ԵՊՀ-ՈՒՄ ԲԱՑՎԵՑԻՆ ԶՈՀՎԱԾ ՈՒՍԱՆՈՂ-ԱԶԱՏԱՄԱՐՏԻԿՆԵՐԻ ԵՎ<br /> ՎԵՐԱԲԱՑՎԵՑ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԵՐՈՍ ԹԱԹՈՒԼ ԿՐՊԵՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ԼՍԱՐԱՆՆԵՐԸ<br />
ԵՊՀ-ՈՒՄ ԲԱՑՎԵՑԻՆ ԶՈՀՎԱԾ ՈՒՍԱՆՈՂ-ԱԶԱՏԱՄԱՐՏԻԿՆԵՐԻ ԵՎ
ՎԵՐԱԲԱՑՎԵՑ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԵՐՈՍ ԹԱԹՈՒԼ ԿՐՊԵՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ԼՍԱՐԱՆՆԵՐԸ
• 16-11-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի պետական համալսարանում նոյեմբերի 16-ին միաժամանակ բացվեցին Արցախյան ազատագրական շարժման երկու հերոսների անվան լսարաններ: Տնտեսագիտական ֆակուլտետի երկու լսարաններ անվանակոչվեցին ֆակուլտետի զոհված ուսանող-ազատամարտիկներ Վաչագան Ավակիմովի եւ Ֆուրման Գեւորգյանի անուններով: «Համալսարանական-հերոսամարտիկների թիվը 26-ն է: Այժմ մեր բուհի 10 լսարաններ անվանակոչվել են նրանց անուններով, իսկ մինչեւ տարեվերջ կբացենք եւս 3-ը: Մենք` համալսարանականներս, երջանիկ ենք, որ պատիվ ենք ունեցել այդ հերոսների հետ ժամանակին այս միջանցքներում քայլել կողք-կողքի»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Ըստ ռեկտորի, այս արարողությունն առիթ է, որպեսզի զոհված ազատամարտիկների մտերիմները նրանց մասին իրենց հիշողությունները պատմեն: Իր ուսանողի` Վաչագան Ավակիմովի մասին հիշողություններով կիսվեց ԵՊՀ տնտեսագիտական ֆակուլտետի դասախոս Վասակ Թորոյանը նշելով, որ «Վաչեն կռվի դաշտում հանգիստ նստող մարդ չէր: Երբ գալիս էր այնտեղից, հոդվածներ էր գրում: Բնավորությամբ էլ շատ ամաչկոտ էր, երբ գալիս էր համալսարան, ամբիոնի դռան մոտ կանգնում եւ սպասում էր, որ դուրս գամ, նոր ինձ մոտենար: Պայմանավորվել էինք, որ Լենինգրադում կրթությունը շարունակեր, սակայն կտրականապես հրաժարվեց` ասելով, որ երբեք չի մենկի Հայաստանից»: Նույն օրը բուհի պատմության ֆակուլտետում վերաբացվեց ՀՀ ազգային հերոս Թաթուլ Կրպեյանի անվան լսարանը, որտեղ վերջապես տեղադրվեց նրա կիսանդրին: ՀՅԴ Նիկոլ Աղբալյան ուսանողական միության ատենապետ Վահե Սարգսյանի խոսքերով, ազգային հերոս Թաթուլ Կրպեյանի կիսանդրին պետք է արժանավայել կերպով բացվեր. «Այնինչ, մեր նվիրաբերած կիսանդրին որպես գույք դրվեց լսարանում, իսկ այսօր ոչ թե դրա բացման արարողությունն է, այլ լսարանն է վերաբացվում»: Ըստ նրա, մեկ այլ առումով էլ սա լավ առիթ դարձավ լսարանը վերանորոգելու համար: Նախկինում այստեղ տեղադրված էր համակարգիչ, հեռուստացույց, տեսամագնիտոֆոն, ֆիլմեր էին ցուցադրվում, հանդիպումներ կազմակերպվում:

LECTURE-ROOM NAMED AFTER PERISHED STUDENT-FREEDOM-FIGHTERS<br /> OPENED AND THAT OF NATIONAL HERO TATUL KRPEYAN REOPENED IN YSU<br />
LECTURE-ROOM NAMED AFTER PERISHED STUDENT-FREEDOM-FIGHTERS
OPENED AND THAT OF NATIONAL HERO TATUL KRPEYAN REOPENED IN YSU
• 16-11-2007 19:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, NOVEMBER 16, NOYAN TAPAN. Lecture-rooms named after two heroes of Artsakh liberation fight were opened simultaneously on November 16 at Yerevan State University. Two lecture-rooms of the economic faculty were named after perished freedom-fighters-students of the faculty, Vachagan Avakimov and Furman Gevorgian. "The number of hero-students of the University is 26. Now 10 lecture-rooms of our University have been named after them, and we will open another three by the end of the year. We, representatives of the University, are happy that once we had an honor to walk side-by-side with those heroes in these corridors," YSU Rector Aram Simonian said. According to the Rector, this ceremony is an occasion for the perished freedom-fighters' friends to tell their memories about them. Vasak Toroyan, a lecturer at the YSU Economic Faculty, shared his memories about his student, Vachagan Avakimov mentioning that "Vache never sat idly in the battlefield. When he came back from there, he wrote articles. He was very shy, when he came to the University he used to stand at the chair's door and waited for me to come out to see me. We had arranged that he was to continue his education in Leningrad, but he refused categorically saying that he will never leave Armenia." A lecture-room after RA national hero Tatul Krpeyan was also opened the same day at the University's history faculty, where his bust was placed at last. According to Vahe Sargsian, the Chairman of the ARFD Nikol Aghbalian student union, national hero Tatul Krpeyan's bust should have been unveiled properly. "However, the bust donated by us was put in the lecture-room as property, and today not its unveiling ceremony but the lecture-room's reopening is being held." According to him, in another respect it became a good occasion for repairing the lecture-room. A computer, a TV set, a video recorder was placed there, films were shown, meetings were held there formerly.