• 15-12-2025 12:40:27   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վերջերս կարդացի «Կազմակերպված հանցագործության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի» (OCCRP) կողմից հրապարակված մի խորքային հետաքննություն՝ «Թրամփի թուրքական «սիրաբանության» հետևում. օլիգարխներ, խարդախներ և բազմամիլիոն դոլարանոց լոբբիստական գործարք» վերնագրով։ Հեղինակներն են Օբրի Բելֆորդը և Ադամ Կլասֆելդը։
Առաջին պարբերությունն ամփոփում է բացահայտումները. «Թուրքիայի նախագահն անսովոր ուժեղ ազդեցություն է ունեցել Թրամփի վարչակազմի վրա: Նոր հետաքննությունը ցույց է տալիս, որ այդ հարաբերությունները ձևավորվել են մի շրջանակի կողմից, որտեղ ընդգրկված էին Թրամփի ամենասիրելի լոբբիստը, Ուկրաինայի իմպիչմենթի սկանդալի առանցքային դեմքը, Կրեմլի հետ կապեր ունեցող օլիգարխը և ծովային փոխադրության մագնատը, որը մեղադրվում էր ահաբեկչության մեջ»:
Հոդվածը բացահայտում է այն մասնավոր ճաշը, որը տեղի է ունեցել Վաշինգտոնի «Ուոթերգեյթ» հյուրանոցում 2017 թվականի հունվարի 19-ին՝ Թրամփի երդմնակալությունից մեկ օր առաջ։ Մասնակցել են չորս կարևոր անձինք՝ Թուրքիայի արտգործերինախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, լոբբիստ և Թրամփի երդմնակալության կոմիտեի փոխնախագահ Բրայան Բալարդը, Լև Պառնասը՝ Ուկրաինայում ծնված, Թրամփին աջակցող նախաձեռնությունների խոշոր դոնորը, որը կազմակերպել էր հանդիպումը, ինչպես նաև թուրք-ադրբեջանցի ծովային փոխադրության մագնատ Մուբարիզ Մանսիմովը, որը, ըստ Պառնասի, 25 միլիոն դոլար արժողությամբ նավթատար նավ է նվիրել Թուրքիայի նախագահի ընտանիքին և թույլ է տվել Էրդողանին օգտագործել իր անձնական ինքնաթիռը։ Ներկայումս նա Թուրքիայում կանգնած է դատարանի առաջ՝ ահաբեկչության մեղադրանքով։
Հանդիպման օրակարգում, ըստ OCCRP-ի, ներառված էին «Թուրքիայի և նրա իսլամիստ ղեկավար Էրդողանի համար ԱՄՆ-ում լոբբինգ իրականացնելու երկու բազմամիլիոնանոց պայմանագրերը»։
Էրդողանի և Թրամփի միջև միջնորդների մեծ մասը գործարարներ և օլիգարխներ են, որոնք կապված են նախկին խորհրդային հանրապետությունների հետ. «և նրանք գրեթե բոլորն այժմ կամ բանտում են, կամ կանգնած են լուրջ քրեական մեղադրանքների առաջ ․․․․ Բալարդի հետ լոբբիստական պայմանագրերը կնքվել են Պառնասի և ծովային փոխադրության մագնատ Մանսիմովի, ինչպես նաև Ֆարխադ Ախմեդովի օգնությամբ, որը ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կողմից նշված է որպես ռուս օլիգարխ, որը սերտորեն կապված է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ․․․․ Պայմանագրերը, ի վերջո, ներառել են ամսական 125 հազար դոլարի գործարք, որով Բալարդի ընկերությունը պետք է  ներկայացներ թուրքական պետական բանկը՝ «Հալկբանկը», որն ԱՄՆ-ում դատապարտվում է խարդախության, փողերի լվացման և պատժամիջոցների խախտման համար, ինչպես ցույց են տալիս հանրային փաստաթղթերը: Ըստ հաղորդումների, Թրամփը փորձել է չեղյալ համարել «Հալկբանկի» գործը», հայտնում է OCCRP-ը:
Բալարդի պայմանագրերին նախորդել են «լայնորեն լուսաբանված փորձերը, որոնց ընթացքում թուրք գործարարներն ու նախարարներն ապօրինաբար վարձել էին Թրամփի նախկին ազգային անվտանգության խորհրդական, պաշտոնաթող գեներալ Մայք Ֆլինին՝ որպես լոբբիստ, և Թրամփի մեկ այլ խորհրդականի հետ քննարկել էին 10 միլիոն դոլարանոց ազդեցության արշավ»։
Տարօրինակ շրջադարձով, OCCRP-ը հաղորդեց, որ Մանսիմովը և մեկ այլ գործարար գործընկերներ էին մի ամերիկահայի հետ, որն ԱՄՆ-ում դատապարտվել է 511 միլիոն դոլարի խարդախության սխեմայի համար։ ԱՄՆ հարկային ծառայության գործակալը «դատարանում պնդել է, որ խարդախներն անմիջականորեն կապված էին Էրդողանի հետ և ձեռք էին բերել Թուրքիայի կառավարության պաշտպանությունը»։
Պառնասն ասաց, որ իրեն Մանսիմովի հետ ծանոթացրել է Բելառուսում ծնված Իգոր Ֆուրմանը, «որը Ջուլիանիի [Թրամփի խորհրդական] հետ աշխատել էր Ուկրաինայում նրա հետախուզական առաքելությունների շրջանակներում»: Պառնասը նաև ասաց, որ ինքը Բալարդից ստացել է երկու անվճար տոմս՝ Մանսիմովի հետ մասնակցելու Թրամփի երդմնակալության հանդիսությանը: Ballard Partners-ը հերքել է այս պնդումը:
Թրամփի երդմնակալությունից երկու օր անց ադրբեջանցի օլիգարխ Ախմեդովը ժամանեց Մայամի իր 117 մետր երկարությամբ «Լունա» զբոսանավով, որ համարվում է աշխարհում երկրորդ ամենամեծ զբոսանավը։ «Ախմեդովը հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ առնվազն երկու անգամ օգնել է լուծել Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև միջազգային վեճերը։ 2016 թվականին ռուսական պետական «Սպուտնիկ» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուն Ախմեդովին բնութագրել է որպես արժեքավոր դիվանագիտական միջնորդ ․․․․ », հաղորդել է OCCRP-ը։ Նա նաև միջնորդել է ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև։
2017թ․ մայիսի 11-ին Ballard Partners-ը ստորագրեց իր առաջին՝ Թուրքիային առնչվող լոբբիստական պայմանագիրը երկրի կառավարության հետ ․․․․ Երկրորդ պայմանագիրը «Հալկբանկի» հետ ստորագրվեց օգոստոսին։ Միասին այս երկու պայմանագրերը բերեցին ավելի քան 4 միլիոն դոլար։ (Ballard-ը դադարեցրեց պայմանագիրը Թուրքիայի կառավարության հետ 2018թ․ նոյեմբերի 15-ին՝ մի քանի օր անց այն բանից հետո, երբ Թրամփի վարչակազմը մեղմեց պատժամիջոցները՝ թույլ տալով Էրդողանի վարչակազմին նավթ գնել Իրանից։ Ընկերության «Հալկբանկի» պայմանագիրը դադարեցվեց 2019թ․ հոկտեմբերին, երբ ԱՄՆ դաշնային դատախազները մեղադրանք առաջադրեցին բանկին), հաղորդեց OCCRP-ը։ «Հաղորդագրությունները նաև ցույց են տալիս, որ Ախմեդովը որոշակի դեր է խաղացել ավելի ուշ կնքված Ballard Partners-ի պայմանագրի շուրջ քննարկումներում, որը ստորագրվել էր 2018թ․ ապրիլին՝ Ադրբեջանի բռնատիրական կառավարության անունից լոբբինգ իրականացնելու նպատակով՝ ամսական 50 հազար դոլարով։ Ballard Partners-ը հերքում է այս պնդումը»։
«2017թ․ սկզբին բացահայտվեց, որ Թրամփի նախկին ազգային անվտանգության խորհրդական Մայք Ֆլինը, որը ստիպված էր հրաժարական տալ այդ տարվա փետրվարի 13-ին՝ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի  դեսպանի հետ չհայտարարված կապերի պատճառով, գաղտնի կերպով վարձվել է որպես չհայտարարված օտարերկրյա գործակալ Էրդողանի կառավարության կողմից։
ԱՄՆ դաշնային դատախազները հետագայում մեղադրանք առաջադրեցին թուրք-հոլանդացի գործարար Էքիմ Ալփթեքինին՝ այս սխեմայում նրա ենթադրյալ դերի համար, որը ներառում էր ավելի քան 500 հազար դոլարի  փոխանցում Թուրքիայի կառավարության կողմից Ֆլինի խորհրդատվական ընկերությանը։ Դատախազները պնդում են, որ սխեման ղեկավարել են երկու թուրք նախարարներ։ Լոբբիստական փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ դրանք եղել են արտգործնախարար Չավուշօղլուն և Էրդողանի փեսան՝ Բերաթ Ալբայրաքը, որն այդ ժամանակ էներգետիկայի նախարարն էր։ Այդ ջանքերի շրջանակում Ֆլինը և նույն թուրք պաշտոնյաները քննարկել էին նաև Էրդողանի մրցակից հոգևորական Ֆեթուլլահ Գյուլենին Փենսիլվանիայում գտնվող իր տանից առևանգելու և «թաքուն Թուրքիա տեղափոխելու» հարցը՝ մեղադրանքների առաջ կանգնեցնելու համար։ Այս մասին Wall Street Journal-ին պատմել է նախկին Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Մայքլ Վուլսին, որը ներկա է եղել 2016թ․ սեպտեմբերի հանդիպմանը։ Ֆլինը հերքել է այս տեղեկությունը», հայտնում է OCCRP-ը։
«2016թ․ սեպտեմբերի 20-ի հանդիպման ժամանակ Վուլսին, որն այդ ժամանակ նաև Թրամփի նախընտրական քարոզարշավի խորհրդականն էր, ասաց, որ հանդիպել է Ալփթեքինին և նրա մտերիմ գործընկեր Սեզգին Բարան Քորկմազին՝ ապարդյուն փորձելով ներկայացնել իր 10 միլիոն դոլարանոց ծրագիրը, որը նպատակ ուներ օգնել Թուրքիային՝ վարկաբեկելով Գյուլենին։
Քորկմազի դեմ առաջադրված են մեղադրանքներ, որ նա կարևոր դեր է խաղացել կես միլիարդ դոլարի խարդախության սխեմայում, որը կազմակերպվել էր ամերիկահայ կազմակերպված հանցավորության գործիչ Լև Ասլան Դերմենի կողմից։ Դերմենը դատապարտվել է այս տարվա սկզբին և դատարանում նշվել է, որ նա անձամբ կապված է Էրդողանի հետ։ Երկու տղամարդկանց հետ սերտորեն կապված էր նաև Մանսիմովը։ Այդ ժամանակ, երբ նրանք զբաղված էին ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների միջնորդությամբ, թե՛ Մանսիմովը, թե՛ Քորկմազը նաև բիզնեսում գործընկերներ էին ամերիկահայ կազմակերպված հանցավորության գործչի հետ։ Դերմենը, որը հայտնի է նաև որպես Լևոն Թերմենջյան, մարտին դատապարտվեց բարդ խարդախության համար, որը իրականացվել էր The Order կոչվող գաղտնի մորմոնական բազմակնության աղանդի անդամների հետ՝ ԱՄՆ կառավարությունից խարդախությամբ ստանալու համար ավելի քան 500 միլիոն դոլարի կեղծ վերականգնվող վառելիքի հարկային արտոնություններ։ Լոս Անջելեսում բնակվող Դերմենը ուներ շքեղ ավտոմեքենաների հավաքածու, շրջում էր թիկնապահներով և կաշառք էր կիրառում գաղտնի գործակալներ հավաքագրելու համար՝ ոստիկանությունում, Միգրացիայի և մաքսային ծառայությունում, և, ըստ մեղադրանքների, նույնիսկ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյում (ՀԴԲ)։  Թուրք գործարար Քորկմազը, ըստ մեղադրանքների, օգնել է խմբին տեղափոխել ավելի քան 130 միլիոն դոլար Թուրքիա, որտեղ թե՛ նա, թե՛ Դերմենը կապեր էին հաստատել Էրդողանի հետ։ ՀԴԲ գործակալ Թայլեր Հեթչերը նախադատական լսման ժամանակ վկայեց՝ Դերմենն ու Քորկմազը «իրենց հարստությունը օգտագործել են՝ Թուրքիայում իրենց գումարների համար անվտանգ ապաստան ապահովելու և նաև այն արտահանձնումից պաշտպանելու համար» ասաց Հեթչերը», համաձայն OCCRP-ի։
«Դերմենի նախկին ենթական՝ Դանիել ՄաքԴայրը, որը հետագայում դարձել էր պետական վկա, լրագրողներին ասաց, որ ընկերությունը Մանսիմովի և Դերմենի միջև ընդհատված համատեղ ձեռնարկություն էր՝ թուրքական կառավարության հետ հում նավթի առաքման գործարք կնքելու համար ․․․․ Դերմենին այժմ սպառնում է մինչև 30 տարվա ազատազրկում», հաղորդել է OCCRP-ը։
Էրդողան-Թրամփ կապի արդյունքում «Թրամփի վարչակազմը հաճախ աչքի է ընկել  Էրդողանի բռնատիրական կառավարության շահերի նկատմամբ արտասովոր ընդունելի վերաբերմունքով»։ Թրամփի ազգային անվտանգության խորհրդական Ջոն Բոլթոնը իր հուշագրությունում գրել է, որ «ԱՄՆ նախագահը, չնայած խնդիրներով լի երկկողմ հարաբերություններին, կարծես թե թուրք ղեկավարին համարում էր իր «լավագույն միջազգային ընկերներից» մեկը», հաղորդել է OCCRP-ը։
«ԱՄՆ Օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին օրենքի (FARA) շրջանակում ներկայացված փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Թուրքիայի կառավարությունը և հարակից գործակալությունները միայն 2018 թվականին ծախսել են ավելի քան 7.3 միլիոն դոլար՝ հինգ ամերիկյան լոբբիստական ընկերությունների վրա։ Ballard-ից բացի, հիմնական շահառուներից մեկը եղել է Mercury Public Affairs-ը, որը սերտ կապեր ունի [Թրամփի] վարչակազմի հետ», հաղորդել է OCCRP-ը։ Այս տարվա սկզբին Հայաստանի կառավարությունը վարձել է Mercury-ին՝ տարեկան 600 հազար դոլարով։
Թրամփի հետ սերտ կապ ունեցող մի այլ անձ է թուրք գործարար Մեհմեթ Ալի Յալչինդաղը՝ «կիսա-պաշտոնական թուրքական կառույցի»՝ թուրք-ամերիկյան բիզնես խորհրդի նախագահը։ Նա այժմ «մեղադրվում է Ֆլինին գաղտնի հավաքագրելու մեջ իր ենթադրյալ դերի համար», ըստ OCCRP-ի։ Յալչինդաղը «համագործակցել է ԱՄՆ նախագահի հետ Ստամբուլի Trump Towers նախագծում ․․․․ Ըստ հաղորդումների՝ Յալչինդաղը սերտ հարաբերություններ ունի Թրամփի ընտանիքի հետ»։
Բոլթոնի խոսքով՝ Էրդողանը խնդրել է Թրամփին դադարեցնել «Ballard-ի հաճախորդի՝ «Հալկբանկի» դեմ հարուցված քրեական հետապնդումը։ Գործը, որը ներառում էր միլիարդավոր դոլարների լվացումը Իրանից՝ խախտելով ԱՄՆ պատժամիջոցները, ներգրավում էր նաև Էրդողանին ու նրա փեսային՝ ֆինանսների նախարար Ալբայրաքին։ Բոլթոնը նկարագրել է մի դեպք, երբ Էրդողանը Թրամփին հանձնել է «Հալկբանկի» փաստաբանների մի դոսյե, որով արդարացնում էր բանկին ցանկացած չարաշահումից։ Բոլթոնի խոսքով՝ Թրամփը թերթել է փաստաթուղթը, նախքան իր համոզմունքը հայտնելը»։
2017թ․ հունվարի 22-ին Մանսիմովի և Պառնասի միջև կարճ հաղորդագրության մեջ Մանսիմովը ասում է, որ Ballard-ի լոբբինգի հիմնական նպատակը թուրք-իրանական փողերի լվացմամբ զբաղվող Ռեզա Զարաբի դատավարությունն է։ Բոլթոնը գրել է, որ Թրամփը «Էրդողանին ասել է, թե ինքը կհոգա ամեն ինչի մասին՝ բացատրելով, որ [Նյու Յորքի] Հարավային շրջանի դատախազները իր մարդիկ չեն, այլ Օբամայի, մի խնդիր, որը կլուծվի, երբ նրանք փոխարինվեն իր մարդկանցով»։
Միացյալ Նահանգների և Թուրքիայի նախագահների միջև սերտ կապի ևս մեկ ցուցիչ էր այն, որ Թրամփը հանկարծակի հայտարարեց, թե հավանություն է տալիս Թուրքիայի ներխուժմանը Սիրիայի հյուսիս՝ Էրդողանի հեռախոսազանգից հետո։
Ամերիկացի վետերան լրագրող Կարլ Բրնստինը «հունիսին հաղորդել է, որ Էրդողանը վայելել է ԱՄՆ նախագահի հետ հեռախոսակապի այնպիսի մակարդակ, որը չի ունեցել որևէ այլ օտարերկրյա ղեկավար։ «Մինչ այժմ Թրամփի ամենաշատ հեռախոսազրույցները որևէ պետության ղեկավարի հետ եղել է Էրդողանի հետ, որը երբեմն շաբաթական առնվազն երկու անգամ զանգահարել է Սպիտակ տուն և անմիջապես միացվել նախագահին՝ Թրամփի հրահանգով», գրել է Բրնստինը։
Կարո՞ղ է արդյոք Փաշինյանը Հայաստանի համար անել մի փոքր այն, ինչ Էրդողանն արել է Թուրքիայի համար՝ փոխանակ ժամանակ վատնելու Կաթողիկոսի և Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետ վեճերի վրա։

15-12-2025 12:31:27 | Armenia | Politics
I just read an in-depth investigation published by the ‘Organized Crime and Corruption Reporting Project’ (OCCRP) titled, “Behind Trump’s Turkish ‘Bromance’: Oligarchs, Crooks, and a Multi-Million-Dollar Lobbying Deal.” The authors are Aubrey Belford and Adam Klasfeld.
The first paragraph summarizes the findings: “Turkey’s president has enjoyed an unusually powerful sway over the Trump administration. A new investigation reveals the relationship was built by a circle that included Trump’s favorite lobbyist, a key character in the Ukraine impeachment scandal, a Kremlin-linked oligarch, and a shipping tycoon charged with terrorism.”
The article discloses the private lunch held at Washington’s Watergate Hotel on January 19, 2017, the day before Trump’s inauguration. It was attended by four key individuals: Turkey’s Foreign Minister Mevlut Cavusoglu; Brian Ballard, a lobbyist and vice chairman of Trump’s inaugural committee; Lev Parnas, a Ukrainian-born major donor to pro-Trump causes who set up the meeting, along with Mubariz Mansimov, a Turkish-Azerbaijani shipping magnate, who according to Parnas, donated a $25-million oil tanker to the Turkish president’s family and allowed Erdogan to use his private plane. He is now on trial in Turkey, accused of terrorism.
On the meeting’s agenda was “two multi-million-dollar contracts to lobby for Turkey and its Islamist leader, Erdogan, in the U.S.,” according to OCCRP.
Most of the middlemen between Erdogan and Trump are businessmen and oligarchs tied to former Soviet Republics -- “and almost all of them are now either in jail or facing serious criminal charges…. The lobbying contracts with Ballard were established with the help of both Parnas and the shipping tycoon Mansimov, as well as Farkhad Akhmedov, who is listed by the U.S. Treasury as a Russian oligarch closely tied to Russian President Vladimir Putin…. The contracts eventually included a $125,000-per-month deal for Ballard’s firm to represent Halkbank, a Turkish state bank being prosecuted in the U.S. for fraud, money laundering and sanctions-busting, public records show. Trump has reportedly tried to quash the Halkbank case,” OCCRP reported.
The Ballard contracts were preceded by “widely reported efforts in which Turkish businessmen and ministers illegally hired Trump’s former national security advisor, retired Gen. Mike Flynn, as a lobbyist, and discussed a $10 million influence campaign with another Trump adviser.”
In a strange twist, OCCRP reported that Mansimov and another businessman were partners with an Armenian-American convicted in the U.S. of a $511-million fraud scheme. An IRS agent “alleged in court that the fraudsters were directly linked to Erdogan and had bought the protection of Turkey’s government.”
Parnas said he was introduced to Mansimov by Belarusian-born Igor Furman “who had worked with Giuliani on his Ukraine dirt-digging missions.” Parnas said he got two free tickets from Ballard to attend Trump’s inauguration balls with Mansimov. Ballard Partners denied the claim.
Two days after Trump’s inauguration, Akhmedov, an Azeri oligarch, arrived in Miami with his 385-foot yacht, the Luna, the world’s second-largest. “Akhmedov has publicly claimed to have helped resolve international disputes between Turkey and Russia at least twice. In a 2016 interview with Russian state media outlet Sputnik, Turkish Foreign Minister Cavusoglu described Akhmedov as a valuable diplomatic go-between….” OCCRP reported. He also mediated between the U.S. and Turkey.
On May 11, 2017, “Ballard Partners signed its first Turkey-related lobbying contract, with the country’s government…. The second contract, with Halkbank was signed in August. Combined, the two contracts brought in more than $4 million. (Ballard terminated the contract with the Turkish government on November 15, 2018, a few days after the Trump administration gave sanctions relief, letting Erdogan’s regime purchase oil from Iran. The firm’s Halkbank contract was terminated in October 2019, after the bank was indicted by U.S. federal prosecutors),” OCCRP reported. “Text messages also show that Akhmedov played a role in discussions over a later Ballard Partners contract, signed in April 2018, to lobby on behalf of Azerbaijan’s authoritarian government for $50,000 per month. Ballard Partners denies this claim.”
“In early 2017, it had been revealed that Trump’s former national security adviser Mike Flynn -- who was forced to resign on February 13 that year over undeclared contacts with Russia’s ambassador to the U.S. -- had been secretly hired as an undeclared foreign agent by Erdogan’s government. American federal prosecutors have since indicted a Turkish-Dutch businessman, Ekim Alptekin, over his alleged role in the scheme, which involved funneling over $500,000 in Turkish government money to Flynn’s consultancy. Prosecutors allege the scheme was directed by two Turkish ministers. Lobbying documents show they were Foreign Minister Cavusoglu and Erdogan’s son-in-law, Berat Albayrak, who at the time was energy minister. As part of that effort, Flynn and those same Turkish figures also discussed kidnapping Erdogan’s cleric rival, [Fethullah] Gulen, from his home in Pennsylvania and ‘whisking’ him to Turkey to face charges, former C.I.A. Director Michael Woolsey, who was at the September 2016 meeting, told the Wall Street Journal. Flynn has denied the report,” according to OCCRP.
“In a meeting on September 20, 2016, Woolsey, then also a Trump campaign adviser, said he met Alptekin and his close associate, Sezgin Baran Korkmaz, to unsuccessfully pitch his own $10-million plan to help Turkey by discrediting Gulen. Korkmaz faces allegations that he played a key role in a half-billion-dollar fraud scheme orchestrated by Lev Aslan Dermen, an Armenian-American organized-crime figure. Dermen was convicted earlier this year, and was alleged in court proceedings to be personally linked with Erdogan. Also closely tied to the two men was Mansimov…. At the time they were involved in brokering U.S.-Turkey relations, both Mansimov and Korkmaz were also partners in business with the Armenian-American organized crime figure. Dermen, who also goes by the name Levon Termendzhyan, was convicted in March over a complex fraud carried out with members of The Order, a secretive Mormon polygamist sect, to defraud the U.S. government by claiming over $500 million in fake renewable-fuel tax credits. Based in Los Angeles, Dermen owned a fleet of luxury cars, traveled with bodyguards, and used bribery to recruit moles in the police, Immigration and Customs Enforcement, and, allegedly, the F.B.I. Korkmaz, the Turkish businessman, allegedly helped the group move over $130 million to Turkey, where both he and Dermen had cultivated links with Erdogan, I.R.S. agent Tyler Hatcher testified during a pre-trial hearing. Dermen and Korkmaz ‘have used their wealth to ensure that their money would be a safe haven in Turkey as well as protect them against extradition,’ Hatcher said,” according to OCCRP.
“Daniel McDyre, a former subordinate of Dermen who has since turned state’s witness, told reporters that the company was an aborted joint venture between Mansimov and Dermen to pursue a crude-oil shipping deal with the Turkish government…. Dermen is now facing up to 30 years in prison,” OCCRP reported.
As a result of the Erdogan-Trump connection, the “Trump administration has often been strikingly receptive to the interests of Erdogan’s authoritarian government.” Bolton, Trump’s national security adviser, wrote in his memoir that “the U.S. president seemed, despite a rocky bilateral relationship, to regard the Turkish leader as one of his ‘best international buddies,’” OCCRP reported.
“Records filed under the U.S. Foreign Agents Registration Act show that Turkey’s government and related agencies spent more than $7.3 million on five U.S. lobbying firms in 2018 alone. Apart from Ballard, one major beneficiary has been Mercury Public Affairs, another outfit that enjoys close links to the [Trump] administration,” OCCRP reported. Mercury was hired earlier this year by the Armenian Government for $600,000 a year.
Another close contact with Trump is Turkish businessman Mehmet Ali Yalcindag, the president of Turkish-US Business Council, “a semi-official Turkish entity.” He is now “under indictment for his alleged role in secretly recruiting Flynn,” according to OCCRP. Yalcındag “partnered with the U.S. president in the Trump Towers Istanbul project…. Yalcındag reportedly enjoys a close relationship with the Trump family.”
According to Bolton, Erdogan asked Trump to drop “the prosecution of Ballard’s client, Halkbank. The case, which involved laundering billions of dollars out of Iran in violation of U.S. sanctions, implicates Erdogan and his finance minister son-in-law, Albayrak. Bolton described one incident where Erdogan handed Trump a dossier from the Halkbank’s lawyers absolving it of any wrongdoing. According to Bolton, Trump flipped through the document before declaring, he believed it.”
In a text message exchange between Mansimov and Parnas on January 22, 2017, Mansimov says that the main goal of Ballard’s lobbying is the trial of Turkish-Iranian money launderer Reza Zarrab. Bolton wrote that Trump “told Erdogan he would take care of things, explaining that the Southern District [of New York] prosecutors were not his people, but were Obama people, a problem that would be fixed when they were replaced by his people.”
In another indication of the close link between the Presidents of the U.S. and Turkey, Trump suddenly announced he was approving the Turkish invasion of northern Syria after getting a phone call from Erdogan.
Carl Bernstein, a veteran U.S. journalist, “reported in June that Erdogan has enjoyed a level of telephone access to the U.S. president unrivaled by any other foreign leader. ‘By far the greatest number of Trump's telephone discussions with an individual head of state was with Erdogan, who sometimes phoned the White House at least twice a week and was put through directly to the president on standing orders from Trump,’” Bernstein wrote.
Can Pashinyan do for Armenia a small fraction of what Erdogan has done for Turkey, rather than wasting time on disputes with the Catholicos and the Armenian Apostolic Church?