ՍԿՍՎԵԼ ԵՆ ԵՂԵՌՆԻՑ ՓՐԿՎԱԾՆԵՐԻ ԺԱՌԱՆԳՆԵՐԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ<br /> ԵՐՐՈՐԴ ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ<br />
ՍԿՍՎԵԼ ԵՆ ԵՂԵՌՆԻՑ ՓՐԿՎԱԾՆԵՐԻ ԺԱՌԱՆԳՆԵՐԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
ԵՐՐՈՐԴ ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ
• 10-08-2007 18:39:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Օգոստոսի 10-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն ընդունել է Եղեռնից փրկվածների ժառանգների ներկայացուցիչների համագումարի նախապատրաստման եւ անցկացման կազմակերպական կոմիտեի անդամ Կարեն Միքայելյանին: Ինչպես նշված է ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին տրամադրած հաղորդագրությունում, նախորդ երկու համագումարները կայացել են 1917 եւ 1918 թվականներին` Երեւանում: Ներկայացնելով երրորդ համագումարը հրավիրելու նշանակությունն ու անհրաժեշտությունը համազգային խնդիրները միասնաբար առաջադրելու եւ համատեղ ջանքերով լուծելու գործում, Կ.Միքայելյանը տեղեկացրել է, որ արդեն կայացել են կազմակերպական մի քանի նիստեր, հրապարակվել է լիազոր ներկայացուցչական մարմիններ հիմնելու մասին Հայտարարությունը: Կարեւորելով նախորդ երկու համագումարների ընդհատված գործընթացները շարունակելու եւ երրորդ համագումարը հրավիրելու նախաձեռնությունը, Վ.Օսկանյանը նշել է, որ նման ներկայացուցչական համագումար հրավիրելու համար անհրաժեշտ է նախապատրաստական մեծ աշխատանք կատարել Սփյուռքի հայ համայնքներում, հատկապես աշխարհիկ ու հոգեւոր կազմակերպությունների հետ` նրանց հետ նախապես քննարկելով համագումարի հրավիրելու հետ առնչվող բոլոր խնդիրները:

PREPARATORY MEASURES OF THIRD CONFERENCE OF REPRESENTATIVES<br /> OF HEIRS OF THOSE, WHO SURVIVED GENOCIDE, HAVE STARTED<br />
PREPARATORY MEASURES OF THIRD CONFERENCE OF REPRESENTATIVES
OF HEIRS OF THOSE, WHO SURVIVED GENOCIDE, HAVE STARTED
• 10-08-2007 18:39:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, AUGUST 10, NOYAN TAPAN. Vardan Oskanian, the RA Minister of Foreign Affairs, received Karen Mikayelian, a member of the Committee for organizing the preparatory measures of the conference of the representatives of the heirs of those, who survived the genocide, on August 10. According to the information provided to Noyan Tapan by the Press and Information Department of the RA Ministry of Foreign Affairs, the two previous conferences were held in Yerevan in 1917 and 1918. Introducing the significance and necessity of organizing this third conference in respect of jointly nominating and solving national problems, Karen Mikayelian declared that a few organizational sittings have already been held and that the Declaration on founding entitled represantative bodies has been published. Attaching importance to the initiative on continuing the interrupted processes of the two previous conferences and holding the third one, Vardan Oskanian mentioned that in order to hold such a representative conference, it is necessary to implement great preparatory measures in the Armenian communities of the Diaspora, with temporal and spiritual organizations, in particular, by discussing with them all the problems concerning the organization of the conference beforehand.