«ՏՐԱՆՍՊԱՐԵՆՍԻ ԻՆՏԵՐՆԵՅՇՆԼԻ» ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ ՉԻ ԲԱՑԱՌՈՒՄ, ՈՐ<br /> ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ ԿԱՐՈՂ Է «ՍԱՌԵՑՎԵԼ» ՆՈՐՄԱԼ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ<br /> ԱՆՑԿԱՑՆԵԼՈՒ ՊԱՅՄԱՆՈՎ<br />
«ՏՐԱՆՍՊԱՐԵՆՍԻ ԻՆՏԵՐՆԵՅՇՆԼԻ» ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ ՉԻ ԲԱՑԱՌՈՒՄ, ՈՐ
ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ ԿԱՐՈՂ Է «ՍԱՌԵՑՎԵԼ» ՆՈՐՄԱԼ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
ԱՆՑԿԱՑՆԵԼՈՒ ՊԱՅՄԱՆՈՎ
• 06-11-2006 15:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Տրանսպարենսի Ինտերնեյշնլի» հետազոտությունների համաձայն, որ իրականացվել են աշխարհի 169 երկրներում, Հայաստանը կոռուպցիայի բարձր մակարդակ ունեցող երկրների թվում է: Այս մասին նոյեմբերի 6-ին Մամուլի ազգային ակումբի «Հրատապ թեմա» ծրագրի շրջանակում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարեց «Տարածաշրջանային զարգացման կենտրոն Տրանսպարենսի Ինտերնեյշնլ Հայաստան» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ամալյա Կոստանյանը: Նա պարզաբանեց, որ կիրառվող մեթոդաբանության համաձայն, կոռուպցիայի մակարդակի հաշվարկումը սկսվում է մեկ միավորից, այսինքն առավել կոռումպացված են համարվում այն երկրները, որտեղ այդ ցուցանիշը մոտ է մեկին: Արդեն երկու տարի անընդմեջ կոռուպցիայի ցուցանիշը Հայաստանում կազմում է «2,9», ինչը, ըստ Ա.Կոստանյանի, վկայում է երկրի իշխանությունների հայտարարած կոռուպցիայի դեմ պայքարի տապալման մասին: «Չնայած ընդունված հակակոռուպցիոն օրենքներին, այդ ոլորտի մի շարք կոնվենցիաների ստորագրմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը Հայաստանում իմիտացիոն բնույթ է կրում: Կոռուպցիայի դեմ պաշտոնապես հայտարարված պայքարի երեք տարվա ընթացքում ոչ մի պաշտոնատար անձ չի պատժվել կաշառք ստանալու համար եւ, որ ամենագլխավորն է, ընտրությունների շեմին իշխանությունները որեւէ պատասխանատվություն չեն կրում այդ պայքարի փաստացի ձախողման համար»,- հայտարարեց Ա.Կոստանյանը: Նա հատկապես անդրադարձավ այնպիսի մի խնդրի, ինչպիսին քաղաքական կոռուպցիան է, որի առավել վառ դրսեւորումը կեղծարարություններն են ընտրությունների ժամանակ: Դրանից բացի, քաղաքական կոռուպցիայի արտահայտություններ են նաեւ քարոզչության համար անհավասար պայմանների ստեղծումը նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, ընտրակաշառքները եւ այլն: «Ֆրիդոմ հաուզ» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության վերջին հայտարարության առնչությամբ, որտեղ կոչ է արվում «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիային դադարեցնել օգնության տրամադրումը որոշ երկրների, այդ թվում եւ Հայաստանին, քաղաքական իրավունքների եւ քաղաքացիական ազատությունների չապահովման կապակցությամբ, Ա.Կոստանյանը չբացառեց, որ օգնությունը Հայաստանին տվյալ ծրագրի շրջանակում կարող է «սառեցվել» նորմալ ընտրություններ անցկացնելու պայմանով:

REPRESENTATIVE OF TRANSPARENCY INTERNATIONAL DOES NOT<br /> EXCLUDE THAT AID TO ARMENIA WILL BE "FROZEN" PROVIDED THAT<br /> NORMAL ELECTIONS BE HELD<br /> NORMAL ELECTIONS BE HELD
REPRESENTATIVE OF TRANSPARENCY INTERNATIONAL DOES NOT
EXCLUDE THAT AID TO ARMENIA WILL BE "FROZEN" PROVIDED THAT
NORMAL ELECTIONS BE HELD
• 06-11-2006 15:30:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, NOVEMBER 6, NOYAN TAPAN. According to the studies of the Transparency International conducted in 169 countries of the world, Armenia is among countries with a high level of corruption. Amalia Kostanian, Chairwoman of the Center for Regional Development of Transparency International Armenia NGO, declared at the November 6 press conference within the framework of the Actual Subject program of the National Press Club. She explained that according to used methods, calculation of corruption level starts from one point, i.e. the most corrupted are the countries where this index is close to one. It is two years running that the index of corruption in Armenia is "2.9," which, in A.Kostanian's words, is evidence of failure of fighting corruption announced by the country's authorities. "In spite of anti-corruption laws adopted in the country, signing of a number of conventions in this sphere, fighting corruption in Armenia has an imitation character. No high-ranking official was punished for taking bribe during the three years of official fighting corruption and, which is the most important, on the threshold of elections the authorities bear no responsibility for factual failure of this fight," A.Kostanian declared. She especially dwelt upon such problem as political corruption, the brightest manifestation of which is falsifications during elections. Besides, manifestations of political corruption are also creation of unequal conditions for agitation during electoral campaign, electoral bribes, etc. As regards the recent statement of the Freedom House international human rights organization containing appeal for the Millennium Challenge corporation for ceasing to provide aid to a number of countries, including Armenia, in connection with not ensuring political rights and civil freedoms, A.Kostanian did not exclude that aid to Armenia within the framework of the above mentiond program can be "frozen" provided that normal elections be held in Armenia.