• 10-01-2026 12:43:11   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Սա Թուրքիայի կողմից հայերի, ասորիների, հույների և հրեաների հետապնդումների և մարդու իրավունքների համակարգված խախտումների երեք մասից բաղկացած հոդվածի երկրորդ մասն է, որը փաստագրել է թուրք պատմաբան Այշե Հյուրը.
- 1930 թ․ սեպտեմբերի 18. Թուրքիայի արդարադատության նախարար Մահմութ Էսաթ Բոզքուրթը հանդես եկավ իր հայտնի հայտարարությամբ. «Իմ կարծիքն ու համոզմունքն այն է, որ այս երկիրը բացառապես թուրքական է։ Նրանք, ովքեր զտարյուն թուրքեր չեն, թուրքական հայրենիքում ունեն միայն մեկ իրավունք՝ լինել ծառա, լինել ստրուկ»։
- 1930 թվականի հոկտեմբեր. քաղաքապետարանի ընտրությունների ժամանակ նորաստեղծ Ազատ Հանրապետական կուսակցության (SCF) ցուցակում ընդգրկված էին վեց հույն, չորս հայ և երեք հրեա թեկնածուներ, որի պատճառով իշխող Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունը (CHP) սկսեց կատաղի  քարոզարշավ՝ ուղղած ոչ մահմեդականների դեմ։ Կուսակցությունը ստիպված եղավ ինքնալուծարվել իր ստեղծումից ընդամենը 99 օր անց։ Սակայն  ոչ մահմեդականների նկատմամբ դժգոհությունը չդադարեց։
- 1932 թվականի հունիսի 11. ընդունվեց «Թուրքիայի քաղաքացիների համար նախատեսված արվեստի և ծառայությունների մասին» օրենքը, որն արգելում էր օտարերկրացիներին զբաղվել որոշակի մասնագիտություններով։ Օրենքը հատկապես ծանր հետևանքներ ունեցավ հույն քաղաքացիների համար՝ սահմանափակելով նրանց ազատ մասնագիտությունները, փոքր բիզնեսը և փողոցային առևտուրը։
- 1932 թվականի նոյեմբեր. Իզմիրի յուրաքանչյուր հրեա ստիպված եղավ ստորագրել պարտավորագիր՝ խոստանալով ընդունել թուրքական մշակույթը և խոսել թուրքերեն։ Նույնը կատարեցին նաև Բուրսայի, Քըրքլարելիի, Էդիրնեի, Ադանայի, Դիարբեքիրի և Անկարայի հրեաները։
- 1933 թվական. Թուրքիայի Մարդին քաղաքում գտնվող Ասորական պատրիարքությունը, չկարողանալով դիմակայել թաքուն և բացահայտ ճնշումներին, Մարդինից ժամանակավորապես տեղափոխվեց Սիրիայի Հոմս քաղաք՝ «համաձայն համայնքի ցանկությունների» և «գիտակցված անհրաժեշտության պատճառով»։ Սակայն այդ ժամանակից ի վեր այն այլևս հնարավորություն չունեցավ վերադառնալ։
- 1934 թ․ հունիսի 14. համաձայն «Բնակեցման մասին օրենքի»՝ երկիրը բաժանվեց երեք խմբի․ «թուրքական մշակույթ ունեցող և թուրքերեն խոսողներ» (իսկական թուրքեր), «թուրքական մշակույթ ունեցող, բայց թուրքերեն չխոսողներ» (քրդեր) և «թուրքական մշակույթ չունեցող ու թուրքերեն չխոսողներ» (ոչ մահմեդականներ և այլք)։ Հույներն ու հայերն Անատոլիայի տարբեր վայրերից տեղահանվեցին իրենց համար հարմար նկատվող շրջաններ։
- 1934 թվականի հունիսի 21 և հուլիսի 4. հակասեմական և ռասիստական գրություններով հրահրված ամբոխները հարձակվեցին Չանաքքալեի, Գելիբոլուի, Էդիրնեի, Քըրքլարելիի, Լյուլեբուրգազի և Բաբաեսկիի հրեաների վրա: Այս իրադարձությունների ընթացքում թալանվեցին հրեական տներ և խանութներ, կանայք բռնաբարվեցին և մի ռաբբին սպանվեց: CHF-ի (հետագայում վերանվանվեց CHP, Հանրապետական ժողովրդական կուսակցություն) Թրակիայի մասնաճյուղի կողմից կազմակերպված միջոցառումների արդյունքում 15 հազար հրեաներ ստիպված եղան փախչել այլ քաղաքներ և երկրներ՝ թողնելով իրենց ունեցվածքն ու գույքը: CHF-ի պատրաստած զեկույցի համաձայն՝ Թրակիայում և Չանաքքալեում ապրող 13 հազար հրեաներից 3 հազարը տեղափոխվել էին Ստամբուլ, իսկ շատերը կորցրել էին իրենց ունեցվածքը թալանի հետևանքով և վաճառել իրենց գույքը  ծայրահեղ չնչին գներով։
- 1937 թվականի հուլիսի 24․ «Ջումհուրիեթ» թերթում հրապարակված հայտարարության համաձայն՝ Անկարայի ռազմական անասնաբուժական դպրոց ընդունվելու պահանջներից մեկը՝ «թուրքական ծագում ունենալն» էր։
- 1938 թվականի օգոստոս. կառավարությունը հրապարակեց թիվ 2/9498 որոշումը, ըստ որի՝ «Հրեաներին, անկախ իրենց ներկայիս կրոնից, որոնք ենթարկվում են ճնշումների իրենց պետության տարածքում ապրելու և տեղաշարժվելու հարցում, արգելվում է մուտք գործել և բնակվել Թուրքիայում»։ Երկրի միակ պաշտոնական լրատվական գործակալությունում՝ «Անադոլու»-ում, աշխատանքից ազատեցին քսանվեց հրեա աշխատակիցների։ Թերթերում և ամսագրերում սկսվեց հոդվածների ու ծաղրանկարների հեղեղ, որտեղ երկրի տառապանքների համար սովորաբար մեղադրում էին փոքրամասնություններին, հատկապես՝ հրեաներին։
- 1938-1939 թվականներ. Անատոլիայի գյուղական վայրերում ապրող ոչ մահմեդականներին տեղափոխեցին խոշոր քաղաքային կենտրոններ՝ այն հիմնավորմամբ, թե նրանք կարող էին սպառնալիք հանդիսանալ ազգային անվտանգությանը մոտալուտ պատերազմի ժամանակ: Նրանք, ովքեր չէին կարողանում հարմարվել մեծ քաղաքների կենսապայմաններին, ստիպված էին արտագաղթել երկրից:
- 1939 թվականի հուլիս. Թուրքիայի կողմից Հաթայի [Իսքենդերուն] բռնակցման ժամանակ, տարածաշրջանի հայերը ճնշման պատճառով գաղթեցին Սիրիա։
- 1939 թվականի օգոստոսի 8. «Պարիտա» նավը, որը Եվրոպայի տարբեր վայրերից հավաքված 860 հրեա փախստական էր տեղափոխում Պաղեստին, ճանապարհին առաջացած խնդիրների պատճառով ստիպված եղավ ապաստան գտնել Իզմիրում։ Չնայած ուղևորների աղաչանքներին՝ «Սպանեք մեզ, բայց հետ մի ուղարկեք», օգոստոսի 14-ին նավը նավահանգստից դուրս բերվեց երկու ոստիկանական նավակների ուղեկցությամբ: Նավի հեռանալու պահին, CHP-ին մոտ կանգնած «Ուլուս» թերթը մի նյութ հրապարակեց՝ «Թափառող հրեաները լքեցին Իզմիրը» վերնագրով:
- 1939 թվականի դեկտեմբերի 28․ տեղեկանալով Երզնկայում տեղի ունեցած ուժեղ երկրաշարժի մասին, որը տասնյակ հազարավոր մարդկանց կյանք խլեց, Թել Ավիվի, Հայֆայի, Բուենոս Այրեսի, Նյու Յորքի, Ժնևի, Կահիրեի և Ալեքսանդրիայի հրեական համայնքները գումար և հագուստ հավաքեցին և ուղարկեցին Թուրքիա։ Սակայն թերթերում հայտնվեցին հոդվածներ և ծաղրանկարներ, որոնք ծաղրում էին հրեական այս  ժեստը և ենթադրում չարամիտ մտադրություն։
- 1940 թվականի դեկտեմբերի 12. «Սալվադոր» նավը, որը հայտնի էր որպես «լողացող դագաղ» (40 մարդու համար նախատեսված), Ռումինիայի Կոնստանցա նավահանգստից հասավ Ստամբուլ՝ տեղափոխելով 342 հրեա փախստականների: Չնայած պարզ էր, որ նավը ի վիճակի չէր նույնիսկ մեկ մղոն ճամփորդելու, թուրքական իշխանությունները ստիպեցին, որ այն շարունակի իր ճանապարհը: Հետևանքը ողբերգական էր. դեկտեմբերի 13-ին, Սիլիվրիի ափերի մոտ ուժեղ փոթորկի մեջ ընկնելով, «Սալվադոր» նավը խորտակվեց, իսկ նրա բեկորներում հայտնաբերեցին 219 դիակ:
- 1941 թվականի ապրիլի 22. ժանդարմները 12 հազար ոչ մահմեդական տղամարդկանց ուղարկեցին մոծակներով և մալարիայով լի ճամբարներ, որոնք տառապում էին խոնավությունից, ցեխից, ծայրահեղ շոգից և ջրի խիստ պակասից, զուրկ էին համապատասխան ենթակառուցվածքներից: Սերժանտների և սպաների՝ «Մոռացե՛ք Ստամբուլը» գոռոցները մնացին այդ շրջանը վերապրած բոլոր փոքրամասնությունների հիշողության մեջ։ Այս «զինվորները», որոնք հայտնի էին որպես 20-րդ պահեստազոր, ստիպված էին աշխատել ծանր աշխատանքային գումարտակներում, ինչպիսիք էին՝ թունելների շինարարությունը Զոնգուլդակում, Գենչլիկ այգու շինարարությունը Անկարայում, քարերի մանրացումը և ճանապարհաշինությունը Աֆյոն, Քարաբյուկ, Կոնիա և Քյութահիա նահանգներում։ Նրանք զորացրվեցին միայն 1942 թվականի հուլիսի 27-ին:

• 10-01-2026 12:43:11   | Armenia  |  Politics
This is the second of a three-part article about Turkey’s persecution and systematic violation of human rights of Armenians, Assyrians, Greeks, and Jews from 1930 to 1941, as documented by Turkish historian Ayse Hur:
-- September 18, 1930: Justice Minister Mahmut Esat Bozkurt uttered his famous maxim: “My opinion, my conviction is that this country itself is Turkish. Those who are not pure Turks have only one right in the Turkish homeland, and that is to be servants, to be slaves.”
-- October 1930: During the municipal elections, when the newly formed Free Republican Party (SCF) had six Greeks, four Armenians, and three Jews on its list, the ruling Republican People's Party (CHP) launched a fierce anti-non-Muslim campaign. The party was forced to dissolve itself 99 days after its establishment, but the resentment towards non-Muslims did not end.
-- June 11, 1932: The Law on Arts and Services Reserved for Turkish Citizens was enacted, prohibiting foreigners from working in certain professions. It particularly affected Greek citizens in freelance professions, small businesses, and street vendors.
-- November 1932: Every Jew in Izmir was made to sign a pledge promising to adopt Turkish culture and speak the Turkish language. The Jews of Bursa, Kırklareli, Edirne, Adana, Diyarbakır, and Ankara followed suit.
-- 1933: The Syriac Patriarchate in Mardin, Turkey, unable to withstand covert and overt pressure, moved temporarily from Mardin to Homs in Syria, “in accordance with the wishes of the community” and “due to perceived necessity.” However, it has not been possible for it to return since then.
-- June 14, 1934: Following the Settlement Law, which divided the country into three groups: “those of Turkish culture who speak Turkish” (true Turks), “those of Turkish culture who do not speak Turkish” (Kurds), and “those not of Turkish culture who do not speak Turkish” (non-Muslims and others). Greeks and Armenians in various parts of Anatolia were deported to regions deemed suitable for them.
-- June 21 and July 4, 1934: Crowds incited by anti-Semitic and racist writings attacked Jews in Çanakkale, Gelibolu, Edirne, Kırklareli, Lüleburgaz, and Babaeski. During these events, Jewish homes and shops were looted, women were raped, and a rabbi was murdered. As a result of events apparently organized by CHF (later renamed CHP, Republican People’s Party), Thrace branch, 15,000 Jews were forced to flee to other cities and countries, leaving behind their belongings and property. According to a report prepared by CHF, of the 13,000 Jews living in Thrace and Çanakkale, 3,000 had migrated to Istanbul, and many had lost their belongings in looting and sold their properties at rock-bottom prices.
-- July 24, 1937: According to an advertisement in the Cumhuriyet newspaper, one of the requirements for students to be admitted to the Ankara Military Veterinary School was “being of Turkish descent.”
-- August 1938: The government issued Decree No. 2/9498, stating that “Jews, regardless of their current religion, who are subjected to oppression in terms of living and traveling in the state territory of which they are subjects, are prohibited from entering and residing in Turkey.” Twenty-six Jewish employees of the country's only official news agency, Anadolu Agency, were dismissed. There was an explosion of articles and cartoons in newspapers and magazines generally blaming minorities, and specifically Jews, for the country's suffering.
-- 1938-1939: Non-Muslims living in rural areas of Anatolia were relocated to large urban centers on the grounds that they would threaten national security in the approaching war. Those who could not adapt to the living conditions in the big cities were forced to emigrate from the country.
-- July 1939: During the annexation of Hatay [Iskenderoun] by Turkey, Armenians in the region migrated to Syria due to oppression.
-- August 8, 1939: The Parita ship, carrying 860 Jewish refugees gathered from various parts of Europe to Palestine, was forced to take refuge in Izmir due to problems encountered en route. Despite the passengers' cries of “Kill us, but don't send us back,” the ship was escorted out of the port on August 14 by two police boats. As the ship was leaving, the Ulus newspaper, close to the CHP, ran the headline “Wandering Jews left Izmir.”
-- December 28, 1939: Upon hearing of the great earthquake in Erzincan that killed tens of thousands of people, Jewish communities in Tel Aviv, Haifa, Buenos Aires, New York, Geneva, Cairo, and Alexandria collected money and clothing and sent them to Turkey. However, articles and cartoons mocking this Jewish gesture and suggesting malicious intent appeared in the newspapers.
-- December 12, 1940: The Salvador, nicknamed the “floating coffin” (a boat for 40 people), arrived in Istanbul from the port of Constanta, Romania, carrying 342 Jewish refugees. Although it was clear the ship was in no condition to travel even a mile, Turkish authorities forced it to continue its journey. The result was tragic: on December 13, caught in a violent storm off the coast of Silivri, the wreckage of the Salvador yielded 219 dead bodies.
-- April 22, 1941: 12,000 non-Muslim men were sent by gendarmes to camps teeming with mosquitoes and malaria, plagued by dampness, mud, extreme heat, and severe water shortages, lacking proper infrastructure. The voices of the sergeants and officers shouting, “Forget Istanbul!” remain etched in the memories of all minorities who lived through that period. These “soldiers,” known as the 20th Reserve, were forced to work in hard labor battalions, such as tunnel construction in Zonguldak, construction of Gençlik Park in Ankara, stone crushing and road building in the provinces of Afyon, Karabük, Konya, and Kütahya, and were only discharged on July 27, 1942.