ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ԿԱՎԱՐՏՎԻ ՆՈՐ ԱՏՈՄԱՅԻՆ ԷՆԵՐԳԱԲԼՈԿԻ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ<br /> ՏԵԽՆԻԿԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՎՈՐՄԱՆ ՄՇԱԿՈՒՄԸ<br />
ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ԿԱՎԱՐՏՎԻ ՆՈՐ ԱՏՈՄԱՅԻՆ ԷՆԵՐԳԱԲԼՈԿԻ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ
ՏԵԽՆԻԿԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՎՈՐՄԱՆ ՄՇԱԿՈՒՄԸ
• 06-06-2008 22:30:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Էներգետիկայի ոլորտում ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը նպատակաուղղվելու է էներգետիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, որը ենթադրում է էներգակիրների ներկրման ուղիների եւ էներգիայի արտադրության ձեւերի ընդլայնում: Ինչպես հունիսի 6-ի ասուլիսում նշեց ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը, կարեւոր խնդիր է համարվում մասնավորապես ՀԱԷԿ-ի հին բլոկի շահագործումից հանելը եւ նորի կառուցումը: Նախարարը հայտնեց, որ սեպտեմբերին կավարտվի ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության փորձագետների կողմից ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորման մշակումը: Դրանից հետո կորոշվեն հաջորդ քայլերը: Ըստ Ա.Մովսիսյանի, ՀՀ կառավարությունը կունենա իր սեփական մասնաբաժինը նոր ատոմային բլոկում, եւ դրա չափը կախված կլինի այն բանից, թե որքան ներդրում կկատարի: Նախարարը նշեց նաեւ, որ այս տարի ՀԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման նպատակով ԱՄՆ-ի եւ Եվրոմիության կողմից կտրամադրվի մոտ 13 մլն դոլար: Ա.Մովսեսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ ներկայումս հանրապետությունում գործում եի 60 փոքր ՀԷԿ-եր` տարեկան 250 մլն կՎտ/ժամ արտադրությամբ, եւս այդքանն էլ կառուցման համար ստացել են լիցենզիաներ: Նշվեց նաեւ, որ որոշ ընկերություններ մտադրություն ունեն 100 ՄգՎտ հզորությամբ հողմակայաններ կառուցել: Ինչ վերաբերում է Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցմանը, ապա այն նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2014թ.-ին: Տարեկան մոտ 800 մլն կՎտ/ժամ արտադրություն ապահովող այս ՀԷԿ-ի կառուցման համար կպահանջվի 240-250 մլն դոլար: Գումարը, որը կտրամադրի իրանական կողմը, հետագայում կփոխհատուցվի էլէներգիայով:

В СЕНТЯБРЕ ЗАВЕРШИТСЯ РАЗРАБОТКА ТЕХОБОСНОВАНИЯ<br /> СТРОИТЕЛЬСТВА НОВОГО АТОМНОГО ЭНЕРГОБЛОКА<br />
В СЕНТЯБРЕ ЗАВЕРШИТСЯ РАЗРАБОТКА ТЕХОБОСНОВАНИЯ
СТРОИТЕЛЬСТВА НОВОГО АТОМНОГО ЭНЕРГОБЛОКА
• 06-06-2008 22:30:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 6 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Политика правительства РА в сфере энергетики будет направлена на повышение уровня энергетической безопасности, что предполагает расширение путей ввоза энергоносителей и форм производства энергии. Как отметил на пресс-конференции 6 июня министр Энергетики РА Армен Мовсисян, важной задачей считается в частности вывод старого блока ААЭС из употребления и строительство нового. Министр сообщил, что в сентябре закончится разработка со стороны специалистов Агентства Международного развития США технико-экономического обоснования строительства нового атомного энергоблока. После этого определятся последующие шаги. По словам А.Мовсисяна, правительство РА будет иметь собственную долю в новом атомном блоке, и ее размер будет зависеть от размера его внедрения. Министр отметил также, что в этом году, с целью повышения безопасности Армянской АЭС, со стороны США и Евросоюза будет предоставлено примерно 13 млн долларов. А.Мовсисян сообщил также, что в настоящее время в республике действуют 60 малых ГЭС производительностью 250 млн кВт#час электроэнергии в год, еще столько же выдано лицензий на строительство. Было также отмечено, что некоторые компании намерены построить ветряные станции мощностью в 100 мегаватт. Что касается строительства Мегринской ГЭС, то планируется сдать ее в эксплуатацию в 2014 году. Для строительства этой ГЭС с годовой мощностью примерно 800 млн кВт#час потребуется 240-250 млн долларов. Сумма, которую предоставит иранская сторона, в дальнейшем будет возмещена электроэнергией.