ԸՍՏ ՍՓՅՈՒՌՔԱՀԱՅ ԳՈՐԾԱՐԱՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆՆ ՈՒՆԻ ԲՈԼՈՐ<br /> ՆԱԽԱԴՐՅԱԼՆԵՐԸ ՍԻԳԱՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ-ՎԱՃԱՌՔԻ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ<br /> ԷՔՍՊՈ-ԿԵՆՏՐՈՆ ԴԱՌՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ<br />
ԸՍՏ ՍՓՅՈՒՌՔԱՀԱՅ ԳՈՐԾԱՐԱՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆՆ ՈՒՆԻ ԲՈԼՈՐ
ՆԱԽԱԴՐՅԱԼՆԵՐԸ ՍԻԳԱՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ-ՎԱՃԱՌՔԻ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ
ԷՔՍՊՈ-ԿԵՆՏՐՈՆ ԴԱՌՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
• 08-10-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանն ունի բոլոր նախադրյալները սիգարի ցուցահանդես-վաճառքի տարածաշրջանային էքսպո-կենտրոն դառնալու համար: Այս կարծիքը հայտնեց «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում Դոմինիկյան հանրապետության Սանտյագո քաղաքում գործող «Garo Habano Fine Cigars» ձեռնարկության սեփականատեր Գարո Բուլդուկյանը: Ըստ նրա, քանի որ Հայաստանում չկան սիգարի հումքի աճեցման համար բարենպաստ բնակլիմայական պայմաններ, տնտեսության այդ ոլորտը Հայաստանում հնարավոր կլինի զարգացնել ներկրման եւ իրացման ճանապարհով: Գ.Բուլդուկյանը հայտնեց, որ «Garo Habano Fine Cigars»-ում, որն ունի 300 աշխատակից, տարեկան արտադրվում է 0,5 մլն հատ սիգար: Նրա խոսքերով, առաջիկայում նախատեսվում է այդ ծավալները հասցնել 1 մլն-ի: Նշվեց նաեւ, որ ողջ արտադրանքը արտահանվում է ԱՄՆ եւ Եվրոպա: Ըստ Գ.Բուլդուկյանի, գործարանի արտադրած սիգարի 4 տեսակները հայ սպառողին արդեն ներկայացվել են սեպտեմբերին Երեւանում անցկացված «High Smoke - 2007» միջազգային փառատոնում: «Սպասում ենք արձագանքների, եւ համապատասխան առաջարկի դեպքում կհամագործակցենք սիգար ներկրող եւ իրացնող հայկական ընկերությունների հետ»,- ասաց սփյուռքահայ գործարարը:

ACCORDING TO DIASPORAN ARMENIAN BUSINESSMAN, ARMENIA HAS<br /> ALL PREREQUISITES FOR BECOMING REGIONAL EXPO-CENTER FOR<br /> EXHIBITION AND SALE OF CIGARS<br />
ACCORDING TO DIASPORAN ARMENIAN BUSINESSMAN, ARMENIA HAS
ALL PREREQUISITES FOR BECOMING REGIONAL EXPO-CENTER FOR
EXHIBITION AND SALE OF CIGARS
• 08-10-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, OCTOBER 8, NOYAN TAPAN. Armenia has all prerequisites for becoming a regional expo-center for exhibition and sale of cigars, Garo Buldukian, the owner of Garo Habano Fine Cigars enterprise operating in the city of Santiago (the Dominican Republic) expressed this opinion during a talk with NT correspondent. He said that it will be possible to develop this sector of economy only through import and sale as there are no favorable climatic conditions for growing raw material for cigars in Armenia. According to G. Buldukian, Garo Habano Fine Cigars has 300 employees and produces 0.5 million cigars a year. He added that it is envisaged to increase production to 1 million cigars soon. The whole production is exported to the US and Europe. The Diasporan Armenian businessman noted that 4 types of cigars made by their enterprise were presented to the Armenian consumer at the "High Smoke 2007" international festival held in Yerevan in September. "Now we are waiting for responses, and in case of the respective offer we will cooperate with cigar importing and selling companies of Armenia," he said.