ԱՄՆ-Ը, ՄԵԾ ԲՐԻՏԱՆԻԱՆ, ԻՍՊԱՆԻԱՆ ԵՎ ԻՏԱԼԻԱՆ ՊԱՏՐԱՍՏՎՈՒՄ ԵՆ<br /> ՖՐԱՆՍԻԱՅԻՆ ԲԱՑԱՏՐԵԼ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ<br />
ԱՄՆ-Ը, ՄԵԾ ԲՐԻՏԱՆԻԱՆ, ԻՍՊԱՆԻԱՆ ԵՎ ԻՏԱԼԻԱՆ ՊԱՏՐԱՍՏՎՈՒՄ ԵՆ
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻՆ ԲԱՑԱՏՐԵԼ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ
• 21-05-2007 17:28:00   | Իսպանիա  |  Միջազգային
ՄԱԴՐԻԴ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցությանը սատարող Իսպանիան, Իտալիան, Մեծ Բրիտանիան եւ ԱՄՆ-ը Ֆրանսիային կբացատրեն Թուրքիայի ռազմավարական նշանակությունը: Այսպիսի հայտարարություն է արել Իսպանիայի արտգործանախարության Եվրամիության հետ հարաբերությունների հարցերով պետական քարտուղար Ալբերտո Նավարոն` Ֆրանսիայի նորընտիր նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի` Թուրքիայի ԵՄ անդամակցությանը խոչընդոտելու վերաբերյալ արված հայտարարությունների առնչությամբ: Ալբերտո Նավարոն կարծիք է հայտնել, թե օր-օրի էլ ավելի է եվրոպականացվում Թուրքիան. «Ֆրանսիան Եվրոպայի համար ունի կարեւոր նշանակություն, ինչի պատճառով պետք է հաշվի նստել նրա հետ: Սակայն Իսպանիան, Անգլիան, Իտալիան եւ ԱՄՆ-ը Ֆրանսիային կբացատրեն Թուրքիայի ռազմավարական նշանակությունն ու կարեւորությունը: Հուսով ենք, որ ժամանակի ընթացքում Սարկոզին կփոխի իր տեսակետը»,- ասել է նա: Նշենք, որ Իսպանիայի վարչապետ Ժոզե Լուիս Ռոդրիգես Զապատերոն մայիսի 31-ին Մադրիդում հանդիպելու է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի հետ:

США, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, ИСПАНИЯ И ИТАЛИЯ НАМЕРЕНЫ ОБЪЯСНИТЬ<br /> ФРАНЦИИ СТРАТЕГИЧЕСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ ТУРЦИИ<br />
США, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, ИСПАНИЯ И ИТАЛИЯ НАМЕРЕНЫ ОБЪЯСНИТЬ
ФРАНЦИИ СТРАТЕГИЧЕСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ ТУРЦИИ
• 21-05-2007 17:28:00   |   |  Международные новости
МАДРИД, 21 МАЯ, НОЯН ТАПАН. Поддерживающие вступление Турции в Евросоюз Испания, Италия, Великобритания и США объяснят Франции стратегическое значение Турции. С таким заявлением выступил государственный секретарь по вопросам отношений с Евросоюзом министерства иностранных дел Испании Альберто Наваро в связи с заявлением президента Франции Николя Саркози о нежелательности вступления Турции в ЕС. Альберто Наваро выразил мнение о том, что Турция европеизируется со дня на день. "Франция имеет важное значение для Европы, поэтому с ней надо считаться. Однако Испания, Англия, Италия, и США объяснят Франции стратегическое значение и важность Турции. Надеемся, что с течением времени Саркози изменит свою позицию", - сказал он. Отметим, что премьер-министр Испании Луис Родригес Запатеро 31 мая в Мадриде встретится с президентом Франции Николя Саркози.