29-11-2025 11:35:13 | Հայաստան | Քաղաքական
Անցած շաբաթ հանդիպեցի մտահոգիչ ութ էջանոց մի փաստաթղթի, որը ներկայացվում էր որպես «Սպիտակ փաստաթուղթ» (White Paper) և վերնագրված էր՝ «Հայաստանում Եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների հստակեցում. հերքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կրոնական հալածանքների մասին պատմվածքին»։ Այն թվագրված է 2025 թվականի սեպտեմբերի 5-ին։
Սա Փաշինյանի վարչակազմի կողմից բացահայտ փորձ է արդարացնելու իր ամոթալի հարձակումները Հայ Առաքելական Եկեղեցու վրա՝ անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնելով եկեղեցական առաջնորդների և քաղաքական ընդդիմության հասցեին։
Տարօրինակ է, որ վարչապետի պատվերով պատրաստված այս փաստաթուղթը տեղադրված է միայն Վաշինգտոնում գործող «Փրկեք հալածվող քրիստոնյաներին» կազմակերպության կայքում: Նույնիսկ վարչապետի կայքում այն բացակայում է: Ամենայն հավանականությամբ, «Սպիտակ փաստաթուղթը» պատրաստել է Mercury հանրային կապերի ընկերությունը, որը Հայաստանի կառավարությունը վարձել էր ապրիլին։
Այս քարոզչական փաստաթուղթը պարունակում է մի շարք անհիմն հայտարարություններ Հայ Առաքելական Եկեղեցու և քաղաքական ընդդիմության դեմ: Օրինակ՝ այն պնդում է, թե Փաշինյանի ընդդիմախոսները նրան մեղադրում են իբր «Հայաստանը «իսլամացնելու» նպատակով 300 հազար մահմեդական ադրբեջանցիներ բերելու միտումնավոր ջանքեր գործադրելու մեջ: Այս պնդումը որևէ աղբյուրով չի հաստատվում: Նույնիսկ եթե ինչ-որ մեկը նման մեղադրանք է հնչեցրել, «Սպիտակ փաստաթուղթը» այն վերագրում է ամբողջ ընդդիմությանը: Միևնույն ժամանակ, փաստ է, որ Փաշինյանը բազմիցս զիջումներ է արել Ալիևին՝ ներառյալ Արցախի հանձնումը Ադրբեջանին, Հայաստանի Հանրապետության տարածքի որոշ հատվածների զիջումը, Սահմանադրության փոփոխումը, Մինսկի միջնորդական խմբի լուծարման համաձայնությունը և պաշտպանության բյուջեի կրճատումը:
«Սպիտակ փաստաթուղթը» նաև պնդում է, թե «սադրիչ լեզվի և ապատեղեկատվության կիրառումը խաթարում է ժողովրդավարական քննարկումները և շեղում ուշադրությունը Հայաստանի անվտանգության և կառավարման հրատապ խնդիրներից»։ Սակայն Փաշինյանն ու նրա զուգընկերուհի Աննա Հակոբյանը հենց այս գործելակերպով են ամիսներ շարունակ զբաղվել՝ իրենց ֆեյսբուքյան էջերում ամոթալի գրառումներ կատարելով։ Բացի այդ, «Սպիտակ փաստաթուղթը» մեղադրում է գործարար Սամվել Կարապետյանին «Կրեմլի հետ անմիջական կապեր ունենալու» մեջ, այդ կերպ արդարացնելով նրա ձերբակալությունը և հիմնավորելով Հայաստանում նրա բազմամիլիոն դոլարանոց բիզնեսների բռնագրավումը։ Իրականում Կարապետյանը պարզապես իր աջակցությունն էր հայտնել Կաթողիկոսին։ Հայաստանի վարչապետը չի հարգում խոսքի ազատությունը, որը յուրաքանչյուր ժողովրդավարական հասարակության հիմնասյունն է։
«Սպիտակ փաստաթուղթը» մեկ այլ առարկելի հայտարարությամբ քննադատում է Կաթողիկոսին՝ Փաշինյանի հրաժարականը հրապարակայնորեն պահանջելու համար՝ հավելելով. «Սակայն, այդ հայտարարությունների համար իրավապահ մարմինների կողմից որևէ միջոց չի ձեռնարկվել»։ Իսկ արդյոք սեփական կարծիք հայտնելը կարո՞ղ է համարվել հանցագործություն։
Ավելի կարևոր է, որ «Սպիտակ փաստաթուղթը» խեղաթյուրում է Հայաստանի Սահմանադրությունը՝ հայտարարելով, թե «Փաշինյանի կառավարությունը խթանել է քաղաքական օրակարգ, որը շեշտադրում է քաղաքացիական գերակայությունը եկեղեցական հաստատությունների նկատմամբ՝ համաձայն սահմանադրական աշխարհիկ կառավարման սկզբունքների»։
Իրականում, Սահմանադրությունը նախատեսում է Եկեղեցու և պետության տարանջատում, ինչն արգելում է կառավարությանը միջամտել Եկեղեցու ներքին գործերին։ Նրանք, ովքեր պնդում են, թե Եկեղեցին խառնվում է քաղաքականությանը, սխալվում են։ Հոգևորականներն ունեն նույն իրավունքները, ինչ յուրաքանչյուր քաղաքացի՝ քվեարկել և առաջադրվել պաշտոնի համար։ Ավելին, յուրաքանչյուր հայ, ներառյալ հոգևորականները, եթե տեսնում է, որ քաղաքական ղեկավարները երկիրը տանում են կործանման, հայրենասիրական պարտականություն ունի բարձրաձայնելու՝ հանուն երկրի փրկության։
Փաշինյանը հրամայել է ձերբակալել երեք բարձրաստիճան հոգևորականների՝ իբր անօրինական գործողությունների համար։ Նա ոստիկանություն է ուղարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք, իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է իր սեռական օրգանի վերաբերյալ պոռնոգրաֆիկ բնույթի արտահայտություններ, խոստովանել, որ ամուսնացած չէ ո՛չ եկեղեցական, ո՛չ քաղաքացիական կարգով, կոչ արել իր կողմնակիցներին «հավաքվել» Էջմիածնում և «ազատագրել» Կաթողիկոսարանը, ինչպես նաև մասնակցել է կարգալույծ «քահանաների» մատուցած պատարագին, որոնք պղծում են Եկեղեցին։ Այս ամենն արդեն բավարար հիմք է Փաշինյանին Հայ Առաքելական Եկեղեցուց հեռացնելու համար։
Միաժամանակ, Փաշինյանի զուգընկերուհին՝ Աննա Հակոբյանը, իր Ֆեյսբուքյան էջում բարձրագույն հայ հոգևորականներին բնորոշել է որպես «երկրի գլխավոր մանկապիղծներ» և «սև սքեմ հագնող մոլագար այլասերվածներ»։
Սա բացարձակապես անպատշաճ ձև է հոգևորականներին դիմելու համար՝ առանց որևէ ապացույց ներկայացնելու նման պնդումների համար։ Նրան զրպարտության համար դատի կտային նրան, եթե Հայաստանի դատավորները չգտնվեին Փաշինյանի վերահսկողության ներքո։
«Սպիտակ փաստաթուղթը» հուսահատորեն փորձում է ներկայացնել, որ Փաշինյանը հակադրվում է Կաթողիկոսին, բայց ոչ Հայոց Եկեղեցուն՝ նշելով, որ հասարակության վստահությունը Եկեղեցու նկատմամբ «բարձր է՝ շուրջ 60%, մինչդեռ վստահությունը նրա բարձրագույն առաջնորդության նկատմամբ կտրուկ նվազում է»։ Թեև 60% ցուցանիշը մոտավորապես համապատասխանում է իրականությանը, սակայն «Սպիտակ փաստաթուղթը» որևէ ապացույց չի ներկայացնում, որ Եկեղեցու առաջնորդության նկատմամբ հանրային վստահությունը ցածր է։ «Սպիտակ փաստաթուղթը» չի նշում նաև, որ Փաշինյանի վարկանիշը կտրուկ անկում է ապրել՝ 2018 թվականին իշխանության գալուց 82%-ից այժմ հասնելով 10%-ից մի քիչ ավելին «Սպիտակ փաստաթղթի» ամենաանհանգստացնող կողմն այն է, որ այն, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստվել է Վաշինգտոնում գործող Mercury հանրային կապերի ընկերության կողմից։
Փաշինյանի կառավարությունն այդ ընկերությունը վարձել է տարեկան 600 հազար դոլարով՝ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում և վարչակազմում Հայաստանի շահերը պաշտպանելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից վարձված լոբբիստական ու հանրային կապերի կազմակերպություններին հակազդելու նպատակով: Ես ենթադրում եմ, որ Mercury-ն ներգրավված է այս գործում, քանի որ ստորագրված պայմանագրում նշվում է, որ այն վարձվել է՝ «հաճախորդին [Հայաստանի Հանրապետություն] ռազմավարական հաղորդակցությունների և լրատվամիջոցների ծառայություններ տրամադրելու համար»:
Սակայն, Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ պայքարելու կամ Վաշինգտոնում Հայաստանի շահերը պաշտպանելու փոխարեն, Փաշինյանը նախընտրել է հանրային կապերի ընկերության թանկարժեք ծառայությունները օգտագործել Հայ Առաքելական Եկեղեցու և նրա առաջնորդության վրա հարձակվելու համար։

29-11-2025 11:35:13 | Armenia | Politics
Last week, I came across a disturbing 8-page document described as a “White Paper” titled “Clarifying Church-State Relations in Armenia: A Rebuttal to the Narrative of Religious Persecution under Prime Minister Nikol Pashinyan.” It is dated Sept. 5, 2025.
This is a blatant attempt by the Pashinyan regime to whitewash its shameful attacks on the Armenian Apostolic Church, making unfounded allegations about Church leaders and the political opposition.
Strangely, this document, prepared at the request of the Prime Minister, is posted only on the website of “Save the Persecuted Christians,” an organization based in Washington, D.C. It is not even posted on the Prime Minister’s website. Most probably, the public relations firm Mercury Public Affairs, hired in April by the Armenian government, prepared the White Paper.
This propaganda document makes a number of baseless statements against the Armenian Apostolic Church and the political opposition. For example, it claims that those opposed to Pashinyan are accusing him of making “a deliberate effort to ‘Islamize’ Armenia by bringing in 300,000 Muslim Azeris.” No source is provided for this claim. Even if someone had made such an allegation, the White Paper generalizes it to the entire opposition. Nevertheless, it is a fact that Pashinyan has made endless concessions to Pres. Aliyev, including handing over Artsakh to Azerbaijan, ceding parts of the territory of the Republic of Armenia, changing the constitution, agreeing to disband the Minsk Group of mediators, and reducing the defense budget.
The White Paper further asserts that “the use of incendiary language and misinformation undermines democratic discourse and distracts from Armenia’s urgent security and governance challenges.” This is precisely what Pashinyan and his partner, Anna Hakobyan, have been doing for months through embarrassing posts on their Facebook pages. Furthermore, the White Paper accuses businessman Samvel Karapetyan of having “direct ties with the Kremlin,” thus appearing to excuse his arrest and justify the confiscation of his multi-million-dollar business interests in Armenia. Karapetyan had simply expressed his support for the Catholicos. Armenia’s Prime Minister does not respect freedom of expression, which is the bedrock of any democratic society.
In another objectionable statement, the White Paper criticizes the Catholicos for publicly calling for Pashinyan’s resignation, adding: “Yet, no law-enforcement measures have been taken in response to these statements.” Is expressing one’s opinion a crime?
More importantly, the White Paper misrepresents Armenia’s constitution by stating that “Pashinyan’s government has promoted a policy agenda that emphasizes civilian supremacy over clerical institutions, in line with constitutional principles of secular governance.” On the contrary, the constitution provides for separation of Church and State, which bars the government from meddling in internal Church affairs. Those who say that the Church is meddling in politics are mistaken. Clergymen have the same rights as every other citizen -- to vote and run for office. Furthermore, any Armenian, including clergymen, who sees that political leaders are leading the country to destruction, has a patriotic duty to speak up to save the country.
Pashinyan ordered the arrests of three high-ranking clergymen under the pretext that they were engaged in illegal acts He sent police onto the grounds of Holy Etchmiadzin, posted pornographic words referring to his sexual organ on his Facebook page, confessed that he was married neither by the Church nor by secular authorities, urged his followers to “converge” on Etchmiadzin and “liberate” the Catholicosate, and attended Mass celebrated by defrocked “priests” who are desecrating the Church. That alone is sufficient reason to excommunicate Pashinyan from the Armenian Apostolic Church.
Meanwhile, Pashinyan’s partner, Anna Hakobyan, on her Facebook page described high-ranking Armenian clergymen as “the country’s chief pedophiles” and “black-vested maniac perverts.” This is a wholly inappropriate way of addressing the clergy, particularly without presenting any evidence for such claims. She would have been sued for libel if Armenia’s judges were not under Pashinyan’s thumb.
The White Paper desperately tries to argue that Pashinyan is against the Catholicos but not against the Armenian Church by claiming that the public trust in the Church is “high, around 60%, whereas confidence in its top leadership drops sharply.” While the approximate 60% figure is accurate, the White Paper presents no evidence that public confidence in Church leadership is low. The White Paper does not mention that Pashinyan’s approval rating plummeted from a high of 82% when he came to power in 2018 to a little over 10% now.
The most troubling aspect of the White Paper is that it was probably prepared by Mercury Public Affairs, a Washington PR firm hired by Pashinyan’s government for $600,000 a year to promote Armenia’s interests in the U.S. Congress and the Administration and to counter the lobbying and PR firms retained by Azerbaijan and Turkey. I infer Mercury’s involvement because the signed contract mentions that it was hired to “provide strategic communications and media relations services to Client [Republic of Armenia].”
However, rather than targeting Azerbaijan and Turkey or defending Armenia’s interests in Washington, Pashinyan has decided to use the expensive services of the PR firm to attack the Armenian Apostolic Church and its leadership.