ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԳԻՏԱՀԵՏԱԶՈՏԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ<br /> ԿԿԱԶՄԻ ԱՐՏԵՐԿՐՈՒՄ ԳՏՆՎՈՂ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱԿՆԵՐԸ<br />
ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԳԻՏԱՀԵՏԱԶՈՏԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ
ԿԿԱԶՄԻ ԱՐՏԵՐԿՐՈՒՄ ԳՏՆՎՈՂ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱԿՆԵՐԸ
• 18-01-2005 17:40:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնը կազմել է Շիրակի եւ Տավուշի մարզերի պատմամշակութային հուշարձանների պետական ցուցակը, որ հաստատվել է ՀՀ կառավարության կողմից: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց կենտրոնի տնօրեն Հակոբ Սիմոնյանը, այս տարի կառավարությանը կներկայացվի նաեւ Սյունիքի մարզի պատմամշակութային հուշարձանների ցուցակը: Հակոբ Սիմոնյանի խոսքերով, Շիրակի մարզի հուշարձանների ցուցակում ընդգրկվել է 2334 հուշարձան, այն դեպքում, երբ 1983 եւ 1986 թթ. կազմված պետական ցուցակներում դրանց թիվը հասնում էր 700-800-ի: 2004 թ. պետական ցուցակում ընդգրկվել են 19-րդ դարի վերջին եւ 20-րդ դարի սկզբին Գյումրիում կառուցված բնակելի, հասարակական, մոնումենտալ կառույցները: Տավուշի մարզում գրանցվել է 1996 հուշարձան: Ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել են հնագիտական հուշարձաններ, դամբարանադաշտեր, հնագույն ամրոցներ, բրոնզեդարյան բնակատեղիներ, վաղ եւ միջնադարյան կոթողային հուշարձաններ: Պետական ցուցակում ներառվել են Իջեւան քաղաքի մոնումենտալ քանդակները, որոնք կերտվել են տարբեր երկրների ճանաչված քանդակագործների կողմից: Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրենը կարեւորում է հուշարձանների պետական ցուցակների կազմումը, քանի որ հողերի սեփականաշնորհման պատճառով դրանք կարող են կործանվել: Հակոբ Սիմոնյանը նշեց, որ ավարտելով ՀՀ պատմամշակութային հուշարձանների պետական ցուցակների կազմման աշխատանքները, կենտրոնը պետք է կազմի արտերկրի` Ռուսաստանի, եվրոպական երկրների, ԱՄՆ-ի, ինչպես նաեւ պատմական Հայաստանի տարածքում գտնվող հայկական պատմամշակութային հուշարձանների ցուցակները:

НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИЙ ЦЕНТР ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО<br /> НАСЛЕДИЯ СОСТАВИТ СПИСКИ АРМЯНСКИХ ПАМЯТНИКОВ, НАХОДЯЩИХСЯ ЗА<br /> РУБЕЖОМ<br />
НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИЙ ЦЕНТР ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО
НАСЛЕДИЯ СОСТАВИТ СПИСКИ АРМЯНСКИХ ПАМЯТНИКОВ, НАХОДЯЩИХСЯ ЗА
РУБЕЖОМ
• 18-01-2005 17:40:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 18 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия составил государственный реестр историко-культурных памятников Ширакской и Тавушской областей, который утвержден правительством РА. Как сообщил корреспонденту "НОЯН ТАПАН" директор центра Акоп Симонян, в этом году правительство представит также список историко-культурных памятников Сюникской области. По словам Акопа Симоняна, в реестр памятников Ширакской области включены 2334 памятника, в то время, как в составленных 1983 и 1986 гг. государственных списках их число составляло 700-800. В госреестр 2004 года включены жилые, общественные и монументальные строения, построенные в Гюмри в конце 19 - начале 20 веков. В Тавушской области зарегистрировано 1996 памятников. В результате исследований обнаружены археологические памятники, гробницы, древнейшие замки, поселения бронзового века, монументальные памятники раннего средневековья. В государственный список включены также и монументальные скульптуры, созданные в Иджеване известными скульпторами разных стран Директор научно-исследовательского центра историко-культурного наследия отмечает важное значение составления госреестров памятников, так как в результате приватизации земель они могут быть разрушены. Акоп Симонян отметил, что завершив работу по составлению госреестров историко-культурных памятников, центр начнет работу по составлению списков историко-культурных памятников, находящихся за рубежом - в России, в европейских странах, США.