Մանրամասներ՝ Ավետիք Չալաբյանի գործով
shantnews.am ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում ձեռնարկված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա․Չ․-ն հանդիսանալով «Հայաքվե» միավորման համակարգող, Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով, 2026 թվականի մայիսին մեկնել և հանդիպումներ է ունեցել այլ պետության պաշտոնատար անձանց հետ, որի ընթացքում համոզելու, վերոհիշյալ ընտրություններում նաև նրանց կողմից նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է վերջիններիս, որպեսզի նրանք խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական, իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոչընդոտեն Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, այն է՝ տվյալ պետությունում գործող տնտեսվարող կազմակերպությունների սեփականատերերի միջոցով ստիպեն այդ կազմակերպություններում աշխատող, ընտրելու իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիներին մեկնել Հայաստանի Հանրապետություն և 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում քվեարկել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին, որի կապակցությամբ ձեռք է բերվել համաձայնություն:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նշանակված փորձաքննության եզրակացությամբ հաստատվել է, որ համացանցում տարածված ձայնագրության մեջ խոսակցություն վարող անձը հանդիսանում է Ա.Չ.-ն:
Ա․Չ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 6-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու նախապատրաստություն)։
Ա․Չ.-ն ձերբակալվել է, նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

• 24-06-2026 15:42:09   | Armenia  |  Politics
shantnews.am As a result of the investigative and procedural actions undertaken within the framework of the criminal proceedings being investigated by the Main Department for the Investigation of Crimes Against the State, Constitutional Order, and Public Security of the RA Investigative Committee, factual data have been obtained regarding A.Ch., who, as a coordinator of the "Hayakve" union, in order to obstruct the free exercise of the electoral rights of eligible voters in the parliamentary elections held in the Republic of Armenia on June 7, 2026, traveled in May 2026 and had meetings with officials of another state, during which he persuaded them and motivated them by ensuring the victory of the political force they preferred in the aforementioned elections, to use their official, governmental powers and the influence associated with them, in agreement with the group, to obstruct the free exercise of the electoral rights of eligible citizens of the Republic of Armenia in the parliamentary elections held on June 7, 2026, namely, to compel citizens of the Republic of Armenia with voting rights working in those organizations to travel to the Republic of Armenia and vote for the "Strong Armenia" alliance during the parliamentary elections held on June 7, 2026, for which an agreement was reached.
The conclusion of the expert examination appointed during the pre-investigation of the criminal proceedings confirmed that the person conducting the conversation in the audio recording circulated on the internet is A.Ch.
Based on the decision of the supervising prosecutor regarding A.Ch., public criminal prosecution has been initiated under points 5 and 6 of part 2 of Article 43-210 of the Criminal Code (preparation for obstructing the exercise of electoral rights by a group of persons in preliminary agreement using their official or governmental powers or the influence associated with them).
A.Ch. has been arrested, and a motion has been submitted to the court regarding the application of detention as a measure of restraint.