ՀՀ ՀԱՏՈՒԿ ՔՆՆՉԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԸ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐԱԿԱՆՆԵՐ Է ՏՎԵԼ<br /> ՆԱԵՎ ԳԵՂԱՐՔՈՒՆԻՔԻ ԵՎ ԱՐԱԳԱԾՈՏՆԻ ԴԱՏԱԽԱԶՆԵՐԻՆ<br />
ՀՀ ՀԱՏՈՒԿ ՔՆՆՉԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԸ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐԱԿԱՆՆԵՐ Է ՏՎԵԼ
ՆԱԵՎ ԳԵՂԱՐՔՈՒՆԻՔԻ ԵՎ ԱՐԱԳԱԾՈՏՆԻ ԴԱՏԱԽԱԶՆԵՐԻՆ
• 22-07-2008 20:45:00   | Հայաստան  |  Իրավունք
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ:Հունիսի 27-ի հանրահավաքի ժամանակ, ինչպես նաեւ հուլիսի 1-2-ին մամուլում տեղեկություններ էին հրապարակվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Անդրանիկ Միրզոյանի կողմից մարտի 5-ին տրված քննչական հանձնարարության վերաբերյալ: Հուլիսի 8-ին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, ղեկավարվելով «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, սեփական նախաձեռնությամբ սկսել է այդ հանձնարարության իրավաչափության վերաբերյալ հարցի քննարկումը: Ա.Հարությունյանը Ա.Միրզոյանին առաջարկել էր 10-օրյա ժամկետում ներկայացնել համապատասխան հանձնարարությունների պատճեները, իսկ Հ.Պալյանին` հայտնել, թե ինչպիսի գործողություններ են իր կողմից իրականացվել ի կատարումն այդ քննչական հանձնարարության: Քանի որ հարցի ուսումնասիրության ընթացքում անհրաժեշտություն էր առաջացել պարզել, թե ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետի կողմից տրվե՞լ են արդյոք նմանատիպ հանձնարարություններ նաեւ հանրապետության այլ մարզերում, Պաշտպանը Ա.Միրզոյանին առաջարկել է 10-օրյա ժամկետում ներկայացնել համապատասխան հանձնարարությունների պատճեները: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հայտնեցին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Ա.Միրզոյանը հուլիսի 21-ին տեղեկացրել է, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի կարգով քննչական առանձին հանձնարարություններ են ուղղարկվել նաեւ Գեղարքունիքի եւ Արագածոտնի մարզերի դատախազներին: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետի կողմից ներկայացվել են նաեւ այդ հանձնարարությունների պատճեները: Ա.Հարությունյանը հուլիսի 22-ին դիմել է Գեղարքունիքի եւ Արագածոտնի դատախազներին` ի կատարումն այդ քննչական հանձնարարությունների նրանց կողմից իրակացված գործողությունների վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու նպատակով:

НАЧАЛЬНИК СПЕЦИАЛЬНОЙ СЛЕДСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ РА ДАВАЛ<br /> ПОРУЧЕНИЯ ТАКЖЕ ПРОКУРОРАМ ГЕГАРКУНИКА И АРАГАЦОТНА<br />
НАЧАЛЬНИК СПЕЦИАЛЬНОЙ СЛЕДСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ РА ДАВАЛ
ПОРУЧЕНИЯ ТАКЖЕ ПРОКУРОРАМ ГЕГАРКУНИКА И АРАГАЦОТНА
• 22-07-2008 20:45:00   | Армения  |  Право
ЕРЕВАН, 22 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Во время митинга 27 июня, а также в прессе от 1-2 июля были озвучены сведения относительно следственных поручений от 5 марта со стороны начальника Специальной следственной службы РА Андраника Мирзояна. 8 июля Защитник прав человека РА Армен Арутюнян, руководствуясь частью 4 статьи 11 закона РА "О Защитнике прав человека РА", по собственной инициативе начал обсуждение вопроса о правомерности этого поручения. А.Арутюнян предложил А.Мирзояну в 10-дневный срок представить копии соответствующих поручений прокурору Вайоц Дзора Паляну, а Паляну сообщить, какие действия осуществлены с его стороны во исполнение этого следственного поручения. Поскольку в ходе изучения вопроса возникла необходимость выяснить, были ли даны аналогичные поручения также и в других областях страны, Защитник предложил А.Мирзояну в 10-дневный срок представить копии соответствующих поручений. Как сообщили "НОЯН ТАПАН" из аппарата Защитника прав человека РА, А.Мирзоян 21 июля сообщил, что согласно статье 191 Уголовно-процессуального кодекса РА, отдельные следственные поручения были отправлены также прокурорам Гегаркуника и Арагацотна. Начальник ССС представил также копии этих поручений. А.Арутюнян 22 июля обратился к прокурорам Гегаркуникской и Арагацотнской областей, с целью получения сведений, относительно осуществленных с их стороны действий во исполнение этих следственных поручений.