ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմնում քննարկվել են քաղաքաշինության վերահսկողության ոլորտի հնգամսյա արդյունքները
Հունիսի ????????-ին ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնում տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում-քննարկում, որը վարել է Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ, քաղաքաշինական գործունեության ոլորտը համակարգող Սուրեն Մինասյանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են Քաղաքաշինական գործունեության վերահսկողության վարչության և տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, մասնագետները։
Ամփոփվել են ???????????????? թվականի անցած ???? ամիսների ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքները, և քննարկվել են գործառնական հետևյալ հիմնական ուղղությունները.
Դիտարկվել է գործունեության տարեկան ծրագրով նախատեսված ստուգումների ընթացքը։ Ս. Մինասյանի կողմից շեշտադրվել է ժամանակացույցերի հստակ պահպանումն ու կանխարգելիչ գործիքակազմի կիրառումը։
Ամփոփվել է քաղաքաշինության ոլորտում հարուցված վարչական վարույթների վիճակագրությունը, և քննարկվել է իրավական ընթացակարգերի անթերի իրականացման անհրաժեշտությունը։
Անդրադարձ է կատարվել օբյեկտների փաստագրման և շահագործման թույլտվությունների տրամադրման փուլում տեսչական հսկողության խստացմանը։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել պետություն-համայնք համաֆինանսավորմամբ իրականացվող սուբվենցիոն շինարարական աշխատանքների որակի տեխնիկական հսկողությանը։
Վերլուծվել է քաղաքացիներից ստացված («Թեժ գծի» և դիմում-բողոքների) ահազանգերի ու դիմումների քննության օպերատիվությունը։
Կառուցվածքային և տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին ներկայացվել են քաղաքաշինության բնագավառի օրենսդրական և իրավական կարգավորումները՝ տեղերում միասնական պրակտիկա ապահովելու նպատակով։
Քննարկման արդյունքում Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Սուրեն Մինասյանի կողմից տրվել են մի շարք կոնկրետ հանձնարարականներ՝ ուղղված վերահսկողական գործառույթների արդյունավետության բարձրացմանը, խստացմանն ու սահմանված ժամկետների խիստ պահպանմանը։

23-06-2026 17:30:22 | Армения | Пресс-релизы
В июне ???????? в Инспекционном органе Республики Армения по градостроительству, технической и пожарной безопасности состоялась рабочая встреча-дискуссия, которую провел заместитель руководителя Инспекционного органа, координатор в области градостроительной деятельности Сурен Минасян.
В встрече приняли участие руководители Управления контроля градостроительной деятельности и территориальных подразделений, специалисты.
Подведены итоги работы, проведенной за ???? месяцев ???????????????? года, и обсуждены следующие основные направления деятельности.
Рассмотрен ход проверок, предусмотренных годовой программой деятельности. С. Минасян подчеркнул важность строгого соблюдения графиков и применения профилактических инструментов.
Подведена статистика административных производств, возбужденных в области градостроительства, и обсуждена необходимость безупречного выполнения правовых процедур.
Обсуждено ужесточение инспекционного контроля на этапе документирования объектов и выдачи разрешений на эксплуатацию.
Особое внимание уделено техническому контролю качества субвенционных строительных работ, осуществляемых в рамках софинансирования государства и общин.
Проанализирована оперативность рассмотрения обращений и заявлений от граждан (по «горячей линии» и жалобам).
Руководителям структурных и территориальных подразделений представлены законодательные и правовые нормы в области градостроительства с целью обеспечения единой практики на местах.
По итогам обсуждения заместителем руководителя Инспекционного органа Суреном Минасяном даны ряд конкретных поручений, направленных на повышение эффективности контрольных функций, их ужесточение и строгое соблюдение установленных сроков.