ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎՈՒՄ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ` ՆՎԻՐՎԱԾ<br /> ԱԿԱԴԵՄԻԿՈՍ ՀՐԱՉՅԱ ԲՈՒՆԻԱԹՅԱՆԻ 100 ԱՄՅԱԿԻՆ<br />
ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎՈՒՄ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ` ՆՎԻՐՎԱԾ
ԱԿԱԴԵՄԻԿՈՍ ՀՐԱՉՅԱ ԲՈՒՆԻԱԹՅԱՆԻ 100 ԱՄՅԱԿԻՆ
• 24-09-2007 20:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Սեպտեմբերի 24-ին Երեւանում աշխատանքը սկսեց «Նեյրոքիմիայի եւ նեյրոիմունոլոգիայի արդի հիմնահարցերը» թեմայով միջազգային գիտաժողովը, որը նվիրված է ակադեմիկոս Հրաչյա Բունիաթյանի ծննդյան 100 ամյակին: Գիտաժողովին մասնակցում են Գերմանիայի, Նորվեգիայի, ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի մոտ 100 մասնագետներ: Այն կազմակերպել են ՀՀ ԳԱԱ-ի Հ.Բունիաթյանի անվան կենսաքիմիայի ինստիտուտը եւ Հայաստանի կենսաքիմիկոսների ասոցիացիան: Ինչպես նշեց ինստիտուտի պրոֆեսոր Գեւորգ Գեւորգյանը, Հ.Բունիաթյանը կարեւոր ներդրում ունի հանրապետությունում երիտասարդ գիտական կադրերի պատրաստման գործում, հանդիսանում է հայկական կենսաքիմիական դպրոցի հիմնադիրը: Ըստ նրա, ակադեմիկոսի գրչին են պատկանում ավելի քան 250 գիտական աշխատանք ու մենագրություն: Նշվեց նաեւ, որ Հ.Բունիաթյանը երկար տարիներ ղեկավարել է հանրապետության ֆիզիոլոգների, կենսաքիմիկոսների եւ դեղաբանների, ինչպես նաեւ կենսաքիմիկոսների ընկերությունները: Նա ակտիվորեն մասնակցել է միջազգային կենսաքիմիական մի շարք կոնգրեսների ու գիտաժողովների, զեկուցումներով հանդես եկել արտասահմանյան բազմաթիվ երկրների գիտական կենտրոններում, ընտրվել Գերմանիայի բնախույզների Լեոպոլդինա ակադեմիայի անդամ: Աշխարհի 14 խոշոր գիտնականների շարքում Հ.Բունիաթյանը ընտրվել էր նյարդաքիմիկոսների միջազգային ընկերության խորհրդի անդամ:

INTERNATIONAL CONFERENCE DEDICATED TO 100th ANNIVERSARY OF<br /> ACADEMICIAN HRACHIA BUNIATIAN HELD IN YEREVAN <br />
INTERNATIONAL CONFERENCE DEDICATED TO 100th ANNIVERSARY OF
ACADEMICIAN HRACHIA BUNIATIAN HELD IN YEREVAN
• 24-09-2007 20:30:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, SEPTEMBER 24, NOYAN TAPAN. The international conference "The Modern Problems of Neurochemistry and Neuroimmunology" which is dedicated to the 100th anniversary of academician Hrachia Buniatian started its work in Yerevan on September 24. About 100 experts from Germany, Norway, the US and Armenia are participating in the conference, which has been organized by the Institute of Biochemistry after H. Buniatian of the RA National Academy of Sciences and the Association of Biochemists of Armenia. According to Prof. Gevorg Gevorgian of the Institute of Biochemistry, Hrachia Buniatian made an important contribution to training of young scientists in Armenia and was the founder of the Armenian school of biochemistry. The academician wrote more than 250 scientific works and monographies. It was noted in speeches that for many years H. Buniatian headed the societies of Armenian physiologists, biochemists and pharmacists. He took an avtive part in a number of international congresses and conferences on biochemistry, delivered speeches at numerous scientific centers abroad. Hrachia Buniatian was among the world's 14 prominent scientists to be elected a member of the International Society of Neurochemists.