ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ ՍԿՍԵՑ ԲԺՇԿՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԿԻՐԱՌՎՈՂ<br /> ՊՈԼԻՄԵՐԱՅԻՆ ՆՈՐ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ<br /> ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ<br />
ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ ՍԿՍԵՑ ԲԺՇԿՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԿԻՐԱՌՎՈՂ
ՊՈԼԻՄԵՐԱՅԻՆ ՆՈՐ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ
ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ
• 09-10-2007 15:55:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Կենսատեխնալոգիայի եւ բժշկության ոլորտում կիրառվող պոլիմերային նոր նյութերի եւ դրանց ստեղծման ուղղությամբ տարվող ուսումնասիրությունների արդյունքների ներկայացմանն է նվիրված հոկտեմբերի 9-10-ին Երեւանում անցկացվող միջազգային գիտաժողովը: Գիտաժողովին մասնակցում են մոտ 10 երկրների ավելի քան 50 գիտնականներ: Ինչպես նշեց Երեւանի Ճարտարագիտական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետի պրոֆեսոր Սերժ Սարգսյանը, ժամանակակից բժշկության զարգացումը դժվար է պատկերացնել առանց պոլիմերային նյութերի օգտագործման, որոնք լայն կիրառում ունեն, մասնավորապես, վիրաբուժության, օրթոպեդիայի, ստամատոլոգիայի ոլորտներում: Նա նշեց նաեւ, որ պոլիմերային նյութերը շատ են օգտագործվում հատկապես այրվածքների բուժման ժամանակ: Ըստ նրա, տարբեր երկրներում արտադրվում են պոլիմերային հիմքով ներակնային, կոնտակտային լինզաներ, հոդերի էնդոպրոթեզներ, էլեկտրական խթանիչներ, ատամների իմպալնտատներ: Ս.Սարգսյանի խոսքերով, Հայաստանում նույնպես վերջին տարիներին աշխատանքներ են տարվում նոր բժշկական, բժշկա-կենսաբանական նշանակության տեխնալոգիաների եւ նյութերի ստեղծման ուղղությամբ:

В ЕРЕВАНЕ НАЧАЛА РАБОТУ МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ ПО<br /> ВОПРОСАМ СОЗДАНИЯ НОВЫХ ПОЛИМЕРНЫХ МАТЕРИАЛОВ, ПРИМЕНЯЕМЫХ В<br /> ОБЛАСТИ МЕДИЦИНЫ<br />
В ЕРЕВАНЕ НАЧАЛА РАБОТУ МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ ПО
ВОПРОСАМ СОЗДАНИЯ НОВЫХ ПОЛИМЕРНЫХ МАТЕРИАЛОВ, ПРИМЕНЯЕМЫХ В
ОБЛАСТИ МЕДИЦИНЫ
• 09-10-2007 15:55:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 9 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Представлению результатов исследований, проводимых в сфере создания новых полимерных материалов, применяемых в области медицины и сфере биотехнологий, посвящена предстоящая в Ереване 9-10 октября международная конференция. В конференции принимают участие более 50 ученых из 10 стран. Как отметил профессор химического факультета Ереванского инженерного университета Серж Саргсян, развитие современной медицины трудно представить без использования полимерных материалов, которые имеют широкое применение, в частности, в области хирургии, ортопедии, стоматологии. Он отметил также, что полимерные материалы часто используются особенно во время лечения ожогов. По его словам, в разных странах на полимерной основе производятся внутриглазные контактные линзы, эндопротезы суставов, электрические стимуляторы, зубные имплантанты. По словам С.Саргсяна, в Армении также в последние годы ведутся работы в направлении создания новых технологий медицинского, медико-биологического значения и создания материалов.