ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԶԲԱՂՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ<br /> ՀԱՄԱՀՈՒՆՉ ՉԵՆ,- ԳՏՆՈՒՄ Է ՏՆՏԵՍԱԳԵՏ ԷԴՈՒԱՐԴ ԱՂԱՋԱՆՈՎԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԶԲԱՂՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
ՀԱՄԱՀՈՒՆՉ ՉԵՆ,- ԳՏՆՈՒՄ Է ՏՆՏԵՍԱԳԵՏ ԷԴՈՒԱՐԴ ԱՂԱՋԱՆՈՎԸ
• 01-05-2008 23:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Յուրաքանչյուր երկրի բնակչության զբաղվածության կառուցվածքը կախված է տվյալ երկրի տնտեսական կառուցվածքից, սակայն Հայաստանում զբաղվածության եւ տնտեսական քաղաքականությունները համահունչ չեն: Նման կարծիք մայիսի 1-ի ասուլիսում հայտնեց տնտեսագետ Էդուարդ Աղաջանովը: Ըստ նրա, այն, որ ՀՀ իշխանությունները ձգտում են ստեղծել գիտելիքահենք` ինովացիոն, տնտեսություն, երկրում պետք է բերի զբաղվածության եւ աշխատանքի կառուցվածքի փոփոխության. ինովացիոն տնտեսության զարգացման համար երկրին անհրաժեշտ են համապատասխան մասնագետներ: «Իսկ Հայաստանում գոյություն ունի՞ արդյոք նման մասնագիտություն, կա՞ որեւէ բուհ, որ պատրաստում է 21 դարի տնտեսության կադրեր»,- հարցրեց նա: Է.Աղաջանովի դիտարկմամբ, ներկայումս ամբողջ աշխարհում առկա է գիտելիքների հնացման խնդիր: «Աշխարհը սրընթաց զարգանում է եւ դրան զուգահեռ հնանում են գիտելիքները»,- ասաց նա: Ըստ տնտեսագետի, այդ առումով 45-55 տարեկանների համար շատ դժվար է լինում աշխատանք գտնելը: Նրա գնահատմամբ, խնդրի ամենահաջողակ լուծումը տրվել է ԱՄՆ-ում, ուր ներդրված է հետբուհական կրթության համակարգ, ինչը հնարավորություն է տալիս նշված տարիքային խմբի մարդկանց «թարմացնել իրենց գիտելիքները»: Իսկ Հայաստանում, ըստ Է.Աղաջանովի, այդ ուղղությամբ պետական քաղաքականություն չի իրականացվում: Բացի այդ, ըստ Է.Աղաջանովի, Հայաստանում առկա է աշխատատեղերի եւ աշխատավարձերի լեգալիզացիայի խնդիր: «Մեր երկիրը յուրահատուկ է նաեւ նրանով, որ այստեղ 85 աշխատող պահում է 100 թոշակառուի, եւ դա այն դեպքում, երբ աշխարհի այլ երկրների համեմատ մեզ մոտ արձանագրված է գործազրկության շատ ցածր մակարդակ` 7,1%»,- նշեց տնտեսագետը, հավելելով, որ խնդիրը թաքնված աշխատավարձի եւ աշխատողների մեջ է: Նա նաեւ նշեց, որ նոր աշխատատեղեր երկրում ստեղծվում են միայն փոքր բիզնեսի միջոցով: Անդրադառնալով մինիմալ սպառողական զամբյուղին, Է.Աղաջանովը նշեց, որ ըստ պաշտոնական վիճակագրության, միջին անվանական աշխատավարձը հանրապետությունում կազմում է 76,992 դրամ (մոտ 250 ԱՄՆ դոլար), որը չի կարող ապահովել մինիմալ սպառողական զամբուղի ծավալը: Այսինքն, ըստ նրա, աշխատող մարդը նույնպես կարող է աղքատ լինել:

EMPLOYMENT AND ECONOMIC POLICIES OF ARMENIA ARE NOT IN<br /> KEEPING WITH EACH OTHER, ECONOMIST EDWARD AGHAJANOV SAYS<br />
EMPLOYMENT AND ECONOMIC POLICIES OF ARMENIA ARE NOT IN
KEEPING WITH EACH OTHER, ECONOMIST EDWARD AGHAJANOV SAYS
• 01-05-2008 23:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MAY 1, NOYAN TAPAN. The structure of the population's employment in any country depends on the economic structure of the given country but in Armenia the employment and economic policies are not in keeping with each other, economist Edward Aghajanov expressed an opinion at the May 1 press conference. According to him, the intention of the Armenian authorities to create a knowledge-based - innovation economy should result in a change of the structure of employment and labor in the country: the appropriate specialists are needed for the country's innovation economic development. "Is there a speciality, is there a higher educational institution in Armenia that prepares personnel for 21st century's economy?" he asked. In his words, the problem of obsolescence of knowledge currently exists in the world. "The world is developing rapidly, with knowledge becoing obsolescent in parallel with this," he remarked. In this respect, 45-55-year-olds have difficulty in finding a job. E. Aghajanov said that the most successful solution to the problem was found in the U.S. where a postgraduate education system was introduced, which allows persons of the indicated age group to "refresh their knowledge". No policy in this direction is conducted in Armenia. Besides, according to E. Aghajanov, there is a problem of legalization of jobs and salaries in Armenia. "Our country is unique in that 85 workers keep 100 pensioners, and this happens in the case when a very low level of unemployment as compared with other countries - 7.1% is registered here," he said, adding that problem is in hidden salaries and workers. He pointed out that in Armenia jobs are created only through small business. As for the minimum consumer basket, E. Aghajanov said that according to official statistics, the average monthly salary makes 76,992 drams (about 250 USD) in Armenia, which cannot ensure the minimum consumer basket. Thus, in his words, a working man may also be poor.