Հարձակվելով Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի վրա՝ Մեծ Բրիտանիայի PR ընկերությունը վնասում է իր հեղինակությանը.Հարութ Սասունյան
• 12-03-2026 19:55:39   | ԱՄՆ  |  Քաղաքական
Ադրբեջանն ու Թուրքիան, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հաջողությամբ հավաքագրելուց հետո, փորձում են հայկական Սփյուռքը չեզոքացնել, ինչը նրանց կողմից Հայաստանը նվաճելու վերջին քայլն է։ Ե՛վ Ալիևը, և՛ Էրդողանը գոհունակությամբ են ընդունում Հայաստանում գործող հնազանդ ռեժիմը և չեն​ ցանկանում, որ Սփյուռքը խոչընդոտի իրենց հակահայկական ծրագրերին:
2026 թվականի մարտի 2-ին հասարակայնության հետ կապերի (PR) Apollo Strategic Communications (ASC) լոնդոնյան ընկերությունը հարձակվեց Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) վրա՝ գաղտնի հուշագիր ուղարկելով ամերիկյան լրատվամիջոցներին՝ «Հայկական սփյուռքը բարձրաձայնում է Ռուսաստանի շահերը Կապիտոլիումում» վերնագրով։ ASC-ն կապեր ունի Ադրբեջանի և նրա Կասպից ծովի նավթային գործընկերների հետ։ Ընկերությունը գրանցված է Մեծ Բրիտանիայի ընկերությունների պալատի գրանցամատյանում՝ որպես «հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության գործունեությամբ զբաղվող ընկերություն»։ Վերջին տարիներին այն մի քանի անգամ անվանափոխվել է՝ Apollo Public Relations Limited (2009 թվականի օգոստոսի 13 - 2014 թվականի օգոստոսի 29) և Red Public Relations Limited (2008 թվականի ապրիլի 14 - 2009 թվականի օգոստոսի 13)։
ASC-ն իր հուշագրում տարածում է կեղծիքներ և ապատեղեկատվություն՝ պնդելով, որ «ԱՄՆ վարչակազմի ջանքերը [Հայաստանում]… բախվում են ազդեցիկ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի՝ ԱՄՆ-ում ամենամեծ հայկական կազմակերպության դիմադրությանը և ընդդիմությանը, որը, ըստ Կապիտոլիումի որոշ շրջանակների, փորձում է խաթարել Կոնգրեսում ընթացող խաղաղության գործընթացը։ ANCA-ին մեղադրում են մոսկվամետ ուժերի հետ համագործակցության մեջ՝ միաժամանակ հանդես գալով Հայաստանի ազգային շահերի դեմ՝ աջակցելով ռուսական դիրքորոշումներին և ապատեղեկատվություն տարածելով, հաճախ բառացիորեն, ամերիկյան հաստատությունների սրտում»: Հուշագիրը դատապարտում է «ANCA-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու կրքոտ պաշտպանության» համար»: Հայ Դատի հանձնախումբը և Սփյուռքը դեմ են կեղծ խաղաղությանը, այլ ոչ թե իրական խաղաղությանը, և դեմ չեն Հայաստանի ազգային շահերին: Ընդհակառակը, նրանք ցանկանում են պաշտպանել Հայաստանը Փաշինյանի անվերջ զիջումներից Ալիևին, որոնք կարող են հանգեցնել հայրենիքի կործանման:
Կցանկանայի ընդգծել ASC-ի հուշագրի մի քանի խնդրահարույց կողմերը.
1. Ընտրությունների ժամկետը. հուշագրում ուղղակիորեն հղում է կատարվում «Հայաստանում կարևորագույն համընդհանուր ընտրություններին»՝ ակնարկելով, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան անում են հնարավոր ամեն ինչ՝ ապահովելու համար, որ վարչապետ Փաշինյանը մնա իշխանության գլուխ հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո։
2. PR միջոցի անսովոր ընտրություն. Ադրբեջանը միլիոնավոր դոլարներ է վճարում Վաշինգտոնում գործող հասարակայնության հետ կապերի և լոբբիստական ընկերություններին: Այնուամենայնիվ, տարօրինակ է, որ այս հարցակողական հոդվածն ամերիկյան լրատվամիջոցներում տարածվում է լոնդոնյան ընկերության, այլ ոչ թե Վաշինգտոնում գործող ընկերությունների կողմից, որոնց Ադրբեջանն ամեն տարի մեծ գումարներ է վճարում լոբբինգի և PR-ի համար: Սա, փողի վատնում է և ապտակ Ադրբեջանի կողմից Վաշինգտոնում վարձված PR ընկերություններին:
3. ASC-ի կողմից լրագրողներին առաջարկված աղբյուրները. ASC-ն առաջարկել է չորս անձանց անուններ, որոնք «պատրաստակամ են ուրախությամբ տրամադրելու լրացուցիչ նյութեր և տեղեկություններ»։
- Անանուն ավագ աշխատակից՝ ԱՄՆ-ի Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության հանձնաժողովում (Կոնգրեսի հանձնաժողով)։ ANCA-ն պետք է պարզի՝ արդյոք այս անձը Կոնգրեսում աշխատելիս վճարումներ է ստանում որևէ օտարերկրյա ընկերությունից, որը կապ ունի Ադրբեջանի հետ։ Եթե այո, ապա նրան պետք է ազատել աշխատանքից։
- «Մարիա Կարապետյան, Հայաստանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր և Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ»։ Մարիային պետք է հարցաքննել՝ արդյոք նա համագործակցել է օտարերկրյա լոբբիստական ընկերության հետ՝ հայկական կազմակերպության դեմ՝ դրա դիմաց հնարավոր փոխհատուցում ստանալով։
- «Նժդեհ Հովսեփյան՝ հարգված մտավորական և պատմաբան, որը կարող է խոսել Հայ դատի հանձնախմբի և Հայաստանում ռուսամետ Հայ հեղափոխական դաշնակցության (ՀՅԴ) միջև եղբայրության, ինչպես նաև ՀՅԴ-ի և Ռուսաստանի միջև առկա կապերի մասին»։ Նա թվարկել է Փաշինյանի կառավարությունում զբաղեցրած մի քանի պաշտոններ իր «Լինկեդին»-ի էջում։
- «Գարո Փայլան՝ «Քարնեգի» միջազգային խաղաղության հիմնադրամի Եվրոպական ծրագրի հրավիրված հետազոտող, որը պատրաստ է առանց անունը նշելու խոսել հայկական քաղաքականության, ռուսական միջամտության գործողությունների, ինչպես նաև ANCA-ի կապերի մասին մոսկովամետ դերակատարների հետ»։ Թուրքիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Փայլանը հակասեց ASC-ին, երբ X հարթակում գրեց. «Ուշադրությունս գրավեց այն հանգամանքը է, որ իմ անունից լրագրողներին ուղարկվել են հաղորդագրություններ Հայաստանի վերաբերյալ, որոնք ես չեմ թույլատրել։ Ես հանդես եմ գալիս հրապարակայնորեն և շփվում լրագրողների հետ, իսկ իմ կարծիքները լայնորեն հայտնի են»։
4. FARA-ի հնարավոր խախտում. ASC-ի հուշագիրն ամերիկյան լրատվամիջոցներին ուղարկվել է ոչ թե ամերիկյան, այլ բրիտանական հասարակայնության հետ կապերի ընկերության կողմից՝ հնարավոր է՝ փորձելով շրջանցել ԱՄՆ-ի «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին օրենքը» (FARA), որը պահանջում է, որ ԱՄՆ-ում օտարերկրացիների անունից գործող ընկերությունները գրանցվեն Արդարադատության նախարարությունում: Սա կարող է համարվել ամերիկյան օրենքի խախտում:
5. ASC-ի կողմից արձագանքի բացակայություն. անցած շաբաթ ես մի քանի էլեկտրոնային նամակներ ուղարկեցի ASC-ին՝ խնդրելով ընկերությանը՝ տրամադրել լրացուցիչ տեղեկություններ ANCA-ի վերաբերյալ, ինչպես խոստացված էր հուշագրում, սակայն ASC-ն չպատասխանեց: Նման ոչ պրոֆեսիոնալ վարքագիծը կարող է միայն հանգեցնել նրան, որ հասարակայնության հետ կապերի ընկերությունն ինքն իր դեմ իրականացնի բացասական PR:
6. Առևտրային կապեր Ադրբեջանի հետ. Apollo-ի մայր ընկերությունը՝ RSK Group-ը, ունի ամբողջությամբ իրեն պատկանող ընկերություն՝Azerbaijan Environment and Technology Centre Ltd (AETC), որը գործում է երկրի ներսում և իրականացնում է նախագծեր Կասպյան տարածաշրջանում, ինչը վկայում է նրա երկարաժամկետ առևտրային գործունեության մասին Ադրբեջանում։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը պետք է դիտարկի ASC-ի դեմ դատական հայց ներկայացնելու հնարավորությունը՝ կազմակերպության մասին կեղծ և զրպարտիչ հայտարարություններ տարածելու համար։

12-03-2026 19:55:39 | USA | Politics
After successfully recruiting Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijan and Turkey are trying to neutralize the Armenian Diaspora, the final step for their conquest of Armenia. Both Aliyev and Erdogan are very pleased with the compliant regime in Armenia and do not wish to see the Diaspora stand in the way of their anti-Armenian plots.
On March 2, 2026, Apollo Strategic Communications (ASC), a London-based public relations firm, attacked the Armenian National Committee of America (ANCA) by sending a covert memo to the U.S. media titled “Armenian Diaspora Voices Russian Interests on Capitol Hill.” ASC has ties to Azerbaijan and its Caspian Sea petroleum partners. The firm is listed in the UK Companies House registry as being involved in “public relations and communication activities.” It has undergone several name changes in recent years: “Apollo Public Relations Limited” (Aug. 13, 2009 – Aug. 29, 2014), and “Red Public Relations Limited” (Apr. 14, 2008 - Aug. 13, 2009).
The ASC memo spreads lies and disinformation by claiming that “U.S. administration efforts [in Armenia]…face resistance and opposition from the influential Armenian National Committee of America, the largest Armenian organization in the U.S., which, it is feared by some on Capitol Hill, is seeking to undermine the ongoing peace process in Congress. ANCA is accused of aligning with pro-Moscow forces, while working against Armenian national interests by endorsing Russian positions and misinformation narratives, often verbatim, at the heart of American institutions.” The memo goes on to condemn “senior ANCA officials” for issuing “an impassioned defense of the Armenian Apostolic Church.” The ANCA and the Diaspora oppose a fake peace, not genuine peace, and are not against Armenia’s national interests. On the contrary, they want to protect Armenia from Pashinyan’s endless concessions to Aliyev, which could lead to the demise of the homeland.
I would like to point out several questionable aspects of ASC’s memo:
1. Election Timing: The memo makes a direct reference to the “crucial general election in Armenia,” indicating that Azerbaijan and Turkey are doing everything possible to ensure that Prime Minister Pashinyan remains in power after the parliamentary election of June 7.
2. Unusual Choice of PR Channel: Azerbaijan is paying millions of dollars to public relations and lobbying firms in Washington. Yet, strangely, this hit piece is being circulated to the U.S. media by a London-based firm rather than the ones in Washington to which Azerbaijan pays large sums each year to lobby and do PR. This appears to be a waste of money and a slap in the face to the PR firms hired by Azerbaijan in Washington.
3. Sources ASC offered to Journalists: ASC offered the names of four individuals who would “be happy to share further materials and information”:
. An unnamed “senior staffer at the U.S. Commission on Security and Cooperation in Europe -- a congressional commission.” The ANCA should determine if this individual is receiving payment from a foreign firm with Azeri ties, while working for Congress. If so, he should be fired.
. “Maria Karapetyan, Member of Parliament for Armenia’s Ruling Civil Contract party and a member of the Standing Committee on Foreign Relations.” Maria should be questioned about her collaboration with a foreign lobbying firm against an Armenian organization, and possibly being compensated for it.
. “Nzhdeh Hovsepyan, a respected academic and historian, who can speak to the fraternity between ANCA and the pro-Moscow Armenian Revolutionary Federation (ARF) party in Armenia, as well as links between the ARF and Russia itself.” He has listed several positions in the Pashinyan government on his LinkedIn page.
. “Garo Paylan, visiting scholar with the Europe Program at the Carnegie Endowment for International Peace, is available to speak off the record on Armenian politics, Russian interference operations, as well as ANCA’s affiliation with pro-Moscow actors.” Paylan, a former member of the Turkish Parliament, contradicted the ASC when he posted on X: “It has come to my attention that messages were sent to journalists on my behalf regarding Armenia that I did not authorize. I speak publicly and with reporters, and my views are well known.”
4. Possible FARA violation: The ASC memo was sent to the American media by a UK, not U.S., PR firm, possibly intending to circumvent the U.S. Foreign Agents Registration Act (FARA), which requires U.S. firms working on behalf of foreign entities to register with the Dept. of Justice. This may constitute a violation of American law.
5. ASC’s lack of response: I sent several emails to ASC last week asking the firm to provide, as it had promised in its memo, additional information on the ANCA. ASC did not respond. Such unprofessional behavior can only result in a PR firm doing negative PR against itself.
6. Commercial ties to Azerbaijan: Apollo’s parent company, RSK Group, has a wholly owned company, “Azerbaijan Environment and Technology Centre Ltd (AETC),” with an in-country office and project work in the Caspian region, demonstrating long-standing commercial activity in Azerbaijan.
The ANCA should consider filing a lawsuit against ASC for making false and defamatory statements about the organization.