ՀՀ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՄՐՑԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ ՎԱՐՈՒՅԹ Է ՀԱՐՈՒՑԵԼ<br /> ԶԼՄ-ՆԵՐԻ ՀՐԱՊԱՐԱԿՈՒՄՆԵՐԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ<br />
ՀՀ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՄՐՑԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ ՎԱՐՈՒՅԹ Է ՀԱՐՈՒՑԵԼ
ԶԼՄ-ՆԵՐԻ ՀՐԱՊԱՐԱԿՈՒՄՆԵՐԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ
• 11-06-2008 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հունիսի 11-ի նիստում ՀՀ տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովը վարույթ է հարուցել «Առավոտ» օրաթերթի եւ www.panorama.am լրատվական կայքի հրապարակումների հիման վրա, համաձայն որոնց, շուկայում ազոտական պարարտանյութը վաճառվում է 9500-15000 դրամով` այն դեպքում, երբ պետությունը սուբսիդիա է տրամադրում այս ապրանքի համար: Համաձայն խոշոր տնտեսվարողների պարզաբանման, որ նրանք տվել են լրագրողներին, իրենք պարարտանյութը վաճառում են 5050, 6200 եւ 6800 դրամով: Ըստ «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին տրամադրած հաղորդագրության, հանձնաժողովը վերջերս էր ուսումնասիրել ազոտական պարարտանյութերի շուկայի կառուցվածքը եւ մայիսի 27-ի որոշմամբ «Դվին Հոլդինգ»-«Ազոտինվեստ» ընկերություններին, որպես անձանց խումբ համարել գերիշխող դիրք ունեցող եւ գրանցել համապատասխան ռեեստում («Դվին Հոլդինգ»-ը շուկայում գործող «Ազոտինվեստ»-ի հիմնադիրներից մեկն է, ինչը, ըստ «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի, նշանակում է, որ այս երկու ընկերությունները անձանց խումբ են համարվում եւ շուկայում հանդես են գալիս որպես մեկ տնտեսվարող սուբյեկտ): «Դվին Հոլդինգ»-«Ազոտինվեստ» անձանց խումբը գրավում է շուկայի 81,2 տոկոսը: Հանձնաժողովը քննարկել է նաեւ «Շեն-Կոնցեռն» ընկերության դիմումը` համակենտրոնացման մասին: «Շեն-Կոնցեռն»-ը դիմել էր Հանձնաժողով` հայտնելով, որ իր բաժնետերերից մեկը իրեն սեփականության իրավունքով պատկանող բաժնեմասը մտադիր է վաճառել ընկերության մյուս երկու խոշոր բաժնետերերին: Համաձայն «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի, ընկերությունը ներկայացրել է երեք խոշոր բաժնետերերի համակենտրոնացման հայտարարագրերը` ակնկալելով ստանալ համաձայնություն նշված գործարքի կատարման վերաբերյալ: Հանձնաժողովը, ուսումնասիրելով ներկայացված փաստաթղթերը, եկել է եզրակացության, որ նշված գործարքը (ձեռքերումը) կատարվում է մեկ ընկերության շրջանակներում, ինչը ազդեցություն չի ունենա մրցակցային դաշտի վրա եւ որոշմամբ վարույթը դադարեցրել է:

COMMISSION ON PROTECTION OF ECONOMIC COMPETITION INITIATES<br /> PROCEEDING BASED ON MASS MEDIA PUBLICATIONS<br />
COMMISSION ON PROTECTION OF ECONOMIC COMPETITION INITIATES
PROCEEDING BASED ON MASS MEDIA PUBLICATIONS
• 11-06-2008 18:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JUNE 11, NOYAN TAPAN. At the June 11 sitting, the RA State Commission on Protection of Economic Competition initiated a proceeding based on the publications in Aravot daily and www.panorama.am, according to which nitrogen fertilizer is sold for 9,500-15,00 drams in the market, whereas the state gives a subsidy for this commodity. Some big economic entities explained to reporters that they sell fertilizer for 5,050, 6,200 and 6,800 drams. According to a press release submitted to NT, the commission recently examined the structure of the nitrogen fertilizer market and by the May 27 decision, it considered Dvin Holding-Azotinvest companies as a group of persons with a dominating position and put them on the respective register (Dvin Holding is one of the founders of Azotinvest operating in the given market, which, under the RA Law on Protection of Economic Competition, means that these two companies are to be considered as a group of persons and they operate as one economic entity in the market). Dvin Holding-Azotinvest group of persons occupies 81.2% of the market. The Commission also discussed Shen-Concern company's application about decentralization. Shen-Concern informed the Commission that one of its shareholders intends to sell its stake to two other big shareholders. In accordance with the RA Law on Protection of Economic Competition, the company presented the decentralization declarations of its three big shareholders in anticipation of receiving permission for concluding this deal. Having examined the presented documents, the Commission came to the conclusion that the given deal is made within a company, so it will not affect the competition field. It was decided to end the proceeding.