Սրբուհի Գալյանը ԵՄ դեսպանի հետ քննարկել է վիզաների ազատականացման գործընթացը
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հանդիպել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարգարոսին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման գործընթացի շրջանակում իրականացվող քայլերը, ինչպես նաև դատաիրավական և սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքը։
Նախարար Սրբուհի Գալյանն անդրադարձել է նաև ոլորտային մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատման գործընթացին և քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալների ու կալանավորված անձանց թվային հարաբերակցությանը։
Քննարկվել են նաև առաջիկայում Երևանում նախատեսվող ՀՀ-ԵՄ Մարդու իրավունքների երկխոսության և «Արդարադատություն, ազատություն և անվտանգություն» ենթակոմիտեի նիստերի կազմակերպմանն առնչվող հարցերը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների շուրջ։

22-06-2026 15:41:12 | Армения | Пресс-релизы
Министр юстиции Сарбуи Гальян встретилась с главой делегации Европейского Союза в Армении, послом Василисом Маргаросом:
В ходе встречи стороны обсудили шаги, предпринимаемые в рамках процесса либерализации виз между Арменией и Европейским Союзом, а также ход судебных и конституционных реформ.
Министр Сарбуи Гальян также затронула ряд вопросов в своей сфере, включая процесс условного досрочного освобождения от наказания и цифровое соотношение осужденных и задержанных в исправительных учреждениях.
Обсуждались также вопросы, касающиеся организации предстоящих в Ереване заседаний по диалогу по правам человека между Республикой Армения и ЕС и подкомитета «Правосудие, свобода и безопасность».