24-01-2026 16:54:32 | ԱՄՆ | Քաղաքական
Հայ Առաքելական Եկեղեցու ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Հովնան Տերտերյանն անցյալ շաբաթ հրապարակեց խիստ վիճահարույց հայտարարություն, որը մեծ աղմուկ բարձրացրեց՝ խորացնելով Նիկոլ Փաշինյանի և Հայ Առաքելական Եկեղեցու միջև առկա լարված հարաբերությունները։
Վերջերս արքեպիսկոպոս Տերտերյանը նաև համատեղ հայտարարություն էր ստորագրել ինն այլախոհ այլ բարձրաստիճան հոգևորականների և Փաշինյանի հետ՝ կոչ անելով Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին հրաժարական տալ՝ Եկեղեցու բարեփոխման պատրվակով: Անհեթեթ է հավատալ, որ այս ապստամբ հոգևորականներն ի զորու են բարեփոխել Եկեղեցին, քանի որ նրանցից ոմանք ծանր անբարոյական և քրեական արարքներ են կատարել: Ազգային անվտանգության ծառայությունը շանտաժի է ենթարկել նրանց՝ սպառնալով հրապարակել նրանց հանցագործություններն ու ապօրինի գործերը, ինչի հետևանքով նրանք հարկադրված են եղել միանալ Փաշինյանի հակաեկեղեցական արշավին:
Վեց ամիս շարունակ Կաթողիկոսի հրաժարականը պարտադրելու անհաջող արշավից հետո, վարչապետը փոխել է մարտավարությունը՝ ճնշում գործադրելով մի խումբ հոգևորականների վրա, որպեսզի Կաթողիկոսին պաշտոնանկ անելու գործում նրանք միանան իրեն, այդպիսով պառակտում առաջացնելով Եկեղեցու ներսում։
Կան մի քանի լուրջ խնդիրներ այն քայլերում, որոնք փորձում են իրականացնել Փաշինյանը և դժգոհ հոգևորականները.
1) Վարչապետը խախտում է Սահմանադրությամբ ամրագրված Եկեղեցու և պետության բաժանման սկզբունքը՝ միջամտելով Եկեղեցու ներքին գործերին։
2) Վերջին կիրակի օրերին Փաշինյանն աջակցել է կարգալույծ արված որոշ «հոգևորականների»՝ մասնակցելով նրանց կողմից Հայաստանի մի քանի եկեղեցիներում մատուցված չարտոնված Պատարագներին:
3) Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ եպիսկոպոս Գևորգ Սարոյանը դատական հայց է ներկայացրել Կաթողիկոսի դեմ՝ իրեն փոխարինելու համար։ Դատավորը, Փաշինյանի հրամանով, վերականգնել է առաջնորդին՝ այդպիսով խախտելով Հայաստանի Սահմանադրությունը և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) դրույթները։ Հայ առաքելական եկեղեցին պետք է ՄԻԵԴ բողոք ներկայացնի Հայաստանի կառավարության դեմ՝ Եվրոպական դատարանի այն դրույթները խախտելու համար, որոնք արգելում են պետությանը միջամտել Եկեղեցու ներքին որոշումներին։
Արքեպիսկոպոս Տերտերյանն անցած շաբաթ իր հայտարարության մեջ թվարկել է Կաթողիկոսին դեմ լինելու 11 պատճառ։ Ահա իմ հակափաստարկները․
Հիսուս Քրիստոսն ասել է. «Թող առաջինը քարը նետի նա՛, ով անմեղ է» (Հովհաննես 8։7): Հիսուսը նաև ասել է. «Կեղծավոր, նախ քո աչքից գերանը հանի՛ր և ապա կտեսնես, թե ինչպես եղբորդ աչքից շյուղը հանես» (Մատթեոս 7։5): Այս աշխարհում ոչ ոք կատարյալ չէ, ներառյալ Կաթողիկոսը, բայց նրանք, ովքեր քննադատում են նրան, պետք է մաքուր ձեռքեր ունենան և, ամենից առաջ, ճշմարտությունն ասեն:
Արքեպիսկոպոս Տերտերյանը Կաթողիկոսին մեղադրում է հետևյալում.
1․ Պարտակել է Արշակ արքեպիսկոպոսի ենթադրյալ անպարկեշտ արարքը․ նա հերքել է այս անհիմն մեղադրանքը: Նրան անարդարացիորեն ձերբակալել և բանտարկել են: Բարոյական անպարկեշտության մեղադրանքը, նույնիսկ եթե ճիշտ է, հանցանք չէ, որի համար անձը կարող է օրինականորեն հետապնդվել կառավարության կողմից:
2. Հորդորել է կարգալույծ վանականին և նրա մորը՝ մասնակցել կառավարության դեմ բողոքի ցույցին։ Սա բացարձակ սուտ է։
3. Չի արձագանքել կուսակրոնության երդումը խախտելու վերաբերյալ մեղադրանքներին։ Բամբասանքներն ապացուցված փաստեր չեն, իսկ լուրերը չհերքելը մեղավորության ապացույց չէ։ Արևմտյան թեմի առաջնորդի շուրջ ևս բամբասանքներ են շրջանառվում, սակայն նա դրանցից որևէ մեկը չի հերքել։
4. Լռություն է պահպանել այն բանից հետո, երբ Ազգային անվտանգության ծառայությունը իր եղբորը՝ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոսին, մեղադրել է օտարերկրյա գործակալ լինելու մեջ: Սա ևս մեկ կեղծ մեղադրանք է՝ հիմնված կեղծ փաստաթղթի վրա: Այնուհանդերձ, Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը հերքել է այդ մեղադրանքը:
5. Չի բացահայտել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ֆինանսները: Արքեպիսկոպոս Տերտերյանը պետք է ավելի շատ մտահոգված լինի այն փաստով, որ Արևմտյան թեմը Սուրբ Ղևոնդի տաճարի համալիրը Կալիֆորնիայի Բըրբանքում քաղաքում կառուցել է հանրությունից հավաքագրված տասնյակ միլիոնավոր դոլարներով, սակայն չեմ հիշում, որ տեսած լինեմ հաշվետվություն այն մասին, թե ինչպես են ծախսվել այդ գումարները:
6. Արքեպիսկոպոս Տերտերյանի գլխավորած բարեփոխումների հանձնաժողովի կողմից մշակված եկեղեցական կանոնադրությունները մնացել են թղթի վրա։ Ինչո՞ւ նա այս բոլոր տարիներին չի բողոքել այս անգործությունից, և ինչո՞ւ է իր ձայնը բարձրացնում միայն հիմա՝ վարչապետի կողմից Եկեղեցու դեմ քաղաքական արշավին միանալուց հետո։
7. Միանձնյա գործելաոճը։ Նմանատիպ մեղադրանքներ կան նաև արքեպիսկոպոս Տերտերյանի գերիշխող ղեկավարման ոճի վերաբերյալ։ Օրինակ՝ ոչ ոք չի համարձակվում բարձրաձայնել, երբ նա հոգևորականներին նշանակում է պաշտոնների՝ առանց Թեմական խորհրդի հետ խորհրդակցելու։
8. Եկեղեցու քաղաքականացումը և «պետության խաղաղության օրակարգին» հակադրվելը։ Եկեղեցին չի կարող լուռ մնալ՝ ականատես լինելով Փաշինյանի կործանարար գործողություններին։ Նա չի կարող խաղաղություն հաստատել՝ անվերջ զիջումներ անելով Հայաստանի թշնամիներին։ Եկեղեցին դեմ է ոչ թե պետությանը, այլ գործող իշխանությունների պարտվողական քաղաքականությանը։
9. Իր քննադատներին վարկաբեկելու համար ընդհատակյա լրատվական արշավ է մղում: Արքեպիսկոպոս Տերտերյանը Կաթողիկոսին սխալ կերպով ներկայացնում է որպես հասարակայնության հետ կապերի մասնագետ:
10. Եկեղեցու թուլացումը, «ժողովրդին աղանդների ճիրաններում թողնելը»։ Սա շարունակական խնդիր է Հայաստանի անկախացումից ի վեր։ Սխալ է մեղադրել միայն գործող Կաթողիկոսին։ Արքեպիսկոպոս Տերտերյանը պետք է ավելի շատ մտահոգված լինի Լոս Անջելեսում առկա խնդիրներով, որտեղ լայնորեն տարածված է աղանդավորական գործունեությունը, մարմնավաճառությունը և թմրամոլությունը։
11. «Հակապետական և առճակատման քաղաքականություն» վարելը: Սա 8-րդ կետի կրկնությունն է: Եկեղեցին «հակապետական» չէ: Այն դեմ է այս վարչակազմին, որը կործանում է երկիրը:
Ամփոփելով՝ արքեպիսկոպոս Տերտերյանն անկեղծ չէ Եկեղեցու իր քննադատություններում։ Որպես 36 տարվա առաջնորդ (Կանադա՝ 1990-2003թթ․ և Արևմտյան ԱՄՆ՝ 2003թ-ից մինչ օրս) և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ՝ նա հնազանդորեն ծառայել է Կաթողիկոսին՝ առանց որևէ բողոքի մինչ օրս։
Արքեպիսկոպոս Տերտերյանի բարձրացրած բոլոր հարցերը՝ ճիշտ թե սխալ, պետք է քննարկվեն ներքին կարգով՝ համաձայն Եկեղեցու վաղուց հաստատված ընթացակարգերի: Եկեղեցու կեղտոտ լվացքը հրապարակայնացնելը վնասում է Հայ Առաքելական Եկեղեցուն և օտարացնում հավատացյալներին:
Հայոց Եկեղեցու և հայ ժողովրդի շահերից չի բխում, որ արքեպիսկոպոս Տերտերյանը միանա Փաշինյանի քաղաքական արշավին, որի միակ նպատակը ոչ թե Եկեղեցու բարեփոխումն է, այլ հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո իր վարչապետի պաշտոնի երկարաձգումը։
Շատերը կարծում են, որ արքեպիսկոպոս Տերտերյանի այս անխոհեմ քայլի միակ պատճառն այն է, որ Փաշինյանը նրան խոստացել է դարձնել հաջորդ Կաթողիկոս։
ԱՄՆ-ի Արևմտյան Թեմական խորհուրդը պետք է քննարկի արքեպիսկոպոս Տերտերյանին փոխարինելու հարցը՝ նոր առաջնորդի ընտրություններ անցկացնելով։
Ժամանակն է, որ Հայոց Եկեղեցին կարգալույծ անի Տերտերյանին և մյուս բոլոր հոգևորականներին, որոնք խախտել են իրենց կրոնական երդումները և միացել վարչապետ Փաշինյանին, որը պատրաստ է զոհաբերել Եկեղեցու և պետության շահերը՝ հանուն իր սեփական քաղաքական նկրտումների։

• 24-01-2026 16:54:32   | США  |  Политика
На прошлой неделе архиепископ Овнан Дердерян, предстоятель Западной епархии Армянской церкви в США, выступил с крайне спорным заявлением, которое лишь усугубило и без того напряжённые отношения между премьер-министром Николом Пашиняном и Армянской Апостольской Церковью.
Недавно архиепископ Дердерян также подписал совместное заявление с девятью другими оппозиционно настроенными высокопоставленными священнослужителями и премьер-министром Пашиняном с требованием отставки Католикоса Всех Армян Гарегина II под прикрытием лозунгов о «реформировании» Церкви. Абсурдно полагать, что эти мятежные клирики способны реформировать Церковь, учитывая, что некоторые из них совершили тяжёлые аморальные и уголовно наказуемые деяния. Служба национальной безопасности шантажировала их угрозами обнародовать их преступления и незаконные связи, тем самым вынудив присоединиться к антиклерикальной кампании Пашиняна.
После шести месяцев безуспешной попытки добиться отставки Католикоса премьер-министр сменил тактику и начал оказывать давление на группу священнослужителей, чтобы с их помощью сместить Католикоса, что привело к расколу внутри Церкви.
В действиях Пашиняна и недовольных клириков имеется ряд серьёзных проблем.
1. Премьер-министр нарушает конституционный принцип отделения Церкви от государства, вмешиваясь во внутренние дела Церкви.
2. В последние воскресные дни Пашинян поддержал некоторых лишённых сана «священнослужителей», присутствуя на несанкционированных богослужениях, которые они проводили в нескольких церквях Армении.
3. Епископ Геворг Сароян, предстоятель Масьяцотнской епархии в Армении, подал судебный иск против Католикоса за его смещение. Судья, действуя по указанию Пашиняна, восстановил его в должности, тем самым нарушив Конституцию Армении и положения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ). Армянская Апостольская Церковь должна подать жалобу в ЕСПЧ против правительства Армении за вмешательство во внутренние церковные решения, что прямо запрещено европейским правом.
В своём заявлении на прошлой неделе архиепископ Дердерян перечислил 11 причин, по которым он выступает против Католикоса. Ниже приведены мои контраргументы.
Иисус Христос сказал: «Кто из вас без греха, пусть первым бросит в неё камень» (Евангелие от Иоанна 8:7). Он также сказал: «Лицемер! вынь прежде бревно из твоего глаза, и тогда увидишь, как вынуть сучок из глаза брата твоего» (Евангелие от Матфея 7:5). В этом мире нет совершенных людей, включая Католикоса, однако те, кто его критикует, должны сами быть безупречны и, прежде всего, говорить правду.
Архиепископ Дердерян обвиняет Католикоса в следующем:
1. В сокрытии предполагаемого непристойного поступка архиепископа Аршака, который отрицает это безосновательное обвинение. Он был незаконно арестован и заключён под стражу. Обвинение в аморальном поведении, даже если бы оно было правдой, не является уголовным преступлением, за которое государство может преследовать человека.
2. В том, что Католикос якобы призывал лишённого сана монаха и его мать участвовать в антиправительственном протесте. Это полностью ложное утверждение.
3. В отсутствии реакции на обвинения в нарушении обета безбрачия. Слухи не являются доказанными фактами, а отсутствие опровержения слуха не означает признание вины. Между тем вокруг предстоятеля Западной епархии также циркулируют слухи, которые он не опровергал.
4. В молчании после того, как Служба национальной безопасности обвинила его брата, архиепископа Езраса, предстоятеля Российской и Ново-Нахичеванской епархии, в том, что он является иностранным агентом. Это очередное ложное обвинение, основанное на поддельном документе, и архиепископ Езрас его опроверг.
5. В отсутствии прозрачности финансов Первопрестольного Святого Эчмиадзина. Архиепископу Дердеряну следовало бы больше беспокоиться о том, что Западная епархия построила комплекс кафедрального собора Святого Леона в Бёрбанке (Калифорния) за десятки миллионов долларов, собранных у общественности, при этом отчётов о расходовании этих средств представлено не было.
6. В откладывании пересмотренных церковных уставов, подготовленных реформаторским комитетом под руководством архиепископа Дердеряна. Почему он не выражал недовольства этим на протяжении всех этих лет и заговорил об этом лишь сейчас, после присоединения к политической кампании премьер-министра против Церкви?
7. В единоличном управлении. Подобные обвинения выдвигаются и в адрес самого архиепископа Дердеряна за его авторитарный стиль руководства — например, когда он назначает священнослужителей без консультаций с Епархиальным советом.
8. В политизации Церкви и противодействии «мирной повестке государства». Церковь не может молчать, наблюдая разрушительные действия Пашиняна. Невозможно достичь мира, бесконечно идя на уступки врагам Армении. Церковь не выступает против государства, она выступает против пораженческой политики нынешних властей.
9. В ведении подпольной медиакампании по дискредитации своих критиков. Архиепископ Дердерян ошибочно изображает Католикоса специалистом по связям с общественностью.
10. В ослаблении Церкви и «оставлении народа в когтях сект». Эта проблема существует с момента обретения Арменией независимости, и несправедливо возлагать всю ответственность на нынешнего Католикоса. Архиепископу Дердеряну следовало бы больше внимания уделить проблемам собственной епархии, где широко распространены сектантство, проституция и наркомания.
11. В проведении «антигосударственной конфронтационной политики». Это повторение пункта 8. Церковь не является антигосударственной — она выступает против режима, разрушающего страну.
В заключение следует отметить, что критика архиепископа Дердеряна в адрес Церкви носит неискренний характер. На протяжении 36 лет своего служения в качестве предстоятеля (Канада: 1990–2003; Запад США: с 2003 года по настоящее время) и члена Верховного духовного совета он безропотно служил Католикосу, не высказывая ни единого возражения.
Все вопросы, поднятые архиепископом Дердеряном — независимо от их обоснованности — должны обсуждаться внутри Церкви в соответствии с её многолетними установленными процедурами. Вынесение «грязного белья» на публику наносит вред Армянской апостольской церкви и отталкивает верующих.
Ни интересам Армянской церкви, ни интересам армянского народа не отвечает участие архиепископа Дердеряна в политической кампании Пашиняна, единственной целью которой является не реформирование Церкви, а сохранение им кресла премьер-министра после июньских парламентских выборов.
Многие считают, что единственной причиной, по которой архиепископ Дердерян пошёл на столь необдуманный шаг, является обещание Пашиняна сделать его следующим Католикосом.
Епархиальный совет Западной епархии США должен рассмотреть вопрос о замене архиепископа Дердеряна путём проведения выборов нового предстоятеля.
Настало время Армянской Церкви лишить сана Дердеряна и всех других священнослужителей, которые нарушили свои духовные обеты и присоединились к премьер-министру Пашиняну, готовому пожертвовать интересами Церкви и государства ради собственных политических амбиций.