29-11-2025 11:35:13 | Հայաստան | Քաղաքական
Անցած շաբաթ հանդիպեցի մտահոգիչ ութ էջանոց մի փաստաթղթի, որը ներկայացվում էր որպես «Սպիտակ փաստաթուղթ» (White Paper) և վերնագրված էր՝ «Հայաստանում Եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների հստակեցում. հերքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կրոնական հալածանքների մասին պատմվածքին»։ Այն թվագրված է 2025 թվականի սեպտեմբերի 5-ին։
Սա Փաշինյանի վարչակազմի կողմից բացահայտ փորձ է արդարացնելու իր ամոթալի հարձակումները Հայ Առաքելական Եկեղեցու վրա՝ անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնելով եկեղեցական առաջնորդների և քաղաքական ընդդիմության հասցեին։
Տարօրինակ է, որ վարչապետի պատվերով պատրաստված այս փաստաթուղթը տեղադրված է միայն Վաշինգտոնում գործող «Փրկեք հալածվող քրիստոնյաներին» կազմակերպության կայքում: Նույնիսկ վարչապետի կայքում այն բացակայում է: Ամենայն հավանականությամբ, «Սպիտակ փաստաթուղթը» պատրաստել է Mercury հանրային կապերի ընկերությունը, որը Հայաստանի կառավարությունը վարձել էր ապրիլին։
Այս քարոզչական փաստաթուղթը պարունակում է մի շարք անհիմն հայտարարություններ Հայ Առաքելական Եկեղեցու և քաղաքական ընդդիմության դեմ: Օրինակ՝ այն պնդում է, թե Փաշինյանի ընդդիմախոսները նրան մեղադրում են իբր «Հայաստանը «իսլամացնելու» նպատակով 300 հազար մահմեդական ադրբեջանցիներ բերելու միտումնավոր ջանքեր գործադրելու մեջ: Այս պնդումը որևէ աղբյուրով չի հաստատվում: Նույնիսկ եթե ինչ-որ մեկը նման մեղադրանք է հնչեցրել, «Սպիտակ փաստաթուղթը» այն վերագրում է ամբողջ ընդդիմությանը: Միևնույն ժամանակ, փաստ է, որ Փաշինյանը բազմիցս զիջումներ է արել Ալիևին՝ ներառյալ Արցախի հանձնումը Ադրբեջանին, Հայաստանի Հանրապետության տարածքի որոշ հատվածների զիջումը, Սահմանադրության փոփոխումը, Մինսկի միջնորդական խմբի լուծարման համաձայնությունը և պաշտպանության բյուջեի կրճատումը:
«Սպիտակ փաստաթուղթը» նաև պնդում է, թե «սադրիչ լեզվի և ապատեղեկատվության կիրառումը խաթարում է ժողովրդավարական քննարկումները և շեղում ուշադրությունը Հայաստանի անվտանգության և կառավարման հրատապ խնդիրներից»։ Սակայն Փաշինյանն ու նրա զուգընկերուհի Աննա Հակոբյանը հենց այս գործելակերպով են ամիսներ շարունակ զբաղվել՝ իրենց ֆեյսբուքյան էջերում ամոթալի գրառումներ կատարելով։ Բացի այդ, «Սպիտակ փաստաթուղթը» մեղադրում է գործարար Սամվել Կարապետյանին «Կրեմլի հետ անմիջական կապեր ունենալու» մեջ, այդ կերպ արդարացնելով նրա ձերբակալությունը և հիմնավորելով Հայաստանում նրա բազմամիլիոն դոլարանոց բիզնեսների բռնագրավումը։ Իրականում Կարապետյանը պարզապես իր աջակցությունն էր հայտնել Կաթողիկոսին։ Հայաստանի վարչապետը չի հարգում խոսքի ազատությունը, որը յուրաքանչյուր ժողովրդավարական հասարակության հիմնասյունն է։
«Սպիտակ փաստաթուղթը» մեկ այլ առարկելի հայտարարությամբ քննադատում է Կաթողիկոսին՝ Փաշինյանի հրաժարականը հրապարակայնորեն պահանջելու համար՝ հավելելով. «Սակայն, այդ հայտարարությունների համար իրավապահ մարմինների կողմից որևէ միջոց չի ձեռնարկվել»։ Իսկ արդյոք սեփական կարծիք հայտնելը կարո՞ղ է համարվել հանցագործություն։
Ավելի կարևոր է, որ «Սպիտակ փաստաթուղթը» խեղաթյուրում է Հայաստանի Սահմանադրությունը՝ հայտարարելով, թե «Փաշինյանի կառավարությունը խթանել է քաղաքական օրակարգ, որը շեշտադրում է քաղաքացիական գերակայությունը եկեղեցական հաստատությունների նկատմամբ՝ համաձայն սահմանադրական աշխարհիկ կառավարման սկզբունքների»։
Իրականում, Սահմանադրությունը նախատեսում է Եկեղեցու և պետության տարանջատում, ինչն արգելում է կառավարությանը միջամտել Եկեղեցու ներքին գործերին։ Նրանք, ովքեր պնդում են, թե Եկեղեցին խառնվում է քաղաքականությանը, սխալվում են։ Հոգևորականներն ունեն նույն իրավունքները, ինչ յուրաքանչյուր քաղաքացի՝ քվեարկել և առաջադրվել պաշտոնի համար։ Ավելին, յուրաքանչյուր հայ, ներառյալ հոգևորականները, եթե տեսնում է, որ քաղաքական ղեկավարները երկիրը տանում են կործանման, հայրենասիրական պարտականություն ունի բարձրաձայնելու՝ հանուն երկրի փրկության։
Փաշինյանը հրամայել է ձերբակալել երեք բարձրաստիճան հոգևորականների՝ իբր անօրինական գործողությունների համար։ Նա ոստիկանություն է ուղարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք, իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է իր սեռական օրգանի վերաբերյալ պոռնոգրաֆիկ բնույթի արտահայտություններ, խոստովանել, որ ամուսնացած չէ ո՛չ եկեղեցական, ո՛չ քաղաքացիական կարգով, կոչ արել իր կողմնակիցներին «հավաքվել» Էջմիածնում և «ազատագրել» Կաթողիկոսարանը, ինչպես նաև մասնակցել է կարգալույծ «քահանաների» մատուցած պատարագին, որոնք պղծում են Եկեղեցին։ Այս ամենն արդեն բավարար հիմք է Փաշինյանին Հայ Առաքելական Եկեղեցուց հեռացնելու համար։
Միաժամանակ, Փաշինյանի զուգընկերուհին՝ Աննա Հակոբյանը, իր Ֆեյսբուքյան էջում բարձրագույն հայ հոգևորականներին բնորոշել է որպես «երկրի գլխավոր մանկապիղծներ» և «սև սքեմ հագնող մոլագար այլասերվածներ»։
Սա բացարձակապես անպատշաճ ձև է հոգևորականներին դիմելու համար՝ առանց որևէ ապացույց ներկայացնելու նման պնդումների համար։ Նրան զրպարտության համար դատի կտային նրան, եթե Հայաստանի դատավորները չգտնվեին Փաշինյանի վերահսկողության ներքո։
«Սպիտակ փաստաթուղթը» հուսահատորեն փորձում է ներկայացնել, որ Փաշինյանը հակադրվում է Կաթողիկոսին, բայց ոչ Հայոց Եկեղեցուն՝ նշելով, որ հասարակության վստահությունը Եկեղեցու նկատմամբ «բարձր է՝ շուրջ 60%, մինչդեռ վստահությունը նրա բարձրագույն առաջնորդության նկատմամբ կտրուկ նվազում է»։ Թեև 60% ցուցանիշը մոտավորապես համապատասխանում է իրականությանը, սակայն «Սպիտակ փաստաթուղթը» որևէ ապացույց չի ներկայացնում, որ Եկեղեցու առաջնորդության նկատմամբ հանրային վստահությունը ցածր է։ «Սպիտակ փաստաթուղթը» չի նշում նաև, որ Փաշինյանի վարկանիշը կտրուկ անկում է ապրել՝ 2018 թվականին իշխանության գալուց 82%-ից այժմ հասնելով 10%-ից մի քիչ ավելին «Սպիտակ փաստաթղթի» ամենաանհանգստացնող կողմն այն է, որ այն, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստվել է Վաշինգտոնում գործող Mercury հանրային կապերի ընկերության կողմից։
Փաշինյանի կառավարությունն այդ ընկերությունը վարձել է տարեկան 600 հազար դոլարով՝ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում և վարչակազմում Հայաստանի շահերը պաշտպանելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից վարձված լոբբիստական ու հանրային կապերի կազմակերպություններին հակազդելու նպատակով: Ես ենթադրում եմ, որ Mercury-ն ներգրավված է այս գործում, քանի որ ստորագրված պայմանագրում նշվում է, որ այն վարձվել է՝ «հաճախորդին [Հայաստանի Հանրապետություն] ռազմավարական հաղորդակցությունների և լրատվամիջոցների ծառայություններ տրամադրելու համար»:
Սակայն, Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ պայքարելու կամ Վաշինգտոնում Հայաստանի շահերը պաշտպանելու փոխարեն, Փաշինյանը նախընտրել է հանրային կապերի ընկերության թանկարժեք ծառայությունները օգտագործել Հայ Առաքելական Եկեղեցու և նրա առաջնորդության վրա հարձակվելու համար։

29-11-2025 11:35:13 | Армения | Политика
На прошлой неделе мне попался тревожный восьмистраничный документ, обозначенный как «Белая книга» под названием «Прояснение отношений между Церковью и государством в Армении: опровержение утверждений о религиозных преследованиях при премьер-министре Николе Пашиняне». Он датирован 5 сентября 2025 года.
Это очевидная попытка режима Пашиняна обелить свои позорные атаки на Армянскую Апостольскую Церковь, выставляя беспочвенные обвинения в адрес церковных лидеров и политической оппозиции.
Странно, что этот документ, подготовленный по поручению премьер-министра, размещён только на сайте организации Save the Persecuted Christians, базирующейся в Вашингтоне. На сайте самого премьер-министра он отсутствует. Вероятнее всего, «Белую книгу» подготовила PR-фирма Mercury Public Affairs, нанятая армянским правительством в апреле.
Этот пропагандистский документ содержит ряд голословных утверждений против Армянской Апостольской Церкви и политической оппозиции. Например, он заявляет, что противники Пашиняна обвиняют его в «преднамеренной попытке исламизировать Армению, привозя 300 000 мусульман-азербайджанцев». Никаких источников при этом не приводится. Даже если подобное заявление кто-то когда-то и сделал, «Белая книга» выдаёт его за позицию всей оппозиции. Тем не менее факт остаётся фактом: Пашинян пошёл на бесконечные уступки президенту Алиеву, включая передачу Арцаха Азербайджану, отказ от части территории Республики Армения, изменение Конституции, согласие на роспуск Минской группы посредников и сокращение оборонного бюджета.
В документе также утверждается, что «использование подстрекательской риторики и дезинформации подрывает демократический дискурс и отвлекает от неотложных проблем безопасности и управления в Армении». Именно этим на протяжении многих месяцев занимались сам Пашинян и его супруга Анна Акопян, публикуя вызывающие посты у себя на Facebook. Кроме того, в «Белой книге» бизнесмена Самвела Карапетяна обвиняют в том, что у него «прямые связи с Кремлём», пытаясь тем самым оправдать его арест и конфискацию многомиллионных активов в Армении. Карапетян лишь выразил поддержку Католикосу. Премьер-министр Армении не уважает свободу выражения мнений — фундамент любого демократического общества.
В ещё одном недопустимом утверждении авторы документа критикуют Католикоса за публичный призыв к отставке Пашиняна, добавляя: «И всё же никаких действий со стороны правоохранительных органов по этим заявлениям предпринято не было». С каких это пор выражение собственного мнения является преступлением?
Более того, «Белая книга» искажает положения Конституции Армении, утверждая, что «правительство Пашиняна продвигает политическую повестку, подчёркивающую гражданское превосходство над религиозными институтами в соответствии с конституционными принципами светского управления». На самом деле Конституция предусматривает разделение Церкви и государства, что запрещает правительству вмешиваться во внутренние дела Церкви. Те, кто утверждает, что Церковь вмешивается в политику, ошибаются: священнослужители имеют те же гражданские права, что и любой другой гражданин — голосовать и баллотироваться. Более того, любой армянин, включая духовных лиц, который видит, что политическое руководство ведёт страну к гибели, обязан по совести заявить об этом, чтобы спасти страну.
Пашинян распорядился арестовать трёх высокопоставленных духовных лиц под предлогом их «незаконной деятельности». Он направил полицию на территорию Святого Эчмиадзина, публиковал у себя в Facebook непристойные выражения, касающиеся его полового органа, признался, что не был женат ни по церковным, ни по светским законам, призывал своих сторонников «сойтись» к Эчмиадзину и «освободить» Католикосат, а также посещал литургии, проводимые лишёнными сана «священниками», оскверняющими Церковь. Этого одного достаточно, чтобы отлучить Пашиняна от Армянской Апостольской Церкви.
Тем временем его супруга Анна Акопян на своей странице в Facebook назвала высокопоставленных армянских священнослужителей «главными педофилами страны» и «чёрнорясными маньяками-извращенцами». Это абсолютно недопустимая форма обращения к духовенству, тем более без каких-либо доказательств. В любой нормальной стране её бы давно привлекли к ответственности за клевету, если бы судьи Армении не находились под полным контролем Пашиняна.
«Белая книга» отчаянно пытается доказать, что Пашинян выступает против Католикоса, но не против Армянской Церкви, утверждая, что уровень доверия к Церкви «высок — около 60%, тогда как доверие к её руководству резко падает». Хотя показатель в 60% близок к реальному, документ не приводит никаких данных о якобы низком уровне доверия к церковному руководству. При этом он умалчивает о том, что рейтинг одобрения самого Пашиняна упал с 82% в 2018 году до чуть более чем 10% сегодня.
Самое тревожное в «Белой книге» — это то, что, вероятно, она была подготовлена фирмой Mercury Public Affairs, вашингтонской PR-структурой, нанятой правительством Пашиняна за 600 000 долларов в год для продвижения интересов Армении в Конгрессе и администрации США и для противодействия лоббистам Азербайджана и Турции. Я делаю вывод о роли Mercury, поскольку в подписанном контракте говорится, что фирма нанята для «обеспечения стратегических коммуникаций и взаимодействия со СМИ от имени клиента [Республики Армения]».
Однако вместо того чтобы противостоять Азербайджану и Турции или защищать интересы Армении в Вашингтоне, Пашинян решил использовать дорогие услуги пиар-фирмы для нападок на Армянскую Апостольскую Церковь и её руководство.