Ոչ մի ամերիկահայ չպետք է քվեարկի Վենսի օգտին 2028 թվականի նախագահական ընտրություններում․ Հարութ Սասունյան
• 21-02-2026 12:16:08   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նախորդ շաբաթ այցելեց Հայաստան և Ադրբեջան։ Դա քարոզչական հնարք էր՝ հօգուտ Փաշինյանի, Ալիևի և Թրամփի, որն ուղեկցվեց մի շարք կոպիտ սխալներով և աղմկահարույց միջադեպերով։
Այցի սկզբում Վենսը կնոջ հետ անակնկալ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրեց՝ հարգանքի տուրք մատուցելով 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին։ Դրանից անմիջապես հետո Վենսն իր թվիթերյան էջում գրառում կատարեց. «Այսօր փոխնախագահ Վենսը և երկրորդ տիկին Ուշա Վենսը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում մասնակցեցին ծաղկեպսակ տեղադրելու արարողությանը՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին»։ Ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում փոխնախագահը գրեց. «Կորուսյալ կյանքերի նկատմամբ խորը հարգանքով մենք պատվում ենք հայ ժողովրդի տոկունությունն ու անսասան ոգին։ Թող Ամերիկան և Հայաստանը միասին աշխատեն  խաղաղության և փոխըմբռնման ապագայի համար»։
Սակայն այս խորին հարգանքի դրսևորումը կարճ ժամանակ անց ստվերվեց լուրջ հակասությամբ, երբ Վենսի գրառումը ջնջվեց և փոխարինվեց մի հաղորդագրությամբ, որտեղ այլևս չէր հիշատակվում Հայոց ցեղասպանությունը. «Փոխնախագահը և ԱՄՆ երկրորդ տիկինը ծաղիկներ տեղադրեցին անմար կրակի մոտ և ստորագրեցին հուշամատյանում՝ Հայաստան կատարած իրենց այցի վերջին օրը»։ Փոփոխված տեքստը հրապարակեց Վենսի մամուլի քարտուղար Թեյլոր Վան Քըրքը։ Ակնհայտ է, որ փոփոխությունը նրա նախաձեռնությամբ չի եղել․ ամենայն հավանականությամբ այն կատարվել է Սպիտակ տան հրահանգով՝ Թուրքիայի ժխտողական վարչակարգի կոշտ բողոքից հետո։
Վենսի գրառման փոփոխման պատճառն այն է, որ նախագահ Թրամփը 2025 թվականի ապրիլի 24-ի իր հայտարարության մեջ չօգտագործեց Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը, մինչդեռ նախագահ Ջո Բայդենը այն ճանաչել էր անընդմեջ չորս տարի: Սա ցույց է տալիս, թե ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ, երբ հայ համայնքի որոշ ներկայացուցիչներ իրենց ձայնը տալիս են ցեղասպանությունը ժխտողի: Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակման ջնջումն այնքան վիրավորական քայլ էր, որ ամերիկահայերը պետք է հրաժարվեն Վենսի օգտին քվեարկելու 2028 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը, պատասխանելով Վենսի գրառման սկանդալային ջնջման վերաբերյալ հարցին, խուսափեց թեմայից՝ առանց անգամ հիշատակելու «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը։ Նա հայտարարեց․ «Այս պահին քաղաքականության փոփոխություն չկա», ինչը նշանակում է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում չկա։
Երևանից մեկնելուց առաջ Վենսին հարց ուղղվեց իր գրառման մեջ Հայոց ցեղասպանություն բառերի ջնջման վերաբերյալ։ Նա խուսափողական պատասխան տվեց․ «Նրանք ասացին, որ սա մեզ համար շատ կարևոր վայր է, և ակնհայտ է, որ ես առաջին [ԱՄՆ] փոխնախագահն եմ, որ երբևէ այցելել է Հայաստան։ Նրանք խնդրեցին մեզ այցելել այդ վայրը։ Ակնհայտ է, որ սա շատ սարսափելի մի բան է, որ տեղի է ունեցել ավելի քան 100 տարի առաջ, և մի բան, որը նրանց համար մշակութային առումով շատ-շատ կարևոր է»։
Այսպիսով, Վենսը 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային սպանությունը վերածեց «շատ սարսափելի բանի» և «նրանց համար մշակութային առումով շատ կարևոր բանի»։ Արդյունքը այն էր, որ Վենսի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին հղման հեռացումը լայնորեն լուսաբանվեց ԱՄՆ և միջազգային լրատվամիջոցների կողմից, այդ թվում՝ CNN-ի, Reuters-ի, Wall Street Journal-ի և New York Times-ի։ Այդ հղման ջնջմամբ Սպիտակ տունը փաստորեն ավելի մեծ ուշադրություն հրավիրեց խնդրի վրա։
Երևանում Վենսի կատարած այցը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ըստ ամենայնի, նպատակ ուներ հավասարակշռել նրա հետագա այցը Բաքվի «Շահիդների ծառուղի», որը հանդիսանում է ազգային գերեզմանատուն և հուշահամալիր՝ նվիրված Ադրբեջանի պատերազմներում զոհված զինվորների հիշատակին։
Վենսը ևս մեկ սխալ թույլ տվեց՝ ներգրավվելով Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներում և բացահայտ աջակցություն հայտնելով Փաշինյանին այս տարվա հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններում։ Ոչ մի լուրջ քաղաքական գործիչ չէր միջամտի այլ երկրի ընտրություններին նման հանդգնությամբ։ Երևանում մամուլի ասուլիսի ընթացքում Վենսը նշեց․ «Գիտեմ, որ առաջիկայում ընտրություններ են սպասվում։ Այդ մասին չեմ խոսի, բայց եթե իմ աջակցությունը որևէ նշանակություն ունի, ապա նա [Փաշինյանը] անշուշտ ունի այն, քանի որ նա այն մարդն է, որը կարող է կառուցել երկարաժամկետ գործընկերություն՝ նման նախաձեռնությունը կայուն դարձնելու համար»։
Վենսը ևս մեկ սխալ թույլ տվեց՝ Հայաստանը ներկայացնելով որպես «աշխարհի ամենահին քրիստոնեական երկրներից մեկը»՝ փոխարենը օգտագործելու «ամենահին» կամ «առաջին քրիստոնեական պետություն» ձևակերպումները
Վենսի հայտարարություններից մեկը Հայաստանում մեծ վիճաբանությունների պատճառ դարձավ։ Իրականում դա ամերիկյան կողմի ընտրած թարգմանչի սխալն էր։ Երբ Վենսը խոսում էր ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստան 9 միլիարդ դոլար արժողությամբ մոդուլային միջուկային ռեակտորների և մասերի արտահանման մասին, «արտահանում» բառը սխալմամբ թարգմանվեց որպես «ներդրում»: Իրականում, ոչ թե ԱՄՆ-ն է ներդրում կատարում Հայաստանում, այլ Հայաստանը՝ ԱՄՆ-ում։ 9 միլիարդ դոլարը հսկայական գումար է, որը համարժեք է Հայաստանի ամբողջ տարեկան բյուջեին։ Մինչ Վենսը ԱՄՆ-ի կողմից մոդուլային ռեակտորների վաճառքը ներկայացնում էր որպես կայացած գործարք, Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանը դեռ բանակցում է մի շարք այլ երկրների հետ՝ մրցակցային առաջարկներ ստանալու նպատակով։
Մինչ Փաշինյանը օր ու գիշեր խոսում է խաղաղության մասին, Ալիևը շարունակում է Հայաստանից պահանջել նոր զիջումներ և հրաժարվում է ստորագրել այսպես կոչված «Խաղաղության պայմանագիրը»։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը կեղծ մեղադրանքներով Բաքվի բանտում պահում է Արցախի նախկին ղեկավարներին՝ հայտարարելով, թե հայ պատանդներն ավելի ծանր հանցագործություններ են կատարել, քան նացիստները։
Անսպասելիորեն, Փաշինյանը հայտարարեց, որ Վենսի հետ քննարկել է հայ բանտարկյալների հարցը։ Վենսը հավելեց, որ պատրաստվում է  այս հարցը բարձրացնել Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ, իսկ վերջինս էլ հաստատեց, որ Վենսը իր հետ իսկապես խոսել է բանտարկյալների մասին։ Այնուամենայնիվ, իրականությունը այն է, որ Վենսը Բաքվից վերադարձավ՝ չկարողանալով ազատել որևէ հայ պատանդ։
Ավելին, Վենսը չհանդիպեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ և չայցելեց  Հայաստանում կալանավորված հայ եպիսկոպոսներին: Վստահելի աղբյուրների համաձայն՝ Հայաստանի կառավարությունը խնդրել է Վենսին՝ Հայաստան իր այցի ընթացքում չհանդիպել Կաթողիկոսին:
Հայաստանում և Ադրբեջանում Վենսը որևէ խոսք չասաց՝ քննադատելու Փաշինյանի և Ալիևի հակաժողովրդավարական քաղաքականությունը: Նա հիշատակեց Ալիևի կնոջը՝ Մեհրիբանին, որը զբաղեցնում է Ադրբեջանի փոխնախագահի պաշտոնը՝ նշելով՝ «Հուսով եմ, որ դա ԱՄՆ երկրորդ տիկնոջը որևէ գաղափար չի հուշի»: Այս արտահայտությունը դժգոհություն առաջացրեց Վենսի ադրբեջանցի հյուրընկալողների մոտ և գրաքննվեց Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսության կողմից։

21-02-2026 12:16:08 | Армения | Политика
Вице-президент США Джей Ди Вэнс на прошлой неделе посетил Армению и Азербайджан. Этот визит стал пиар-акцией в интересах Пашиняна, Алиева и Трампа и сопровождался рядом промахов и скандальных инцидентов.
Прежде всего Вэнс и его супруга неожиданно посетили ереванский Мемориал памяти жертв Геноцида армян в Турции и возложили венок в память о 1,5 миллиона жертв Геноцида армян. Сразу после этого Вэнс опубликовал в своём аккаунте в соцсети: «Сегодня вице-президент Вэнс и вторая леди Уша Вэнс приняли участие в церемонии возложения венка у мемориала Геноцида армян в честь жертв Геноцида армян 1915 года». В книге почётных гостей музея вице-президент написал: «В скорбной памяти о погибших мы чтим стойкость и неугасающий дух армянского народа. Пусть Америка и Армения вместе стремятся к будущему мира и взаимопонимания».
Однако этот торжественный жест вскоре был омрачён серьёзным скандалом: публикация Вэнса была удалена и заменена сообщением без упоминания Геноцида армян: «ВП и SLOTUS [вторая леди США] возлагают цветы к вечному огню и подписывают книгу почётных гостей в последний день своего визита в Армению».
Изменённый текст опубликовал пресс-секретарь Вэнса Тейлор Ван Кирк. Очевидно, что он не заменил сообщение по собственной инициативе. Скорее всего, ему было указано сделать это из Белого дома после жёсткой жалобы со стороны турецкого режима отрицания. Причина редактирования первоначального поста Вэнса заключается в том, что президент Трамп в своём заявлении от 24 апреля 2025 года не использовал термин «Геноцид армян», хотя президент Джо Байден признавал его на протяжении четырёх лет подряд. Таковы последствия, когда часть армянской общины голосует за отрицателя геноцида. Удаление упоминания Геноцида армян является столь оскорбительным поступком, что армяно-американцы должны отказаться голосовать за Вэнса на президентских выборах США 2028 года. Когда пресс-секретаря Белого дома Каролин Левитт попросили прокомментировать скандальное удаление поста Вэнса, она уклонилась от ответа, ни разу не употребив выражение «Геноцид армян». Цинично заявив: «В настоящий момент изменений в политике нет», Левитт фактически подтвердила отсутствие признания Геноцида армян.
Перед отъездом из Еревана, отвечая на вопрос об удалении слов «Геноцид армян» из своего поста, Вэнс дал уклончивый ответ: «Нам сказали, что это очень важное место для них, и, очевидно, я первый вице-президент [США], когда-либо посетивший Армению. Нас попросили посетить это место. Очевидно, это очень ужасное событие, произошедшее чуть более ста лет назад, и нечто очень-очень важное для них в культурном плане».
Таким образом Вэнс свёл массовое убийство 1,5 миллиона армян к «очень ужасному событию» и «чему-то очень важному для них в культурном плане». Иронично, что удаление Вэнсом упоминания Геноцида армян широко освещалось в американских и международных СМИ, включая CNN, Reuters, The Wall Street Journal и The New York Times. Удалив это упоминание, Белый дом лишь привлёк дополнительное внимание к проблеме.
Визит Вэнса к Мемориалу Геноцида армян в Ереване, вероятно, был призван уравновесить его последующее посещение в Баку «Аллеи шехидов» — национального кладбища и мемориала солдатам, погибшим в войнах Азербайджана.
Вэнс также допустил бестактность, вмешавшись во внутреннюю политику Армении и поддержав Пашиняна на предстоящих парламентских выборах в июне. Ни один уважающий себя политический лидер не стал бы столь дерзко вмешиваться в выборы другой страны. На пресс-конференции в Ереване Вэнс заявил: «Я знаю, что впереди выборы. Я не буду об этом говорить, но если моя поддержка что-то значит, то он [Пашинян] её, безусловно, имеет, потому что это человек, способный выстроить долгосрочное партнёрство, которое позволит закрепить подобные инициативы».
Вэнс также ошибочно назвал Армению «одной из древнейших христианских стран мира» вместо «самой древней» или «первого христианского государства».
Ещё одно заявление Вэнса вызвало широкий резонанс в Армении. На самом деле виноват был переводчик, выбранный американской стороной. Когда Вэнс говорил об экспорте из США в Армению модульных ядерных реакторов и комплектующих на сумму 9 миллиардов долларов, слово «экспорт» было ошибочно переведено как «инвестиции». Таким образом, вместо того чтобы США инвестировали в Армению, создается впечатление, что инвестировать будет Армения в США. Эта внушительная сумма в 9 миллиардов долларов равна годовому бюджету Армении. В то время как Вэнс представил продажу модульных реакторов США как уже решённый вопрос, Пашинян заявил, что Армения рассматривает предложения ряда других стран, чтобы получить конкурентные условия.
Пока Пашинян днём и ночью говорит о мире, президент Алиев требует от Армении новых уступок и отказывается подписывать так называемый «мирный договор». Азербайджан также удерживает в бакинской тюрьме бывших лидеров Арцаха по сфабрикованным обвинениям, утверждая, что армянские заложники совершили преступления хуже нацистских.
Неожиданно Пашинян сообщил, что обсуждал с Вэнсом вопрос армянских заключённых. Вэнс добавил, что поднимет этот вопрос перед Алиевым, который позже подтвердил, что разговор действительно состоялся. Однако факт остаётся фактом: Вэнс покинул Баку, не сумев добиться освобождения ни одного армянского заложника.
Кроме того, Вэнс не встретился с Католикосом Всех Армян Гарегином II и не посетил армянских епископов, находящихся в заключении в Армении. По достоверным источникам, армянское правительство попросило Вэнса не встречаться с Католикосом во время визита.
Находясь в Армении и Азербайджане, Вэнс не произнёс ни единого слова критики в адрес антидемократической политики как Пашиняна, так и Алиева. Упомянув супругу Алиева Мехрибан, которая является вице-президентом Азербайджана, Вэнс заметил: «Надеюсь, это не подаст никаких идей второй леди США». Азербайджанские хозяева Вэнса не оценили эту реплику. Она была вырезана государственным телевидением Азербайджана.