14-02-2026 17:17:24 | Հայաստան | Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
2023 թվականի վերջին Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի կայքում հրապարակվեց «Մաթեմատիկոս Գրիգոր Բարսեղյանի ակնառու նվաճումները» վերնագրով հոդվածը: Մի փոքր անց գերմանացի ականավոր գիտնական, Բեռլինի մաթեմատիկական ընկերության նախկին նախագահ և ISAAC միջազգային մաթեմատիկական ընկերության նախագահ Հայնրիխ Բեգերը գրեց.
«Պրոֆեսոր Բարսեղյանը մեր ժամանակների ականավոր հայ գիտնական է: Նրան կտեսնենք նույն շարքում, ինչպես Ս.Ն. Մերգելյանը՝ ժամանակակից մոտարկման տեսության հիմնադիրը»:
Մենք՝ տարբեր մասնագիտությունների գիտնականներ, ընկերների մի խումբ, ցանկանում ենք գնահատել Գրիգոր Բարսեղյանի ներդրումը հասարակական կյանքում. նա մոտ 200 հոդվածի հեղինակ է, որոնք նվիրված են գիտության ճիշտ կառավարմանը և ազգային կառավարման շատ այլ ասպեկտների:
Շնորհավորում ենք մեր սիրելի ընկերոջը 75-ամյակի կապակցությամբ և մաղթում ենք նրան շարունակական հաջողություններ՝ ինչպես գիտությանը ծառայելու, այնպես էլ արդար Հայաստան կառուցելու գործում:
Հովիկ Մաթևոսյան (մաթեմատիկոս, Ֆրանսիա, Ռուսաստան), Ագավարտ Խաչատրյան (մաթեմատիկոս, ԳԱԱ), Խաչատուր Խաչատրյան (մաթեմատիկոս, ԳԱԱ), Սամվել Գեւորգյան (ֆիզիկոս, ԵՊՀ), Տրունի Կարո (ֆիզիկոս, ԵՊՀ), Վլադիմիր Գասպարյան (ֆիզիկոս, Իսպանիա, ԱՄՆ), Ալեքսանդր Խաչունց (կենսաբան, ԳԱԱ), Տիգրան Հարությունյան (փիլիսոփա, Նոյյան Տապան), Հրազդան Մադոյան (բանասեր, ԳԱԱ), Վիկտոր Վուխրեր (ռազմական քիմիկոս),
Ստորև բերված են Ակադեմիայում հրապարակված հոդվածից հատվածներ։
Մաթեմատիկոս Գրիգոր Բարսեղյանի ակնառու նվաճումները
... Կամայական կորերի վերաբերյալ վերջին արդյունքը հայտնվել է 1870-ական թվականներին (Կրոֆտոնի բանաձևը). կամայական անալիտիկ ֆունկցիաների վերաբերյալ հիմնարար արդյունքները ստացվել են 19-րդ դարի մեծ մաթեմատիկոս Օ. Կոշիի դասական աշխատություններում, իսկ վերջինը ստացել է Լ. Ահլֆորսը (Ֆիլդսի մեդալի առաջին դափնեկիրը) 1935 թվականին։ Այս արդյունքները ստացվել են հիմնականում «հին» Եվրոպայում. նմանատիպ արդյունքներ հասանելի չեն եղել Միացյալ Նահանգներում, Ռուսաստանում կամ Չինաստանում։
Հետևաբար, շատ հետաքրքիր և նշանակալից է, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում Մաթեմատիկայի ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող Գրիգոր Բարսեղյանը Հայաստանում ստացել է նմանատիպ ընդհանրության ավելի քան 20 մաթեմատիկական արդյունք։ Գ. Բարսեղյանի հիմնական մասնագիտացման ոլորտը անալիտիկ ֆունկցիաների տեսությունն է, որտեղ նա հայտնաբերել է 15 նոր օրինաչափություններ կամայական անալիտիկ ֆունկցիաների վերաբերյալ կամայական տիրույթում, որոնք լրացնում են Կոշիի և Ահլֆորի կողմից ստացված նմանատիպ ընդհանրության արդյունքները։ ...
Միջազգային մաթեմատիկական հանրությունը բարձր է գնահատել Գ. Բարսեղյանի աշխատանքը։ Նրա աշխատանքի երեք ոլորտներ գիտական գրականության մեջ մեջբերվել են որպես նոր տեսություններ։ Ահա, թե ինչ է գրել Վերլուծության և կիրառությունների միջազգային ընկերության (ISAAC) նախկին նախագահ Հենրիխ Բեգեյերը Բարսեղյանի գրքի մասին (Barsegian, G., Gamma-lines: on the Geometry of Real and Complex Functions, Taylor and Francis, London, New York, 2002) անգլերեն լեզվով Math.Sci.Net (MathSciNet, review MR2002433 (2005f:30001)): Մենք մեջբերում ենք բնօրինակ լեզվով.
«... այստեղ ներկայացված գամմա գծերի տեսությունը դասական արժեքի բաշխման տեսության ընդհանրացում է...
... Գամմա գծերի տեսության էական տարրը շոշափող վարիացիայի սկզբունքն է....
... Գամմա գծերի այս տեսությունը երկրաչափական նկատառումների գեղեցիկ կիրառություն է բարդ վերլուծության մեջ, որը ընդհանրացնում և լրացնում է մերոմորֆ ֆունկցիաների համար դասական արժեքի բաշխման տեսությունը: Այն կհանգեցնի բարդ վերլուծության հետագա ըմբռնումների: Սակայն, կարծես, այն կիրառելի է շատ ավելի լայն ֆունկցիաների դասերի, նույնիսկ իրական արժեք ունեցող ֆունկցիաների համար, և, հետևաբար, այն նաև հետաքրքրություն կներկայացնի կիրառական մաթեմատիկոսների համար»:
Նաև արժե նշել Եվրոպական գիտական խորհրդի գնահատականը՝Գ. Բարսեղյանին 2013 թվականին Մարի Կյուրիի մրցանակ շնորհելիս: Խորհուրդը նրա աշխատանքը նշել է որպես դասական տեսություն.
"The application of a (rather classical, for today) theory developed by the applicant to new areas will probably lead to new results."
«Դիմորդի կողմից մշակված (բավականին դասական, այսօրվա համար) տեսության կիրառումը նոր ոլորտներում, հավանաբար, կհանգեցնի նոր արդյունքների»:
Արմենակ Բաբայան (Երևան, Հայկական ազգային կիրառական գիտությունների համալսարան)
Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
Հենրիխ Բեգեհեր (Բեռլին, Ազատ համալսարան)
Դոկտոր, պրոֆեսոր, Բեռլինի մաթեմատիկական ընկերության նախկին նախագահ,
(ISAAC միջազգային ընկերության նախկին նախագահ)
Լևոն Բեկլարյան (Մոսկվա, Տնտեսագիտության և մաթեմատիկայի կենտրոնական ինստիտուտ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիա), Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս
Լե Դունգ Տրանգ (Փարիզ, Տրիեստ)
Դոկտոր, պրոֆեսոր, Իտալիայում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային գիտական կենտրոնի (ICTP, Տրիեստ) մաթեմատիկայի բաժնի նախկին տնօրեն
Յուրի Մովսեսյան (Երևան, ԵԵՊ)
Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայկական մաթեմատիկական ընկերության նախագահ
Դավիթ Նատրոշվիլի, (Թբիլիսի, ՎՏՈՒ)
Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Վրաստանի մաթեմատիկական ընկերության նախագահ
Արմեն Սերգեև (Մոսկվա, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Ստեկլովի անվան մաթեմատիկայի ինստիտուտ), Ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ

Congratulations on the 75th birthday of mathematician Grigor Barsegian
At the end of 2023, an article entitled "Outstanding Achievements of Mathematician Grigor Barseghyan" was published on the website of the Armenian Academy of Sciences.
A little later, the distinguished German scientist Heinrich Begehr, former president of the Berlin Mathematical Society and president of the international mathematical society ISAAC, wrote:
" Professor Barsegian is an eminent Armenian scientist of our time. He will be seen in the same line with S.N. Megrelian, the founder of modern approximation theory in complex analysis.”
We, a group of friends, scientists from various disciplines, would like to recognize Grigor Barsegian's contribution to public life: he is the author of nearly 200 articles on the proper management of science and other aspects of national governance.
We congratulate our dear friend on his 75th birthday and wish him continued success in both serving science and building a just Armenia.
Hovik Matevossian(mathematician, France, Russia),Agavart Khachatryan (mathematician, NAS), Khachatur Khachatryan (mathematician, NAS), Samvel Gevorkyan (physicist, ESU), Truni Karo (physicist, ESU), Vladimir Gasparyan (physicist, Spain, USA), Alexander Khachunts (biologist, NAS), Tigran Harutyunyan (philosopher, Noyan Tapan), Razdan Madoyan (philologist, NAS), Viktor Wuchrer (military chemist),
Below are excerpts from an article published in the Academy.
The outstanding achievements of mathematician Grigor Barsegian
... The last result on arbitrary curves appeared sometime in the 1870s (Crofton's formula); the fundamental results on arbitrary analytic functions were obtained in the classic works of the great 19th-century mathematician O. Cauchy, and the last was obtained by L. Ahlfors (the first recipient of the Fields Medal) in 1935. These results were obtained primarily in "old" Europe; similar results were not available in the United States, Russia, or China.
Therefore, it is very interesting and significant that in recent decades, Grigor Barsegian, chief researcher at the Institute of Mathematics, has obtained more than 20 mathematical results of similar generality in Armenia.
G. Barsegian’s main area of ​​expertise is the theory of analytic functions, in which he discovered 15 new regularities on arbitrary analytic functions in an arbitrary domain, which complement the results of similar generality obtained by Cauchy and Ahlfors. ...
The international mathematical community highly valued G. Barsegian's work.Three areas of his work were cited in the scientific literature as new theories. Here's what Heinrich Begeher, former president of the International Society for Analysis and Applications (ISAAC), wrote about Barseghian's book (Barsegian, G., Gamma-lines: on the Geometry of Real and Complex Functions, Taylor and Francis, London, New York, 2002) in the English-language abstract journal Math.Sci.Net (MathSciNet, review MR2002433 (2005f:30001)). We quote in the original language:
"... the theory of Gamma-lines presented here is a generalization of the classical value distribution theory...
... An essential element of the theory of Gamma-lines is the tangent variation principle....
... This theory of Gamma-lines is a beautiful application of geometrical considerations in complex analysis, generalizing and supplementing the classical value distribution theory for meromorphic functions. It will lead to further insights into complex analysis. But it seems to be applicable to much wider function classes, even to real-valued functions, and thus, it will also be of interest to applied mathematicians.”
It is also worth noting the assessment of the European Science Council when awarding G. Barsegian the Marie Curie Prize in 2013. The Council recognized his work as a classic theory:
"The application of a (rather classical, for today) theory developed by the applicant to new areas will probably lead to new results."
Armenak Babayan (Yerevan, Armenian National University of Applied Sciences)
Doctor of Physics and Mathematics, Professor
Heinrich Begeher (Berlin, Free University)
Doctor, Professor, Former President of the Berlin Mathematical Society,
(Former President of the ISAAC International Society)
Levon Beklaryan (Moscow, Central Institute of Economics and Mathematics, Russian Academy of Sciences)
Doctor of Physics and Mathematics, Professor, Academician of the Russian Academy of Natural Sciences
Le Dung Trang (Paris, Trieste)
Doctor, Professor, Former Director of the Mathematics Department of the UNESCO International Scientific Center in Italy (ICTP, Trieste)
Yuri Movsesyan (Yerevan, YSU)
Doctor of Physics and Mathematics, Professor, President of the Armenian Mathematical Society
David Natroshvili, (Tbilisi, VTU)
Doctor of Physics and Mathematics, Professor Doctor, Professor, President of the Georgian Mathematical Society