«ՏՐԱՆՍՊԱՐԵՆՍԻ ԻՆՏԵՐՆԵՅՇՆԼԻ» ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ ՉԻ ԲԱՑԱՌՈՒՄ, ՈՐ<br /> ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ ԿԱՐՈՂ Է «ՍԱՌԵՑՎԵԼ» ՆՈՐՄԱԼ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ<br /> ԱՆՑԿԱՑՆԵԼՈՒ ՊԱՅՄԱՆՈՎ<br />
«ՏՐԱՆՍՊԱՐԵՆՍԻ ԻՆՏԵՐՆԵՅՇՆԼԻ» ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ ՉԻ ԲԱՑԱՌՈՒՄ, ՈՐ
ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ ԿԱՐՈՂ Է «ՍԱՌԵՑՎԵԼ» ՆՈՐՄԱԼ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
ԱՆՑԿԱՑՆԵԼՈՒ ՊԱՅՄԱՆՈՎ
• 06-11-2006 15:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Տրանսպարենսի Ինտերնեյշնլի» հետազոտությունների համաձայն, որ իրականացվել են աշխարհի 169 երկրներում, Հայաստանը կոռուպցիայի բարձր մակարդակ ունեցող երկրների թվում է: Այս մասին նոյեմբերի 6-ին Մամուլի ազգային ակումբի «Հրատապ թեմա» ծրագրի շրջանակում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարեց «Տարածաշրջանային զարգացման կենտրոն Տրանսպարենսի Ինտերնեյշնլ Հայաստան» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ամալյա Կոստանյանը: Նա պարզաբանեց, որ կիրառվող մեթոդաբանության համաձայն, կոռուպցիայի մակարդակի հաշվարկումը սկսվում է մեկ միավորից, այսինքն առավել կոռումպացված են համարվում այն երկրները, որտեղ այդ ցուցանիշը մոտ է մեկին: Արդեն երկու տարի անընդմեջ կոռուպցիայի ցուցանիշը Հայաստանում կազմում է «2,9», ինչը, ըստ Ա.Կոստանյանի, վկայում է երկրի իշխանությունների հայտարարած կոռուպցիայի դեմ պայքարի տապալման մասին: «Չնայած ընդունված հակակոռուպցիոն օրենքներին, այդ ոլորտի մի շարք կոնվենցիաների ստորագրմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը Հայաստանում իմիտացիոն բնույթ է կրում: Կոռուպցիայի դեմ պաշտոնապես հայտարարված պայքարի երեք տարվա ընթացքում ոչ մի պաշտոնատար անձ չի պատժվել կաշառք ստանալու համար եւ, որ ամենագլխավորն է, ընտրությունների շեմին իշխանությունները որեւէ պատասխանատվություն չեն կրում այդ պայքարի փաստացի ձախողման համար»,- հայտարարեց Ա.Կոստանյանը: Նա հատկապես անդրադարձավ այնպիսի մի խնդրի, ինչպիսին քաղաքական կոռուպցիան է, որի առավել վառ դրսեւորումը կեղծարարություններն են ընտրությունների ժամանակ: Դրանից բացի, քաղաքական կոռուպցիայի արտահայտություններ են նաեւ քարոզչության համար անհավասար պայմանների ստեղծումը նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, ընտրակաշառքները եւ այլն: «Ֆրիդոմ հաուզ» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության վերջին հայտարարության առնչությամբ, որտեղ կոչ է արվում «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիային դադարեցնել օգնության տրամադրումը որոշ երկրների, այդ թվում եւ Հայաստանին, քաղաքական իրավունքների եւ քաղաքացիական ազատությունների չապահովման կապակցությամբ, Ա.Կոստանյանը չբացառեց, որ օգնությունը Հայաստանին տվյալ ծրագրի շրջանակում կարող է «սառեցվել» նորմալ ընտրություններ անցկացնելու պայմանով:

ПРЕДСТАВИТЕЛЬ "ТРАНСПАРЕНСИ ИНТЕРНЕЙШНЛ" НЕ ИСКЛЮЧАЕТ, ЧТО<br /> ПОМОЩЬ АРМЕНИИ МОЖЕТ БЫТЬ "ЗАМОРОЖЕНА" С УСЛОВИЕМ ПРОВЕДЕНИЯ<br /> НОРМАЛЬНЫХ ВЫБОРОВ<br /> ПОМОЩЬ АРМЕНИИ МОЖЕТ БЫТЬ "ЗАМОРОЖЕНА" С УСЛОВИЕМ ПРОВЕДЕНИЯ
НОРМАЛЬНЫХ ВЫБОРОВ
ПРЕДСТАВИТЕЛЬ "ТРАНСПАРЕНСИ ИНТЕРНЕЙШНЛ" НЕ ИСКЛЮЧАЕТ, ЧТО
ПОМОЩЬ АРМЕНИИ МОЖЕТ БЫТЬ "ЗАМОРОЖЕНА" С УСЛОВИЕМ ПРОВЕДЕНИЯ
• 06-11-2006 15:30:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 6 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Согласно исследованиям "Транспаренси Интернейшнл", проведенным в 169 странах мира, Армения входит в число стран с высоким уровнем коррупции. Об этом на пресс-конференции 6 ноября в рамках программы "Актуальная тема" Национального пресс-клуба заявила председатель общественной организации "Центр регионального развития Транспаренси Интернейшнл Армения" Амалия Костанян. Она пояснила, что согласно используемой методологии, исчисление уровня коррупции начинается с единичной отметки, то есть наиболее коррумпированными считаются страны, гда этот показатель близок к единице. Уже два года подряд показатель коррупции в Армении составляет "2,9", что, по словам А.Костанян, свидетельствует о провале объявленной властями страны борьбы с коррупцией. "Несмотря на принятые антикоррупционные законы, подписание ряда конвенций в этой сфере, борьба с коррупцией в Армении носит имитационный характер. За три года официально объявленной с коррупцией борьбы ни одно высокое должностное лицо не было наказано за полечение взятки, и, что самое главное, на пороге выборов власти не несут никакой отвественности за фактический провал этой борьбы",- заявила А.Костанян. Она особо остановилась на такой проблеме, как политическая коррупция, наиболее ярким проявлением которой являются фальсификации на выборах. Кроме того, проявлениями политической коррупции являются также создание неравных условий для агитации во время предвыборной кампании, предвыборные взятки и пр. Относительно недавнего заявления международной правозащитной организации Freedom House, в котором содержится призыв к корпорации "Вызовы Тысячелетия"прекратить предоставление помощи ряду стран, в том числе и Армении, в связи с необеспечением политических прав и гражданских свобод, А.Костанян не исключила, что помощь Армении в рамках данной программы может быть "заморожена" с условием проведения нормальных выборов.