ԱՅՍ ՏԱՐՎԱ ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿՈՒՄ ԲԱԶՄԱԲՆԱԿԱՐԱՆ ՇԵՆՔԵՐԻ<br /> ԲՆԱԿԱՐԱՆՆԵՐԻ ՄԻՋԻՆ ԳՆԵՐԸ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՉՈՐՐՈՐԴ ԵՌԱՄՍՅԱԿԻ ՀԱՄԵՄԱՏ<br /> ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՃԵԼ ԵՆ 2,5%-ՈՎ, ԻՍԿ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ 6,4%-ՈՎ<br />
ԱՅՍ ՏԱՐՎԱ ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿՈՒՄ ԲԱԶՄԱԲՆԱԿԱՐԱՆ ՇԵՆՔԵՐԻ
ԲՆԱԿԱՐԱՆՆԵՐԻ ՄԻՋԻՆ ԳՆԵՐԸ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՉՈՐՐՈՐԴ ԵՌԱՄՍՅԱԿԻ ՀԱՄԵՄԱՏ
ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՃԵԼ ԵՆ 2,5%-ՈՎ, ԻՍԿ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ 6,4%-ՈՎ
• 14-05-2008 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Այս տարվա առաջին եռամսյակում հանրապետությունում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել են 35 085 գործարքներ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 14,1%-ով, իսկ 2007թ.-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ` 25,4%-ով նվազել: Ըստ ՀՀ կառավարությանն առընթեր Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալների, անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված 12 495 օտարման գործարքների 84,2%-ը կազմել են առքուվաճառքները, 14,8%-ը` նվիրատվությունները, 0,9%-ը` փոխանակությունները: Անշարժ գույքի օտարման գործարքների 30,9%-ն իրականացվել է Երեւանում: Ընդ որում, օտարված անշարժ գույքի 32,2%-ը բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարաններ են: 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում անշարժ գույքի օտարման գործարքների քանակը անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 3,3%-ով, իսկ 2007թ.-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ` 29,8%-ով: Առաջին եռամսյակում Երեւանում անշարժ գույքի առքուվաճառքի գործարքների 61%-ն իրականացվել է բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների նկատմամբ: Երեւանում նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների առքուվաճառքի գործարքների քանակը նվազել է 14,9%-ով, իսկ 2007թ.-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ` 35,8%-ով: Երեւանում վաճառված բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների շուկայական միջին գները 2007թ.-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ այս տարվա առաջին եռամսյակում 1 քմ մակերեսի հաշվարկով աճել են 2,5%-ով: Մասնավորապես, Կենտրոն համայնքում 1 քմ մակերեսի գինը կազմել մոտ 472,4 հազար դրամ (մոտ 1523 ԱՄՆ դոլար), Արաբկիրում` 387,6 հազար, Քանաքեռ-Զեյթունում` 298,2 հազար, Նոր-Նորքում` 259 հազար, Ավանում` 259,4 հազար, Էրեբունիում` 260 հազար, Շենգավիթում` 269,2 հազար, Աջափնյակում` 264,5 հազար, Դավիթաշենում` 276,9 հազար, Մալաթիա-Սեբաստիայում` 255,5 հազար, Նուբարաշենում` 145,4 հազար դրամ: 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում մարզերում, բացառությամբ Երեւանի, վաճառվել են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի 1 253 բնակարաններ, ինչը անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 12,3%-ով, իսկ 2007թ.-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ` 22,4%-ով: Մարզերում բազմաբնակարան բնակելի շենքերի շուկայական միջին գները անցած տարվա չորրորդ եռամսյակի համեմատ այս տարվա առաջին եռամսյակում աճել են 6,4%-ով: Մասնավորապես, 1 քմ մակերեսի գինը Աշտարակում կազմել է 115,3 հազար դրամ, Ապարանում` 31,4 հազար, Թալինում` 43,9 հազար, Արտաշատում` 97,5 հազար, Մասիսում` 123,5 հազար, Վեդիում` 80,4 հազար, Արարատում` 63,9 հազար, Նոր Հաճնում` 115,1 հազար , Բյուրեղավանում` 88,6 հազար, Եղվարդում` 106,8 հազար, Հրազդանում` 60,7 հազար, Ծաղկաձորում` 136 հազար, Ջերմուկում` 121,5 հազար, Դիլիջանում` 82,5 հազար, Իջեւանում` 113,1 հազար դրամ:

AVERAGE PRICES OF APARTMENTS INCREASE BY 2.5% IN YEREVAN<br /> AND BY 6.4% IN MARZES IN FIRST QUARTER OF 2008 AS COMPARED WITH<br /> FOURTH QUARTER OF 2007<br />
AVERAGE PRICES OF APARTMENTS INCREASE BY 2.5% IN YEREVAN
AND BY 6.4% IN MARZES IN FIRST QUARTER OF 2008 AS COMPARED WITH
FOURTH QUARTER OF 2007
• 14-05-2008 19:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MAY 14, NOYAN TAPAN. 35,085 real estate-related transactions were concluded in the first quarter of 2008: their number grew by 14.1% on the same period of 2007 and declined by 25.4% on the 4th quarter of 2007. According to data of the State Committee of the Real Estate Cadastre adjunct to the Armenian government, purchase-sales made up 84.2%, donations - 14.8%, and exchanges - 0.9% of the total number of alienation transactions (12,495). 30.9% of real estate alienation transactions were done in Yerevan. 32.2% of alienated real estate were apartments. The number of real estate alienation transaction declined by 3.3% in the 1st quarter of 2008 as compared with the same period of last year and by 29.8% as compared with the 4th quarter of 2007. In the 1st quarter, 61% of real estate sale-purchase transactions in Yerevan were transactions on sale-purchase of apartments. The number of transactions on sale-purchase of apartments in Yerevan declined by 14.9% in the 1st quarter of 2008 on the 1st quarter of 2007 and by 35.8% as compared with the 4th quarter of 2007. The average market prices of apartments sold in Yerevan grew by 2.5% per square meter as compared with the 4th quarter of 2007. In particular, the price of a square meter in Yerevan's Kentron community made about 472.4 thousand drams (about 1,523 USD), in Arabkir - 387.6 thousand drams, Kanaker-Zeytun - 298.2 thousand drams, in Nor Nork - 259 thousand drams, Avan - 259.4 thousand drams, Erebuni - 260 thousand drams, Shengavit - 269.2 thousand drams, Ajapniak - 264.5 thousand drams, Davitashen - 276.9 thousand drams, Malatia-Sebastia - 255.5 thousand drams, and in Nubarashen - 145.4 thousand drams. 1,253 apartments were sold in marzes (provinces), except Yerevan, in the first quarter of 2008, which is less by 12.3% as compared with the same period of 2007 and by 22.4% as compared with the 4th quarter of 2007. The average market prices of apartments in marzes grew by 6.4% in the 1st quarter of 2008 on the 4th quarter of 2007. In particular, the price of one square meter made (in thousand drams): in Ashtarak - 115.3, in Aparan - 31.4, Talin - 43.9, Artashat - 97.5, Masis - 123.5, Vedi - 80.4, Ararat - 63.9, Nor Hachn - 115.1, Byureghavan - 88.6, Yeghvard - 106.8, Hrazdan - 60.7, Tsakhkadzor - 136, Jermuk - 121.5, Dilijan - 82.5, and Ijevan - 113.1