ԸՍՏ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԵՌՈՒՍՏԱՌԱԴԻՈԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ, ՊԵՏԱԿԱՆ<br /> ՖԻՆԱՍԱՎՈՐՈՒՄԸ ՏՐՎՈՒՄ Է ՄԻԱՅՆ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ՀԱՄԱՐ<br />
ԸՍՏ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԵՌՈՒՍՏԱՌԱԴԻՈԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ, ՊԵՏԱԿԱՆ
ՖԻՆԱՍԱՎՈՐՈՒՄԸ ՏՐՎՈՒՄ Է ՄԻԱՅՆ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
• 14-05-2008 23:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Պետբյուջեից ֆինանսավորվող Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը չի ապահովում ազատ եւ հավասարակշռված տեղեկատվություն ստանալու երկրի քաղաքացիների իրավունքը: Մայիսի 14-ին Ազգային Ժողովում 2007թ.-ի բյուջեի կատարման քննարկումների ժամանակ նման հայտարարությամբ հանդես եկավ «Ժառանգության» խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը: Պատգամավորի խոսքերով, բացառությամբ խորհրդարանական ընտրությունների քաղրոզարշավի, անցած տարվա ընթացքում ընդդիմության գործունեությունը գրեթե չի լուսաբանվել: Փոխարենը չափազանց շատ են ցուցադրվել տարբեր շոուներ եւ «մեր ժողովրդին ոչ հարիր» այլ հաղորդումներ: Ա.Մարտիրոսյանն ընդգծեց նաեւ, որ ողջ հանրապետության տարածքում հեռարձակվելու հնարավորությունը գովազդային լայն հնարավորություն է տալիս հանրային հեռուստատեսությանը: Հանրային հեռուստառադիոընկուրության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը նշեց, որ պետբյուջեից ստացված գումարները, որոնք 2003թ.-ից չեն փոփոխվել, տրվում են հանրապետության ողջ տարածքով, ինչպես նաեւ արտերկիր արբանյակային հեռարձակումն ապահովելու նպատակով, իսկ շոուները պատրաստվում են զուտ կոմերցիոն եկամուտներով: Ըստ նրա, միայն հանրապետության ողջ տարածքով հեռարձակումը բավարար չէ գովազդային եկամուտների աճի համար: Ա.Հարությունյանը նշեց, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից մոտ 50%-ով կավելացվի քաղաքական եւ բանավեճային հաղորդումների քանակը, որոնք կդառնան գրեթե ամենօրյա: Նա նշեց նաեւ, որ հանրային հեռուստատեսության երկրորդ ծրագիրը` «Նոր ալիք»-ը, սեպտեմբերից 24-ժամյա եթերում ամբողջությամբ մշակութային եւ կրթական ծրագրեր կհեռարձակի:

ACCORDING TO CHAIRMAN OF PUBLIC TELEVISION AND RADIO<br /> COMPANY'S COUNCIL, STATE FINANCING GIVEN FOR TECHNICAL SERVICES<br /> ONLY<br />
ACCORDING TO CHAIRMAN OF PUBLIC TELEVISION AND RADIO
COMPANY'S COUNCIL, STATE FINANCING GIVEN FOR TECHNICAL SERVICES
ONLY
• 14-05-2008 23:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MAY 14, NOYAN TAPAN. The state budget-financed Public Television of Armenia does not ensure citizens' right to receive free and balanced information, member of the NA "Heritage" faction Armen Martirosian stated at the May 14 discussion of the execution of the 2007 state budget at the RA National Assembly. In his words, last year the activities of the opposition were hardly covered, except for the campaign of the parliamentary elections. Instead, various shows and other "incompetible with our people" programs were excessively demonstrated. A. Martirosian pointed out that the possibility to broadcast all over Armenia gives the Public Television a considerable advertisement opportunity. The chairman of the Public Television and Radio Company's Council Alexan Harutyunian said that the state budgetary allocations, whose amount has not changed since 2003, are provided for broadcasting all over Armenia and satellite broadcasting abroad, while shows are prepared with commercial revenues. Accrding to him, the broadcasting all over Armenia is not sufficient to increase commercial revenues. He said that starting from September of this year, the number of political programs and TV debates will grow by nearly 50% and will be shown almost every day. He announced that the second program of the Public Television - "New Wave" will demonstrate only cultural and educational programs from September.