14-02-2026 17:17:24 | Հայաստան | Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
2023 թվականի վերջին Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի կայքում հրապարակվեց «Մաթեմատիկոս Գրիգոր Բարսեղյանի ակնառու նվաճումները» վերնագրով հոդվածը: Մի փոքր անց գերմանացի ականավոր գիտնական, Բեռլինի մաթեմատիկական ընկերության նախկին նախագահ և ISAAC միջազգային մաթեմատիկական ընկերության նախագահ Հայնրիխ Բեգերը գրեց.
«Պրոֆեսոր Բարսեղյանը մեր ժամանակների ականավոր հայ գիտնական է: Նրան կտեսնենք նույն շարքում, ինչպես Ս.Ն. Մերգելյանը՝ ժամանակակից մոտարկման տեսության հիմնադիրը»:
Մենք՝ տարբեր մասնագիտությունների գիտնականներ, ընկերների մի խումբ, ցանկանում ենք գնահատել Գրիգոր Բարսեղյանի ներդրումը հասարակական կյանքում. նա մոտ 200 հոդվածի հեղինակ է, որոնք նվիրված են գիտության ճիշտ կառավարմանը և ազգային կառավարման շատ այլ ասպեկտների:
Շնորհավորում ենք մեր սիրելի ընկերոջը 75-ամյակի կապակցությամբ և մաղթում ենք նրան շարունակական հաջողություններ՝ ինչպես գիտությանը ծառայելու, այնպես էլ արդար Հայաստան կառուցելու գործում:
Հովիկ Մաթևոսյան (մաթեմատիկոս, Ֆրանսիա, Ռուսաստան), Ագավարտ Խաչատրյան (մաթեմատիկոս, ԳԱԱ), Խաչատուր Խաչատրյան (մաթեմատիկոս, ԳԱԱ), Սամվել Գեւորգյան (ֆիզիկոս, ԵՊՀ), Տրունի Կարո (ֆիզիկոս, ԵՊՀ), Վլադիմիր Գասպարյան (ֆիզիկոս, Իսպանիա, ԱՄՆ), Ալեքսանդր Խաչունց (կենսաբան, ԳԱԱ), Տիգրան Հարությունյան (փիլիսոփա, Նոյյան Տապան), Հրազդան Մադոյան (բանասեր, ԳԱԱ), Վիկտոր Վուխրեր (ռազմական քիմիկոս),
Ստորև բերված են Ակադեմիայում հրապարակված հոդվածից հատվածներ։
Մաթեմատիկոս Գրիգոր Բարսեղյանի ակնառու նվաճումները
... Կամայական կորերի վերաբերյալ վերջին արդյունքը հայտնվել է 1870-ական թվականներին (Կրոֆտոնի բանաձևը). կամայական անալիտիկ ֆունկցիաների վերաբերյալ հիմնարար արդյունքները ստացվել են 19-րդ դարի մեծ մաթեմատիկոս Օ. Կոշիի դասական աշխատություններում, իսկ վերջինը ստացել է Լ. Ահլֆորսը (Ֆիլդսի մեդալի առաջին դափնեկիրը) 1935 թվականին։ Այս արդյունքները ստացվել են հիմնականում «հին» Եվրոպայում. նմանատիպ արդյունքներ հասանելի չեն եղել Միացյալ Նահանգներում, Ռուսաստանում կամ Չինաստանում։
Հետևաբար, շատ հետաքրքիր և նշանակալից է, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում Մաթեմատիկայի ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող Գրիգոր Բարսեղյանը Հայաստանում ստացել է նմանատիպ ընդհանրության ավելի քան 20 մաթեմատիկական արդյունք։ Գ. Բարսեղյանի հիմնական մասնագիտացման ոլորտը անալիտիկ ֆունկցիաների տեսությունն է, որտեղ նա հայտնաբերել է 15 նոր օրինաչափություններ կամայական անալիտիկ ֆունկցիաների վերաբերյալ կամայական տիրույթում, որոնք լրացնում են Կոշիի և Ահլֆորի կողմից ստացված նմանատիպ ընդհանրության արդյունքները։ ...
Միջազգային մաթեմատիկական հանրությունը բարձր է գնահատել Գ. Բարսեղյանի աշխատանքը։ Նրա աշխատանքի երեք ոլորտներ գիտական գրականության մեջ մեջբերվել են որպես նոր տեսություններ։ Ահա, թե ինչ է գրել Վերլուծության և կիրառությունների միջազգային ընկերության (ISAAC) նախկին նախագահ Հենրիխ Բեգեյերը Բարսեղյանի գրքի մասին (Barsegian, G., Gamma-lines: on the Geometry of Real and Complex Functions, Taylor and Francis, London, New York, 2002) անգլերեն լեզվով Math.Sci.Net (MathSciNet, review MR2002433 (2005f:30001)): Մենք մեջբերում ենք բնօրինակ լեզվով.
«... այստեղ ներկայացված գամմա գծերի տեսությունը դասական արժեքի բաշխման տեսության ընդհանրացում է...
... Գամմա գծերի տեսության էական տարրը շոշափող վարիացիայի սկզբունքն է....
... Գամմա գծերի այս տեսությունը երկրաչափական նկատառումների գեղեցիկ կիրառություն է բարդ վերլուծության մեջ, որը ընդհանրացնում և լրացնում է մերոմորֆ ֆունկցիաների համար դասական արժեքի բաշխման տեսությունը: Այն կհանգեցնի բարդ վերլուծության հետագա ըմբռնումների: Սակայն, կարծես, այն կիրառելի է շատ ավելի լայն ֆունկցիաների դասերի, նույնիսկ իրական արժեք ունեցող ֆունկցիաների համար, և, հետևաբար, այն նաև հետաքրքրություն կներկայացնի կիրառական մաթեմատիկոսների համար»:
Նաև արժե նշել Եվրոպական գիտական խորհրդի գնահատականը՝Գ. Բարսեղյանին 2013 թվականին Մարի Կյուրիի մրցանակ շնորհելիս: Խորհուրդը նրա աշխատանքը նշել է որպես դասական տեսություն.
"The application of a (rather classical, for today) theory developed by the applicant to new areas will probably lead to new results."
«Դիմորդի կողմից մշակված (բավականին դասական, այսօրվա համար) տեսության կիրառումը նոր ոլորտներում, հավանաբար, կհանգեցնի նոր արդյունքների»:
Արմենակ Բաբայան (Երևան, Հայկական ազգային կիրառական գիտությունների համալսարան)
Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
Հենրիխ Բեգեհեր (Բեռլին, Ազատ համալսարան)
Դոկտոր, պրոֆեսոր, Բեռլինի մաթեմատիկական ընկերության նախկին նախագահ,
(ISAAC միջազգային ընկերության նախկին նախագահ)
Լևոն Բեկլարյան (Մոսկվա, Տնտեսագիտության և մաթեմատիկայի կենտրոնական ինստիտուտ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիա), Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս
Լե Դունգ Տրանգ (Փարիզ, Տրիեստ)
Դոկտոր, պրոֆեսոր, Իտալիայում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային գիտական կենտրոնի (ICTP, Տրիեստ) մաթեմատիկայի բաժնի նախկին տնօրեն
Յուրի Մովսեսյան (Երևան, ԵԵՊ)
Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայկական մաթեմատիկական ընկերության նախագահ
Դավիթ Նատրոշվիլի, (Թբիլիսի, ՎՏՈՒ)
Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Վրաստանի մաթեմատիկական ընկերության նախագահ
Արմեն Սերգեև (Մոսկվա, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Ստեկլովի անվան մաթեմատիկայի ինստիտուտ), Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ

В конце 2023 года в сайте Академии Наук Армении вышла статья, озаглавленная “Выдающиеся достижения математика Григория Барсегяна”. Чуть позже, выдающийся немецкий ученый Генрих Бегеер (HeinrichBegehr), бывший президентом Берлинского Математического общества и президентом международного математического общества «ISAAC» написал:
«Профессор Барсегян — выдающийся армянский учёный нашего времени. Его имя будет увековечено рядом с именем С.Н. Мергеляна, основателя современной теории приближения в комплексном анализе».
(Это перевод с английского оригинала, переведенный электронным переводчиком. В оригинале: Professor Barsegian is an eminent Armenian scientist of our time. He will be seen in one line with S.N. Mergelyan, the founder of modern approximation theory in complex analysis.)
Мы, группа друзей, ученых различных специальностей, хотим отметить вклад Григора Барсегяна в общественной жизни: он автор около 200 статей, посвященных правильному управлению наукой и многих других аспектов управления страной.
Поздравляем нашего дорогого друга с 75-летием и желаем дальнейших достижений как в служении науке, так и в построении справедливой Армении.
Овик Матевосян (математик, Франция, Россия), Агаварт Хачатрян (математик, НАН), Хачатур Хачатрян (математик, НАН), Самвел Геворкян (физик, ЕГУ), Каро Труни (физик, ЕГУ), Владимир Гаспарян (физик, Испания, США), Александр Хачунц (биолог, НАН), Тигран Арутюнян (философ, Ноян Tапан), , Раздан Мадоян (филилог, НАН),Виктор Вухрер (химик, военный).
Ниже приводится выдержки из статьи, опубликованной в Академии.
Выдающиеся достижения математика Григория Барсегяна
… Последний результат о произвольных кривых появился где-то в 70-х годах девятнадцатого века (формула Крофтона); основные результаты о произвольных аналитических функциях были получены в классических работах великого математика 19-го века О. Коши, а последний был получен Л. Альфорсом (первый лауреат премии Филдса) в 1935 году. Эти результаты были получены в основном в “старой” Европе, ни в США, ни в Россия, ни в Китае подобных результатов не было.
Поэтому очень интересно и значимо, что в Армении в последние десятилетия главный научный сотрудник института математики Григор Барсегян получил более 20-и математических результатов подобной общности.
Основная тематика Г. Барсегяна – теория аналитических функций, в которой он обнаружил 15 новых закономерностей о произвольных аналитических функциях в произвольной области, которые дополняют результаты подобной общности, полученные Коши и Альфорсом. …
Международная математическая общественность высоко оценила работы Г. Барсегяна. Три направления его работ котировались в научной литературе как новые теории. Вот что пишет о книге Барсегяна (Barsegian G., Gamma-lines: on the Geometry of Real and Complex Functions, Taylor and Francis, London, New York, 2002.) бывший президент международного общества Анализа и приложений (ISAAC) Гейнрих Бегеер в англоязычном реферативном журнале Math.Sci.Net, («MathSciNet», review MR2002433 (2005f:30001). Цитируемнаязыкеоригинала:
“.... the theory of Gamma-lines presented here is a generalization of the classical value distribution theory…
... An essential element of the theory of Gamma-lines is the tangent variation principle.…
... This theory of Gamma-lines is a beautiful application of geometrical considerations in complex analysis, generalizing and supplementing the classical value distribution theory for meromorphic functions. It will lead to further insights into complex analysis. But it seems to be applicable to much wider function classes, even to real-valued functions, and thus will be interesting also for applied mathematicians.”
Следует отметить также оценку Европейского Научного Совета, при вручении Г. Барсегяну всеевропейской награды имени Марии Кюри (год 2013). Советотметилегоработыкакклассическуютеорию: