ԱՄՆ-Ը, ՄԵԾ ԲՐԻՏԱՆԻԱՆ, ԻՍՊԱՆԻԱՆ ԵՎ ԻՏԱԼԻԱՆ ՊԱՏՐԱՍՏՎՈՒՄ ԵՆ<br /> ՖՐԱՆՍԻԱՅԻՆ ԲԱՑԱՏՐԵԼ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ<br />
ԱՄՆ-Ը, ՄԵԾ ԲՐԻՏԱՆԻԱՆ, ԻՍՊԱՆԻԱՆ ԵՎ ԻՏԱԼԻԱՆ ՊԱՏՐԱՍՏՎՈՒՄ ԵՆ
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻՆ ԲԱՑԱՏՐԵԼ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ
• 21-05-2007 17:28:00   | Իսպանիա  |  Միջազգային
ՄԱԴՐԻԴ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցությանը սատարող Իսպանիան, Իտալիան, Մեծ Բրիտանիան եւ ԱՄՆ-ը Ֆրանսիային կբացատրեն Թուրքիայի ռազմավարական նշանակությունը: Այսպիսի հայտարարություն է արել Իսպանիայի արտգործանախարության Եվրամիության հետ հարաբերությունների հարցերով պետական քարտուղար Ալբերտո Նավարոն` Ֆրանսիայի նորընտիր նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի` Թուրքիայի ԵՄ անդամակցությանը խոչընդոտելու վերաբերյալ արված հայտարարությունների առնչությամբ: Ալբերտո Նավարոն կարծիք է հայտնել, թե օր-օրի էլ ավելի է եվրոպականացվում Թուրքիան. «Ֆրանսիան Եվրոպայի համար ունի կարեւոր նշանակություն, ինչի պատճառով պետք է հաշվի նստել նրա հետ: Սակայն Իսպանիան, Անգլիան, Իտալիան եւ ԱՄՆ-ը Ֆրանսիային կբացատրեն Թուրքիայի ռազմավարական նշանակությունն ու կարեւորությունը: Հուսով ենք, որ ժամանակի ընթացքում Սարկոզին կփոխի իր տեսակետը»,- ասել է նա: Նշենք, որ Իսպանիայի վարչապետ Ժոզե Լուիս Ռոդրիգես Զապատերոն մայիսի 31-ին Մադրիդում հանդիպելու է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի հետ:

U.S., GREAT BRITAIN, SPAIN AND ITALY PREPARE TO EXPLAIN<br /> STRATEGIC IMPORTANCE OF TURKEY TO FRANCE<br />
U.S., GREAT BRITAIN, SPAIN AND ITALY PREPARE TO EXPLAIN
STRATEGIC IMPORTANCE OF TURKEY TO FRANCE
• 21-05-2007 17:28:00   |   |  World News
MADRID, MAY 21, NOYAN TAPAN. Spain, Italy, Great Britain and U.S. supporting Turkey's membership to the European Union will ecplain the strategic importance of Turkey to France. Alberto Navarro, the Secretary of State on Relations with European Union of the Ministry of Foreign Affairs of Spain made such a statement relating to the statements made by newly-elected President of France Nicolas Sarkozy concerning hindering from Turkey's membership to the EU. Alberto Navarro expressed an opinion that Turkey becomes more and more European day by day: "France has an important meaning for Europe because of what one must reckon with it. But Spain, England, Italy and U.S. will explain the strategic meaning and importance of Turkey to France. We hope that Sarkozy will change his viewpoint during the time," he said. To recap, Prime Minister of Spain Jose Luis Rodriguez Zapatero met on May 31 in Madrid with President of France Nicolas Sarkozy.