• 09-02-2026 11:30:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում տարբեր վարձկան գրողներ տասնյակ հոդվածներ են գրել՝ քննադատելով հայկական սփյուռքի կոշտ դիրքորոշումն Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ։ Այդ «գրողներից» շատերը շռայլորեն վարձատրվում են Ադրբեջանի կողմից։ Հոդվածների մեծ մասը հրապարակվել է տարբեր իսրայելական թերթերում։ Ցավոք, ես չեմ կարող պատասխանել դրանցից յուրաքանչյուրին, հակառակ դեպքում ամեն շաբաթ ստիպված եմ լինելու գրել միայն այդ թեմաների շուրջ։
Բացառության կարգով՝ ես որոշեցի պատասխանել Թուգչե Թեջիմերի կողմից թուրքերենով գրված «Սփյուռքի և Հայաստանի կառավարության հակասական շահերը․ ANCA-ի օրինակը» վերնագրով հոդվածին, որը տեղադրված է Անկարայի համալսարանի «Եվրասիական ուսումնասիրությունների կենտրոնի» կայքում։ Պատճառն այն է, որ ի տարբերություն մյուս հակահայ «գրողների», որոնք լի են թույնով, նա չի օգտագործել վիրավորական լեզու։
Թեջիմերը Հայագիտական կենտրոնի գլխավոր խմբագիրն է։ Հետաքրքիր է, որ իր LinkedIn էջում նա նշում է, որ «մասնագիտական մակարդակով տիրապետում է» հայերենին, իսկ տարրական մակարդակով՝ «ռուսերենին և անգլերենին»։ Նա պատմության դոկտորական աստիճան է ստացել Ստամբուլի համալսարանում, իսկ «Հայոց լեզու և մշակույթ» մասնագիտությամբ կրթություն՝ Անկարայի համալսարանում։
Վերջին տարիներին թուրքական համալսարանները Հայաստանից դասախոսներ են հրավիրում՝ թուրք ուսանողներին հայերեն սովորեցնելու համար։ Կարծում եմ կռահում եք, թե ինչու։
Թեջիմերն իր հոդվածն սկսում է հետևյալ հայտարարությամբ․ «ANCA-ն (Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբ) արդեն երկար տարիներ գործում է որպես ամենաազդեցիկ լոբբիստական կազմակերպություններից մեկը, որը հայտարարում է, թե պաշտպանում է հայկական սփյուռքի և անուղղակիորեն նաև Հայաստանի շահերը Միացյալ Նահանգներում»։ Այնուհետև նա ներկայացնում է իր հիմնական թեզը․ «Սակայն, սփյուռքի վրա հիմնված շահագրգիռ խմբերի, ինչպիսին է ANCA-ն, հաճախ հանդիպող կառուցվածքային խնդիրներից մեկը սփյուռքի կազմակերպությունների նյութական և քաղաքական առաջնահերթությունների և Հայրենիք-պետության քաղաքական գծի և այն երկրի [Միացյալ Նահանգներ] ռազմավարական շահերի միջև անհամատեղելիությունն է, որի քաղաքացիներն են նրանք։ ANCA-ի օրինակը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս այս երկընտրանքի հետևանքով առաջացած լարվածությունը»։
Ես կփորձեմ ցույց տալ, որ սա կեղծ փաստարկ է: Ինքս համանման մեկնաբանությունների թիրախ եմ դարձել Փաշինյանի որոշ հայ կողմնակիցների կողմից, որոնք համաձայն չեն վարչապետի հասցեին իմ քննադատությունների հետ: Հակափաստարկներ ներկայացնելու փոխարեն, Փաշինյանի պաշտպաններն անհիմն անձնական հարձակումներ են անում՝ իմ քննադատություններին պատասխանելու փոխարեն:
Նրանք ինձ կեղծ մեղադրանքներ են ներկայացնում հետևյալի վերաբերյալ՝
1․ աջակցել եմ Հայաստանի նախկին ղեկավարներին,
2․ ռուսամետ եմ կամ վարձատրվում եմ ՊԱԿ-ից,
3․ իրավունք չունեմ քննադատելու կառավարությանը, քանի որ Հայաստանում չեմ ապրում։
Բնականաբար, դրանք բոլորը կեղծ փաստարկներ են։
1) Ես եղել եմ բոլոր ղեկավարների՝ թե՛ անցյալի, թե՛ ներկայի խիստ քննադատը։ Ավելի կարևոր է, որ իմ քննադատությունները ես արտահայտել եմ բացահայտ ու համարձակորեն՝ նրանց երեսին, նախագահական պալատում նստած, և ոչ թե թաքնվելով համակարգչի ստեղնաշարի հետևում, ինչպես անում են ոմանք։ Իմ քննադատների մեծ մասը երբեք չէր համարձակվում խոսք ասել այն ժամանակ, երբ այդ ղեկավարները իշխանության գլուխ էին, քանի որ վախենում էին կորցնել իրենց աշխատանքը կամ բախվել ավելի ծանր հետևանքների։
2) Ակնհայտ է, որ ես ո՛չ ռուսամետ եմ, ո՛չ էլ ՊԱԿ-ի գործակալ։ Նման ամոթալի բաներ ասողները ենթադրում են, որ միայն ՊԱԿ-ի գործակալներն են հակափաշինյանական։ Կա մի հայկական ասացվածք, որը լիովին նկարագրում է այս իրավիճակը. «Հայհոյանքը՝ փաստի սով է»։
3) Նրանց, որոնք ասում են, թե ես իրավունք չունեմ որևէ քննադատական խոսք ասել Փաշինյանի մասին, քանի որ ապրում եմ Սփյուռքում, պատասխանում եմ․
ա) Դուք փորձում եք լռեցնել Փաշինյանի հասցեին իմ քննադատությունը ոչ թե այն պատճառով, որ ես սփյուռքում եմ ապրում, այլ որովհետև ձեզ դուր չի գալիս իմ ասածը։ Եթե ես պաշտպանեի Փաշինյանին, դուք երբեք չէիք ասի, որ ես իրավունք չունեմ արտահայտելու իմ կարծիքը։
բ) Հայաստանը համայն հայության Հայրենիքն է։ Ոչ ոք իրավունք չունի մեկ այլ հայի ասել, որ չխոսի Հայրենիքի մասին, անկախ նրանից, թե նա որտեղ է ապրում։
գ) Որպես մարդ և որպես լրագրող, ես իրավունք ունեմ ազատորեն արտահայտվելու։ Ոչ ոք չի կարող լռեցնել ինձ միայն այն պատճառով, որ համաձայն չէ ինձ հետ։
դ) Ինչո՞ւ է ընդունված մեկնաբանել աշխարհի տարբեր երկրներում տեղի ունեցող իրադարձությունները, սակայն երբ խոսքը գնում է մեր Հայրենիքի՝ Հայաստանի մասին, մեզ ստիպում են լռել։
ե) Ես երկքաղաքացի եմ՝ ունեմ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների քաղաքացիություն, ուստի, լիարժեք իրավունք ունեմ արտահայտվելու այն երկրի իրադարձությունների մասին, որի քաղաքացին եմ։
զ) Նրանց, որոնք ասում են, թե Հայաստանի կառավարությանը քննադատելը հայրենասիրություն չէ, իմ պատասխանը հետևյալն է՝ ընդհակառակը, երբ տեսնում ես, որ Հայրենիքդ կործանման եզրին է՝ լռելը, ճիշտն ասած, հայրենասիրություն չէ։
է) Փաշինյանի կողմնակիցների մեծ մասը չի կարողանում տարբերակել Փաշինյանի կառավարության քննադատությունը Հայաստան պետության քննադատությունից։
Վերադառնալով թուրք գիտնական Թեջիմերի հոդվածին՝ նա սխալվում է, երբ պնդում է, որ ANCA-ն չպետք է քննադատի ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ էլ ԱՄՆ կառավարություններին։ Եթե տեսնում ես, որ քո Հայրենիքը սխալ ուղղությամբ է շարժվում, մի՞թե, ըստ նրա, ճիշտ է աչք փակել և անտեսել տեղի ունեցողը։
Ինչպե՞ս կարող է ANCA-ն չարձագանքել՝ ականատես լինելով այն ամենին, ինչ տեղի է ունեում Հայաստանում։ Քանի որ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարը վարում է այնպիսի քաղաքականություն, որը չի բխում երկրի շահերից, պե՞տք է արդյոք մենք բոլորս կուրորեն հետևենք և գովաբանենք այդ քաղաքականությունը, թե՞ պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի փրկենք ազգը։
Ակնհայտ է, որ կառավարության քաղաքականությանը հակադրվողները բախվում են ծանր հետևանքների՝ աշխատանքից զրկվելուց մինչև հանրային պարսավանք ու անհայրենասիրության մեղադրանքներ, իսկ որոշ դեպքերում՝ նաև ձերբակալություն ու բանտարկություն։ Բայց սա այն գինն է, որը պետք է վճարել սխալ քաղաքականությունը շտկելու համար։
Տարօրինակ է, որ Թեջիմերը սխալ է համարում՝ ANCA-ի կողմից Իսրայելին քննադատելը Ադրբեջանին զինելու համար, քանի որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Իսրայելին: Սակայն հենց Թեջիմերն անում է այն, ինչի համար մեղադրում է ANCA-ին: Քանի որ նախագահ Էրդողանը խիստ քննադատում է Իսրայելին, նա պետք է հետևի իր իսկ խորհրդին և չհակասի իր կառավարության քաղաքականությանը:

• 09-02-2026 11:30:52   | Армения  |  Политика
В течение последних нескольких лет различные наёмные авторы опубликовали десятки комментариев, критикующих жёсткую позицию армянской диаспоры в отношении Азербайджана и Турции. Многие из этих «писателей» щедро оплачиваются Азербайджаном. Большинство подобных материалов появлялось в различных израильских изданиях. К сожалению, я не могу отвечать на каждый из них — в противном случае мне пришлось бы писать только об этом из недели в неделю.
Сделав исключение, я решил откликнуться на статью, написанную на турецком языке Тугче Течимер и озаглавленную «Конфликт интересов диаспоры и армянского правительства: пример ANCA», опубликованную на сайте «Центра евразийских исследований» Анкарского университета. Причина, по которой я решил ответить именно ей, заключается в том, что, в отличие от других антиармянских «авторов», изобилующих ядовитой риторикой, она не прибегала к оскорблениям.
Течимер является главным редактором Центра армянских исследований. Любопытно, что на своей странице в LinkedIn она указывает «профессиональное владение» армянским языком, «начальный уровень» русского языка и «английский язык». Она получила степень доктора исторических наук в Стамбульском университете, а также диплом по специальности «армянский язык и культура» в Анкарском университете. В последние годы турецкие университеты приглашают преподавателей из Армении для обучения турецких студентов армянскому языку. Можно догадаться, с какой целью.
Течимер начинает свою статью следующим утверждением: «ANCA (Армянский национальный комитет Америки) на протяжении многих лет действует как одна из самых влиятельных лоббистских организаций, заявляющих о защите интересов армянской диаспоры и, косвенно, Армении в Соединённых Штатах». Далее она формулирует свой основной тезис: «Однако одной из структурных проблем, с которыми часто сталкиваются диаспоральные группы интересов, такие как ANCA, является несовместимость материальных и политических приоритетов диаспорных организаций с политической линией государства-родины и стратегическими интересами страны [Соединённых Штатов], гражданами которой они являются. Пример ANCA вновь демонстрирует напряжённость, вызванную этой дилеммой».
Я постараюсь показать, что данный аргумент является ложным. Я сам становился объектом аналогичных нападок со стороны некоторых про-пашиняновских армян, не согласных с моей критикой премьер-министра. Вместо того чтобы приводить контраргументы, защитники Пашиняна прибегают к беспочвенным личным нападкам, не пытаясь ответить по существу на мои доводы.
Меня ложно обвиняют в следующем:
в поддержке бывших руководителей Армении;
в пророссийской позиции или получении денег от КГБ;
в отсутствии права критиковать правительство, поскольку я не проживаю в Армении.
Разумеется, все эти обвинения являются ложными.
1. Я был последовательным критиком всех лидеров — как прошлых, так и нынешних. Более того, я открыто высказывал свою критику им в лицо, находясь в президентском дворце, а не скрываясь, как некоторые, за компьютерной клавиатурой. Большинство моих нынешних критиков не осмеливались и рта раскрыть, когда эти лидеры находились у власти, опасаясь потерять работу или столкнуться с ещё более серьёзными последствиями.
2. Очевидно, что я не являюсь ни пророссийским деятелем, ни агентом КГБ. Те, кто утверждает подобное, фактически намекают, что все противники Пашиняна — это агенты КГБ. В армянском языке есть пословица, точно описывающая такую ситуацию: «Ругательства свидетельствуют об отсутствии доказательств».
3. Тем, кто утверждает, что я не имею права критиковать Пашиняна, поскольку живу в диаспоре, я отвечаю следующее:
a) Вы пытаетесь заставить меня замолчать не потому, что я живу в диаспоре, а потому, что вам не нравится то, что я говорю. Если бы я защищал Пашиняна, вы никогда не заявили бы, что у меня нет права высказывать своё мнение.
b) Армения является родиной всех армян мира. Никто не имеет права запрещать другому армянину говорить о родине, независимо от того, где он проживает.
c) Как человек и как журналист, я имею право на свободу выражения мнений. Никто не может заставить меня замолчать лишь потому, что не согласен со мной.
d) Почему допустимо комментировать события, происходящие во множестве других стран, но когда речь заходит об Армении — нашей родине — нас призывают хранить молчание?
e) Я являюсь гражданином Армении и Соединённых Штатов; следовательно, я имею полное право комментировать процессы, происходящие в стране, гражданином которой я являюсь.
f) Тем, кто утверждает, что критика армянского правительства является непатриотичной, я отвечаю: напротив, когда вы видите, что ваша родина находится на грани краха, молчание и есть проявление непатриотизма.
g) Большинство сторонников Пашиняна не способны отличить критику правительства Пашиняна от критики государства Армения.
Возвращаясь к статье турецкого исследователя Течимер, следует отметить, что она ошибается, утверждая, будто ANCA не должна критиковать ни армянское, ни американское правительства. Если человек видит, что родина движется по ошибочному пути, неужели она предлагает закрыть глаза и игнорировать происходящее?
Как ANCA может не реагировать, наблюдая за тем, что происходит в Армении? Если нынешний руководитель страны проводит политику, не отвечающую национальным интересам, должны ли мы слепо следовать ей и восхвалять её, или же обязаны сделать всё возможное, чтобы спасти нацию?
Понятно, что те, кто бросает вызов политике властей, сталкиваются с последствиями — потерей работы, общественным порицанием, обвинениями в непатриотизме и даже арестами и тюремным заключением. Однако это цена, которую приходится платить за исправление ошибочного курса страны.
Иронично, что Течимер считает неправильным, когда ANCA критикует Израиль за поставки оружия Азербайджану, ссылаясь на то, что США поддерживают Израиль. При этом сама Течимер поступает именно так, как критикует ANCA. Поскольку президент Эрдоган резко критикует Израиль, ей следовало бы следовать собственной логике и не идти вразрез с политикой своего правительства.