Իր ազգային փոքրամասնությունների դեմ Թուրքիայի շարունակական պատերազմի ժամանակագրությունը (1941-2007թթ.).
16-01-2026 14:16:46 | Հայաստան | Քաղաքական
Թուրքիայի Հանրապետությունը հաճախ իրեն ներկայացնում է որպես քաղաքակրթությունների կամուրջ՝ մի երկիր, որը եզակիորեն տեղակայված է մայրցամաքների, մշակույթների և պատմությունների խաչմերուկում։ Սակայն այս հղկված պատմության հետևում թաքնված է շատ ավելի մտահոգիչ իրականություն․ երկարատև, պետականորեն հաստատված խտրականություն և զանգվածային բռնություններ հույների, հրեաների և ասորիների նկատմամբ։ Այս ազգային փոքրամասնությունների համայնքները տարիներ շարունակ բախվել են այնպիսի քաղաքականությունների և գործողությունների, որոնք երկրի ներսում համակարգված կերպով զրկել են նրանց անվտանգությունից, արժանապատվությունից և գոյությունից։
Իմ հոդվածի երրորդ և եզրափակիչ մասում ներկայացված են 1941-2007 թվականներին իրականացված հալածանքներից մի քանիսը, որոնք փաստագրել է թուրք պատմաբան Այշե Հյուրը։
- 1941 թվականի դեկտեմբերի 15. թուրքական իշխանությունները չթույլատրեցին գերբեռնված «Ստրումա» նավին, որը տեղափոխում էր նացիստական հետապնդումներից փախչող 769 ռումինացի հրեաների Կոնստանցայից, ափ իջնել Ստամբուլում՝ Պաղեստին գնալու ճանապարհին: Երկուսուկես ամիս հիվանդության, սովի և մահվան պայմաններում մնալուց հետո «Ստրումա»-ն քարշակվեց ափից 23 մղոն հեռավորության վրա՝ առանց շարժիչի, վառելիքի, սննդի, ջրի կամ դեղորայքի:
1942 թվականի փետրվարի 24-ին այն տորպեդահարվեց և խորտակվեց անհայտ սուզանավի կողմից: Փրկվեց միայն մեկ ուղևոր:
- 1942 թվականի նոյեմբերի 11. վարչապետ Շյուքրու Սարաջօղլուի կառավարությունը սահմանեց հայտնի «Հարստության հարկը» փոքրամասնությունների վրա, որը տնտեսական հալածանքների ամենաաղաղակող օրինակներից մեկն է: Հարկ վճարողների 87%-ը ոչ մահմեդականներն էին: Հայ առևտրականները հարկվում էին իրենց կապիտալի 232%-ի չափով, հրեա առևտրականները՝ 179%-ի, հույն առևտրականները՝ 156%-ի, իսկ մահմեդական-թուրք առևտրականները՝ ընդամենը 4.94%-ի չափով: Նրանք, ովքեր չէին կարողանում վճարել իրենց հարկերը, ուղարկվում էին երկրի ներքին հարկադիր աշխատանքային ճամբարներ: «Հարստության հարկի ողբերգության» ժամանակ, որը տևեց մինչև 1944 թվականի մարտը, ընտանիքները կորցրեցին իրենց տները, բիզնեսները, իսկ որոշ դեպքերում՝ նաև կյանքը: Օրենքը ի վերջո չեղյալ հայտարարվեց, բայց պատճառված վնասը մնաց մշտական:
- 1946 թվական. առաջին անգամ համալսարանների ոչ մահմեդական շրջանավարտներին թույլատրվեց ծառայել բանակում որպես պահեստազորի սպաներ: Սակայն այդ ժամանակից ի վեր ոչ մի ոչ մահմեդական Թուրքիայի զինված ուժերում չի բարձրացվել հրամանատարի կոչման:
- 1946թ. իշխող կուսակցությունը հրապարակեց մի սարսափելի ներքին զեկույց. «Մենք պետք է լուրջ միջոցներ ձեռնարկենք, հատկապես Ստամբուլի հույների դեմ… Մինչև 1953 թվականը՝ Ստամբուլի օսմանյան նվաճման 500-ամյակը, այս քաղաքում չպետք է մնա ոչ մի հույն»։ Զեկույցի համաձայն՝ «Անատոլիան նույնպես պետք է մաքրվի ոչ մահմեդականներից»։
- 1948թ. երբ հրեաները փորձեցին արտագաղթել նորաստեղծ Իսրայելի պետություն, իսկ հայերը՝ Խորհրդային Հայաստան, թուրքական կառավարությունը և նրա հավատարիմ մամուլը, որոնք տարիներ շարունակ ամեն ինչ արել էին նրանց վտարելու համար, սկսեցին հրապարակել հոդվածներ, որոնք արտագաղթել ցանկացողներին ներկայացնում էին որպես «դավաճաններ»։
- 1955 թվականի սեպտեմբերի 6-7-ը. տեղի ունեցան լայնածավալ, պետականորեն կազմակերպված ջարդեր, որոնց թիրախը հիմնականում Ստամբուլի հույն բնակչությունն էր։ Սակայն իրադարձությունները տարածվեցին նաև այլ քաղաքներում, ինչպիսիք են Իզմիրը, Ադանան և Տրապիզոնը։ Հայերն ու հրեաները նույնպես ենթարկվեցին հարձակման։ Որոշ աղբյուրների համաձայն՝ սպանվել է երեք մարդ, մյուսների համաձայն՝ 11, մոտ 300 մարդ վիրավորվել է, իսկ հարյուրավոր կանայք՝ բռնաբարվել։ Պաշտոնական տվյալներով՝ հարձակման է ենթարկվել ավելի քան 5300 շենք, մինչդեռ ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ այդ թիվը հասնում է 7000-ի։ Վնասի գնահատականները տատանվում էին 150 միլիոնից մինչև մեկ միլիարդ լիրա։
- 1964թ. Հունաստանի հետ լարվածության սրման հետ մեկտեղ, Թուրքիան միակողմանիորեն չեղյալ հայտարարեց 1930 թվականին Թուրքիայի նախագահ Քեմալ Աթաթուրքի և Հունաստանի վարչապետ Էլեֆթերիոս Վենիզելոսի միջև ստորագրված «Բարեկամության պայմանագիրը»։ Թուրքիայում ծնված և մեծացած տասնյակ հազարավոր հույն քաղաքացիներ բռնի ուժով արտաքսվեցին։ Նրանց թույլատրվեց իրենց հետ վերցնել միայն մեկ ճամպրուկ և շատ փոքր գումար։ Հունական ծագում ունեցող թուրք քաղաքացիների հեռանալու հետ կապված հունական համայնքը հասցվեց ոչնչացման եզրին։
- 1974թ. Ստամբուլի Բալըքլիի հունական հիվանդանոցի հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի և պետական գանձարանի միջև դատական գործընթացի վերաբերյալ Թուրքիայի Գերագույն դատարանի որոշմամբ Թուրքիայում ոչ մահմեդական քաղաքացիները պաշտոնապես դասակարգվեցին որպես «ոչ թուրքեր»։
- 1984թ. Փանարի հույն ուղղափառ պատրիարքարանը թույլտվություն խնդրեց փակել Հեյբելիադա աստվածաբանական ճեմարանը՝ նշելով, որ չի կարող ծածկել դրա ծախսերը: Սակայն, թուրքական կառավարությունը, որը մինչ այդ ամեն ինչ անում էր դպրոցը փակելու համար, մերժեց այս խնդրանքը՝ պնդելով, որ այն փակելը հնարավոր չէ Լոզանի պայմանագրով և այլ երկկողմ համաձայնագրերով ու «փոխադարձության սկզբունքով»: Այսօր, չնայած աշակերտներ չունենալուն, դպրոցի թուրք կառավարիչը, որը նշանակվել էր Ազգային կրթության նախարարության կողմից, ամեն օր ներկայանում է աշխատանքի: Պատրիարքարանը շարունակում է ծախսեր կատարել դպրոցը բաց պահելու համար:
- 1985 և 1990 թվականներ. եզդիները, որոնք երկրպագում են Սիրամարգ հրեշտակին, վտարվեցին իրենց տներից և ստիպված եղան զանգվածաբար գաղթել արևմտյան երկրներ, քանի որ հրաժարվեցին դառնալ գյուղական պահակներ Քրդական աշխատավորական կուսակցության (PKK) դեմ։
- 2000-ականներ. Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստերի կենտրոնական թեմաներից մեկը «միսիոներական գործունեության դեմ պայքարն» էր։
- 2003 թվականի նոյեմբերի 15. երկու թուրք իսլամիստ ահաբեկիչներ ինքնասպանական հարձակումներ իրականացրին Շիշլիի Բեթ Իսրայել և Գալաթայի Նևե Շալոմ սինագոգների վրա, որոնց հետևանքով զոհվեց 25 մարդ, այդ թվում՝ հարձակվողները, և վիրավորվեց ավելի քան 300 մարդ։
- 2006 թվականի փետրվարի 5. Տրապիզոնի Սանտա Մարիա կաթոլիկ եկեղեցու հայր Անդրեա Սանտորոն դանակահարվեց 16-ամյա թուրք տղայի կողմից։
- 2007 թվականի հունվարի 19. սպանվեց «Ակոս» հայկական թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը։
- 2007 թվականի ապրիլի 18. Մալաթիայում յոթ թուրք ազգայնական երիտասարդներ ներխուժեցին քրիստոնեության վերաբերյալ աշխատություններ հրատարակող «Զիրվե» հրատարակչություն և դաժանորեն սպանեցին գրասենյակի երեք աշխատակիցների։
Տասնամյակներ շարունակվող խտրականության, սեփականությունից զրկելու և բռնությունների պատմությունը Թուրքիայի փոքրամասնությունների նկատմամբ մեկուսացված դեպքերի շարք չէ, այլ հետևողական պետական քաղաքականություն, որը վերաձևեց երկրի ժողովրդագրական և մշակութային պատկերը։ Հազարամյակներով Անատոլիայում արմատավորված հայերի, հույների, հրեաների, ասորիների և եզդիների համայնքները, օրենքների, ահաբեկման և բացահայտ դաժանության ճնշման տակ հասցվեցին չգոյության եզրին։ Նրանց թվաքանակի նվազումը պատահական չէր, այլ ծրագրված։

16-01-2026 14:16:46 | Armenia | Politics
The Republic of Turkey often presents itself as a bridge between civilizations -- a nation uniquely positioned at the crossroads of continents, cultures, and histories. Yet behind this polished narrative lies a far more troubling reality: a prolonged pattern of state sanctioned discrimination and mass violence against Armenians, Greeks, Jews, and Assyrians. These minority communities endured policies and actions that systematically stripped away their security, dignity, and existence in the country.
The third and last part of my article presents some of these persecutions from 1941 to 2007, as documented by Turkish historian Ayse Hur:
-- December 15, 1941: The Turkish authorities refused to allow the overcrowded Struma ship, carrying 769 Romanian Jews from Constantza fleeing Nazi persecution, to disembark in Istanbul on the way to Palestine. After enduring illness, starvation, and death for 2.5 months, the Struma was towed 23 miles offshore, without engines, fuel, food, water, or medicine. It was torpedoed and sunk by an unidentified submarine on February 24, 1942. Only a single passenger survived.
-- November 11, 1942: Prime Minister Şükrü Saracoğlu’s government imposed on the minority populations the notorious “Wealth Tax,” one of the most egregious examples of economic persecution. 87% of the taxpayers were non-Muslims. Armenian merchants were taxed at 232% of their capital, Jewish merchants at 179%, Greek merchants at 156%, while Muslim-Turkish merchants were taxed at only 4.94%. Those unable to pay their taxes were sent to forced-labor camps in the country’s interior. During the “Wealth Tax Tragedy,” which lasted until March 1944, families lost their homes, businesses, and in some cases their lives. The law was eventually repealed, but the damage was permanent.
-- 1946: For the first time, non-Muslim university graduates were allowed to serve in the military as reserve officers. However, since that time, not a single non-Muslim has been elevated to the rank of commander in the Turkish Armed Forces.
-- 1946: The ruling political party issued a chilling internal report: “We must take serious measures, especially against the Greeks in Istanbul…. Not a single Greek should remain in this city by 1953, the 500th anniversary of the Ottoman conquest of Istanbul.” According to the report, “Anatolia should also be cleansed of non-Muslims.”
-- 1948: When Jews attempted to emigrate to the new State of Israel and Armenians to Soviet Armenia, the Turkish government and its loyal press -- which had done everything for years to drive them away -- began publishing articles that portrayed those who wanted to emigrate as “traitors.”
-- September 6-7, 1955: A large-scale, state-orchestrated pogrom unfolded, primarily targeting the Greek population of Istanbul. However, the events spread to other cities, such as Izmir, Adana, and Trabzon. Armenians and Jews were also attacked. According to some sources, three people were killed, according to others 11, approximately 300 people were injured, and hundreds of women were raped. According to official figures, more than 5,300 buildings were attacked, while unofficial figures put the number close to 7,000. Estimates of the damage ranged from 150 million to one billion liras.
-- 1964: As tensions escalated with Greece, Turkey unilaterally annulled the “Friendship Treaty” signed in 1930 between Turkish President Kemal Atatürk and Greek Prime Minister Eleftherios Venizelos. Tens of thousands of Greek citizens, born and raised in Turkey, were forcibly expelled. They were allowed to take with them only one suitcase and a very small sum of money. With the departure of Turkish citizens of Greek origin, the Greek community was brought to the verge of extinction.
-- 1974: By a decision of Turkey’s Supreme Court regarding a lawsuit between the Board of Directors of the Balıklı Greek Hospital Foundation in Istanbul and the State Treasury, non-Muslim citizens in Turkey were officially classified as “non-Turks.”
-- 1984: The Phanar Greek Orthodox Patriarchate requested permission to close the Heybeliada Theological Seminary, stating that it could not cover its expenses. However, the Turkish government, which had been doing everything in its power to close the school until then, rejected this request, arguing that it was not possible to close it down under the Lausanne Treaty, other bilateral agreements, and the “principle of reciprocity.” Today, despite having no students, the school's Turkish administrator, who was appointed by the Ministry of National Education, reports for work every day. The Patriarchate continues to incur expenses to keep the school open.
-- 1985 and 1990: The Yazidis, who worship the Peacock Angel, were driven from their homes and forced to migrate en masse to Western countries because they refused to become village guards against the PKK.
-- The 2000s: One of the central topics of the National Security Council meetings was “combating missionary activity.”
-- November 15, 2003: Two Turkish Islamist terrorists carried out suicide attacks on the Beth Israel Synagogue in Şişli and the Neve Shalom Synagogue in Galata, killing 25 people, including the attackers, and injuring more than 300.
-- February 5, 2006: Father Andrea Santoro of the Santa Maria Catholic Church in Trabzon was stabbed to death by a 16-year-old Turkish boy.
-- January 19, 2007: Hrant Dink, the editor-in-chief of Agos Armenian newspaper, was assassinated.
-- April 18, 2007: In Malatya, seven Turkish nationalist youths raided the Zirve Publishing House, which published works related to Christianity, and brutally murdered three office workers.
The decades long record of discrimination, dispossession, and violence against Turkey’s minorities is not a collection of isolated incidents but a sustained state policy that reshaped the country’s demographic and cultural landscape. Armenians, Greeks, Jews, Assyrians, and Yazidis -- communities rooted in Anatolia for millennia -- were pushed to the margins through laws, intimidation, and outright brutality. Their numbers dwindled not by accident, but by design.