընդամենը 10%-ից փոքր-ինչ ավելի:
Վերջին համազգային հարցախույզը Հայաստանում անցկացվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 5-25-ը՝ «Արար» քաղաքակրթական հետազոտությունների հիմնադրամի կողմից։ Արդյունքները հրապարակվել են 2025 թվականի նոյեմբերի 11-ին։ Հարցախույզի սխալի տոկոսը կազմում է ±2.92։ Մասնակիցները եղել են 18-ից մինչև 80 և բարձր տարիքի քաղաքացիներ։
Հարցախույզը մեկնարկել է ընտանիքների տնտեսական վիճակի վերաբերյալ հարցադրումներով։ Մասնակիցների 12.7%-ը նշել է, որ իրենց ընտանիքը աղքատ է կամ շատ աղքատ, 30.3%-ը՝ միջինից ցածր, 49.7%-ը՝ միջինից բարձր, իսկ 6.2%-ն իրենց վիճակը գնահատել է որպես լավ կամ շատ լավ։
Ստորև ներկայացված են հանրության գոհունակության ցուցանիշները տարբեր պետական կառույցների նկատմամբ․
- Ազգային ժողով. ցածր գոհունակություն՝ 50%, միջին գոհունակություն՝ 24.4%, բարձր գոհունակություն՝ 25.2% (2025 թվականի փետրվարին՝ 17.9%):
- Զինված ուժեր. ցածր գոհունակություն՝ 14.3%, միջին գոհունակություն՝ 18.1%, բարձր գոհունակություն՝ 66.4% (2024 թվականի մայիսին՝ 58.3%):
- Ոստիկանություն. ցածր գոհունակություն՝ 23.2%, միջին գոհունակություն՝ 21.1%, բարձր գոհունակություն՝ 54.6% (2024 թվականի մայիսին՝ 58.3%):
- Կառավարություն. ցածր գոհունակություն՝ 39.5%, միջին գոհունակություն՝ 20.5%, բարձր գոհունակություն՝ 39.5% (2024 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին՝ 23.1%):
- Հայ Առաքելական Եկեղեցի. ցածր գոհունակություն՝ 19.1%, միջին գոհունակություն՝ 16.8%, բարձր գոհունակություն՝ 62.5% (2024 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին՝ 54.1%):
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանի կառավարության արտաքին քաղաքականությունը ճիշտ է, թե սխալ, 42.9%-ը պատասխանել է «ճիշտ է», մինչդեռ 51.8%-ը՝ «սխալ է» (2025 թվականի փետրվարին՝ 64%):
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի կառավարության ներքին քաղաքականության ճիշտ կամ սխալ լինելուն, հարցվածների 34.5%-ը պատասխանել է «ճիշտ է», մինչդեռ 62.7%-ը՝ «սխալ է» (2023 թվականի դեկտեմբերին՝ 30.4%): Կարևոր է, որ հարցվածների այն մասը, որն ասել է, թե կարծիք չունի/դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել, 2023 թվականի դեկտեմբերի 33.1%-ից նվազել է մինչև 2.8%՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին:
Այն հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի հետ կայուն, երկարատև խաղաղության կարելի է հասնել բանակցությունների միջոցով, 30.5%-ը պատասխանել է «այո», մինչդեռ 69.2%-ը՝ «ոչ» (2024 թվականի հուլիսին՝ 67.2%):
Այն հարցին, թե արդյոք նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված խաղաղության պայմանագիրը իրական խաղաղություն կբերի, 33.7%-ը պատասխանել է «այո», իսկ 65.1%-ը՝ «ոչ»։
Հարցին, թե «Հաշվի առնելով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հասցեին [կառավարության] հնչող քննադատությունները, արդյոք հանրությունը կմիանա՞ եկեղեցու կողմից համախմբման կոչին», 49%-ը պատասխանել է «այո», իսկ 49.3%-ը՝ «ոչ»։
Այն հարցին, թե արդյոք անհրաժեշտ է կրճատել ռազմական բյուջեն և զինվորների թվաքանակը, 19.1%-ը պատասխանել է «այո», մինչդեռ 80.2%-ը պատասխանել է «ոչ»։
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի 102-րդ ռազմաբազան պետք է փակվի, իսկ ռուս զինվորները դուրս բերվեն/հեռացվեն, հարցվածների 32.1%-ը պատասխանել է «այո», իսկ 64%-ը՝ «ոչ»։
Հայ նախկին ղեկավարների՝ իշխանության վերադառնալու հարցին 18.3%-ը պատասխանել է «այո», մինչդեռ 78.6%-ը՝ «ոչ» (79.5%-ը՝ 2025 թվականի հուլիսին):
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանին անհրաժեշտ է նոր սահմանադրություն՝ որպես նախագահ Ալիևի կողմից խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու նախապայման, որի ուղղությամբ վարչապետ Փաշինյանն արդեն նախաձեռնել է սահմանադրություն մշակող հանձնաժողովի ստեղծումը, հարցվածների 35.1%-ը պատասխանել է «այո», մինչդեռ 61.3%-ը՝ «ոչ»։ Սա լուրջ մարտահրավեր է Փաշինյանի համար, քանի որ նա ձգտում է սահմանադրական փոփոխություններ կատարել Ալիևին գոհացնելու համար, սակայն օրենքը պահանջում է հանրաքվե նոր սահմանադրության վերաբերյալ: Հաշվի առնելով հանրության բացասական տրամադրվածությունը նոր սահմանադրության նկատմամբ, Փաշինյանը, հավանաբար, չի կարողանա ապահովել նախագահ Ալիևի ստորագրությունը խաղաղության պայմանագրի վրա, որը Փաշինյանին հուսահատորեն անհրաժեշտ է՝ հաջորդ տարվա խորհրդարանական ընտրություններից հետո իր աթոռը պահպանելու համար: Եթե հանրաքվեն ձախողվի, դա կարող է ոչ միայն խաթարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարը, այլև հանգեցնել ներքաղաքական լարվածության, ինչը կարող է բերել Փաշինյանի պաշտոնանկությանը:
Հաջորդ հարցով ավելի կոնկրետ պարզել են, թե արդյոք հայերը կհամաձայնվեն Ալիևի պահանջով փոխել ՀՀ Սահմանադրությունը՝ խաղաղության դիմաց: Ճնշող մեծամասնությունը՝ 91.3%-ը, պատասխանել է «ոչ», մինչդեռ միայն 7.7%-ն է ասել «այո»:
Ի պատասխան այն հարցի, թե որն է Ադրբեջանի երկարաժամկետ նպատակը Հայաստանի նկատմամբ, 13.7%-ը պատասխանել է՝ Հայաստանի տարածքի մի մասի բռնազավթում, 15%-ը՝ Հայաստանի անկախության թուլացում և կախվածության մեջ գցում, 48.5%-ը՝ Հայաստանի ամբողջական ոչնչացում (էթնիկ, պետական), իսկ 17.4%-ը՝ խաղաղ հարաբերությունների հաստատում և տնտեսական համագործակցություն։ Այս արդյունքները ցույց են տալիս, որ հայերի ճնշող մեծամասնությունը մերժում է Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության մասին հավաստիացումները։
Երբ հարցվածներին ներկայացրել են հինգ երկրների անուններ և առաջարկել նշել, թե դրանցից որի հետ Հայաստանը պետք է ստեղծի ռազմական դաշինք, պատասխանները բաշխվել են հետևյալ կերպ․ Ռուսաստան՝ 37.8% (նշված է աճ՝ 2024 թվականի հուլիսի 24.3%-ի համեմատ), Եվրամիության երկրներ՝ 15.9% (նվազում՝ 2024 թվականի հուլիսի 29%-ից), Իրան՝ 17.5% (նվազում՝ 2024 թվականի հուլիսի 18.2%-ից), Միացյալ Նահանգներ՝ 18.3% (գրեթե անփոփոխ՝ 2024 թվականի հուլիսի 18.2%-ի համեմատ), Հնդկաստան՝ 5.4% (նվազում՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 6.8%-ից) և Թուրքիա՝ 0.5%։

• 21-11-2025 12:43:17   | Армения  |  Политика
На протяжении нескольких лет я следил за многочисленными опросами, отражающими взгляды населения Армении по ключевым социальным и политическим вопросам. Все они показывали стремительное падение популярности премьер-министра Никола Пашиняна — с 82% в 2018 году, когда он впервые пришёл к власти, до чуть более 10% сегодня.
Последний общенациональный опрос был проведён Фондом цивилизационных исследований ARAR в Армении с 5 по 25 октября 2025 года. Результаты были опубликованы 11 ноября 2025 года. Погрешность составляет ±2,92%. Возраст участников — от 18 до 80+ лет.
Опрос начался с вопроса об экономическом положении семей: 12,7% заявили, что живут плохо или очень плохо; 30,3% — ниже среднего; 49,7% — выше среднего; и 6,2% — хорошо или очень хорошо.
Ниже приведены результаты удовлетворённости населения различными государственными институтами:
Парламент: низкая удовлетворённость — 50%; средняя — 24,4%; высокая — 25,2% (17,9% в феврале 2025 г.).
Вооружённые силы: низкая — 14,3%; средняя — 18,1%; высокая — 66,4% (58,3% в мае 2024 г.).
Полиция: низкая — 23,2%; средняя — 21,1%; высокая — 54,6% (58,3% в мае 2024 г.).
Правительство: низкая — 39,5%; средняя — 20,5%; высокая — 39,5% (23,1% в апреле–мае 2024 г.).
Армянская Апостольская Церковь: низкая — 19,1%; средняя — 16,8%; высокая — 62,5% (54,1% в апреле–мае 2024 г.).
На вопрос о правильности или ошибочности внешней политики правительства Армении 42,9% ответили, что она правильная, а 51,8% — что неправильная (64% в феврале 2025 г.).
Относительно внутренней политики правительства 34,5% сказали, что она правильная, в то время как 62,7% — что неправильная (30,4% в декабре 2023 г.). Важно отметить, что доля респондентов, не имеющих мнения или отказавшихся отвечать, снизилась с 33,1% в декабре 2023 г. до 2,8% в октябре 2025 г.
На вопрос о возможности достижения стабильного, долгосрочного мира с Азербайджаном путём переговоров 30,5% ответили «да», а 69,2% — «нет» (67,2% в июле 2024 г.).
На вопрос, принесёт ли реальный мир мирный договор между Арменией и Азербайджаном при посредничестве президента Дональда Трампа, 33,7% ответили «да», а 65,1% — «нет».
На вопрос: «Если учесть критику правительства в адрес Армянской Апостольской Церкви, сплотится ли общественность вокруг Церкви?» — 49% сказали «да», а 49,3% — «нет».
О необходимости сокращения военного бюджета и численности военнослужащих 19,1% ответили «да», а подавляющее большинство — 80,2% — «нет».
На вопрос о закрытии российской 102-й военной базы в Армении и выводе российских солдат 32,1% ответили «да», а 64% — «нет».
Относительно возвращения к власти бывших руководителей Армении 18,3% ответили «да», а 78,6% — «нет» (79,5% в июле 2025 г.).
Что касается необходимости новой конституции — условия, которое президент Алиев ставит для подписания мирного договора и которое Пашинян пытается выполнить, создав комиссию по её разработке, — 35,1% ответили «да», а 61,3% — «нет». Это создаёт серьёзную проблему для Пашиняна: он стремится изменить конституцию, чтобы удовлетворить Алиева, однако закон требует проведения общенационального референдума. Учитывая негативное отношение общества к новой конституции, Пашинян, вероятно, не сможет добиться подписи Алиева под мирным договором, который ему крайне необходим, чтобы сохранить власть после парламентских выборов следующего года. Провал референдума может привести к обострению отношений с Азербайджаном и внутренним беспорядкам в Армении, что, возможно, приведёт к уходу Пашиняна с поста.
Последующий вопрос уточнял, согласны ли армяне изменить конституцию по требованию Алиева в обмен на мир. Подавляющее большинство — 91,3% — ответило «нет», и лишь 7,7% — «да».
На вопрос о том, какова долгосрочная цель Азербайджана в отношении Армении, 13,7% ответили — оккупация части территории страны; 15% — ослабление независимости Армении и создание зависимости; 48,5% — полное уничтожение Армении; и 17,4% — установление мирных отношений и экономического сотрудничества. Эти результаты показывают, что подавляющее большинство армян отвергают уверения Пашиняна о возможности мира с Азербайджаном.
Когда респондентам предложили выбрать, с какой из пяти стран Армении следует заключить военный союз, 37,8% выбрали Россию (рост с 24,3% в июле 2024 г.); 15,9% выбрали страны Европейского союза (снижение с 29%); 17,5% — Иран (18,2% в июле 2024 г.); США выбрали 18,3% (практически без изменений — 18,2% в июле 2024 г.); Индию — 5,4% (6,8% в октябре 2024 г.); Турцию — 0,5%.