«ԶՎԱՐԹՆՈՑ»-ՈՒՄ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 14-Ի ԱՎԻԱՊԱՏԱՀԱՐԻ ՊԱՏՃԱՌՆԵՐՆ<br /> ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՂ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ ՍԿՍԵԼ Է ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ<br />
«ԶՎԱՐԹՆՈՑ»-ՈՒՄ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 14-Ի ԱՎԻԱՊԱՏԱՀԱՐԻ ՊԱՏՃԱՌՆԵՐՆ
ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՂ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ ՍԿՍԵԼ Է ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ
• 15-02-2008 16:30:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Փետրվարի 14-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանում տեղի ունեցած ավիապատահարի պատճառներն ուսումնասիրող հանձնաժողովն արվեն սկսել է իր աշխատանքը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ Քաղավիացիայի Գլխավոր վարչության պետի մամուլի խոսնակ Գայանե Դավթյանը, Բելոռուսիայից ժամանած 10, Միջազգային ավիացիոն կոմիտեի 2 եւ 10 հայ մասնագետները փետրվարի 15-ին հանդիպել են ՀՀ ՔԱԳՎ-ի պետի հետ: Գ.Դավթյանը հայտնեց նաեւ, որ փետրվարի 15-ի երեկոյան Հայաստան կժամանեն Կանադայի մասնագետները: Նշենք, որ հրդեհված «Բելավիա» ընկերության CRG-100 ինքնաթիռը արտադրվել է Կանադայում:

COMMISSION STARTS TO EXAMINE CAUSES OF FEBRUARY 14 AVIATION<br /> ACCIDENT AT ZVARTNOTS AIRPORT<br />
COMMISSION STARTS TO EXAMINE CAUSES OF FEBRUARY 14 AVIATION
ACCIDENT AT ZVARTNOTS AIRPORT
• 15-02-2008 16:30:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, FEBRUARY 15, NOYAN TAPAN. The commission, which was formed to examine the causes of the aviation accident at Yerevan's Zvartnots Airport on February 14, has started its work. NT correspondent was informed by Gayane Davtian, spokeswoman for the Main Department of the RA Civil Aviation, that a group of experts (10 from Belarus, 2 from the International Aviation Committee and 10 Armenian experts) on February 15 met with the head of the Main Department of the RA Civil Aviation. G. Davtian said that some Canadian experts will arrive in Armenia late Febraury 15. To recap, the Belavia airline's CRG-100 plane that took fire was made in Canada.