• 31-03-2026 13:30:56   | Հայաստան  |  Մեկնաբանություն
Այս հոդվածում ես կներկայացնեմ իմ (գիտաշխատողի) կարծիքն այն մասին, թե ինչով է տառապում հայ ժողովուրդը և ինչպես հզորացնել նրան: Ընդ որում, մենք առաջարկում ենք ոչ թե ինչ-որ երևակայական գնահատականներ ու այլաբանություններ, այլ կոնկրետ քայլեր, որոնք պետք է անի թե ժողովուրդը, թե կառավարությունն ու ընդդիմությունը՝ ուժեղ պետություն ստեղծելու համար։
Կետ 1. Ոչ կառավարությունը, ոչ ընդդիմությունը չնչին իսկ չափով չեն
պատկերացնում պետության խնդիրները
Երբևէ մտածել եք այն մասին, թե ինչու պատմության մեջ այդքան մեծ ուշադրություն է դարձվել իշխանության օրինականությանը և շարունակականությանը (փարավոններ, թագավորներ, արքաներ, սուլթաններ, շահեր): Այն շատ պարզ բացատրություն ունի: Միայն մեծ տիրակալների օրոք են ձևավորվել պրոֆեսիոնալ համայնքներ, որոնք ունակ էին կառավարել երկրները (քահանաներ, իմաստուններ, վիզիրներ և այլն): Հետևաբար, առաջնային հարցը իշխանության օրինականությունն ու շարունակականությունն էր, քանի որ միայն այդպես կարելի էր հասնել պետության կառավարման պրոֆեսիոնալիզմին՝ միայն այդպես կարող էին պահպանվել պետության կառավարման մասին գիտելիքները:
Հնագույն ժամանակներում սովորական մարդիկ շատ հեռու էին այդ ամենից:
Բարեբախտաբար, այդ ժամանակներում, երբ հիմնական զբաղմունքը պատերազմն էր, ռազմական մասնագետները ընտրվում էին բավականին պարզ՝ մարդիկ տեսնում էին ով է լավ կռվում։
Նորագույն ժամանակներում իրավիճակն արմատապես փոխվել է։ Արդեն Բիսմարկի ժամանակներում հասկացան, որ դպրոցական բարեփոխումները շատ ավելի են որոշում պետության ուժը (և նույնիսկ նրա ռազմական ներուժը):
Ավելին։ Նորագույն ժամանակներում պետության ուժը որոշվում էր նրանով,
թե ինչպիսի մասնագետներ են ընդգրկված պետության կառավարման մեջ, ամենատարբեր ոլորտներում։
Հիմա տեսնենք, թե ինչ է իրենից ներկայացնում պետության կառավարումը Հայաստանում։ ԽՍՀՄ - ից հետո Հայաստանում պետությունը չի զբաղվել գործունեության առավել մասշտաբային ոլորտներով՝ արդյունաբերությամբ և գյուղատնտեսությամբ։  Դրանով զբաղվում էին տեղի օլիգարխները, հարուստներն ու ժողովուրդը։ Պետությունը զբաղվում էր միայն գիտությամբ, ռազմական գործով, պետական կառավարման հարցերով, մասամբ նաև՝ բժշկությամբ և բանկային գործունեությամբ։
Այստեղ անհրաժեշտ է նշել, որ պետության ուշադրությունը
պետք է ուղղված լիներ հիմնականում գիտությանը և ռազմական գործին՝
դա ըստ կարևորության 80 տոկոս է կազմում:
Այսպիսով, Հայաստանը 80 տոկոսով կախված է նրանից, թե
որքանով են ճիշտ ընտրված պրոֆեսիոնալ պաշտոնյաները
գիտության և ռազմական ոլորտում:
Վերջինս էլ իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանը 80 տոկոսով
կախված է նրանից, թե որքանով է կառավարությունը ճիշտ հասկանում,
ինչ է պրոֆեսիոնալիզմը գիտության և ռազմական ոլորտում:
Այլ կերպ ասած, ամեն ինչ կախված է նրանից,
թե կառավարությունը արդյոք հասկանում է, թե ոչ,
ինչ է իրենից ներկայացնում վարկանիշային համակարգը
Հիմա տեսնենք, թե Հայաստանում հասկանում են արդյոք պրոֆեսիոնալների ընտրության կարևորությունը։
Սկսենք նրանից, որ Հայաստանի բոլոր հետխորհրդային կառավարիչների օրոք պրոֆեսիոնալիզմի (վարկանիշային համակարգի) ըմբռնումը կամ համակարգային չէր (քաոսային) կամ ամբողջովին հակապետական էր։
Գործընթացները բնութագրելու և նկարագրելու համար Այստեղ մենք կօգտագործենք «գաղափարազուրկ կառավարչական ամբոխ» արտահայտությունը, այն մարդկանց համար, ովքեր բացարձակապես պիտանի չեն այս ոլորտը կառավարելու համար և չունեն որևէ մտահաղացում: Նկատենք, որ նման կենդանին կարող է նույնիսկ գիտական աստիճաններ ունենալ։
Եվ ուրեմն, Հայաստանի բոլոր կառավարիչների օրոք պաշտոնյաները
հիմնականում հավաքագրվել են գաղափարազուրկ կառավարչական ամբոխից:
Նման պաշտոնյաները շահագրգռված են պետական մակարդակով ընդունել սխալ որոշումներ, սխալ չափանիշներ, այն պարզ պատճառով, որ ցանկացած ճիշտ որոշում պետք է առաջին հերթին պահանջի իշխանությունից հեռացնել նման ամբոխը։
Այսպիսով, այդ նախիրը հետաքրքրված է
հայ ժողովրդի ներքին ցեղասպանության մեջ:
Տես իմ հոդվածը՝ «Ներքին ցեղասպանությունը Հայաստանում (Ամբողջական տարբերակ)», https://nt.am/ru/news/332897/
Դիտարկենք, օրինակ, գիտության իրավիճակը: Այստեղ այսօր գործում են անհեթեթ չափանիշներ, որոնք պարտադրված են կառավարչական ամբոխի կողմից, կամ ավելի ճիշտ՝ չի գործում ոչ մի չափանիշ։  Այն մասին, որ գոյություն ունեցող չափանիշներն անհեթեթ են, ավելին՝ հանցավոր, տես իմ հոդվածը «ՀՀ գիտության ոլորտում բազմակողմ հանցագործությունների մասին։ Փաշինյանը պարտավոր է համապատասխան քննչական գործընթաց սկսել Գիտության կոմիտեի նկատմամբ», https://nt.am/ru/news/351114/
Ինչ եզրակացության ենք հանգում։
Երկիրը (կառավարությունը, ընդդիմությունը, ժողովուրդը) անգործունակ է, եթե չեն մշակվել, չեն հասկացվել տարբեր ոլորտներում պրոֆեսիոնալիզմի չափանիշները: Հասկանալի է, որ պրոֆեսիոնալիզմի չափանիշները ըմբռնելուց հետո անհրաժեշտ է ի հայտ բերել երկրի մասնագետներին։
Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ոչ կառավարությունը, ոչ ընդդիմությունը գաղափար չունեն նշված պրոֆեսիոնալիզմի մասին։ Եվ պրոֆեսիոնալիզմի նշված չափանիշները հաճախ ամենևին էլ ակնհայտ չեն։
Երկրի առողջացման մեր առաջին առանցքային բաղադրատոմսը
վերաբերվում է հենց պրոֆեսիոնալիզմի չափանիշների մշակմանը։
Որոնք պետք է լինեն մեր հետագա քայլերը։
Հիմա Հայաստանը մի երկիր է, որտեղ ոչ մի առողջ գաղափար չի կարող ներդրվել։
Պատկերացրեք մի իրավիճակ, երբ ինչ-որ տիեզերական կամ երկնային ուժեր Հայաստան կբերեն ամենատարբեր ոլորտներում հնարավոր լավագույն խորհուրդները:    Հարց, ի՞նչ տեղի կունենա Հայաստանում, ի՞նչ կփոխվի կառավարության կամ ընդդիմության համար: Կարող եք վստահ լինել, որ ոչ կառավարությունում, ոչ էլ ընդդիմության մեջ որևէ մեկը չի լսի տիեզերական կամ երկնային նման խորհուրդներ: Ինչո՞ւ։ Շատ պարզ։ Եվ կառավարությունը, և ընդդիմությունը հիմնականում կազմված են ոչ պրոֆեսիոնալներից, որոնց համար երկրում ցանկացած ճիշտ որոշում ընկալվում է որպես սպառնալիք իրենց անձնական բարեկեցությանը։
Հետևաբար, պետք է երկրում ներդնել այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք կարող են ստիպել իշխանություններին հետևել պրոֆեսիոնալների խորհուրդներին։

Recipes for healing an ailing government and society.
In this article, I will present my opinion (as a scholar) on what ails the Armenian people and how to strengthen them. We offer not poetic assessments or metaphors, but concrete steps that the people, the government, and the opposition must take to create a strong state.
Point 1. Neither the government nor the opposition has even the slightest understanding
of the state's mission.
Have you ever wondered why so much attention has been paid throughout history to the legitimacy and continuity of power (pharaohs, kings, sultans, shahs)? The explanation is very simple. Only under great rulers were professional communities capable of governing countries formed (priests, sages, viziers, and the like). Therefore, the primary issue was the legitimacy and continuity of power, because only in this way could professionalism in state governance be achieved; only in this way could the knowledge of statecraft be preserved.
Ordinary people in the old days were too far removed from all this.
Fortunately, in the old days, when war was the main occupation, military professionals were identified quite simply: people saw who fought well.
In modern times, the situation has changed radically. Already in Bismarck's time, it was understood that school reform was a far greater determinant of a state's strength (and even its military potential).
Moreover, in modern times, a state's strength was determined by the number of professionals involved in state governance in a wide variety of spheres.
Now let's look at what state governance is like in Armenia.
After the USSR, the state in Armenia did not engage in the most significant spheres of activity: industry and agriculture. This was the responsibility of local oligarchs, the wealthy, and the people. The state was solely concerned with science, military affairs, and public administration. It also partially occupied itself with medicine and banking.
It should be noted here that the state's attention should have been focused primarily on science and military affairs; these account for 80 percent of its importance.
Therefore, Armenia is 80 percent dependent on how well professional officials are selected
in science and military affairs.
This, in turn, means that Armenia is 80 percent dependent on how well the government understands
what professionalism in science and military affairs means.
In other words, everything depends on whether the government understands what the ranking system in science and military affairs is.
Now let's see if Armenia understands the importance of selecting professionals.
Let's start with the fact that, under all post-Soviet rulers of Armenia, the understanding of professionalism (the rating system) was either unsystematic (chaotic) or completely anti-state.
To characterize and describe these processes, we will use the phrase "unprincipled managerial rabble," referring to people who are completely unsuited to governing this field and lack any ideas. Note that such rabble can even hold academic degrees.
So, under all Armenian rulers, the bureaucracy was recruited primarily from unprincipled managerial rabble.
Such bureaucrats have a vested interest in incorrect decisions within the state, in the wrong criteria, for the simple reason that any correct decision must, first and foremost, require the removal of such rabble from power.
Thus, this rabble has a vested interest in the internal genocide of the Armenian people. See my article: "Internal Genocide in Armenia (full version)", https://nt.am/ru/news/332897/
Let's consider, for example, the situation in science. Absurd criteria, forcibly imposed by the administrative rabble, are currently in effect here, or, rather, no criteria are in effect at all. The fact that the existing criteria are absurd, even criminal, can be seen in my article:
"On the Multifaceted Crimes in Science in Armenia. Pashinyan Must Launch an Appropriate Investigative Process against the Science Committee", https://nt.am/ru/news/351114/
What conclusion do we reach?
A country (the government, the opposition, the people) is incapable of functioning if the criteria for professionalism in various fields are not developed and understood. Clearly, after understanding the criteria for professionalism, it is necessary to identify the country's professionals.
It must be emphasized that neither the government nor the opposition have any idea of this professionalism. And the stated criteria of professionalism are often not at all obvious.
Our first key prescription for healing the country concerns precisely the development of criteria of professionalism.
What should be our next steps?
Currently, Armenia is a country where not a single sound idea will be implemented.
Imagine a situation where some cosmic or heavenly force brings the best possible advice to Armenia in a wide variety of fields. The question is, what will happen in Armenia? What will change for the government or the opposition? You can be sure that no one in the government or the opposition will heed such cosmic or heavenly advice. Why? It's very simple. Both the government and the opposition are largely composed of non-professionals, for whom any correct decision in the country is perceived as a threat to their personal well-being.
Therefore, we need to implement mechanisms in the country that can compel the authorities to follow the advice of professionals.
Our second key prescription for healing the country concerns developing mechanisms that compel the country to listen to the opinions of professionals.
Armenia could become the first small country in the world to be governed by professionals if it applies the first and second key principles outlined above.