ՍԿՍՎԵԼ ԵՆ ԵՂԵՌՆԻՑ ՓՐԿՎԱԾՆԵՐԻ ԺԱՌԱՆԳՆԵՐԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ<br /> ԵՐՐՈՐԴ ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ<br />
ՍԿՍՎԵԼ ԵՆ ԵՂԵՌՆԻՑ ՓՐԿՎԱԾՆԵՐԻ ԺԱՌԱՆԳՆԵՐԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
ԵՐՐՈՐԴ ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ
• 10-08-2007 18:39:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Օգոստոսի 10-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն ընդունել է Եղեռնից փրկվածների ժառանգների ներկայացուցիչների համագումարի նախապատրաստման եւ անցկացման կազմակերպական կոմիտեի անդամ Կարեն Միքայելյանին: Ինչպես նշված է ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին տրամադրած հաղորդագրությունում, նախորդ երկու համագումարները կայացել են 1917 եւ 1918 թվականներին` Երեւանում: Ներկայացնելով երրորդ համագումարը հրավիրելու նշանակությունն ու անհրաժեշտությունը համազգային խնդիրները միասնաբար առաջադրելու եւ համատեղ ջանքերով լուծելու գործում, Կ.Միքայելյանը տեղեկացրել է, որ արդեն կայացել են կազմակերպական մի քանի նիստեր, հրապարակվել է լիազոր ներկայացուցչական մարմիններ հիմնելու մասին Հայտարարությունը: Կարեւորելով նախորդ երկու համագումարների ընդհատված գործընթացները շարունակելու եւ երրորդ համագումարը հրավիրելու նախաձեռնությունը, Վ.Օսկանյանը նշել է, որ նման ներկայացուցչական համագումար հրավիրելու համար անհրաժեշտ է նախապատրաստական մեծ աշխատանք կատարել Սփյուռքի հայ համայնքներում, հատկապես աշխարհիկ ու հոգեւոր կազմակերպությունների հետ` նրանց հետ նախապես քննարկելով համագումարի հրավիրելու հետ առնչվող բոլոր խնդիրները:

НАЧАЛИСЬ ПОДГОТОВИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ К ТРЕТЬЕМУ СЪЕЗДУ ПРЕДСТА-<br /> ВИТЕЛЕЙ НАСЛЕДНИКОВ ЛИЦ, ПЕРЕЖИВШИХ ГЕНОЦИД<br />
НАЧАЛИСЬ ПОДГОТОВИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ К ТРЕТЬЕМУ СЪЕЗДУ ПРЕДСТА-
ВИТЕЛЕЙ НАСЛЕДНИКОВ ЛИЦ, ПЕРЕЖИВШИХ ГЕНОЦИД
• 10-08-2007 18:39:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 10 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. 10 августа министр иностранных дел РА Вардан Осканян принял члена оргкомитета по подготовке и проведению съезда представителей наследников лиц, переживших геноцид, Карена Микаеляна. Как отмечается в сообщении, предоставленном "НОЯН ТАПАН" пресс-службой МИД РА, два прошлых съезда состоялись в 1917 и 1918 годах в Ереване. Представляя значение и необходимость созыва третьего съезда в деле совместного выдвижения и решения общими усилиями общенациональных проблем, Карен Микаелян сообщил, что уже состоялось несколько организационных совещаний, опубликовано Заявление об учреждении полномочных представительских органов. Отметив важность инициативы продолжения процессов двух прерванных съездов и созыва третьего, Вардан Осканян отметил, что для созыва подобного представительского съезда необходимо провести большу подготовительную работу в армянских общинах Спюрка, особенно со светскими и духовными организациями, обсудив с ними предварительно все проблемы, касающиеся созыва съезда.