09-03-2026 15:00:03 | Հայաստան | Հասարակություն
Ucom-ի աջակցությամբ կրկին կկայանա «ԴեմԱռԴեմ. Սերունդների երկխոսություն» ամենամյա մարզային ֆորումը, որը կազմակերպվում է «Մարզերի երեխաները մարզերում» (ՄԵՄ) ՀԿ-ի կողմից։
Սերունդների երկխոսությունն ապահովելու համար մեկ վայրում բոլոր մարզերից հավաքվելու են մոտ 400 պատանիներ և երիտասարդներ, ինչպես նաև շուրջ 200 փորձառու մասնագետներ և հաջողակ գործարարներ։ Ֆորումի առանցքում 8 պատանի խոսնակներ են, որոնք բեմից կիսվելու են իրենց յուրահատուկ փորձառություններով և ոգեշնչող պատմություններով։ Յուրաքանչյուր պատանի խոսնակի հետ աշխատելու է պրոֆեսիոնալ մենթոր՝ օգնելով պատրաստել գրագետ և ազդեցիկ ելույթ։
Մարտի 28-ին՝ Վաղարշապատի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատում սպասվող «ԴեմԱռԴեմ 2026» ֆորումի ընթացքում գործելու է պատանիների կողմից ստեղծված և կառավարվող նախագծերի ցուցադրություն, անցկացվելու է թեմատիկ պանելային քննարկում, կազմակերպվելու են մրցույթներ ու անակնկալներ։ Սերունդների երկխոսության ֆորումը կամփոփվի տոնական համերգով։
«Ucom-ը, որպես Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր, կարևորում է մարզերում երիտասարդների ներուժի բացահայտումը և կրթական ու տեխնոլոգիական հնարավորությունների հասանելիության ընդլայնումը։ Ընկերությունը հետևողականորեն աջակցում է նախաձեռնություններին, որոնք նպաստում են երիտասարդների զարգացմանը և սերունդների միջև կառուցողական երկխոսությանը», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Միջոցառումն արդեն դարձել է տարվա ամենասպասված իրադարձություններից մեկը՝ մարզերում բնակվող հարյուրավոր պատանիների և տարբեր ոլորտների առաջատար մասնագետների համար։ Այս տարի ֆորումի նկատմամբ հետաքրքրությունն աննախադեպ է՝ գրանցման մեկնարկից ընդամենը 48 ժամ անց ստացվել է ավելի քան 600 հայտ՝ Հայաստանի բոլոր մարզերից և Ջավախքից։
«Արդեն երրորդ տարին կազմակերպելով մարզային ֆորումը՝ ապացուցում ենք, որ իմաստությունը տարիքային սահմաններ չի ճանաչում, և պատանիները ևս կարող են իրենց փորձով ու ուղերձներով մոտիվացնել և օգտակար լինել ավագ սերնդին։ Այս ամենամյա հարթակը ոչ միայն ոգեշնչման աղբյուր է, այլև երկու սերունդների արդյունավետ երկխոսության իրական միջավայր», - ասել է «Մարզերի երեխաները մարզերում» ՀԿ-ի նախագահ Արամայիս Մարգարյանը։
Միացե՜ք՝ տոնելու երիտասարդության զարգացումն ու մտքի ուժը։
Ucom-ը N1 օպերատորն է Հայաստանում՝ ամենաարագ շարժական ինտերնետով և լավագույն ֆիքսված ցանցով (Ookla® Speedtest Intelligence® - ի 2025 թվականի 2-րդ կիսամյակի տվյալների հիման վրա), որն առաջարկում է ինտերնետ, IPTV և OTT հեռուստատեսություն, ֆիքսված և շարժական կապի ծառայություններ, ինչպես նաև կոնվերգենտ փաթեթներ։
Այս պահին համայնքում ներգրավված են ավելի քան 400 ակտիվ կամավորներ Հայաստանի բոլոր մարզերից և Ջավախքից, ինչպես նաև ավելի քան 120 փորձառու մենթորներ՝ Հայաստանից և Սփյուռքից։

При поддержке компании Ucom вновь состоится ежегодный региональный форум «ДемАрДем: Диалог поколений», организованный ОО «Дети регионов — в регионах» (ДРР).
Для развития диалога поколений на одной площадке соберутся около 400 подростков и молодых людей из всех регионов Армении, а также порядка 200 опытных специалистов и успешных предпринимателей. В центре форума — восемь молодых спикеров, которые поделятся со сцены своими уникальными историями и вдохновляющим опытом. С каждым из них будет работать профессиональный ментор, помогая подготовить содержательное и убедительное выступление.
Форум «ДемАрДем: Диалог поколений» состоится 28 марта в Доме культуры имени Комитаса в Вагаршапате. В рамках мероприятия будет организована выставка проектов, созданных и управляемых подростками, пройдет тематическая панельная дискуссия, а также конкурсы и интерактивные активности для участников. Завершится форум праздничным концертом.
«Ucom, как ведущий телекоммуникационный оператор Армении, придает большое значение раскрытию потенциала молодежи в регионах и расширению доступа к образовательным и технологическим возможностям. Компания последовательно поддерживает инициативы, способствующие развитию молодежи и укреплению конструктивного диалога между поколениями», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Форум уже стал одним из самых ожидаемых событий года для подростков из регионов страны и представителей различных профессиональных сфер. В этом году интерес к мероприятию оказался беспрецедентным: всего за 48 часов после открытия регистрации было подано более 600 заявок из всех регионов Армении и Джавахка.
«Организуя региональный форум уже третий год подряд, мы доказываем, что мудрость не имеет возрастных границ, и подростки также могут вдохновлять и быть полезными старшему поколению своим опытом и идеями. Эта ежегодная платформа является не только источником вдохновения, но и реальным пространством для эффективного диалога между поколениями», — отметил Арамаис Маргарян, руководитель общественной организации «Дети регионов».
Присоединяйтесь, чтобы вместе отметить потенциал молодежи и силу идей.
Ucom — оператор №1 в Армении с самым быстрым мобильным интернетом и лучшей фиксированной сетью (на основании данных Ookla® Speedtest Intelligence® за 2-е полугодие 2025 года), предлагающий интернет, IPTV и OTT-телевидение, услуги фиксированной и мобильной связи, а также конвергентные пакеты.
«Дети регионов — в регионах» — социально-образовательная общественная организация, целью которой является формирование децентрализованного сообщества образованных и ценностно ориентированных лидеров во имя сбалансированного развития Армении.
Сегодня в сообществе задействовано более 400 активных волонтеров из всех регионов Армении и Джавахка, а также более 120 опытных менторов из Армении и Диаспоры.